10.4.4.2 Результати випробування вважаються позитивними, якщо оцінювані зразки витримують випробування при відсутності видимих руйнувань і розгерметизації.

Методика проведення випробувань наведена у додатку Н та ДСТУ Б В.2.7-179.

11 ВИПРОБУВАННЯ ТА ПРИЙМАННЯ ГАЗОПРОВОДІВ ІЗ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ ТА СТАЛЕВИХ ГАЗОПРОВОДІВ ПІСЛЯ РЕКОНСТРУКЦІЇ З ВИКОРИСТАННЯМ ПОЛІЕТИЛЕНОВИХ ТРУБ

11.1 Границі ділянок і схема проведення випробувань визначаються робочою документацією. Випробування газопроводів повинні проводитись при температурі труби не нижче мінус 15 °С.

11.2 Попередні випробування поліетиленових трубопроводів на герметичність проводять перед їхнім укладанням (протяганням) при безтраншейних методах будівництва й реконструкції. Випробування при цьому рекомендується проводити протягом 1 год.

Підготовлені ділянки (труби, бухти або котушки) поліетиленових газопроводів випробовують на герметичність відповідно до вимог ДБН В.2.5-20.

Результати випробування варто вважати позитивними, якщо в період випробування тиск у газопроводі не міняється (немає видимого падіння тиску по манометру).

11.3 Остаточні випробування поліетиленових газопроводів на герметичність та міцність проводять після повного (до проектних оцінок) засипання траншеї або після протягування поліетиленової труби відповідно до вимог ДБН В.2.5-20 та цих Норм.

Примітка. Випробувальний тиск при проведенні попередніх та остаточних випробувань поліетиленових газопроводів високого тиску з максимальним робочим тиском 1,0 МПа на герметичність та міцність -згідно з рядком 5 таблиці 42 ДБН В.2.5-20.

11.4 Дефекти, виявлені в процесі випробування газопроводів на герметичність, можна усувати тільки після зниження тиску до атмосферного.

Для виявлення місця витоку газопровід звільняється від присипки в місцях знаходження зварних з'єднань, протягнений батіг витягається зі сталевого каркаса (футляра) і вживаються заходи щодо виявлення та усунення дефекту (ушкодженої ділянки або стику). Після усунення дефектів випробування проводяться повторно.

11.5 Випробування реконструйованих газопроводів із використанням поліетиленових труб проводяться після перевірки на якість виконаних робіт за допомогою відеокамери.

11.6 Випробувана ділянка приєднується до діючих ділянок сталевого газопроводу в найхолоднішіий період доби для зниження напружень у трубах від впливу температурних перепадів.

11.7 Герметичність зварних швів на змонтованих вузлах переходів "поліетилен-сталь" перевіряється робочим тиском газу з використанням газоіндикаторів.

  1. Герметизація кінців ділянок поліетиленових трубопроводів при очищенні повітрям та випробуваннях, а також підключення компресорних установок до газопроводу проводиться через рознімні фланцеві з'єднання, переходи "поліетилен-сталь" або механічні заглушки багаторазового використання, оснащені патрубками для установлення манометра та підкачування повітря.
  2. До проведення випробувань на герметичність необхідно виконати роботи із:
  • ізоляції сталевих ділянок відповідно;
  • закладення кінців сталевих ділянок (футлярів) відповідно до вимог проекту;
  • засипання приямків і місць відкритої прокладки.
  1. Засипання котлованів і відкритих ділянок поліетиленових труб проводиться відповідно до положень ДБН В.2.5-20 і цих Норм.
  2. Приймання нових і реконструйованих газопроводів здійснюється відповідно до вимог ДБН В.2.5-20 та ДБН А.3.1-3.
  3. При прийманні нових поліетиленових газопроводів приймальній комісії пред'являється документація згідно з переліком додатка Щ ДБН В.2.5-20 включно із документами з якості партій елементів, із яких збудовано поліетиленовий газопровід, згідно з 9.1.3 цих Норм;
  4. При прийманні реконструйованих зношених газопроводів методом протягання поліетиленових труб приймальній комісії пред'являється документація згідно з переліком додатка Щ ДБН В.2.5-20 включно із документами з якості партій елементів, що були задіяні при проведенні реконструкції газопроводу, згідно з 9.1.3 цих Норм та актами приймання внутрішньої порожнини газопроводу, що підлягає реконструкції, і після реконструкції.
  5. При виконанні робіт із будівництва та (або) реконструкції газопроводів за участю закордонних фірм приймальній комісії пред'являються документи згідно з 11.12 та (або) 11.13 та гарантійні зобов'язання строком не менше двох років, що гарантують якість матеріалів, якість і надійність виконаних робіт і інші умови, означені контрактом та оформлені у встановленому порядку.

11.15 Відомості про метод проведеної реконструкції зношеного підземного газопроводу заносяться до його експлуатаційного паспорта.

11.16 Після приймання газопроводи підключаються до діючої газової мережі у порядку, встановленому чинною нормативною, технологічною документацією та чинними нормативно-правовими актами України.

12 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ Й ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

Вимоги безпеки і охорони довкілля - згідно з ДБН В.2.5-20.

Водночас при проектуванні, будівництві та реконструкції газопроводів із поліетиленових труб повинні бути виконані відповідні вимоги НПАОП 0.00-1.16, НПАОП 0.00-1.20, НПАОП 0.00-1.21, НПАОП 0.00-1.27, НПАОП 0.00-1.29, НПАОП 1.1.23-4.06, НПАОП 1.1.23-4.07, НПАОП 1.1.23-1.18, НАПБ А.01.001, ДБН 360, ДБН А.2.2-1, ДБН В.1.1-5, ДБН В.1.1.7, ГОСТ 12.1.004, ГОСТ 12.1.005, ГОСТ 12.1.013, ГОСТ 12.1.018, ГОСТ 12.1.030, ГОСТ 17.4.3.02, ГОСТ 17.5.3.06 та інших чинних нормативно-правових актів України з пожежної безпеки, безпеки праці та охорони здоров'я населення, його майна, домашніх тварин та навколишнього середовища.

ДОДАТОК А

(довідковий)

ПАРАМЕТРИ ТЕХНОЛОГІЧНОГО РЕЖИМУ ЗВАРЮВАННЯ НАГРІТИМ ІНСТРУМЕНТОМ ВСТИК

Таблиця А.1 - Температура робочої поверхні нагрітого інструмента, °С

ДОДАТОК Б

(довідковий)

ОСНОВНІ РОЗМІРИ ФЛАНЦІВ СТАЛЕВИХ

Розміри й маса фланців сталевих у виконанні 1 згідно з ГОСТ 12820 і ГОСТ12822

ДОДАТОК В

(обов'язковий)

ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ КОНТРОЛЬНИХ ЗРАЗКІВ ЗВАРНИХ З'ЄДНАНЬ

В.1 Контрольний зразок являє собою зварне з'єднання труб між собою або з деталлю з'єднувальною, що відповідає вимогам цих Норм. Довжина контрольного зразка повинна становити не менше двох діаметрів труби, при цьому зварний шов повинен розташовуватися посередині.

В.2 Контрольний зразок забезпечується опломбованим ярликом, у якому вказують:

  • умовне позначення труб та деталей з'єднувальних, що утворюють зварне з'єднання;
  • найменування підприємства, що виконує зварювальні роботи;
  • дату зварювання й номер протоколу зварювального процесу;
  • дату проведення механічних випробувань зразків зварного з'єднання, номер протоколу та реквізити лабораторії, що їх провела;
  • гриф затвердження зразка головним інженером підприємства, завірений круглою печаткою, і дату затвердження.

В.3 Зварювання контрольних зразків виконують на зварювальному устаткуванні, що має пристрій для автоматичного протоколювання зварювання, за температури зовнішнього повітря, близькій до умов проведення будівництва.

В.4 Контрольні зразки зберігають на підприємстві, що виконує зварювальні роботи протягом не менше 2 років в умовах згідно з вимогами чинної нормативної документації на елементи з'єднання.

Допускається використання типових контрольних зразків для ряду типорозмірів труб і деталей з'єднувальних.

ДОДАТОК Г

(довідковий)

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЗОВНІШНЬОГО ВИГЛЯДУ ЗВАРНИХ З'ЄДНАНЬ

Таблиця Г.1 - Критерії оцінки зовнішнього вигляду з'єднань, виконаних нагрітим інструментом встик

Оцінка зовнішнього вигляду зварних стиків з'єднань

Графічне зображення з'єднання

Короткий опис

Критерії оцінки

Дотримання параметрів зварювання

1. Якісний шов із гладкими й симетричними валиками ґрата округлої форми

Розміри зовнішнього ґрата й зовнішній вигляд шва відповідають вимогам 10.3.1.2 цих Норм

Дотримання всіх технологічних параметрів зварювання в межах норми

2. Брак.

Шов з несиметричними валиками ґрата однакової висоти в одній площині, але різної в протилежних точках шва

Розходження по висоті більше 50 % у протилежних точках шва

Перевищення припустимого зазору між торцями труб перед зварюванням

3. Брак.

Малий ґрат округлої форми

Величина зовнішнього ґрата по висоті й ширин менше верхніх граничних значень, наведених у таблиці 21 цих Норм

Недостатній тиск при осадженні шва або малий час прогріву

4. Брак.

Великий ґрат округлої форми

Величина зовнішнього ґрата по висоті й ширин більше верхніх граничних значень, наведених у таблиці 21 цих Норм

Надмірний час прогріву або підвищена температура нагрівача

Продовження таблиці Г.1

Оцінка зовнішнього вигляду зварних стиків з'єднань

Графічне зображення з'єднання

Короткий опис

Критерії оцінки

Дотримання параметрів зварювання

5. Брак.

Несиметричний ґрат по всій окружності шва

Розходження по висоті й ширині валиків ґрата по всій окружності шва перевищує 40 %

Надмірний розкид показника текучості розплаву матеріалу труб та (або) деталей, що зварюються, або різна товщина стінки труб

6. Брак.

Високий і вузький ґрат, як правило, не дотичними краями труби

Висота валиків ґрата більше або дорівнює його ширині

Надмірний тиск при осадженні стику при зниженій температурі нагрівача

7. Брак.

Малий ґрат із глибокою западиною між валиками

Устя западини розташоване нижче зовнішньої й вище внутрішньої утворюючих труб

Низька температура нагрівача при недостатньому часі прогріву

8. Брак.

Нерівномірність (асиметричність) валиків ґрата

Розходження по висоті валиків ґрата в одній площині більше 40 % з одночасним зсувом утворюючих труб більш 10 % товщини стінки

Зсув труб відносно один одного

9. Брак.

Нерівномірний розподіл ґрата по периметру шва

Висота ґрата в місці нерівномірного виходу більше його ширини, западина між валиками ґрата нечітко виражена або відсутня. У протилежній точці шва ґрат має розміри, менші на 50 % і більше

Зсув нагрівача в процесі прогріву

Кінець таблиці Г.1

Оцінка зовнішнього вигляду зварних стиків з'єднань

Графічне зображення з'єднання

Короткий опис

Критерії оцінки

Дотримання параметрів зварювання

10. Брак.

Шов із численними зовнішніми раковинами по всьому периметру з концентрацією по краях ґрата з можливими слідами поперечного розтріскування

Численні раковини, розташовані впритул одна до одної

Надмірна температура нагрівача, значення якої вище температури деструкції даної марки поліетилену

Таблиця Г.2 - Критерії оцінки зовнішнього вигляду з'єднань, виконаних за допомогою сідельних відводів із закладними нагрівальними елементами

Оцінка зовнішнього вигляду сідельних відводів із закладними нагрівальними елементами

Графічне зображення з'єднання

Короткий опис

Критерії оцінки

Дотримання параметрів зварювання

1. Якісне з'єднання, відвід щільно облягає поверхню труби

Гладка поверхня відводу без викривлень і зазорів

Дотримання технологічних операцій і параметрів зварювання в межах норми

2. Брак.

Зазор між охоплю-вальною частиною сідельного відводу і трубою

Більше 0,3 мм

Надмірна обробка поверхні труби або недостатнє зусилля притиснення відводу

3. Брак.

Температурна деформація зовнішньої поверхні відводу

Появлення гофри на поверхні

Надмірний час нагрівання або напруга живлення

Таблиця Г.3 - Критерії оцінки зовнішнього вигляду з'єднань, виконаних за допомогою муфт, трійників, відводів і переходів із закладними нагрівальними елементами

Оцінка зовнішнього вигляду сідельних відводів із закладними нагрівальними елементами

Графічне зображення з'єднання

Короткий опис

Критерії оцінки

Дотримання параметрів зварювання

1. Якісне з'єднання, деталь щільно охоплює кінці труб, що зварюються

Гладка поверхня деталі без видимих зазорів

Дотримання технологічних операцій і параметрів зварювання в межах норми

2. Брак.

Зазор між охоплю-вальною частиною деталі й трубою

Більше 0,3 мм

Надмірна обробка поверхні труби або овальність труби

3. Брак.

Непаралельність (викривлення осей труби й деталі)

Більше 2,0 мм на довжині L = 3de

Недостатнє заглиблення кінців труб усередину деталі або деформація з'єднання до його остигання

4. Брак.

Часткова поява розплаву поліетилену по торцях деталі

Не допускається

Зрушення труби в процесі зварювання або зсув спіралі

5. Брак.

Індикатори зварювання у вихідному положенні

Не допускається

Недостатній час зварювання або недостатня напруга, що подається на спіраль деталі

6. Брак.

Місцеве розплавлювання поверхні деталі

Не допускається

Надмірний час нагрівання або надмірна напруга живлення