Ширина кожного полотна двополотних евакуаційних дверей повинна бути не менше 0,8 м.

8.7Ширину евакуаційних виходів (дверей) із торговельної зали слід визначати за розрахунком,виходячи з кількості людей, які евакуюються через цей вихід, згідно з таблицею 4, але приймати неменше 1,2 м.

Таблиця 4

Торговельні зали

Ступінь вогнестійкості будинку

Кількість людей на 1 м ширини евакуаційного виходу (дверей) у залах об'ємом, тис. м3

до 5

більше 5 до 10

більше 10

Якщо площі основних евакуаційних проходів від площі зали складають:

25 % і більше;

І, II

165

220

275

III, ІІІб, IV

115

155

-

ІІІа, IVa, V

80

-

-

менше 25 %

І, II

75

100

125

III, ІІІб, IV

50

70

-

ІІІа, IVa, V

40

-

-

8.8 Ширину основних евакуаційних проходів у торговельній залі слід приймати за розрахунком, але не менше, якщо торговельна площа:

  • до 100 м2 включно- 1,4 м;
  • більше 100 м2 до 150 м2 включно - 1,6 м;
  • більше 150 м2 до 400 м2 включно - 2,0 м;
  • понад 400 м2- 2,5 м.

Площа проходів між турнікетами, кабінами контролерів-касирів (місцями реєстраторів розрахункових операцій) і проходів із зовнішнього боку від торговельної зали вздовж вузла розрахунку до площі основних евакуаційних проходів не включається.

С. 22 ДБН В.2.2-23-.2009

8.9У будинках І і II ступенів вогнестійкості в торговельних залах допускається розміщувативідкриті сходи типу С2 (чи пандуси) з першого до другого або з цокольного до першого поверху. Цісходи чи пандуси допускається враховувати в розрахунку шляхів евакуації не більше ніж дляполовини кількості покупців, що перебувають у відповідній торговельній залі, а для евакуаціїрешти покупців - передбачати не менше двох сходових кліток типу СК1.

Уклони маршів сходів та пандусів, їх ширину слід приймати згідно з ДБН В.2.2-9, при цьому ширину маршів відкритих сходів - не менше 1,45 м і не більше 2,5 м.

  1. У зоні неторговельних приміщень допускається передбачати внутрішні сходові кліткидля технологічного зв'язку між першим і підвальним (цокольным) поверхами, які не враховуютьсяу розрахунку евакуації. Уклон маршів таких сходів допускається приймати 1:1,5, а їх ширина маєбути не менше 1,2 м.
  2. Влаштування у підприємствах торгівлі пасажирських ліфтів та ескалаторів здійснюєтьсязгідно з вимогами 9.1.5 і 9.1.6 цих Норм.

У розрахунку шляхів евакуації ескалатори та пасажирські ліфти не враховуються.

8.12Підприємства торговельною площею більше 100 м2, розташовані в будинках іншогопризначення, слід відокремлювати від інших підприємств і приміщень протипожежними пере-шкодами (у будинках І ступеня вогнестійкості - протипожежними стінами 2-го типу, перего-родками вогнестійкістю ЕІ 60, перекриттями 2-го типу; у будинках ІІ-III ступенів вогнестійкості -протипожежними стінами 3-го типу, перегородками 1-го типу, перекриттями 3-го типу; у будинкахIIIа, IIIб, IV, IVa ступенів вогнестійкості - протипожежними перегородками 2-го типу).

У разі розміщення підприємства торгівлі в будинку іншого призначення (кооперовані будинки, торговельні центри тощо) входи до торговельної зали допускається передбачати із загального вестибюля за умови виконання вимог 5.32 ДБН В.1.1-7 і забезпечення нормованої кількості евакуаційних виходів із торговельної зали, не враховуючи виходів через загальний вестибюль.

  1. Для обмеження розповсюдження диму в будинках, у яких торговельні зали сполучаютьсяміж собою через відкриті прорізи у перекритті, слід влаштовувати резервуар диму, що являє собоюдимову зону, огороджену по периметру протидимовими завісами. Зазначені завіси можуть бутистаціонарними (нерухомими) або розміщеними на валу (барабані) і спускатися в разі спрацю-вання пожежної автоматики. Допускається як завіси використовувати будівельні конструкції,якщо вони не мають у них прорізів (отворів). Висота протидимових завіс визначається за розра-хунком згідно зі СНиП 2.04.05.
  2. У торговельних залах без природного освітлення повинні влаштовуватися системи про-тидимної вентиляції (димовидаляння). Необхідність влаштування системи димовидаляння у тор-говельних залах з природним освітленням визначається згідно з вимогами СНиП 2.04.05.
  3. У разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди (у торго-вельних залах, службових, побутових приміщеннях), ґрат, останні повинні розкриватися, розсу-ватися або зніматися.

Встановлювати стаціонарні (незнімні) ґрати дозволяється у коморах, складах, касах та в інших випадках, передбачених чинними нормативними документами.

8.16У будинках І, II, III, IIIа, IIIб ступенів вогнестійкості опорядження стін, стель торговельнихзалів підприємств торгівлі повинно передбачатися з негорючих матеріалів або матеріалів з по-казниками пожежної небезпеки не вище ніж Г2, В2, Д2, Т2.

Будівельні матеріали, що застосовуються на шляхах евакуації (коридорах, сходових клітках, сходах, ліфтових холах, вестибюлях) будинків підприємств торгівлі, мають відповідати вимогам 5.24 ДБН В. 1.1-7. При цьому на шляхах евакуації не допускається використовувати килимові покриття.

Матеріали підлог в усіх приміщеннях мають відповідати вимогам 4.38 ДБН В.2.2-9.

ДБН В.2.2-23:2009 С. 23

8.17Автоматичними установками пожежогасіння повинні бути обладнані будинки та при-міщення підприємств торгівлі, у тому числі речові, продуктово-речові ринки:

  • будинки І, II ступенів вогнестійкості, площа протипожежних відсіків яких збільшена згідноз приміткою 1 таблиці 2 цих Норм;
  • двоповерхові будинки із розміщенням торговельних залів на двох поверхах із загальноюторговельною площею більше 3500 м2;
  • будинки із розміщенням торговельних залів на трьох та більше поверхах - незалежно відїх загальної торговельної площі;
  • підприємства із загальною торговельною площею 150 м2 та більше або їх загальною пло-щею 400 м2 і більше, які розташовані у підвальних, підземних поверхах.

8.18Автоматичними установками пожежної сигналізації повинні бути обладнані будинки таприміщення підприємств торгівлі:

  • продуктові ринки;
  • магазини і ринки, які не увійшли до 8.17.

Примітка 1. Автоматичних установок пожежної сигналізації допускається не передбачати у приміщеннях вбиралень (туалетів), умивальних, кімнатах особистої гігієни жінок, охолоджуваних камерах, мийних, парильних, мильних, душових, залах басейнів, приміщеннях для зберігання та готування до продажу м'яса, риби, фруктів, овочів (у негорючий упаковці) та інших приміщеннях з мокрим процесом, вентка-мерах, насосних, бойлерних та інших приміщеннях для інженерного обладнання будинків, в яких відсутні горючі матеріали.

Примітка 2. Необхідність обладнання автоматичними установками пожежної сигналізації будинків та приміщень підприємств торгівлі, зазначених у 8.17, визначається необхідністю керування інженерними системами протипожежного захисту (оповіщення про пожежу, протидимного захисту, внутрішнього протипожежного водопроводу, освітлення безпеки, елементами заповнення прорізів у протипожежних перешкодах тощо).

Примітка 3. Під час визначення необхідності обладнання будинків і приміщень підприємств торгівлі установками автоматичного пожежогасіння та пожежної сигналізації слід також дотримуватися вимог НАПБ Б.06.004 та інших відповідних нормативних документів.

  1. Проектування автоматичних установок пожежогасіння і пожежної сигналізації слід вико-нувати згідно з вимогами ДБН В.2.5-13.
  2. Підприємства торгівлі повинні обладнуватися системами оповіщення про пожежу такерування евакуацією людей у разі пожежі згідно з вимогами ДБН В.1.1-7.
  3. Необхідність улаштування внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопроводу,кількість пожежних гідрантів (водойм, резервуарів), кількість вводів у будинок, витрати води навнутрішнє та зовнішнє пожежогасіння, кількість струменів від пожежних кранів визначаєтьсявиходячи з вимог СНиП 2.04.01 і СНиП 2.04.02.
  4. Пожежні крани повинні розміщуватись у вбудованих або навісних шафах, які маютьотвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без роз-криття.

Конструкція шафи пожежного крана повинна передбачати, окрім розміщення в ній пожежного крана діаметром 50 мм або 65 мм (укомплектованого пожежним рукавом відповідного діаметра та стволом), пожежного кран-комплекту з напівжорстким рукавом діаметром не менше 25 мм, виконаного згідно з ДСТУ 4401-1, що приєднаний до пожежного стояка через вхідний запірний вентиль, а також двох вогнегасників.

Зовнішнє оформлення дверей пожежних шаф повинно відповідати вимогам ДСТУ ISO 6309.

Примітка. Витрати води на внутрішнє пожежогасіння та необхідна кількість струменів приймається для пожежних кранів без урахування струменів та витрат пожежних кран-комплектів.

8.23Сигнали на запускання пожежних насосів, відкривання засувки на обвідній лінії водо-мірного вузла мають надходити від кнопок дистанційного пуску, які встановлені у шафах по-

С. 24 ДБН В.2.2-23:2009

жежних кранів, приміщенні пожежного поста та автоматично від датчиків положення запірних вентилів пожежних кранів і кран-комплектів (у разі відкриття наполовину будь-якого запірного вентиля).

У разі встановлення внутрішніх пожежних кранів на живильних трубопроводах водозапов-нених спринклерних установок відповідно до ДБН В.2.5-13 встановлення кнопок дистанційного пуску насосів біля пожежних кранів не потрібно.

У шафах пожежних кранів слід також передбачати кнопки дистанційного відкривання попо-верхових клапанів димовидаляння та підпору повітря і вмикання вентиляторів протидимного захисту.

9 ІНЖЕНЕРНЕ ОБЛАДНАННЯ 9.1 Ліфти

9.1.1Кількість та вантажопідйомність вантажних ліфтів слід визначати розрахунком і прий-мати за чинними нормами оснащення згідно з НПАОП 0.00-1.02 з урахуванням класифікації групмагазинів, а також засобів механізації, які передбачаються для розвантаження і завантаженняліфтів.

Мінімально необхідну кількість вантажних ліфтів слід визначати з урахуванням розрахунку вантажопотоків.

9.1.2Перед вантажними ліфтами на кожному поверсі обслуговування мають передбачатисярозвантажувальні площадки, що не включаються до складу мінімальної розрахункової площігрупи приміщень для приймання, зберігання і готування товарів до продажу.

Ширина розвантажувальних площадок повинна бути не менше ширини ліфтів, що виміряна за зовнішніми габаритами з урахуванням огороджувальних конструкцій.

Глибину площадки слід визначати без урахування ширини коридорів, які до неї прилягають.

  1. Виходи з вантажних ліфтів у підземному і підвальному поверхах влаштовують згідно з 4.34ДБН В.1.1-7.
  2. Для вертикального технологічного зв'язку між приміщеннями магазину допускаєтьсязастосування малих вантажних ліфтів вантажопідйомністю 40 кг, 100 кг і 250 кг згідно з ГОСТ 8824,ДСТУ ISO 4190-3.

Малі вантажні ліфти із двома зупинками і висотою підйому не більше 5,2 м, що поставляються в комплекті з незахищеною металокаркасною шахтою, можуть встановлюватися без влаштування протипожежних перегородок і перекриттів; вхід до цих ліфтів у підземному, підвальному і цокольному поверхах слід передбачати через тамбур-шлюз.

9.1.5У разі розташування торговельних залів на трьох і більше поверхах слід передбачативстановлення пасажирських ліфтів згідно з ДСТУ ISO 4190-1, ДСТУ ISO 4190-2, ДСТУ ISO 4190-6,ДСТУ EN 81-1, ДСТУ EN 81-2, НПАОП 0.00-1.02.

Кількість та вантажопідйомність пасажирських ліфтів слід визначати з урахуванням розрахунку пасажиропотоків.

Усі ліфти в будинках торговельних підприємств мають бути розраховані на роботу в режимі "Пожежна небезпека" згідно з вимогами НАПБ Б.01.007.

9.1.6У разі розміщення торговельної зали торговельною площею 1000 м2 і більше на чет-вертому поверсі і вище, як правило, слід встановлювати ескалатори, які передбачають згідно зДСТУ ISO 9589 та ДСТУ EN 115.

Допускається за завданням на проектування встановлення пасажирських ліфтів або ескалаторів у магазинах меншої поверховості, а також за площі торговельної зали менше 1000 м2.

9.1.7У магазинах з торговельними залами, розташованими в двох і більше рівнях, слід вста-новлювати не менше одного пасажирського ліфта з глибиною кабіни не менше 2,1 м, призначеного

ДБН В.2.2-23:2009 С. 25

для переміщення інвалідів (у тому числі на кріслах-колясках), згідно з вимогами ДБН В.2.2.9, ДБН В.2.2-17 і ДСТУ pr EN 81-70.

  1. За наявності перепадів рівнів (позначок) у межах торговельних залів магазинів меншевисоти поверху і неможливості влаштування пандуса слід передбачати спеціальні підйомники дляінвалідів (у тому числі на кріслах-колясках), які переміщуються вертикально або похило вздовжсходового маршу (згідно з ДСТУ ISO 9386-1 і ДСТУ ISO 9386-2). При цьому ширина платформипідйомника повинна бути не менше 0,9 м, а її глибина - не менше 1,2 м.
  2. Машинні відділення ліфтів і вантажні підйомники магазинів не допускається розтало-вувати безпосередньо під житловими приміщеннями і суміжно з ними, над приміщеннями зпостійним перебуванням в них людей (крім персоналу, що обслуговує ліфти і підйомники).

9.2Сміттєвидаляння та пилоприбирання

9.2.1Сміттєпроводи (за відсутності пневматичної або вакуумної системи сміттєвидаляння)слід передбачати в п'ятиповерхових магазинах. Необхідність влаштування сміттєпроводів у мага-зинах меншої поверховості визначається завданням на проектування.