У разі необхідності слід передбачати пристрої для навантаження, розвантаження, постачання води та фуражу для тварин, дезінфекційно-промивні пункти або станції, пункти комерційного огляду поїздів і вагонів, вагонні ваги, габаритні ворота та інші пристрої і споруди.

Необхідність спорудження вантажних пристроїв, їх кількість, тип і продуктивність устаткування необхідно встановлювати проектом залежно від роду вантажів, які перероблюються, термінів зберігання вантажів, розмірів і характеру вантажної роботи з урахуванням комплексної механізації і автоматизації навантажувально-розвантажувальних робіт, наявності чи доцільності розташування відповідних пристроїв і устаткування на підприємствах (організаціях), які обслуговуються станцією.

Обладнання вантажних районів слід проектувати з урахуванням обслуговування усіх взаємодіючих підрозділів - станцій та вантажних дистанцій.

С. 74 ДБН В.2.3-19-2008

  1. Вантажні пристрої і колійний розвиток, необхідний для майбутньої вантажної робо-ти, необхідно концентрувати в одному вантажному районі станції зі спеціалізованими для пе-реробки однорідних вантажів площадками. В межах станції можуть створюватися декількаспеціалізованих вантажних районів для переробки окремих видів вантажів.
  2. Розташування вантажного району на станції має забезпечувати:

  • зручне сполучення з найближчими населеними пунктами, промисловими і сільськогос-подарськими підприємствами;
  • вільний під'їзд транспортних засобів до складських приміщень з найменшою кількістюпересічень залізничних колій;
  • зручні стоянки транспортних засобів на території вантажного району при виконанніоперацій з огляду, приймання, навантаження і розвантаження вантажів (у тому числі -в нічний час), а також в очікуванні в'їзду на територію вантажного району перед конт-рольно-пропускним пунктом;
  • виконання вимог діючих санітарних норм і правил;
  • охорону навколишнього природного середовища та дотримання норм екологічної безпеки.

  1. Територія вантажного району повинна бути огороджена й обладнана охоронною сиг-налізацією по всьому периметру огородження, обладнана протипожежними засобами, зв'яз-ком, освітленням і мати водовідвідні споруди, які забезпечують відведення і очищенняповерхневих вод із території району; автомобільні дороги і вантажно-розвантажувальніплощадки повинні мати тверде покриття.
  2. На вантажних станціях, а в обґрунтованих випадках - і на вантажних районах, не-обхідно проектувати пневматичну або іншого виду механізовану пошту (для прискоренняпередачі паперової вантажної документації), засоби зв'язку з вантажовідправниками і ванта-жоодержувачами, а в окремих випадках - диспетчерську систему управління і промисловетелебачення.

Вантажні станції і райони слід обладнувати:

  • пристроями оперативного, технологічного й інформаційного зв'язку (телефони, теле-тайпи, переносні радіостанції, електронний документообіг й ін.);
  • електричною централізацією стрілок;
  • автоматизованими системами управління вантажними станціями (АСУ ВС), включаючи приміщення для ЕОМ, периферійну апаратуру і канали зв'язку.

Пристрої технологічного зв'язку слід проектувати з урахуванням автоматичного прий-мання-передавання і реєстрації зовнішньої інформації, що надходить, а також забезпечення автоматичного запису й обміну інформацією між об'єктами станції.

16.7Для тарних і штучних вантажів, що вимагають зберігання у критих складах, слід про-ектувати одноповерхові криті склади з внутрішнім чи зовнішнім розташуванням вантаж-но-розвантажувальних колій.

Криті склади повинні бути оснащені засобами механізації для виконання навантажувально-розвантажувальних і складських операцій - дизельними або електричними навантажувачами, штабелерами та ін., а також пристроями пожежної й охоронної сигналізації, стелажами та огородженими місцями для підзарядки акумуляторів, які облаштовуються відповідно до вимог технічної, санітарної і протипожежної нормативної документації. Одноповерхові склади з внутрішнім розташуванням навантажувально-розвантажувальних колій допускається проектувати багатосекційними. Кількість колій і платформ у багатосекційних складах повинна відповідати характеру і обсягам операцій, що виконуються.

У складах необхідно передбачати опалювані приміщення для приймальників-здаваль-ників.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 75

  1. Розміри критих складів, критих і відкритих вантажних платформ слід встановлюватипроектом залежно від кількості і роду вантажу, який зберігається, прийнятих термінівзберігання, характеру операцій, що з ним виконуються, і засобів механізації та автоматизації,що застосовуються. Ширина зовнішньої рампи біля критих складів повинна забезпечуватироботу вантажно-розвантажувальних машин і має бути не менше 3 м із боку колії і не менше1,5 м із боку під'їзду автомобільного транспорту. Зовнішня рампа може обладнуватисяконсольно-поворотним краном для навантаження і розвантаження автомашин.
  2. Для сортування тарних і штучних вантажів проектуються спеціальні платформи.Розміри їх встановлюються залежно від обсягу вантажосортувальної роботи та засобів ме-ханізації і автоматизації.

  1. На вантажних районах необхідно передбачати навантажувально-розвантажувальніколії і платформи з під'їздами до них для безпосереднього перевантаження із вагона в авто-мобілі і навпаки. Кількість таких колій І платформ визначається проектом.
  2. Площадки для переробки середньотоннажних контейнерів повинні бути обладнаніелектрокозловими кранами вантажопідйомністю не менше 6,3 т із автоматизованими захва-тами (автостропами) для навантаження та розвантаження контейнерів. Прогін крана слідприймати розміром 16 м, 25 м і 32 м відповідно до даних розрахунку.

Пункти переробки великотоннажних контейнерів слід оснащувати електрокозловими кранами прогоном 25 м і 32 м вантажопідйомністю на спредері 24,0 і 30,5 т. В умовах застосування АСУ повинен забезпечуватися зв'язок крана з ЕОМ.

При значних обсягах великотоннажного контейнеропотоку, при організації контейнерних терміналів, доцільно розглядати використання більш продуктивної навантажувально-розвантажувальної техніки - спеціалізованих автонавантажувачів тощо з обов'язковою організацією пунктів їх технічного обслуговування.

Необхідно передбачати приміщення для розташування засобів обчислювальної техніки автоматизованої системи управління контейнерним пунктом (АСУ КП). На робочих місцях приймальників-здавальників контейнерного пункту повинні бути передбачені утеплені приміщення, у яких обладнуються відеотермінали.

Довжину контейнерних площадок встановлюють відповідно до необхідної місткості площадки, яка визначається на підставі розрахункових нормативів і місцевих умов роботи (співвідношення між кількістю місцевих і транзитних контейнерів, нерівномірність завезення і вивезення контейнерів автотранспортом, частки контейнерів, які перевантажуються без зберігання на площадці та ін.). Необхідно передбачати місце для розміщення несправних контейнерів та відповідне облаштування для організації їхнього поточного ремонту.

Місткість площадок для переробки великотоннажних контейнерів повинна дорівнювати збільшеному у чотири рази розрахунковому добовому обсягу перевантаження.

Допускається поетапне введення в експлуатацію об'єктів контейнерних пунктів із відповідним нарощуванням їх переробної спроможності.

  1. Для сортування транзитних середньотоннажних і великотоннажних контейнерівслід передбачати сортувальні контейнерні пункти, а в обґрунтованих випадках - спеціалізо-вані станції, розраховані на приймання і обробку спеціальних контейнерних поїздів.
  2. Для ремонту і технічного обслуговування контейнерів, виходячи з вантажопотоків,забезпеченості об'єктами ремонту, трудовими ресурсами на мережі залізниць, необхіднопередбачати:

  • депо ремонту контейнерів;
  • дільниці ремонту контейнерів;
  • пункти для поточного або періодичного ремонту контейнерів.

С. 76 ДБН В.2.3-19-2008

16.14Депо ремонту контейнерів необхідно розміщувати у великих залізничних вузлах тапунктах масової переробки і накопичення контейнерів. Програма депо і дільниць ремонту ве-ликотоннажних контейнерів визначається в проекті.

Програма ремонту середньотоннажних контейнерів установлюється замовником. Пункти розташування депо ремонту контейнерів вибираються так, щоб сумарні витрати з перевезення контейнерів у ремонт і з ремонту були мінімальні.

16.15Висота вантажних платформ над рівнем верху головки рейки і відстань від осі коліїдо краю платформи приймається відповідно до ГОСТ 9238.

Висота вантажних платформ з боку під'їзду автомобілів повинна бути не менше 1200 мм над рівнем автопроїзду.

16.16На вантажних районах у необхідних випадках слід передбачати високі платформи зторцевими та боковими фронтами навантаження і розвантаження колісної техніки.

В'їзди з торцевого боку на відкриті платформи, які споруджуються на рівні підлоги вагонів, повинні мати поздовжній ухил не крутіше 1:7, а для навантажувально-розвантажувальних механізмів - не крутіше 1:10.

  1. Спеціалізовані площадки для розвантаження насипних вантажів, вугілля, неруднихматеріалів тощо, слід розташовувати з урахуванням напрямку переважних вітрів у даному ра-йоні на відстані не менше 50 м від складів тарно штучних вантажів, контейнерних пунктів таконтактної мережі електрифікованих колій. Розташування складів на станції для навантажен-ня і розвантаження хімічних (неотруйних) і пиловидних вантажів повинне здійснюватися зурахуванням вимог охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки.
  2. Для розвантаження вугілля, інертних мінерально-будівельних матеріалів та іншихнасипних вантажів із піввагонів у вантажному районі слід передбачати підвищені колії, а при-значних вантажопотоках - естакади з улаштуванням пішохідних містків уздовж вагона дляпроходу вантажників.

Підвищені колії та естакади необхідно обладнувати комплексом механізмів і пристроїв, що забезпечують механізоване відкривання-закривання люків піввагонів, у тому числі "вертушок" із піввагонів з новими запірними пристроями (автозамками), очищення вагонів і колій від залишків вантажів, завантаження вантажів в автомобілі, механізоване розвантаження платформ, розпушування вантажів, що змерзлися в піввагонах.

При надходженні під розвантаження більше 10 піввагонів у середньому за добу підвищені колії висотою 3,0 м і більше необхідно облаштовувати електрокозловими кранами прогоном 25 м і 32 м із необхідним вантажно-розвантажувальним пристосуванням. Додатково в цьому районі необхідно передбачати резервні площадки для складування вантажів у штабелі, які формуються ковшовими навантажувачами і бульдозерами.

16.19Для вантаження і вивантаження тварин проектуються навантажувальні платформиі допоміжні пристрої відповідно до санітарно-ветеринарних вимог.

Довжина платформи встановлюється залежно від кількості вагонів, що одночасно знаходяться під навантаженням (розвантаженням), а ширина - не менше 3 м при окремих сходах і не менше 1 м при суцільному сході з платформи; сходи з платформи для виведення та введення тварин у вагони повинні мати поздовжні ухили не крутіше 1:8.

Для разового сезонного перевезення тварин необхідно використовувати існуючі високі платформи загального призначення або типові трапи.

16.20На станціях масового вивантаження тварин та сировини тваринного походження іна найближчих до них станціях на шляху прямування порожнього потоку вагонів після ви-вантаження цих вантажів необхідно передбачати дезінфекційно-промивальні станції (пун-кти), які повинні мати санітарно-захисну зону від будівель і споруд відповідно до вимогсанітарних норм проектування промислових підприємств.

ДБН В.2,3-19-2008 С. 77

Розташування дезінфекційно-промивальних пристроїв на станціях повинне відповідати вимогам норм з ветеринарного, санітарного нагляду та екологічного законодавства.

  1. Для обслуговування транзитних перевезень тварин на окремих сортувальних ідільничних станціях необхідно проектувати пристрої для водопою тварин, а в необхідних ви-падках - спеціально обладнані колії для очищення вагонів від гною.
  2. Для переробки і збереження легкозаймистих та інших небезпечних у пожежномувідношенні вантажів, а також вантажів, шкідливих для здоров'я людей, у необхідних випадках проектуються спеціальні приміщення і колії до них із дотриманням встановлених правилїх розташування і протипожежних норм.
  3. На вантажних, сортувальних, дільничних і проміжних станціях у необхідних випад-ках необхідно передбачати вагонні ваги, тип і місце розташування яких визначаються в про-екті з урахуванням кількості і роду вантажів.

Колія до вагонних вагів повинна бути наскрізною, прямою і горизонтальною на ділянці не менше 25 м із кожної сторони вагонних вагів.

При застосуванні тензометричних вагів прямі і горизонтальні ділянки колії слід передбачати відповідно до технічних вимог на установку таких вагів.

16.24На станціях, де потрібна перевірка контуру вантажів на відкритому рухомомускладі, передбачаються габаритні ворота або спеціальні пристрої для автоматичної сиг-налізації про негабаритність вантажів.

16.25Пункти комерційного огляду поїздів на станції оснащуються сучасними технічнимизасобами: оглядовими вежами, пристроями промислового телебачення або цифрового фо-тографування, електронними габаритними воротами, засобами зв'язку.

Для усунення комерційного браку у відчеплених від поїзда вагонах на станції створюються механізовані пункти із застосуванням новітніх технічних засобів і споруд, які при виконанні ремонтних робіт забезпечують збереження вантажів, прискорення їх доставки і підвищення безпеки руху.

Механізований пункт повинен бути оснащений необхідними механізмами і пристроями (електрокозловими і стріловими кранами, універсальними електричними і дизельними навантажувачами, перевантажувальною платформою, пересувною рампою-причепом та ін.) для усунення комерційного браку на відкритому рухомому складі і для перевантаження вантажу з критих вагонів.