Періодичні випробування проводять також перед початком масового виготовлення виробів та при зміні технології виробництва або вихідної сировини.

  1. При отриманні незадовільних результатів контролю хоча б за одним із показників проводять повторне перевіряння за цим показником подвоєної кількості виробів, взятих з тієї самої партії.

При незадовільних результатах повторної перевірки за геометричними параметрами вироби приймають поштучно.

При отриманні незадовільних результатів повторного перевіряння за показниками міцності, морозостійкості, густини, водопоглинання партію приймають при контролюванні за одержаними показниками.

Можливість використання прийнятих виробів, які не відповідають заданим показникам, встановлює проектна організація.

  1. Контрольне перевіряння якості виробів здійснюють державні та відомчі інспекції з якості або споживач у присутності представника підприємства-виробника, дотримуючись порядку відбору зразків і використовуючи встановлені методи випробувань.
    1. Кожна прийнята партія виробів повинна супроводжуватись документом про якість, скла - деним за результатами приймання, в якому зазначають:
  • найменування та адресу підприємства-виробника;
  • найменування та адресу підприємства-споживача;
  • найменування та умовну познаку виробу;
  • номер і дату видачі документа;
  • номер партії, її обсяг або кількість відвантажених виробів;
  • результати випробувань за міцністю, морозостійкістю, густиною, водопоглинанням, теплопровідністю.

8 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

  1. Розміри цегли та каменів, радіус закруглення кутів, товщину зовнішніх стінок, довжину тріщин та відбитостей, глибину шорсткостей, глибину відбитостей кутів та ребер вимірюють із похибкою до 1 мм металевою вимірювальною лінійкою або спеціальними контрольними шаблонами.

Для визначення розмірів цегли або каменів заміри проводять у трьох місцях - по ребрах і середині грані. За кінцевий результат приймають середнє арифметичне трьох вимірювань.

  1. Для визначення непаралельності вимірюють чотири ребра виробу по висоті (товщині або довжині, залежно від способу формування) і обчислюють як різницю найбільшого та найменшого вимірювань.
  2. Глибину відбитостей кута (ребра) вимірюють із допомогою косинця та лінійки по висоті відбитого кута (ребра).
  3. Шорсткість або зриви граней визначають вимірюванням зазору між гранню та ребром прикладеної до неї металевої лінійки.
  4. Перевірку кольору пофарбованих (кольорових) лицьових поверхонь проводять методом порівняння виробу з двома зразками-еталонами, один з яких пофарбований у слабкий тон, а другий - у насичений тон того самого кольору. Вироби, що пофарбовані слабкіше від зразка- еталону слабкого тону та сильніше від зразка-еталону насиченого тону, прийманню не підлягають.

Порівняння з еталоном проводять на відкритому повітрі при денному світлі на відстані 10 м. Вироби, які випробовуються, встановлюють у вигляді вертикальної стінки між двома еталонами.

  1. Технічні характеристики цегли та стінових каменів (після досягнення виробом проектної марки) контролюють відповідно до вимог таких стандартів:
  • границю міцності при стиску та вигині - згідно з ГОСТ 8462;
  • морозостійкість - згідно з ДСТУ Б В.2.7-49 (ГОСТ 10060.2);
  • водопоглинання - згідно з ДСТУ Б В.2.7-170;
  • середню густину - згідно з ДСТУ Б В.2.7-170;
  • теплопроводність - згідно з ДСТУ Б В.2.7-105. масу визначають зважуванням із похибкою ± 25 г.
  1. Міцність зчеплення опоряджувального покриття з поверхнею виробів визначають для кожної марки виробів шляхом відривання металевої пластинки завтовшки 3 мм - 5 мм та розміром 20 мм х 20 мм, приклеєної до опоряджувального покриття.

Пластинку з петлею приклеюють до покриття виробів тонким шаром швидкотверднучого клею БФ-2 або епоксидного клею.

Перед відриванням по периметру пластинки роблять надріз покриття.

Відривають покриття не раніше ніж через дві доби після витримування зразків при кімнатній температурі.

Міцність зчеплення R^ , МПа (кгс/см2), визначають за формулою

R - Р

Rзч — ~ ,

де Р - руйнівне навантаження, кгс;

F - площа відривання покриття, см2.

Міцність зчеплення опоряджувального покриття з поверхнею визначають як середнє арифметичне результатів трьох випробувань.

  1. ЗБЕРІГАННЯ І ТРАНСПОРТУВАННЯ
    1. Цеглу та камені зберігають пакетами, а також у штабелях на рівних чистих майданчиках із твердим покриттям окремо за видами та марками, а лицьові пофарбовані вироби - і за кольором. Висота штабеля повинна бути не більша 2,5 м. Верхній ряд порожнистих каменів складають пустотами вниз. Піддони та пакети з цеглою та каменями по вертикалі установлюють не більше ніж у два ряди.

При складанні лицьових виробів з опоряджувальним покриттям на піддон, в пакети або контейнери між лицьовими поверхнями прокладають щільний папір згідно з ГОСТ 2228.

  1. Перевозять вироби транспортним засобом будь-якого виду, обладнаним спеціальними пристроями, або на спеціалізованих багато-оборотних піддонах згідно з ГОСТ 18343 відповідно до правил перевезень вантажів, затверджених у встановленому порядку.
    1. Навантажують та розвантажують вироби механізованим способом за допомогою спеціальних захватів або ручним способом.

Навантаження цегли або каменів навалом (накиданням) та розвантаження їх скиданням забороняється.

  1. ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА
    1. Підприємство-виробник повинно гарантувати відповідність виробів, що поставляються, вимогам цього стандарту при дотриманні правил транспортування, зберігання та умов використання, встановлених цим стандартом.

11 ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

  1. Оцінювання відповідності цегли та каменів стінових безцементних вимогам Технічного регламенту будівельних виробів, будівель і споруд (далі -Технічний регламент) здійснюється шляхом сертифікації призначеним в установленому порядку органом з оцінки відповідності (далі - орган оцінки) за показниками пунктів 5.1, 5.2, 5.3 цього стандарту.
  2. Сертифікація цегли та каменів стінових безцементних здійснюється з застосуванням наступних процедур оцінки відповідності та з урахуванням вимог Технічного регламенту модулів оцінки відповідності та вимог щодо маркування національним знаком відповідності, які застосовуються в технічних регламентах з підтвердження відповідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 жовтня 2003 р. № 1585:
  3. випробування виробником виробу певного типу;
  4. здійснення контролю за виробництвом на підприємстві;
  5. випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;
  6. подальше випробування виробником зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;
  7. випробування під керівництвом органу оцінки виробу певного типу;
  8. випробування під керівництвом органу оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві відповідно до програми випробувань;
  9. проведення органом оцінки перевірки та оцінки системи контролю виробництва;
  10. перевірка органом оцінки системи якості виробництва;
  11. проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи контролю виробництва;
  12. проведення органом оцінки постійного нагляду, аналізу та оцінки системи якості вироб - ництва;
  13. випробування під керівництвом органу оцінки зразків виробу, відібраних на підприємстві, ринку або будівельному майданчику відповідно до програми аудиту.

Процедури оцінки відповідності 1-4 реалізуються виробником, а 5-11 - органом оцінки.

Сертифікація продукції може здійснюватись також із використанням модуля В (перевірка виробу певного типу) в комбінації з модулем D (забезпечення належної якості виробництва) або модулем F (перевірка продукції).

  1. Для кожного окремого виробництва цегли та каменів стінових безцементних орган оцінки на підставі аналізу факторів, наведених у пункті 20 Технічного регламенту, конкретизує перелік процедур оцінки відповідності, зазначених у 11.3. Усі застосовані при сертифікації продукції процедури оцінки відповідності документуються виробником.
    1. Відсутність на підприємстві, що виготовляє цеглу та камені стінові безцементні, контролю виробництва згідно з ДСТУ ISO 9001 унеможливлює надання позитивного висновку щодо видачі сертифіката відповідності.
    2. Наявність системи якості виробництва цегли та каменів стінових безцементних не є обов'язковою вимогою при сертифікації продукції. Відповідність системи контролю виробництва вимогам ДСТУ ISO 9001 є достатньою для позитивної оцінки цієї системи.
    3. Для випробувань цегли та каменів стінових безцементних, що виготовляються за однією документацією в однакових технологічних умовах (далі за ДСТУ 3278 - однорідна продукція), при достатньому обґрунтуванні можливий відбір зразків - марок-представників. Такий підхід можливий у випадку, якщо марка-представник/марки-представники може охоплювати кілька марок продукції за умови, що різниця між марками не впливає на рівень безпеки та інші вимоги щодо використання продукції. Роботи з визначення зразків-представників здійснюються органом оцінки. Матеріали з обґрунтування використання марок-представників зберігаються органом оцінки протягом 10 років після закінчення робіт із сертифікації продукції.
    4. Вибір марок-представників однорідної продукції залежить від конструктивних рішень і полягає у визначенні такого параметра/параметрів, який є найбільш чутливим до будь-яких коливань у технології виготовлення продукції.

Для випробувань на основні технічні показники цегли та каменів стінових безцементних відбираються марки-представники/марка-представник, що мають мінімальні (максимальні) величини зазначених параметрів.

Випробування на основні технічні показники марок-представників однорідної продукції не звільняє від випробувань інших марок зазначеної продукції, що заявлена на сертифікацію, неруй- нівними методами контролю.

ПРИКЛАДИ ФОРМИ, РОЗМІРІВ ТА РОЗМІЩЕННЯ ПУСТОТ У ВИРОБАХ

Діаметр отворів від 27 мм до 32 мм, пустотність 22 % - 25 %

Рисунок А.1 - Цегла 11-порожниста

Діаметр отворів від 30 мм до 36 мм, пустотність 16 % - 18 %

Рисунок А.2 - Цегла потовщена 7-порожниста

Діаметр отворів від 50 мм до 60 мм, пустотність 8 % - 10 %

Рисунок А.3 - Цегла потовщена 2-порожниста

ПІГМЕНТИ ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ КОЛЬОРОВИХ ВИРОБІВ

Найменування пігменту

Нормативний документ

Колір пігменту

Залізокислий жовтий

ГОСТ 18172

Жовтий

Вохра

ГОСТ 18172

Жовтий

Залізокислий червоний

ГОСТ 18172

Червоний

Залізний сурик

ГОСТ 8135

Червоний

Залізна блакить

ГОСТ 21121

Синій

Окис хрому

ГОСТ 2912

Зелений

Пігмент хрому

ГОСТ 4579

Зелений

Зола-винесення

ГОСТ 25818

Сірий

Піритні недогарки

ГОСТ 18978

Бузковий

Відходи марганцевої руди

ГОСТ 18978

Бузковий

ТЕПЛОПРОВІДНІСТЬ КОМПОЗИЦІЙНОГО БЕЗЦЕМЕНТНОГО МАТЕРІАЛУ НА ОСНОВІ ДОМЕННИХ ГРАНУЛЬОВАНИХ ШЛАКІВ ДЛЯ СТІНОВИХ МАТЕРІАЛІВ

Найменування матеріалу

Теплопровідність композии при середній густині, кг/м3

ійного матеріалу, Вт/(м • К), [для умов експлуатації А/Б)

1400

1600

1800

2000

Композиційний безцементний на основі доменних гранульованих шлаків для стінових виробів

0,52/0,58

0,58/0,64

0,70/0,81

0,83/0,99

Примітка 1. Умови експлуатації А і Б - згідно з ДБН В. 2. 6. 6-31.

Примітка 2. При розрахунку опору теплопередачі зовнішніх стін із повнотілих виробів необхідно значення теплопровідності збільшувати на 3 %.

БІБЛІОГРАФІЯ

[1] Руководство по контролю вредных веществ в воздухе рабочей зоны. МОЗ України, Северодонецк, 1986, у т.ч.: МУ № 4436-87; МУ № 3128-84; МУ 1319-84; МУ 4168-86; МУ 1986-79; МУ 2563-82; МУ 4601-88; МУ 4599-88; МУ № 3132-84. (Посібник з контролю шкідливих речовин у повітрі робочої зони. МОЗ України, Сіверськодонецьк, 1986, у т.ч.: МВ 4436-87; МВ 3128-84; МВ 1319-84;МВ 4168-86; МВ 1986-79; МВ 2563-82; МВ 4601-88; МВ 4599-88; МВ 3132-84.

Код УКНД 91.100.15 Ключові слова: активація, відповідність, вимоги, випробування, камені стінові безцементні, контроль, характеристика, цегла, шлак гранульований.

**********

Редактор - А.О.Луковська Комп'ютерна верстка - В.Б.Чукашкіна

Формат 60х841/в. Папір офсетний. Гарнітура "Arial".

Друк офсетний.

Державне підприємство "Укрархбудінформ". вул. М. Кривоноса, 2А, корп. 3, м. Київ-37, 03037, Україна.

Тел. 249-36-62

Свідоцтво про внесення суб'єкта видавничої справи до державного реєстру видавців

ДК № 690 від 27.11.2001 р.