4.21 ШАОТ систем охолодження Д, ДЦ і Ц потрібно встановлювати за межами маслоприймача. Навішування шафи керування на бек трансформатора допускається, якщо шафа і обладнання, що установлюється в ній, розраховані на роботу в умовах вібрації, яка виникає під час роботи трансформатора.

Трансформатори з штучним охолодженням потрібно забезпечувати сигналізацією про припинення циркуляції масла, охолоджувальної води або зупинку вентиляторів дуття, а також про автоматичне ввімкнення резервного охолодника або резервного Джерела живлення.

4.23 Навантаження двообмоткових трансформаторів потужністю 1000 кВоА і більше, за винятком установлених у трансформаторних пунктах (далі – ТП), контролюють по амперметрах, увімкнених у одну фазу, а триобмоткових трансформаторів – по амперметрах, увімкнених у кола усіх трьох обмоток у однойменну фазу.

На електростанціях і великих підстанціях для контролю за навантаженням, крім того, передбачаються ватметри активної та реактивної потужності з боку обмотки НН і СН.

4.24 Трансформатори і реактори потрібно експлуатувати з увімкненим захистом від внутрішніх пошкоджень і надмірних струмових перевантажень, а вимикальні елементи газового захисту потрібно вмикати з дією на вимкнення. При захисті трансформаторів запобіжниками розривна потужність останніх повинна відповідати потужності короткого замикання в даній точці мережі, повинна забезпечуватись селективна робота захисту.

4.25 Протипожежні засоби, якими оснащені трансформаторні установки, необхідно підтримувати у справному стані і періодично перевіряти. Стаціонарні установки пожежогасіння за допомогою розпиленої води або багаторазової піни повинні мати засувки з автоматичним керуванням і включатись до роботи при спрацюванні захистів від внутрішніх пошкоджень. Дренаж і масловідводи від маслоприймальних пристроїв необхідно періодично очищати та перевіряти.

Масло, яке стікає з-під обладнання в процесі експлуатації, необхідно збирати до дренажної системи і очищати за допомогою відстійників та інших пристроїв.

Кабельні канали біля трансформаторів і реакторів зовнішнього установлення повинні бути щільно закриті і захищені від попадання масла, яке розтікається з-під трансформатора у випадку його пошкодження.

Експлуатація трансформаторів і реакторів без виконаної згідно з проектом системи пожежного водопостачання не допускається. Стаціонарні пристрої пожежогасіння необхідно перевіряти за графіком, затвердженим технічним керівником підприємства.

Гравійну засипку під трансформатором і реактором необхідно підтримувати в чистоті, а при засміченні або значному замаслюванні промивати або замінювати.

4.26 Запасні частини, які постачались разом з трансформатором і реактором, повинні зберігатись на складі підприємства з дотриманням правил зберігання, зазначених у супроводжу вальній документації на них.

4.27 Трансформаторні та реакторні маслонаповнені вводи слід зберігати відповідно до вимог заводських інструкцій з монтажу та експлуатації вводів. За необхідності в герметичні маслонаповнені вводи під час зберігання треба доливати дегазоване масло за допомогою спеціальних пристроїв, які запобігають попаданню повітря у вводи.

4.28 Кожен трансформатор або реактор повинен мати комплект документів, які містять інформацію про його стан і умови експлуатації.

Комплект документів повинен містити:

  • експлуатаційну документацію заводу-виготовлювача, яка включає паспорт трансформатора, паспорти на комплектуючі вироби, інструкції з експлуатації, необхідні рисунки;
  • акти приймання і монтажу, протоколи пускових випробувань, акти капітальних ремонтів і протоколи випробувань під час ремонтів трансформатора або реактора;
  • протоколи випробувань трансформаторного масла на всіх стадіях експлуатації трансформатора і аналізу газу, вилученого з нього;
  • акти про аварійні пошкодження трансформатора або комплектуючих вузлів;
  • місцеві інструкції з експлуатації, циркуляри, розпорядження тощо, які стосуються даного трансформатора або реактора.

Крім перелічених документів потрібно передбачати оперативну документацію, відомості розрахунків, журнали оглядів, журнали реєстрації ресурсу, журнали дефектів і т. ін.

5 Заходи безпеки під час експлуатації трансформаторів і реакторів

5.1 Монтаж, випробування, експлуатацію та ремонти трансформаторів необхідно провадити згідно з ДНАОП 1.1.10-01-97, ГОСТ 11677-85, а також НАПБ А.01.001-95.

Крім того, монтаж трансформаторів на напругу 110 кВ і вище необхідно провадити згідно з РД 16.363-87.

5.2 Під час експлуатації і випробувань трансформаторів їх баки повинні бути заземлені.

5.3 Забороняється присутність персоналу на кришці бака і підняття інструментів та інших речей на кришку бака під час роботи трансформатора.

Огляд газового реле здійснюється з майданчика драбини трансформатора.

5.4 Під час огляду працюючого трансформатора не слід знаходитись у зоні викидання масла із запобіжного клапана або викидної труби.

5.5 Забороняється наближатись до трансформатора під напругою з явними ознаками пошкодження: сторонні шуми, розряди на ізоляторах, сильна (струменем) теча масла і т. ін.

5.6 Забороняється підтягувати кріплення на працюючих маслоохолодниках системи охолодження типу Ц (НЦ).

5.7 Щоб уникнути опіків, не дозволяється торкатись оголеними руками поверхні працюючих електронасосів.

5.8 Забороняється рукояткою перемикати пристрої РПН трансформатора, який знаходиться під напругою з будь-якого боку.

5.9 При працюючому трансформаторі затискачі вторинних обмоток вбудованих трансформаторів струму повинні бути замкнені накоротко за допомогою спеціальних перемичок в чопобі затискачів або приєднанням вторинних кіл пристроїв захисту, електроавтоматики та вимірювань. При цьому забороняється розривати кола, підключені до вторинних обмоток трансформаторів струму, без попереднього замикання обмоток перемичкою.

5.10 Засоби пожежогасіння трансформатора необхідно підтримувати в постійній готовності. Протипожежні заходи повинні бути розроблені з урахуванням загальних і місцевих правил та інструкцій із залученням спеціалістів з протипожежної безпеки. Особливу увагу забезпеченню пожежної безпеки необхідно приділяти під час проведення ремонтних, зварювальних робіт і робіт із заміни, доливання та очищення масла.

5.11 Зварювальні роботи на непрацюючому трансформаторі, за необхідності, потрібно виконувати тільки після заливання його маслом до рівня 200 – 250 мм вище місця зварювання, щоб уникнути займання парів масла.

Під час проведення зварювальних робіт, з метою усунення течі масла в трансформаторі, необхідно створити вакуум, який забезпечує припинення течі масла в місці зварювання.

5.12 Забороняється здійснювати зварювальні роботи при працюючому обладнанні в приміщенні розташування системи охолодження типу Ц (НЦ) і на вузлах системи охолодження з наднормальним внутрішнім тиском.

5.13 Для виконання монтажних або ремонтних робіт усередині бака трансформатора необхідно продути бак сухим чистим повітрям і забезпечити природну вентиляцію відкриттям верхніх і нижніх люків. У процесі виконання робіт необхідно здійснювати безперервний контроль за людьми, які знаходяться всередині бака трансформатора.

5.14 Під час подавання в бак трансформатора, в якому працюють люди, осушеного повітря необхідно забезпечити працюючих теплим і чистим спецодягом і не допускати їх знаходження всередині бака більше 4 год на добу і 20 год на місяць.

5.15 Під час заповнення трансформатора маслом або під час його зливання бак трансформатора і виводи його обмоток, у випадку, якщо встановлені вводи, повинні бути заземлені, щоб уникнути появи електростатичних зарядів.

5.16 Необхідно уникати попадання масла і особливо його тривалого впливу на шкіру.

6 Монтаж і випробування трансформаторів

6.1 Положення цього розділу поширюються на трансформатори, які надходять з демонтованими складовими вузлами та комплектуючими елементами. Трансформатори, повністю зібрані і залиті маслом на заводі-виготовлювачі, особливих вимог щодо монтажу не мають. В усіх випадках перед проведенням монтажу слід вивчити комплект заводської документації.

6.1.1 Монтаж трансформаторів здійснюється без ревізії активної частини, якщо під час транспортування, розвантаження та зберігання не було порушень, які могли б призвести до пошкоджень усередині бака. За наявності порушень перед установленням основних частин здійснюється ревізія з підняттям верхньої частини бака (або активної частини).

Монтаж складових частин необхідно здійснювати відповідно До вимог заводської нормативної документації з урахуванням маркування, нанесеного на складові частини та деталі.

При ущільненні роз’ємів затягувати кріплення необхідно одночасно з протилежних боків по всьому периметру. При округленні торця гумового ущільнення затягування вважається достатнім.

6.1.2 Особливу увагу під час монтажу необхідно приділяти забезпеченню збереження активної частини від пошкоджень при установленні складових частин, які вимагають розгерметизації бака трансформатора (вводів, вбудованих трансформаторів струму, ізоляційних циліндрів вводів і т. ін.).

У процесі розгерметизації необхідно передбачати спеціальні заходи щодо запобігання зволоженню ізоляції трансформатора.

6.1.2.1 Початком розгерметизації вважається розкриття будь-якої заглушки, яка забезпечує доступ зовнішнього повітря в бак, закінченням – герметизація бака.

У процесі монтажу роботи при розгерметизації можуть здійснюватись, якщо масло злите (у баку трансформатора воно знаходиться нижче пресувальних кілець обмоток або повністю відсутнє) або за його наявності (пресувальні кільця обмоток закриті маслом).

6.1.2.2 Захист ізоляції трансформатора на напругу 110 кВ і вище від зволоження при розгерметизації слід здійснювати подаванням у бак трансформатора осушеного повітря.

Для трансформаторів, заповнених маслом до рівня пресувальних кілець, допускається розгерметизація надмасляного простору загальною тривалістю не більше 2 год без продування сухим повітрям за умови виконання заходів щодо запобігання зволоження ізоляції згідно з 6.1.2.3.

6.1.2.3 Для трансформаторів на напругу 110 – 330 кВ потужністю менше 400 МВ∙А, які знаходяться в розгерметизованому стані, дозволяється проведення робіт без подавання в бак сухого повітря за таких умов: температура активної частини повинна бути не менше 10 °С і перевищувати точку роси зовнішнього повітря під час усього періоду розгерметизації не менше ніж на 10 °С при злитому маслі, і не менше ніж на 5 °С – при розгерметизації без зливання масла.

Якщо стан зовнішнього середовища не забезпечує зазначеної вимоги, перед розгерметизацією слід нагріти трансформаторі керуючись інструкцією з прогрівання.

Тривалість розгерметизації не повинна перевищувати:

  • 12 год – якщо масло злите;
  • 20 год – без зливання масла

Відносна вологість зовнішнього повітря не повинна перевищувати 85 %.

У період розгерметизації необхідно організувати безперерв-V роботу монтажного персоналу, щоб скоротити час знаходження трансформаторів у розгерметизованому стані.

6.1.2.4 Температура активної частини визначається будь-яким термометром (крім ртутного), який установлено на верхньому ярмі магнітопроводу.

Для трансформаторів, які не підлягали нагріванню, температуру активної частини допускається визначати за температурою масла.

6.1.2.5 Відносна вологість і точка роси зовнішнього повітря визначаються відповідними приладами.

6.1.3 Якщо під час транспортування, розвантаження або зберігання не було порушень, які могли б призвести до погіршення стану активної частини трансформатора, монтаж складових частин трансформаторів на напругу до 330 кВ здійснюється без зливання масла з бака нижче рівня пресувальних кілець обмоток.

6.1.4 Для монтажу складових частин трансформаторів напругою 400 кВ і вище, а також для трансформаторів на напругу 110 – 330 кВ у випадках, коли могли мати місце пошкодження їх складових частин, необхідно повністю зливати масло з бака трансформатора.

У трансформаторах, які надходять без масла, необхідно повністю видалити залишки масла через зливний отвір у дні бака.

Після зливання масла необхідно розкрити монтажні люки і виконати такі роботи:

  • видалити ізоляційні циліндри високовольтних вводів і кріплення до них, якщо вони не перевозились у баку трансформатора в транспортному положенні;
  • зняти транспортні деталі і деталі кріплення відводів згідно з експлуатаційною документацією;
  • здійснити зовнішній огляд стану механізмів та електричних контактів пристрою РПН. Для перевірки стану пристрою РПН необхідно здійснити не менше одного циклу перемикання вручну при змонтованих приводних механізмах, узгоджених з вибірниками відгалужень. При цьому перевіряються правильність роботи механізму і надійність контакту між рухомими та нерухомими контактами згідно з ГКД 34.46.401 – 96.
  • виконати роботи всередині бака, додержуючись таких вимог:

а) до роботи допускати тільки кваліфікований персонал;

б) одяг повинен бути чистим, без металевих застібок, у кишенях не повинно бути зайвих предметів;

в) під час роботи не наступати на ізоляційні деталі;

г) після закінчення робіт у баку не повинно залишатись предметів, для цього необхідно до початку і після закінчення роботи ретельно перевірити і підрахувати номенклатуру і кількість інструменту, пристосувань, кріплення і т. ін.

– установити вводи, контролюючи ізоляційні відстані:

а) екран вводу – елементи активної частини (обмотка, ізоляційна перегородка, кріплення відводів);

б) екран вводу – циліндр вводу. Вони повинні бути:

для вводів на напругу 150 – 330 кВ – не менше 20 мм;

для вводів на напругу 400 – 500 кВ – не менше 30 мм;

для вводів на напругу 750 кВ – не менше 50 мм;