10.2.7 При пошкодженні блока автоматичного керування його потрібно вимкнути, а пристрій РПН слід перевести на дистанційне керування.

10.2.8 При відмові схеми дистанційного керування пристроєм РПН слід вивести її в ремонт і вжити термінових заходів щодо виявлення та усунення несправності. Перемикання пристрою РПН за допомогою рукоятки на трансформаторі, що знаходиться під напругою, не допускається внаслідок небезпеки для персоналу і можливості пошкодження трансформатора через неправильне установлення пристрою РПН в нове положення, а також ненормальну тривалість циклу перемикання. Перемикання рукояткою допускається на знеструмленому трансформаторі.

10.2.9 При застряганні перемикача в проміжному положенні або неузгодженні фаз керування приводом він переводиться в режим „Дистанційний” і за відсутності пошкоджень пристрою дається команда на закінчення перемикання. При несправності приводу подається заявка на виведення трансформатора в ремонт. Після усунення несправності слід відновити нормальну схему. При виявленні несправності вибірника або контактора трансформатор потрібно вимкнути і вивести в ремонт.

10.2.10 У схемі керування ПП РПН повинна постійно бути ввімкнута блокіровка, яка не дає змоги приводити ПП у дію при струмі, який перевищує допустимий струм для даного ПП, а для швидкодіючих РПН – і блокіровку при температурі масла мінус 25 °С.

10.2.11 Під час оглядів черговим персоналом пристроїв РПН із струмообмежувальними реакторами необхідно звертати увагу:

  • на відповідність положень на покажчиках ПМ або щиті керування;
  • на відповідність положень на покажчиках ПМ паралельно працюючих трансформаторів;
  • на сувору відповідність фіксованому положенню ПМ;
  • на рівень масла в баку контакторів (він повинен бути в межах позначок, нанесених на масловказівнику);
  • на зовнішній стан доступних огляду елементів пристрою РПН.

10.2.12 Під час огляду черговим персоналом швидкодіючих пристроїв РПН необхідно звертати увагу:

  • на відповідність положень на покажчиках у ПМ і щиті керування;
  • на відповідність положень на покажчиках ПМ на пристроях РПН, що мають пофазне керування, і паралельно працюючих трансформаторах;
  • на сувору відповідність фіксованому положенню ПМ;
  • на наявність необхідного рівня масла у відсіку розширника або баках контакторів;
  • на ущільнення заглушок і роз’ємів (теча масла недопустима);
  • на закрите положення дверей приводів;
  • на роботу обігрівачів у приводах і шафах керування (взимку);
  • на стан повітряного проміжку для пристрою ЗРНОА: корпус контактора – розрядник (скорочення ізоляційної відстані з використанням сторонніх предметів недопустиме);
  • на стан гнучких спусків до виводів ВН або СН, у яких установлено пристрій РПН;
  • на зовнішній стан доступних огляду елементів пристрою РПН.

10.2.13 У швидкодіючих пристроях РПН, у яких передбачене обігрівання контакторів, взимку при температурі зовнішнього повітря мінус 10 °С і нижче повинна вмикатись система автоматичного обігрівання контакторів. Оскільки пристрій РПН може працювати тільки при температурах масла контактора не нижче мінус 25 °С, автоматику потрібно налагоджувати так, щоб при першому вмиканні трансформатора, поки масло не досягне необхідної температури, привід блокувався, про що повинен бути сигнал на щиті керування.

Систему обігрівання потрібно вимикати при сталій температурі зовнішнього середовища вище мінус 20 °С.

10.2.14 При ввімкнені трансформатора, який знаходиться в резерві, із швидкодіючим пристроєм РПН, обладнаним електропідігрівом приставного бака контактора взимку при температурі зовнішнього повітря нижче мінус 20 °С (або якщо перед днем увімкнення температура була нижче мінус 25 °С), потрібно вмикати автоматичну систему обігрівання контакторів на 13 – 15 год незалежно від 10.2.13. Протягом цього часу перемикання забороняється.

Увімкнення системи обігрівання вручну (крім автоматики) забороняється. При ввімкненні взимку трансформатора з швидкодіючим пристроєм РПН, що не має системи обігрівання контакторів, привід слід вимкнути і не перемикати його до досягнення відповідної температури масла в трансформаторі згідно з інструкцією заводу-виготовлювача. Температурних обмежень для роботи реакторних пристроїв не передбачено.

10.2.15 Експлуатаційний персонал зобов’язаний вести облік роботи пристроїв РПН. Кількість перемикань, проведена ПП і зафіксована лічильником, установленим у приводі, потрібно періодично (не рідше одного разу на місяць) записувати в журнал або паспорт пристрою РПН.

10.3 Поточне обслуговування і ремонт РПН

10.3.1 Ревізія елементів схеми керування приводом здійснюється згідно з інструкціями заводів-виготовлювачів, але не рідше одного разу на рік. Блок автоматичного керування слід перевіряти з пристроєм РЗА.

При цьому необхідно перевіряти:

стан усіх електричних контактних з'єднань (за необхідності, провести регулювання);

справність кінцевих вимикачів;

справність блока автоматичного керування і стабільність його уставок.

10.3.2 Нагляд за ПМ полягає в його періодичному огляді, під час якого підтягуються ослаблені гвинти та гайки, перевіряється стан контактів реле та інших приладів, наявність мастила на тертьових деталях ПМ і в маслянках.

10.3.3 Через кожні шість місяців слід змащувати зовнішні тертьові вузли і деталі приводу ПП незамерзаючим мастилом марки ЦИАТИМ-201 або ГОИ-54.

10.3.4 Перед наставанням грозового періоду на трансформаторах з виносними розрядниками на регулювальній обмотці один раз на рік необхідно перевіряти справність вентильних розрядників.

У пристроїв ЗРОА під час будь-яких робіт на контакторі і розряднику необхідно перевіряти відсутність повітря в опорних ізоляторах під розрядниками, для чого слід відгвинчувати пробки до появи масла.

10.3.5 Заміну масла в баках контакторів потрібно здійснювати при зниженні пробивної напруги нижче норм, зазначених у додатку Г, пробу масла відбирати через число перемикань згідно з таблицею 9.1, але не рідше одного разу на рік.

Заміну масла та промивання контактора потрібно здійснювати згідно з заводськими інструкціями. У контакторах, установлених на опорному ізоляторі, видаляти продукти старіння з піддону.

10.3.6 Для збільшення строку служби масла в контакторах, які не мають повітроосушних фільтрів, зазначені фільтри рекомендується встановлювати на отворі для виходу газів. При цьому в баку контактора повинна зберігатись газова подушка для забезпечення нормальної його роботи.

Поточні ремонти ПП відгалуження з виведенням їх з роботи повинні здійснюватись одночасно з поточними ремонтами трансформаторів не рідше одного разу на рік або після певної кількості перемикань, зазначеної в заводській інструкції на даний тип ПП.

Позачергові огляди контакторів ПП необхідно здійснювати в строки, зазначені в інструкціях заводів-виготовлювачів.

10.3.7 При забрудненні та зволоженні масла контакторів пристроїв під час поточного ремонту слід виконати його ревізію. Бак контакторів повністю звільнюється від масла, частини контактора і бак очищуються від бруду, і після огляду бак знову заповнюється чистим сухим маслом. Провадяться також огляд, ревізія і змащення елементів приводу ПП.

Ревізію пристрою РПН слід провадити відповідно до вимог заводської інструкції з експлуатації пристрою РПН даного типу.

10.3.8 Якщо під час експлуатації трансформатора не здійснюються перемикання пристроєм РПН (або кількість перемикань становить менше 300 на рік) і навантаження по струму при цьому перевищує 0,7 номінального, то через кожні шість місяців необхідно здійснювати десять циклів перемикань пристроєм РПН у діапазоні, який регулюється з метою очищення контактної системи від окису або шламу.

Для трансформаторів із РПН, які працюють у режимі перевантаження, кожні шість місяців або кожні 12 місяців для нормально навантажених трансформаторів необхідно здійснювати десять циклів перемикань по всьому діапазону при вимкнутому трансформаторі. При цьому потрібно додатково здійснити не менше десяти перемикань пристроєм РПН у діапазоні положень реверсу.

10.3.9 Строк служби контактів контакторів для різних типів пристроїв РПН не однаковий. Контакти підлягають заміні за узгодженням з заводом-виготовлювачем при незадовільній круговій діаграмі (при порушенні допусків на кути замикання та розмикання контакторів), при виявленні зношення контактів відповідно до значень, зазначених у інструкції заводу-виготовлювача. Не допускається зачищення обгорілих поверхонь контактів, оскільки це спричиняє додаткове зношення контактів і скорочує строк їх служби.

Порядок операцій при заміні контактів і регулюванні натискання провадиться з суворим дотриманням заводських інструкцій.

10.3.10 Експлуатаційний персонал зобов’язаний враховувати дефекти, неполадки в роботі і пошкодження пристроїв РПН, а також фіксувати, після якої кількості перемикань замінено контакти, виконано реконструкції, замінено вузли та проведено ремонти.

11 Експлуатація трансформаторного масла

11.1 Трансформатори та реактори на напругу 110 кВ і більше потрібно заливати маслом під вакуумом відповідно до РД 16.363-87 із характеристиками, не гірше наведених у додатку Б.

Трансформатори на напругу нижче 110 кВ можна заливати без вакууму.

Система охолодження з примусовою циркуляцією масла (якщо вона здійснюється окремо від заливання бака) заповнюється під вакуумом із залишковим тиском 50 мм рт.ст. (5 кПа).

11.2 Трансформатори та реактори на напругу до 150 кВ можна заливати маслом, яке має температуру не нижче 10 °С, а на напругу 220 кВ і вище – маслом з температурою не нижче 45 °С.

11.3 Трансформатори та реактори з азотним і плівковим захистом потрібно заливати попередньо очищеним, просушеним і дегазованим маслом із газовмістом не вище 0,1 % по об’єму та вологовмістом по масі не вище 0,001 % (10 г на 1 т).

Заливати маслом необхідно відповідно до заводських інструкцій з монтажу трансформаторів із азотним і плівковим захистом. Трансформатори та реактори потрібно доливати також попередньо дегазованим маслом. Після закінчення усіх робіт з монтажу та доливання потрібно виконати аналізи проб масла з бака та газу з надмасляного простору відповідно до заводської інструкції з монтажу та експлуатації трансформаторів, обладнаних азотним і плівковим захистом.

11.4 Перед увімкненням під напругу трансформаторів і реакторів після монтажу або ремонту масло, залите в них, повинне підлягати скороченому аналізу.

У трансформаторах і реакторах на напругу 110 кВ і вище крім того, вимірюють tgδ масла при двох температурах.

11.5 Трансформаторне масло, яке знаходиться в експлуатації повинне підлягати скороченому аналізу та вимірюванню tgδ згідно з ГКД 34.20.302-2002 у терміни, зазначені в них, і після поточного ремонту трансформаторів і реакторів. Порядок відбирання проб зазначено в додатку К.

11.6 Наявність вологи в маслі з контакторів пристроїв РПН і пробивну напругу потрібно перевіряти згідно з додатком Д. При зниженні пробивної напруги масла нижче зазначених значень або при виявленні води згідно з ГОСТ 1547-84 або ГОСТ 7822-75 масло потрібно замінити. Крім того, масло потрібно замінювати після досягнення кількості перемикань, зазначеної в заводській інструкції на даний тип перемикача.

11.7 Масло з трансформаторів потужністю 630 кВ∙А і менше не відбирається.

Позачергово відбирати проби масла для скороченого аналізу потрібно з усіх трансформаторів при зменшенні опору ізоляції, при появі ознак внутрішнього пошкодження трансформатора та реактора (виділення газу, сторонні шуми всередині трансформатора і т. ін.). Із герметизованих трансформаторів без розширника проба масла відбирається за узгодженням з заводом-виготовлювачем.

11.8 Трансформаторне масло потрібно випробувати згідно з ГКД 34.20.302-2002. Якщо характеристики ізоляції трансформатора та реактора і вводів мають погіршені значення порівняно з нормами, потрібно визначити залежність характеристик ізоляції від масла та температури.

11.9 Масло, вперше залите в трансформатор і реактор, а також те, що знаходиться в експлуатації, за всіма показниками повинне відповідати вимогам ГКД 34.20.302-2002 і додатка Б.

11.10 Очищувати, доливати та регенерувати масло можна на вимкнутому і працюючому трансформаторі. Роботи провадяться згідно з додатком К.

За необхідності доливання масла в трансформатор і реактор слід мати на увазі, що масла різних марок, які мають антиокислювальні присадки, як і різні масла, які не мають присадок, можуть без перешкоди змішуватись у будь-яких кількостях.

Змішувати масло без присадки з маслом з присадкою не допускається. Це може призвести до погіршення стабільності суміші. Змішувати масла потрібно згідно з ГКД 34.43.101-97.

11.11 Для підтримки необхідної якості ізоляційного масла в експлуатації та уповільнення його старіння масло в трансформаторах з масою масла 1000 кг і більше повинне підлягати безперервній регенерації в термосифонних або адсорбційних фільтрах.

Якщо в трансформатори та реактори залите масло, яке не містить антиокислювальної присадки, рекомендується вводити в масло стабілізуючі присадки.

Трансформатори та реактори на напругу 110 кВ і вище, які не забезпечені повітроосушними фільтрами, потрібно обладнувати такими фільтрами для уповільнення зволоження масла. Періодичність заміни сорбенту у фільтрах зазначено в додатку К.

11.12 Масло в маслонаповнених негерметичних вводах потрібно захищати від зволоження і старіння за допомогою повітроосушних фільтрів із масляними затворами або інших пристроїв. Масло в масляних затворах вводів на напругу 110 – 220 кВ, які не мають повітроосушників, потрібно замінювати один раз на один – два роки, а вводів, забезпечених повітроосушниками, – один раз у чотири роки. Масло в масляних затворах вводів на напругу 330 – 500 кВ потрібно замінювати за результатами перевірки пробивної напруги масла, яка здійснюється не рідше одного разу на два роки. Сорбент у повітроосушниках треба замінювати в міру його зволоження , але не рідше одного разу на рік.