Виявлені дефекти трубопроводу повинні бути усунені експлуатуючою організацією до початку робіт. Після цього експлуатуюча організація повинна видати письмовий дозвіл на проведення робіт зі схемою небезпечних місць (перетину із діючим трубопроводом).

15.13. До початку робіт повинна бути пробита і позначена на місцевості вісь фактичного розташування діючого трубопроводу. Позначення знаками здійснюється через кожні 50 м на прямих і через 10 м на кривих дільницях траси. Розбивання і позначення знаками по осі діючого трубопроводу будівельно-монтажна організація виконує спільно з представниками експлуатуючої організації. Небезпечні місця (недостатнє поглиблення, ознаки виходу газу та ін.) повинні бути позначені особливо чітко.

15.14. Про проведену роботу по уточненню траси магістрального трубопроводу складається акт з участю представника замовника, організації, що експлуатує трубопровід, і представника організації, яка веде будівельно-монтажні або інші роботи в охоронній зоні трубопроводу. В акті вказуються: тип і кількість викопаних шурфів і встановлених знаків, фактична глибина трубопроводу, наявність і усунення витоків продукту, на якій стадії робіт повинен бути присутнім представник організації, що експлуатує трубопровід. Після підписання акту відповідальність за збереження трубопроводів і вказаних знаків під час проведення робіт несе організація, що виконує роботи. До акту додається схема розташування діючих трубопроводів з зазначенням діаметра і глибини їх закладання.

15.15. У небезпечних місцях (перетин трубопроводу, що будується з діючим, недостатнє заглиблення в охоронній зоні діючих трубопроводів та ін.) роботи повинні вестися в присутності представника експлуатуючої організації; при цьому необхідно:

- видати бригаді працівників наряд-допуск із переліком необхідних заходів безпеки;

- перед початком робіт пересвідчитися у відсутності витоку продуктів, що транспортуються;

- виставити в радіусі 5 м від діючого трубопроводу попереджуючі знаки з написами: “Газ! З вогнем не підходити!”, “Нафта! З вогнем не підходити!”;

- припиняти механізовану розробку ґрунту на відстані не менше за 2 м від осі діючого трубопроводу; розробка ґрунту повинна виконуватися вручну без застосування ударних інструментів (ломів, кирок, клинів та ін.).

15.16. У зв'язку з можливими витоками газу, нафти, нафтопродуктів або інших продуктів, що транспортуються, не можна знаходитися на відстані менше за 5 м від продувальної свічки, метанольниць і конденсатозбірників діючого магістрального трубопроводу.

15.17. Під час розчищення траси різка лісу і чагарнику повинна виконуватися в сторону, протилежну діючому трубопроводу; трелювання дерев через діючий трубопровід забороняється.

15.18. Проїзд землерийних та інших машин над діючим трубопроводом допускається тільки по спеціально обладнаних переїздах у місцях, вказаних експлуатуючою організацією. При цьому необхідно дотримуватися вимог безпеки, передбачених проектом виконання робіт, а на дільницях, де діючий трубопровід заглиблений менше за 0,8 м, повинні бути встановлені знаки з написами, що попереджають про особливу небезпеку.

15.19. Під час засипки родючого шару на діючий трубопровід потрібно дотримуватись технології виконання робіт з рекультивації, що виключає наїзд машин на діючий трубопровід.

15.20. Під час риття траншеї відвали мінерального і родючого ґрунту потрібно розташовувати між діючим і тим, що прокладається паралельно трубопроводами, залишаючи вільною брівку шириною не менше за 0,5 м. Зони розташування відвалів ґрунту (мінерального і родючого) вказуються в проекті виконання робіт.

15.21. Під час здійснення вибухових робіт по улаштуванню траншей для других ниток згідно з ДНАОП 0.00-1.17-92 масу зарядів потрібно призначати з урахуванням сейсмічного впливу на діючий трубопровід. Охоронна зона при підриванні методом шпурових зарядів і відстань між діючим трубопроводом і зарядом встановлюються ПВР.

15.22. На всіх технологічних колодязях і контрольно-вимірювальних колонках діючого магістрального трубопроводу повинні бути встановлені розпізнавальні знаки, розташовані на висоті 2,5 м від поверхні землі.

15.23. Перед початком роботи в колодязі, розташованому поблизу діючих трубопроводів, особа відповідальна за виконання цих робіт, повинна перевірити газоаналізатором відсутність газу на робочому місці і тільки після цього дозволити спуск робітників. У разі виявлення газу недопустимої концентрації (більше за 1%) необхідно колодязь ретельно провітрити і повторно перевірити загазованість.

15.24. Для виконання робіт по засипці трубопроводу механізмами, керівник робіт зобов'язаний видати водієві механізму схему виконання робіт, показати на місці кордони розробки ґрунту й розташування діючих трубопроводів.

15.25. Засипку траншей трубопроводу, що знову прокладається, потрібно проводити траншеєзасиплювачами або бульдозерами з косими ножами. Бульдозери з прямими ножами з метою запобігання наїздів на діючий трубопровід повинні рухатися під кутом 45° до осі траншеї. Кордони можливого пересування бульдозера при засипці траншей повинні бути позначені вішками. Наїзд на валик ґрунту діючого трубопроводу забороняється.

15.26. Під час обходу траси в процесі випробування обхідник повинен знаходитися із зовнішньої сторони знову прокладеного трубопроводу.


16. Робота в умовах болотистої місцевості


16.1. Укладання трубопроводу через болота в літній час потрібно здійснювати при умові виявлення несучої здатності і влаштування вздовж траси лежневої дороги достатньої ширини для виконання технологічних операцій, проходу машин і механізмів.

16.2. У літніх умовах на болотах невеликої протяжності допускається прокладання трубопроводу методом сплаву або протягування з попередньою розробкою технологічних карт на проведення робіт.

16.3. Грузькі болота повинні обстежуватися групою працівників не менш трьох чоловік під керівництвом досвідченого провідника (бажано з місцевого населення). У кожного робітника в руках повинна бути тичка діаметром 5-6 см і довжиною не менше за 5 м. До пояса робітника прикріпляється карабіном міцна конопляна мотузка, що з'єднує робітників між собою. “Вікна”, що зустрічаються на шляху в болотистій місцевості треба обходити: їх легко помітити, оскільки вони виділяються яскравою соковитою зеленню.

16.4. У разі провалювання в болото потрібно негайно покласти жердину упоперек “вікна” і тримати на ній тулуб. У крайньому випадку - триматися за неї руками, не роблячи різких рухів. Інші робітники повинні подати вірьовку або інші засоби порятунку.

16.5. Під час рубання лісу на болотах стовбури дерев потрібно зрізати по можливості врівень із землею. Цієї вимоги необхідно дотримуватись особливо на смузі роботи будівельних механізмів.

16.6. Засипку і обвалування укладеного на болоті трубопроводу потрібно виконувати екскаватором-драглайном, одноківшевим екскаватором на поширюваних гусеницях або звичайним одноківшевим екскаватором із сланей.

16.7. На болотах із низькою несучою здатністю потрібно проводити штучне промороження поверхні на глибину 30 - 40 см. Для штучного промороження застосовуються способи, передбачені проектом виконання робіт (очищення поверхонь від снігу, заморожування водою, армування хмизом та ін.).

16.8. Машини на гусеничному ходу, що працюють на болотистих дільницях, повинні мати люки у даху кабіни або мати відкриті двері кабіни.


17. Експлуатація машин, механізмів та інструментів

17.1 Загальні вимоги


17.1.1 Склад комплектів будівельних машин, їх види, характеристики, кількість основних і допоміжних машин в комплекті, а також склад технологічних комплектів засобів малої механізації, обладнання, оснащення, інвентаря, пристосування та інструменту визначається в проекті організації будівництва й проекті виконання робіт відповідно до прийнятої технології виконання робіт.

Будівельне обладнання вітчизняного та іноземного виробництва повинно мати сертифікат згідно вимог ДСТУ 3413-96.

17.1.2 Розставляння на об'єкті вантажопідіймальних машин визначається в проекті організації будівництва, уточнюється і деталізується в проекті виконання робіт з урахуванням їх спільної безпечної роботи. Відхилення в розміщенні вантажопідіймальних машин допускається тільки при умові узгодження з розробниками проекту виконання робіт і організацією, яка експлуатує машини.

17.1.3 Будівельні машини повинні експлуатуватися відповідно до вимог ДБН В.2.8-3-95 “ Будівельна техніка, оснащення, інвентар і інструмент. Технічна експлуатація будівельних машин", ГОСТ 12.2.011-75*, ГОСТ 12.2.004-75* і експлуатаційної документації.

Технічний стан, обладнання та укомплектованість будівельних машин повинні відповідати “Правилам технічної експлуатації рухомого складу автомобільного транспорту”.

17.1.4 До управління будівельними машинами і механізмами допускаються особи не молодше за 18 років.

17.1.5 Керівники БМУ, БУ, АТК, бази, підприємства або іншої організації (начальник, директор, головний інженер) повинні забезпечити безпечні умови роботи і справний стан вантажопідіймальних, інших будівельних машин і знімних вантажозахоплювальних пристроїв.

17.1.6 Відповідальність за забезпечення справного стану будівельних машин і механізмів в кожному БМУ, БУ, АТК, базі, підприємстві або іншій організації, механізованій колоні, дільниці, цеху і інших на основі наказу керівництва організації повинна бути покладена на одну особу з числа працівників, якому підпорядковується персонал, якій обслуговує ці машини й механізми (машиністи, слюсарі, електромонтери). Обов'язки відповідальної особи на час відпустки, відрядження, хвороби або в інших випадках наказом керівника організації повинні бути покладені на працівника, який замінює його по посаді. Керівництво організації зобов'язано створити необхідні умови для виконання відповідальною особою покладених на нього обов'язків.

17.1.7 Згідно з ДБН В.2.8-3-95 на машину і механізм повинні бути паспорт та інвентарний номер, за якими вони реєструються в журналі обліку і техоглядів.

17.1.8 Машини й механізми, отримані від заводу-виготовлювача або з капітального ремонту, повинні бути піддані технічному огляду. Огляд покладається на особу, відповідальну за справний стан будівельних машин і механізмів у присутності особи, якій доручається робота на даній машині. Результати технічного огляду заносяться в паспорт машини.

17.1.9 Будівельні трактори марок Т-130, Т-100, С-100, С-80 і спецагрегати на їх базі повинні експлуатуватися при наявності блокувального пристрою, який виключає запуск двигуна при включеній трансмісії.

17.1.10 На машинах повинні бути справні вогнегасники, лопати, брезент і кошма. Ці засоби потрібно тримати в постійній готовності. Гасити вогонь водою забороняється.

17.1.11 Будівельні машини (механізми), інвентар та інструменти повинні утримуватися в справному стані і відповідати роботі, що виконується. Не дозволяється приступати до роботи, якщо на машині (механізмі) виявлені наявність тріщини на відповідальних частинах металоконструкцій (рамі, робочих органах, змінних дисках) або інші несправності, а також користуватися несправним інвентарем і інструментом. Частини машин (механізмів), що рухаються, повинні бути обгороджені запобіжними кожухами або щитками.

17.1.12 Під час роботи зі стальними канатами потрібно користуватися брезентовими рукавицями.

17.1.13 Машиніст, який здає зміну, повинен записати в змінному журналі про всі несправності в роботі машини під час його зміни і довести про це до відома машиніста, який приймає зміну. Машиніст, що приймає зміну, повинен пересвідчитися в справності машини шляхом огляду її разом із машиністом, що здає зміну, після цього зробити в журналі запис про прийняття зміни.

17.1.14 Обслуговуючий персонал будівельних машин повинен працювати в спецодягу, передбаченому галузевими нормами.

17.1.15 Перед початком роботи потрібно уважно перевірити стан всіх вузлів машин і механізмів, а також надійність огороджуючих частин.

17.1.16 До початку руху машиніст повинен пересвідчитися у відсутності поблизу від машини людей або яких-небудь предметів на гусеницях. При кожному маневрі повинен подаватися звуковий сигнал.

17.1.17 Під час руху машини в межах траси по високій траві, чагарнику та іншій рослинності, необхідно уперед вислати людину для попередження наїзду на випадково відпочиваючих людей (машиніст у цей час повинен подавати сигнали).

17.1.18 Під час роботи машини забороняється:

- знімати огорожі рухомих частин;

- знаходитися на майданчиках, призначених для технічного обслуговування;

- проводити регулювання, перетяжку або змащування машин до повної зупинки двигуна;

- продовжувати роботу у разі виявлення несправностей.

17.1.19 Під час зупинки машиніст повинен загальмувати машину і встановити важіль перемикання передач у нейтральне положення. Не можна залишати машину на схилі навіть у загальмованому стані. Забороняється сідати в машину або сходити з неї на ходу.

17.1.20 Відкривати кришку горловини радіатора необхідно в рукавицях, розташовуючись із навітряної сторони.

17.1.21 Проїзд машин по мостах дозволяється при масі машини, що не перевищує вантажопідйомності моста (машиніст повинен знати масу машини, якою він управляє). При відсутності даних про вантажопідйомність моста проїзд по ньому допускається тільки з дозволу дорожнього майстра.

17.1.22 Під час завантаження автомобіля (тракторного або автомобільного поїзда) трубами, ґрунтом або іншими вантажами за допомогою підіймального крана (екскаватора) водій повинен вийти з кабіни і стежити за вантаженням із безпечної відстані.

17.1.23 У разі вимушеної зупинки машини в дорозі, щоб уникнути отруєння вихлопними газами, забороняється відпочивати або спати в кабіні при працюючому двигуні.

17.1.24 Під час експлуатації автомобільного або тракторного поїзда потрібно дотримуватися наступних вимог безпеки:

- починати рух тільки після того, як водій пересвідчиться, що вантаж добре укріплений, причіп надійно сполучений із тягачем, а причіплювач та інші люди знаходяться на безпечній відстані;