Для забезпечення функціонального зв'язку між поверхами підземного гаража та першим поверхом будинку іншого призначення дозволяється влаштовувати сходові клітки та шахти ліфтів за умови влаштування входів в них в підземній частині через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу. При відповідному обгрунтуванні в підземних гаражах з кількістю поверхів не більше 2-х допускається влаштування виходів в такі сходові клітки та шахти ліфтів основної частини будівлі через протипожежні тамбур-шлюзи 1-го типу з підпором повітря у разі пожежі за умови погодження з центральним органом державного пожежного нагляду.

6.49Приміщення охорони необхідно розташовувати на верхньому підземномуповерсі гаража або на першому (цокольному) поверсі будинку, воно повинно мативихід безпосередньо назовні та відокремлюватись від інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу та протипожежним перекриттям 3-го типу (клас вогнестійкості відповідно ЕІ 45 і REI 45).

6.50Вїзди-виїзди з окремо розташованих підземних гаражів повиннірозташовуватися від вікон житлових і робочих приміщень, ділянок загальноосвітніх шкіл, дитячих дошкільних і лікувально-профілактичних закладів, площадок відпочинку на відстані не менше ніж 15 м.

Гаражі з механізованими пристроями розміщення автомобілів

6.51 Механізовані гаражі можуть проектуватися наземними, підземними та наземно-підземними. Дозволяється прибудовувати механізовані наземні гаражі до будинків іншого призначення до їх глухих стін з ступенем вогнестійкості не менше REI 150 та виконанням заходів щодо захисту від шуму.

6.52 Гаражі з механізованими пристроями ІІІа ступеня вогнестійкості допускається проектувати з використанням незахищеного металевого каркасу та огороджувальними конструкціями з негорючих матеріалів без застосування горючих утеплювачів (типу багатоярусної етажерки).

6.53 Склад і площі приміщень, параметри гаража з механізованим пристроєм імісць зберігання приймаються відповідно до технічних особливостей використовуваної системи розміщення автомобілів.

6.54 Устаткування та засоби автоматики, що використовуються для гаражів з механізованими пристроями розміщення автомобілів, повинні відповідати діючим вУкраїні стандартам та вимогам (особливо в частині дотримання допустимих рівнівшуму).

6.55 Механізовані пристрої гаражів повинні мати піддони, на яких розміщуються автомобілі, для перешкоджання розливу рідин у разі витікання їх із автомобіля.

Керування механізованим пристроєм, контроль за його роботою і пожежною безпекою гаража повинні здійснюватися з приміщення диспетчерської, розташованої на посадковому поверсі.

6.56 Блок гаража з механізованим пристроєм може мати місткість не більше 100машино-місць. У випадку компонування гаража з декількох блоків їх потрібнорозділяти протипожежними перегородками 1-го типу, з межею вогнестійкості неменше REI 45 для наземних і RE1 150 - для підземних гаражів.

До кожного блоку повинен бути забезпечений під'їзд для пожежних машин і можливість доступу для пожежних підрозділів на будь-який ярус зберігання автомобілів з двох протилежних боків блоку гаража (через засклені або відкриті прорізи).

6.57У блоці механізованого гаража для технічного обслуговування системмеханізованого пристрою по ярусах допускається влаштування відкритих сходів знегорючих матеріалів.

6.58 У гаражах з механізованим пристроєм розміщення автомобілів їх поверховість визначається не межами ярусів піддонів місць зберігання автомобілів, а конструктивною схемою будівлі.

7 ПЛАНУВАЛЬНІ ПАРАМЕТРИ ПОСТІВ МИТТЯ, ТЕХНІЧНОГО ОГЛЯДУ І РЕМОНТУ АВТОМОБІЛІВ

7.1Необхідність влаштування постів миття автомобілів з очисними спорудами таоборотною системою водопостачання визначається завданням на проектування ідоцільно на автостоянках і в гаражах для постійного зберігання автомобілів, які маютьбільше 100 машино-місць, та на автостоянках і в гаражах для короткочасногозберігання з більше ніж 200 машино-місць.

Примітка. Кількість постів миття визначається за умови, що мийкою протягом доби користується близько 10% автомобілів від загальної місткості автостоянки або гаража для постійного зберігання та близько 5% автомобілів від загальної місткості автостоянки або гаража для тимчасового зберігання. При цьому необхідно враховувати пропускну здатність мийних постів (при ручному шланговому митті - 3-4 авт./год, при механізованому -10-12 авт./год) і час повернення автомобілів на автостоянку або в гараж (приблизно через 4 год).

7.2Висота приміщення для ручного шлангового миття від рівня підлоги до низувиступаючих будівельних конструкцій перекриття (у чистоті) приймається 2,5 м, напостах механізованого миття - відповідно до техніко-експлуатаційної документації назастосовуване устаткування, але не менше ніж 3,6 м. Відстань між автомобілями тастінами на постах ручного і механізованого миття приймається як на постах ТО і ТРзгідно з табл. Є.1 Додатка Є.

  1. Приміщення поста механізованого миття допускається блокувати зприміщеннями постів ТО і ТР автомобілів. Прорізи між приміщеннями миття тасуміжними з ними приміщеннями ТО і ТР допускається заповнювати водонепроникними шторами.
  2. На автостоянках і в гаражах для постійного зберігання автомобіліврекомендується передбачати 1 пост ТО і ТР на 100 - 200 машино-місць і по 1 посту накожні наступні повні та неповні 200 машино-місць.

7.5Робочі пости ТО і ТР повинні розміщуватися в закритих приміщеннях. Навідкритих майданчиках може здійснюватись підкачування шин, регулювання світлафар, прибирання (чищення) салону автомобіля.

7.6Необхідна площа приміщень ТО і ТР визначається кількістю постів і наборомтехнологічного обладнання в кожному з них. Розміщення технологічного обладнанняповинне виконуватися з урахуванням зручностей обслуговування і вимог технікибезпеки згідно з ВНТП-СГіП-46-16.

7.7Відстані між автомобілями, а також автомобілем і елементами будинку вприміщенні ТО і ТР потрібно приймати за табл. Є.1 Додатка Є.

У випадку використання універсальних постів і за необхідності регулярного проходу людей між стіною та постом відстані між ними («а» і «б» у табл. Є.1) збільшуються на 0,6 м.

Висоту приміщень постів ТО і ТР наземних та обладнаних оглядовими канавами потрібно приймати не менше ніж 2,5 м, а обладнаних підйомними механізмами - не менше ніж 3,9 м (у чистоті).

7.8 Приміщення, призначені для виконання шиномонтажних і вулканізаційних робіт, повинні мати вогнестійкі стіни і перекриття 3-го типу.

Шиномонтажні роботи допускається проводити в приміщеннях ТО і ТР.

7.9 Розміри оглядових канав і естакад необхідно проектувати з урахуванням таких вимог:

довжина робочої зони канави (естакади) повинна бути не менше габаритної довжини автомобіля, що обслуговується, але не менше ніж 5 м;

ширина канави (естакади) встановлюється, виходячи з розмірів колії автомобіля з рахуванням влаштування зовнішніх або внутрішніх реборд (для автомобілів І категорії ширина 0,9 м, висота реборди не менш 0,1 м);

глибина оглядової канави і висота естакади - 1,3-1,5 м.

На в'їзній частині оглядової канави необхідно передбачати розсікач заввишки 0,15 м на тупикових канавах і естакадах - влаштування упорів для коліс автомобілів.

Для входу в оглядову канаву та виходу з неї необхідно передбачати сходи (для тупикових канав - одні, для проїзних - не менше двох, розташованих з протилежних боків) шириною не менше ніж 0,7 м з їх огородженням поручнями висотою 0,9 м.

Входи (виходи) канав не повинні розташовуватися під автомобілями та на шляхах їхнього руху і маневрування.

Для безпечного виходу водія з транспортного засобу та посадки в нього естакади повинні обладнуватися площадками шириною, що дорівнює ширині дверей транспортних засобів плюс 0,3 м, але не менше ніж 1,2 м.

Перильне огородження на тупикових естакадах улаштовується з трьох боків, а на прямоточних - з двох заввишки 0,9 м.

В оглядових канавах бажано влаштування вентиляції та ніш для розміщення світильників і розеток для включення переносних ламп напругою 12 В.

8 ІНЖЕНЕРНЕ ОБЛАДНАННЯ АВТОСТОЯНОК І ГАРАЖІВ

Загальні вимоги

8.1Необхідність обладнання автостоянок і гаражів господарсько-питним,протипожежним і гарячим водопостачанням, каналізацією, опаленням, вентиляцією, електропостачанням і влаштування санітарних вузлів визначається завданням на проектування та вимогами відповідних норм з урахуванням розмірів автостоянки або гаража, режиму їхньої експлуатації, умов підключення до міських інженерних комунікацій.

Вимоги до витрат води на пожежогасіння і системи вентиляції потрібно приймати діючими нормами на водопровід і каналізацію, опалення та вентиляцію як для складських будинків, які відносяться щодо пожежної небезпеки до категорії В.

8.2Інженерні системи, що забезпечують пожежну безпеку гаражів місткістюбільше 50 машино-місць, вбудованих (прибудованих) у будинки іншого призначення, повинні бути автономні від інженерних систем цих будинків; за місткості 50 і менше машино-місць поділ зазначених систем не потрібно.

У випадку транзитного прокладання через приміщення гаражів інженерних комунікацій що належать будинку, в який вбудований (прибудований) гараж, зазначєні комунікації, крім водопроводу, каналізації та теплопостачання, виконаних з

металевих труб, повинні бути ізольовані будівельними конструкціями з межею вогнестійкості не менше ЕІ 45.

8.3Інженерні комунікації, які влаштовуються у багатоповерховому гаражі(водопровід, каналізація, теплопостачання) та перетинають перекриття повиннівиконуватись з металевих труб. Місця їх проходження через перекриття повинні бутиущільнені спеціальними конструкціями, які забезпечують межу вогнестійкості цихмісць щодо ЕІ не меншу, ніж нормована межа вогнестійкості перекриття.

Кабельні мережі, які перетинають перекриття, також повинні розміщуватись в металевих трубах або комунікаційних коробах (в нішах), межа вогнестійкості огороджувальних конструкцій яких повинна бути не меншою ніж ЕІ 45. У цих нішах повинні встановлюватись протипожежні двері або люки 1-го типу (при межі вогнестійкості огороджувальних конструкцій ніш більше 60 хв.) та 2-го типу в інших випадках (ДСТУ 4216, ДСТУ 4217, ДСТУ Б В.1.1-4, ГОСТ 12176).

Кабельні мережі, що призначені для живлення спеціальних ліфтів для транспортування пожежних підрозділів, приладів пожежогасіння, систем підпору повітря, димовидалення та протипожежних насосів повинні мати межу вогнестійкості не менше ніж 60 хв., а евакуаційного освітлення, систем оповіщення про пожежу і керування евакуацією людей - не менше ніж 45 хв.

У підземних гаражах слід застосовувати електрокабелі, що не поширюють горіння в пучках за категорією навантаження А, з незначною димоутворювальною здатністю та помірнонебезпечних за токсичністю продуктів горіння.

Водопостачання та каналізація автостоянок і гаражів

8.4При проектуванні водопостачання та каналізації автостоянок і гаражів потрібно дотримуватися вимог СНиП 2.04.01, СНиП 2.04.02, СНиП 2.04.03 і цих Норм.

8.5Норми витрат води на господарсько-питні потреби власників автомобілівприймаються 15 л/люд. на добу (4 л/люд. на годину), у тому числі гарячої води 5л/люд. на добу (1,2 л/люд. на годину).

Примітка. Розрахункова кількість власників автомобілів приймається в розмірі 60% у добу та 5% у годину від загальної кількості власників автомобілів автостоянки або гаража.

8.6Кількість струменів і мінімальна витрата води на один струмінь на внутрішнєпожежогасіння опалюваних гаражів потрібно приймати: у разі об'єму протипожежноговідсіку від 0,5 до 5 тис. м3 - 2 струменя по 2,5 л/с, понад 5 тис. м3 - 2 струменя по 5 л/с.

Допускається не передбачати внутрішній протипожежний водопровід в одно- і двоповерхових гаражах боксового типу з безпосереднім виїздом назовні з кожного боксу.

8.7У неопалюваних гаражах і гаражах відкритого типу, у тому числімеханізованих, а також при розміщенні відкритої автостоянки на покрівлі будинкусистеми внутрішнього протипожежного водопостачання потрібно виконуватисухотрубними з виведеними назовні патрубками діаметром 89 (77) мм, обладнанимивентилями і з'єднувальними голівками для підключення пересувної пожежної техніки.З'єднувальні голівки необхідно розміщувати ззовні з розрахунком підключенняодночасно не менше двох пожежних автомобілів.

8.8Внутрішній протипожежний водопровід у підземних окремо розташованих тавбудованих у будинки іншого призначення гаражах з двома поверхами та більше

повинен виконуватися окремо від інших систем внутрішнього водопроводу і, як і автоматичні установки пожежогасіння, мати виведені назовні патрубки зі з'єднувальними голівками, обладнаними вентилями та зворотними клапанами, для підключення пересувної пожежної техніки.

8.9 У підлозі підземних гаражів слід передбачати пристрої для відведення води у разі гасіння пожежі. Трубопроводи для зазначеного відведення води повинні бути роздільними для кожного підземного поверху. Відведення води допускається передбачати в мережу зливової каналізації без влаштування локальних очисних споруд.

8.10 Розрахункову витрату води на зовнішнє пожежогасіння наземних багатоповерхових гаражів та гаражів відкритого типу потрібно приймати за табл.8.

Таблиця 8

Ступінь вогнестійкості гаража

Витрата води на зовнішнє пожежогасіння на одну пожежу, л/с, при об'ємі гаражів (протипожежного відсіку), тис. м3

До 5

Понад 5 до 20

Понад 20 до 50

Понад 50

І, II, III ІІІа

ІV

V

10 10 20 20

15 15

25

-

20 20

-

-

30

-

-

-

Розрахункову витрату води на зовнішнє пожежогасіння інших видів гаражів і автостоянок слід приймати:

підземних гаражів з двома поверхами та більше- 20 л/с