1. Згідно з чинним законодавством [1] рішення про розроблення генерального плану сіль-ського населеного пункту приймає сільська рада. Функції замовника проекту в цьому рішенніпокладаються на виконавчий орган сільської ради або (якщо він за рішенням відповідної тери-торіальної громади або сільської ради не створювався) на сільського голову.
  2. Організація розроблення, внесення змін, погодження, експертизи та затвердження гене-рального плану здійснюється замовником [1, 4, 5].
  3. Після прийняття сільською радою рішення про розроблення генерального плану замовникзгідно з чинним законодавством [1, 4]:

  • через органи масової інформації повідомляє про це, а також про форми, місце і строкподання фізичними та юридичними особами пропозицій щодо генерального плану;
  • визначає розробника генерального плану - проектну організацію, яка має ліцензію на вико-нання таких робіт;
  • укладає з розробником генерального плану договір на розроблення проекту з визначеннямвартості та строків виконання;

ДБН Б.1.1-9:2009 С. 9

  • звертається до відповідної районної державної адміністрації стосовно одержання переліку тахарактеристики: спільних із суміжними територіальними громадами проблем соціально-еконо-мічного розвитку й використання території; об'єктів загальнодержавного та регіонального зна-чення, розміщення яких має бути враховане при розробленні генерального плану;
  • складає разом із розробником генерального плану з урахуванням відповідних пропозиційфізичних і юридичних осіб проект завдання на розроблення генерального плану (рекомендованаформа завдання наведена в додатку Б);
  • визначає за погодженням із районним органом містобудування й архітектури перелік по-годжувальних організацій (у завданні на проектування) відповідно до вимог чинного законо-давства та конкретних умов використання даної території;
  • проводить разом із розробником генерального плану, в разі необхідності, консультації звиконавчими органами рад суміжних адміністративно-територіальних одиниць щодо уточненняспільних проблем соціально-економічного розвитку та використання території;
  • у випадках, коли загальнодержавні та регіональні інтереси й запропоновані умови їх реа-лізації не збігаються з інтересами сільського населеного пункту і не були внесені в завдання напроектування, проводить його погодження з управлінням містобудування і архітектури відповідної облдержадміністрації (спеціально уповноваженим органом із питань містобудування іархітектури АРК);
  • розглядає відкоригований розробником генерального плану проект завдання і подає його назатвердження сільському голові;

-надає розробнику генерального плану завдання та вихідні дані для проектування (реко-мендований перелік вихідних даних міститься в додатку В).

  1. Організація, яка надає інформацію, необхідну для розроблення генерального плану, несепередбачену законодавством відповідальність за її достовірність, повноту та своєчасність надання.Умови надання інформації регулюються законодавством України [6].
  2. Районна державна адміністрація відповідно до своїх повноважень, визначених законо-давством [7], забезпечує участь у розробленні генерального плану своїх структурних підрозділів івідповідних органів державного нагляду.
  3. Розробником генерального плану згідно з чинним законодавством [4] здійснюється:

  • складання договору на розроблення генерального плану;
  • участь у складанні завдання на розроблення генерального плану;
  • затвердження головного архітектора або головного інженера генерального плану, складуавторського колективу;
  • розроблення генерального плану, його погодження із замовником, а в разі потреби - такожіз погоджувальними організаціями за участю замовника.

6.7Розробник генерального плану може виступати замовником на проведення іншиминауково-дослідними та проектними організаціями необхідних досліджень і розроблення окремихрозділів генерального плану.

6.8. Юридичні відносини між замовником і розробником генерального плану регулюються договором на розроблення документації та завданням на проектування [4].

6.9При внесенні замовником змін до раніше виданого завдання або вихідних даних, внаслідокчого виникає необхідність здійснення додаткового обсягу проектних чи науково-дослідних робіт,вже виконаних на час внесення змін, їх фінансування проводиться за окремим договором абододатковою угодою до чинного договору [4].

6.10Замовник і розробник генерального плану мають право зупинити виконання робіт зобов'язковим оформленням двосторонніх актів і проведенням відповідних взаєморозрахунків,які здійснюються згідно з [4]. Розміри неустойки та порядок її виплати при односторонньомуприпиненні робіт встановлюється договором.

С. 10 ДБН 5.1.1-9:2009

6.11 При здійсненні погодження та затвердження містобудівної документації розробник і замовник генерального плану вживають заходів щодо нерозголошення спеціальної інформації, передбаченої Зводом відомостей, що становлять державну таємницю України (ЗВДТ) згідно з чинним законодавством і нормативними вимогами щодо картографічних і топогеодезичних матеріалів та інформації, яка має комерційну цінність для замовника, інших інвесторів [6, 8].

6.12. У період розроблення генерального плану всі рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо відведення земельних ділянок погоджуються з розробником генерального плану для врахування їх у проектних пропозиціях.

6.13Після завершення розроблення генерального плану сільського населеного пункту замов-ник згідно з [1]:

  • передає генеральний план для його погодження відділу містобудування і архітектури район-ної державної адміністрації, а також іншим районним та обласним (республіканським в АРК)організаціям, перелік яких встановлений у завданні на розроблення генерального плану;
  • надсилає проектні матеріали на погодження виконавчим органам місцевого самоврядуваннясуміжних адміністративно-територіальних одиниць у частині, що зачіпає їх інтереси (розширеннямеж населеного пункту, розвиток спільних систем інженерно-транспортної інфраструктури, кому-нального господарства, міжселенного соціально-культурного обслуговування населення тощо);
  • подає генеральний план на експертизу;
  • організовує громадське обговорення генерального плану;
  • доручає розробнику генерального плану в разі потреби скоригувати проект;
  • подає скоригований проект генерального плану на затвердження сесією сільської ради;
  • оприлюднює через засоби масової інформації рішення про затвердження генерального плану,дає роз'яснення про його зміст.

  1. Погодження генерального плану райдержадміністрацією здійснюється лише у випадкурозширення меж сільського населеного пункту і оформлюється розпорядженням.
  2. Погодження генерального плану з обласними (республіканськими в АРК) організаціямипроводиться у випадках, якщо:

  • завданням на проектування передбачено реалізацію на території сільського населеногопункту державних і регіональних інтересів;
  • розроблені рішення генерального плану впливають на державні та регіональні інтереси.

  1. Експертиза генерального плану здійснюється за поданням замовника відповідно до порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України [9].
  2. Згідно з чинним законодавством [1, 5] затвердження генерального плану здійснюєтьсяна сесії сільської ради. У рішенні про затвердження генерального плану визначається строк йогодії та перелік раніше прийнятих рішень, що втрачають чинність, а також тих рішень, до якихнеобхідно внести відповідні зміни.
  3. Закінченням розроблення генерального плану є дата подання його сільській раді дляорганізації погодження, експертизи та громадського обговорення, а введенням у дію - дата зат-вердження.
  4. Розробник генерального плану і залучені організації, які розробили окремі його розділи,відповідають за відповідність документації законодавству та державним нормам, її комплектність,термін виконання. За якість проектних матеріалів автори розробок, ГАП, ГІП, посадові особипроектних організацій несуть особисту відповідальність згідно з чинним законодавством [1,4].
  5. Внесення змін до затвердженого генерального плану здійснюється в разі потреби кори-гування проектних рішень генерального плану, якщо внаслідок цього коригування не відбува-ються зміни у перспективному навантаженні на соціальну та інженерно-транспортну інфра-структуру. При цьому концепція соціально-економічного розвитку сільського населеного пункту,запропонована в затвердженому генеральному плані, залишається незмінною.

ДБН Б.1.1-9:2009 С. 11

В інших випадках необхідності коригування затверджених проектних рішень розробляється новий генеральний план.

Обґрунтування необхідності внесення змін до затвердженого генерального плану або розроблення нового генерального плану готується відділом містобудування і архітектури райдерж-адміністрацїї разом з організацією-розробником генерального плану і оформлюється висновком. На підставі цього висновку сільська рада приймає відповідне рішення.

  1. Завдання на внесення змін до генерального плану і сам генеральний план із внесенимизмінами погоджуються лише з тими зацікавленими організаціями та органами місцевого само-врядування, до сфери інтересів і компетенції яких входять змінені проектні рішення. Перелік цихорганізацій визначається в завданні на внесення змін до генерального плану.
  2. Експертиза внесення змін до генерального плану проводиться відповідно до порядку,встановленого Кабінетом Міністрів України [9].
  3. Зміни до генерального плану сільського населеного пункту вносяться рішенням сільськоїради, яка затвердила цю документацію [1], після погодження з районною державною адмініст-рацією у випадках, передбачених у 6.14.
  4. Генеральний план сільського населеного пункту виконується в чотирьох примірниках.Контрольний примірник генерального плану зберігається в архіві розробника. Примірники тек-стових і графічних матеріалів генерального плану згідно з переліком, наведеним у завданні нарозроблення, в кількості трьох одиниць передаються замовнику, відділу містобудування і архі-тектури райдержадміністрації, управлінню містобудування і архітектури облдержадміністрації.Необхідність виконання додаткових примірників встановлюється у договорі. Документаціязберігається у порядку, встановленому спеціальними вимогами щодо оформлення і доступу дозазначених матеріалів.

С. 12 ДБН Б.1.1-9:2009

ДОДАТОК А (довідковий)

СТРУКТУРА МІСТОБУДІВНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

ДБН Б.1.1-9:2009 С. 13

ДОДАТОК Б (довідковий)

ФОРМА ЗАВДАННЯ НА РОЗРОБЛЕННЯ ГЕНЕРАЛЬНОГО ПЛАНУ СІЛЬСЬКОГО НАСЕЛЕНОГО ПУНКТУ

"ЗАТВЕРДЖЕНО"

сільський голова

(підпис)(ім'я, прізвище)

"____" __________________________

ЗАВДАННЯ на розроблення генерального плану сільського населеного пункту

(назва населеного пункту)1 назва замовника генерального плану____________________________________________

  1. назва розробника генерального плану____________________________________________
  2. підстава для розроблення генерального плану______________________________________

(№ і дата рішення сільської ради)

4рік закінчення розрахункового періоду___________________________________________

  1. перелік і характеристика спільних із суміжними територіальними громадами проблем соці-ально-економічного розвитку та використання території
  2. перелік і характеристика об'єктів загальнодержавного і регіонального значення, розміщенняяких має бути враховане при розробленні генерального плану
  3. характеристика намірів та потреб використання території різного функціонального призначення, які визначені в існуючих програмах соціально-економічного розвитку, в інвестиційнихпроектах тощо:

  1. розмір присадибної ділянки
  2. типи нової житлової забудови: садибної%, блокованої%, багатоповерхової%
  3. перелік нових виробничих об'єктів
  4. типи систем та джерела:

водопостачання

теплопостачання

газопостачання

електропостачання_____________________________________________________________каналізування _______________________________________________________________

7.5 місця переробки та утилізації відходів та трупів тварин______________________________

8 характеристика інтересів суміжних територіальних громад щодо забудови та іншого вико-ристання територій, соціально-культурного обслуговування населення, водо- і енергозабезпе-чення, водовідведення, санітарного очищення, транспортного обслуговування, охорони довкілля,розвитку рекреаційних зон, забезпечення природної та техногенної безпеки та передбачених усхемах планування території району та сільради шляхів їх вирішення

С 14 ДБН Б.1.1-9:2009

9характеристика особливих умов розвитку сільського населеного пункту та використанняйого території (екологічних, демографічних, етнічних, соціальних, економічних, географічних,містобудівних тощо), що обумовлює необхідність розроблення у складі генерального планудодаткових (у порівнянні з ДБН) розділів і графічних матеріалів, а також перелік таких розділів іграфічних матеріалів

  1. попередній перелік суміжних адміністративно-територіальних одиниць, з виконавчимиорганами рад яких мають погоджуватись пропозиції генерального плану щодо спільного вирі-шення проблем територіального розвитку населених пунктів, економічного розвитку, соціальногообслуговування населення, інфраструктурного облаштування та іншого використання території
  2. перелік науково-дослідних та проектних організацій, які мають бути залучені до розроб-лення відповідних розділів генерального плану
  3. перелік організацій, з якими необхідно погодити генеральний план

13 склад генерального плану

Начальник відділу містобудування і архітектури райдержадміністрації