5.6 Вiдстанi по горизонталi мiж iнженерними пiдземними мережами, будiвлями та спорудами слiд приймати не менше зазначених в ДБН Б.2.43-95.

При проектуваннi iнженерних мереж належить додержуватись вимог вiдповiдних нормативних документiв.

5.7 Санiтарно-захиснi зони вiд каналiзацiйних споруд та мiнiмальнi вiдстанi вiд систем утилiзацiї гною приймати згiдно з ДБН Б.2.4-3-95.

5.8 Озелененню пiдлягають вiльнi вiд забудови та покриття дiлянки, а також санiтарно-захиснi зони та дiлянки по периметру територiї сiльськогосподарських пiдприємств у виглядi живоплоту. Площа дiлянок, що передбаченi для озеленення, повинна складати не менше 15% вiд загальної площi територiї пiдприємства, а при щiльностi забудови понад 50% - не менше 10%.

5.9 Для зелених насаджень на територiї сiльськогосподарського пiдприємства та в санiтарно-захисних смугах слiд передбачати мiсцевi типи рослин з урахуванням їх санiтарно-захисних, декоративних якостей та стiйкостi до виробничих викидiв.

В межах протипожежних вiдстаней посадка дерев хвойних порiд не допускається.

5.10 Вiдстань вiд будiвель та споруд до осi посадки дерев та чагарникiв слiд приймати згiдно з ДБН Б.2.4-3-96.

5.11 Ширину смуги зелених насаджень рекомендується приймати згiдно з ДБН Б.2.4-3-96.

5.12 На малих сiльськогосподарських пiдприємствах необхiдно передбачати вiдкритi благоустроєнi майданчики для вiдпочинку працюючих з розрахунку 1 м2 на одного працюючого в найбiльш чисельну змiну.

5.13 Вiдстанi мiж деревами та чагарниками при рядовiй посадцi слiд приймати не менше вказаних в таблицi 5.1.

Таблиця 5.1

Характеристика насаджень

Мінімальна відстань між деревами та чагарниками в осях, м

Дерева свiтлолюбивих порiд

3,0

Дерева тiневитривалих порiд

2,5

Чагарники заввишки до 1 м

0,4

Те саме, до 2 м

0,6

Те саме, бiльше 2 м

1,0

5.14 Огорожу територiї сiльськогосподарського пiдприємства слiд передбачати вiдповiдно до норм технологiчного проектування.

5.15 Транспортнi зв'язки сельбищної зони з виробничою зоною сiльських поселень та з окремими малими сiльськогосподарськими пiдприємствами та селянськими (фермерськими) господарствами слiд передбачати у вiдповiдностi зi схемою районного планування, розвитку внутрiшньогосподарських шляхiв, внутрiшньогосподарського землекористування та генеральним планом сiльського поселення.

5.16 Господарськi проїзди, на яких здiйснюється прогiн худоби та проїзд вантажного транспорту до присадибних дiлянок, повиннi мати смугу руху 4,5 метри.

5.17 Внутрiшньогосподарськi автомобiльнi шляхи та автомобiльнi шляхи i тротуари сiльськогосподарських підприємств слiд проектувати згiдно з ДБН Б.2.4-3-96 та вiдповiдно до СНіП 2.05.11-83.

5.18 При проектуваннi пiд'їздiв до будiвель та споруд, а також до водоймищ, якi є джерелом протипожежного водопостачання, слiд передбачати пiд'їзди з майданчиками для розвороту транспорту розмiром не менше 12х12 метрiв.

6 ЖИТЛОВА ЗАБУДОВА ТА ЖИТЛОВI БУДИНКИ

6.1 При проектуваннi житлової забудови та житлових будинкiв в селянських (фермерських) господарствах слiд керуватись ДБН 79-92, ДБН 360-92* та ДБН Б.2.4-1-94.

6.2 Основнi типи житлових будинкiв для селянських (фермерських) господарств за структурою можуть бути такi:

- житловий будинок фермера для звичайної сiм'ї:

- житловий будинок фермера з блоками для сезонних робiтникiв;

- житловий будинок для сiмей фермера, що мають родиннi зв'язки (сiм'я брата, сестри тощо з iзольованими або напiвiзольованими квартирами).

З урахуванням строкiв проживання слiд видiлити такi типи житла: - постiйне житло для тимчасового або сезонного проживання.

6.3 Вiдведення територiї пiд житлове будiвництво селянських (фермерських) господарств та малих сiльськогосподарських пiдприємств здійснюється згiдно з планом розмiщення такого будiвництва та генеральними планами забудови територiї з додержанням санiтарно-захисної зони вiд виробництва.

6.4 Житлове будiвництво для селянських (фермерських) господарств слiд розмiщувати:

- в сельбищнiй зонi сiльських поселень в межах пішохiдної доступностi до фермерської виробничої зони, яка може бути у виробничiй зоні поселення або розмiщуватись окремо на фермерських землях;

- у вiдроджених невеликих хуторах, бiля яких розміщується виробнича зона;

- на фермерських землях бiля виробничих примiщень з додержанням санiтарно-захисної зони, протипожежних та ветеринарно-санiтарних розривiв мiж виробничою та житловою зонами.

6.5 Дозволяється будiвництво житлово-виробничих комплексiв за умов блокування примiщень з врахуванням дiючих санiтарних, зооветеринарних та протипожежних норм.

6.6 Санiтарно-захиснi розриви мiж житловими будинками, поодинокими або груповими сараями для худоби, кролiв, нутрiй, диких тварин та птахiв, а також iншими господарсько-побутовими будiвлями та спорудами приймати згiдно з ДБН 79-92.

6.7 При розробцi об'ємно-планувальних рiшень та інженерного обладнання фермерських житлових будинкiв слiд керуватися роздiлами 3 та 4 ДБН 79-92.

6.8 Мiнiмальну вiдстань вiд житлових будинкiв І та II ступенiв вогнестiйкостi до виробничих селянських (фермерських) будiвель та виробничих примiщень малих сiльськогосподарських пiдприємств i гаражiв І та II ступенiв вогнестiйкостi слiд приймати не менше 9 м, а до виробничих будiвель, що мають покриття iз застосуванням утеплювачiв з полiмерних матерiалiв або з горючих утеплювачiв не менше 15 метрiв.

6.9 Проектування на присадибних дiлянках вбудованих та прибудованих гаражiв на першому поверсi площею до 40 м2 допускається без додержання нормативiв на проектування підприємств по обслуговуванню автомобілів за умови вiдокремлення їх протипожежними перегородками І типу згiдно з ДБН 79-92.

6.10 Санiтарно-захиснi розриви мiж житловими будинками, поодинокими та груповими сараями для утримання худоби i птицi площею до 300 м2 з кiлькiстю тварин менше нiж вказано в таблицi 6.1 приймаються згiдно з таблицею 3 ДБН 79-92.

Таблиця 6.1

Напрямок господарства

Кількість поголів'я

Свиноферма

15

Ферма ВРХ

20

Птахоферма

100

Вiвцеферма

50

Кролеферма

150

Примітка. При змішаному утриманні тварин поголів’я визначається відсотковим спiввiдношенням.

6.11 Санiтарно-захиснi розриви мiж житловими будинками та об'єктами тваринництва з кiлькiстю поголів’я, що наведене в таблиці 6.1, приймаються згідно з обов’язковим додатком 1.

6.12 Вiдкритi вiдгодiвельнi майданчики на 200 i бiльше голiв ВРХ з урахуванням специфiчних запахiв вiддаляють вiд житлових будинкiв на вiдстань не менше 0,5 кiлометра.

7 ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА

7.1 При розробцi ОВНС (оцiнка впливу на навколишнє середовище) генеральних планiв малих сiльськогосподарських пiдприємств та селянських (фермерських) господарств передбачаються заходи щодо рацiонального використання природних ресурсiв, охоронi атмосферного повiтря, водних об'єктiв та грунту, а також продуктiв харчування вiд забруднення, впливу електричних та магнiтних олiв, вiбрацiї, шуму тощо, забезпечення радiацiйної безпеки та санiтарної очистки територiї згiдно з вимогами Закону України "Про охорону навколишнього середовища".

7.2 Методи i ступенi очистки стiчних вод повиннi визначатися в залежностi вiд мiсцевих умов з урахуванням можливого використання очищених стiчних вод для сiльськогосподарських потреб та повиннi за безпечувати екологiчну безпеку.

7.3 Вилучення, знешкодження та скидання стiчних вод, якi мають радiоактивнi речовини, повиннi здiйснюватись у вiдповiдностi з дiючими нормами радiацiйної безпеки, санiтарними правилами роботи з радiоактивними речовинами та iншими джерелами iонiзуючих випромiнювань.

7.4 При забудовi територiї сiльськогосподарськими пiдприємствами, забруднення вiд яких можуть негативно впливати на санiтарний стан середовища чи здоров'я населення, фоновi концентрацiї шкiдливих речовин в атмосферному повiтрi, водi, грунтi тощо необхiдно узгоджувати з санепiдслужбою.

7.5 При розробцi заходiв по охоронi навколишнього середовища враховують санiтарно-гiгiєнiчнi вiдстанi вiд джерел забруднення та вимоги, передбаченi в ДБН Б.2.4-3-95.

Для охорони водоймищ передбачають водоохороннi i водорегулюючi зеленi насадження у вiдповiдностi з дiючим законодавством.

7.6 3 метою охорони повiтряного басейну слiд передбачати очищення повiтря, що викидається в атмосферу:

- вiд сiрководню, амiаку, вуглекислого газу - за допомогою спеціальних установок. Розбавлення шкiдливостей досягається за допомогою загальнообмiнної вентиляцiї;

- вiд пилу, полови, залишкiв кормiв - за допомогою пилоуловлювальних споруд;

- вiд мiкроорганiзмiв - обробкою бактерицидними лампами та ультрафiолетовим устаткуванням;

- вiд неприємних запахiв,якi надходять з вiдходiв, - шляхом удосконалення технологiї їх обробки та застосування спецiальних дезодорантів.

7.7 Виробничi та побутовi стоки, що утворюються на будiвельному майданчику, повиннi очищатись у порядку, що передбачений проектом виконання робiт. Випуск води з будiвельних майданчикiв безпосередньо на схили без належного захисту вiд розмиву грунту не допускається.

7.8 Лiмiти викидiв, скидiв забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище розробляються пiдприємствами на основi нормативiв гранично допустимих викидiв (ГДВ) i гранично допустимих скидiв (ГДС) та дозволу на викиди, скиди i затверджуються органами охорони навколишнього природного середовища.

7.9 При розробцi генеральних планiв територiй малих сiльськогосподарських пiдприємств та селянських (фермерських) господарств повиннi передбачатись заходи, наведенi в ДБН 360-92* "Мiстобудування. Планування i забудова мiських i сiльських поселень", СанПiН 01.3.003-93 "Санiтарнi правила планування i забудови населених мiсць", в дiючих Санiтарних нормах i правилах щодо попередження або лiквiдацiї забруднення рiзних природних середовищ хiмiчними та бiологiчними компонентами.

7.10 При органiзацiї будiвельного виробництва передбачаються заходи щодо охорони навколишнього природного середовища. Вартiсть цих робiт передбачається в проектно-кошториснiй документацiї.

8 ОСНОВНI ВИМОГИ ЩОДО ОРГАНIЗАЦIЇ БУДIВЕЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

8.1 Спорудження будiвель i споруд малих сiльськогосподарських пiдприємств та селянських (фермерських) господарств допускається у вiдповi-

дностi iз затвердженим генеральним планом та на пiдставi попередньо розроблених рiшень, що закладаються в проекти органiзацiї будiвництва i виконання робiт.

8.2 Геодезичнi роботи виконуються вiдповiдно до СНіП 3.01.03-84.

8.3 Пiдготовка територiї до забудови повинна виконуватись в технологiчнiй послiдовностi згiдно з дiючими нормативними документами. При виконаннi земляних робiт не повинно бути забруднення сiльськогосподарських i iнших земель виробничими та iншими викидами, а також стiчними водами.

8.4 Виконання робiт з вертикального планування територiї малого сiльськогосподарського пiдприємства допускається тiльки при наявності проекту планування, проектів всiх пiдземних споруд та загального балансу земляних мас.

8.5 При виконаннi робiт з благоустрою та озелененню керуватися СНіП ІІІ-10-75.

9 ВIДПОВIДАЛЬНIСТЬ ФIЗИЧНИХ І ЮРИДИЧНИХ ОСIБ ЗА

ПОРУШЕННЯ ДЕРЖАВНИХ НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТIВ

9.1 Юридичнi та фiзичнi особи, виннi в недотриманнi державних будiвельних норм i правил та в порушеннi мiстобудiвного законодавства, несуть вiдповiдальнiсть, передбачену чинним законодавством, згiдно з Законом України "Про основи мiстобудування".

9.2 Спори з питань мiстобудування вирiшуються мiсцевими органами виконавчої влади або органами мiсцевого самоврядування у межах їх повноваражним судом вiдповiдно до за конодавства.

Додаток 1

(обов'язковий)

Розміри санітарно-захисних зон від тваринницьких ферм та об'єктів малих сільськогосподарських підприємств і селянських (фермерських) господарств до житлової забудови

Найменування

Розміри санітарно-захисної зони, м

  1. Рослинницькі

Теплиці та парники при обігріванні електроенергією, парою або водою

Не нормується

Теплиці та парники на біологічному обігріванні на гної

100

на смітті

300

Стаціонарні зерноочисні та сушильні пункти, криті токи

100

Садівничі та виноградарські пункти сортування та упаковки готової продукції

100

  1. Тваринницькі фермы ВРХ з поголів'ям тварин (голів)

10

15

20

25

40

50

60

75

100

100

150

150

Свинарські (голів)

15

25

30

50

50

75

75

100

100

150

150

300

200

400

Кролівничі (голів)

150

25

300

50

400

75

Птахівничі (голів)

100

25

200

50

300

100

500

150

750

200

  1. По переробцi продукцiї рослинництва, продовольчого та фуражного зерна, насіння зернових та олійних культур, трав без відділення, протруювання, овочів (сушка, засолка, квашення)

100

  1. Бойнi невеликих тварин та птицi

300

  1. Склади зберiгання сiльськогосподарської продукцiї:

зерна, овочiв, фруктiв, картоплi, грубих кормiв (необмолоченого хлiба) та рослинного волокна

100

  1. Гаражi та пiдприємства по ремонту,технiчному обслуговуванню, зберiганню сiльськогосподарських машин та автомобiлiв:

при числi двигунiв до 100 одиниць

100