7.2.4 Перед початком виконання земляних робіт необхідно позначити на місцевості відповідними знаками або написами розміщення підземних комунальних мереж.

7.2.5 Землянi роботи на трамвайних коліях повиннi бути механiзованi. Розробка грунту вручну виконується у випадках, коли застосування механiзмів неможливе (під час роботи без зупинки трамвайного руху та в мiсцях розміщення пiдземних споруд тощо).

7.2.6 Земляні роботи в зоні діючих комунальних мереж необхідно виконувати під безпосереднім керівництвом керівника робіт, а в зоні розміщення кабелів, що охороняються і перебувають під напругою, або в зоні діючого газопроводу, або під наглядом працівників електро- або газового господарств.

Роботи необхідно вести лопатами для риття землі, уникаючи ударів.

Не дозволяється застосовувати пневматичний інструмент, ломи, кири і схожі знаряддя.

7.2.7 У разі необхідності виконання робіт, пов`язаних з електропідігріванням грунту, необхідно керуватись вимогами ГОСТ 12.1.013-78 „ССБТ. Строительство. Электробезопасность. Общие требования” (далі - ГОСТ 12.1.013-78).

Ділянку, яка підігрівається, необхідно огороджувати, виставляти попереджувальні сигнали, а в темний час доби освітлювати.

Відстань між огорожею і контуром ділянки, що підігрівається, повинна бути не менше 3 м.

7.2.8 Під час розробки грунту поблизу місць проходу людей і руху транспорту необхідно передбачати захисні огорожі згідно з вимогами ГОСТ 23407-78 і ГОСТ 12.4.059-89 „ССБТ. Строительство. Ограждения предохранительные инвентарные. Общие технические условия. Взамен ГОСТ 12.4.059-78” (далі - ГОСТ 12.4.059-89).

На огорожах необхідно розміщувати попереджувальні написи, знаки відповідно до ГОСТ 12.4.026-76 і сигнальне освітлення.

Через траншеї необхідно передбачати перехідні містки, які забезпечуються перильними огорожами і освітлюються в темний час доби.

7.2.9 Під час виконання робіт із застосуванням механізмів стiнки котлованiв і траншей необхідно крiпити інвентарними щитами.

Машини та механізми повинні перебувати на відстані не менше 2 м від краю канави, траншеї.

7.2.10 Екскаватори перед початком роботи розміщують на горизонтальній поверхні та закрiплюють iнвентарними упорами.

Не дозволяється використовувати з цією метою дошки, колоди, каміння тощо.

7.2.11 Не дозволяється під час роботи екскаватора або навантажувача виконувати будь-які інші роботи з боку робочої зони та перебувати працівникам ближче 5 м від радіуса захвату екскаватора або навантажувача.

Під час перерви в роботi екскаватор або навантажувач необхiдно перемiстити вiд краю траншеї на вiдстань не менше 2 м, а ківш опустити на землю. Очищати кiвш потрiбно тiльки в опущеному положеннi.

7.2.12 Ділянка або дорога, якою пересувається екскаватор або навантажувач у межах будівельного майданчика, повинні бути завчасно спланованими, а на слабких грунтах підсилені інвентарними щитами або настилом.

Під час пересування одноківшового екскаватора його стрілу необхiдно встановлювати в напрямку руху, а кiвш пiднiмати над землею на 0,5-0,7 м.

Не дозволяється пересування екскаватора із завантаженим ковшем.

7.2.13 Пересування екскаваторiв, крiм пневмоколiсних, по штучних iнженерних спорудах (мостах, шляхопроводах тощо) дозволяється лише після оформлення дозволу в порядку, установленому Державтоінспекцією.

7.2.14 Переміщення екскаватора (навантажувача) до мiсця розробки чи в зворотному напрямку з кутом нахилу мiсцевостi бiльшим, нiж указаний у паспортi для даного типу машини, потрiбно здiйснювати тягачами в присутностi керівника робіт.

7.2.15 Під час навантаження грунту на автомобiлі екскаватором (навантажувачем):

- не дозволяється перебувати мiж екскаватором (навантажувачем) та автомобілем, що завантажується;

- транспортний засіб, що очікує, повинен перебувати за межами радiуса дiї ковша та ставати пiд завантаження тiльки пiсля вiд`їзду автомобіля, що стоїть попереду;

- транспортний засіб, що перебуває пiд завантаженням, повинен бути загальмований;

- транспортний засіб можна завантажувати тiльки з боку заднього чи бокового борта і пiсля того, як водiй покине автомобіль;

- не дозволяється переносити ківш над кабiною;

- завантажувати транспортний засіб треба рiвномiрно з невеликої висоти та не перевищувати його вантажопідіймальності.

7.2.16 Пересування екскаватора або навантажувача під контактною мережею міського електричного транспорту та іншими електричними проводами дозволяється під керiвництвом вiдповідальної особи за наявності обмеження висоти підйому ковша.

Відстань мiж проводами та ковшем у максимально піднятому його положеннi повинна бути не менш ніж 1 м.

7.2.17 Не дозволяється під час перемiщення та вирівнювання грунту бульдозером або грейдером по насипу висотою бiльше 2 м наближатися гусеницями чи колесами до краю земляного полотна, яке тільки відсипане, ближче нiж на 1 м або висувати вiдвал механізму за край насипу.

7.2.18 Не дозволяється переміщувати грунт бульдозером на пiдйом або узвiз бiльше 30о (якщо підприємством-виробником бульдозера не встановлена інша величина схилу), а також працювати на косогорах з поперечним нахилом понад 30о.

7.2.19 Не дозволяється працювати на бульдозерах та грейдерах на глинистих грунтах під час дощу.

7.2.20 У разі зупинки бульдозера вiдвал необхідно опускати на землю.

7.2.21 Не дозволяється ставати на раму або вiдвал бульдозера i грейдера пiд час їхнього руху.

7.2.22 Кут нахилу відвалу грейдера повинен бути не менше 35о під час перемiщення та розрiвнювання грунту.

7.2.23 Під час ущiльнення насипу катками, щоб уникнути обвалу укосу та сповзання катка, першi два проходи потрiбно здійснювати, витримуючи відстань вiд краю укосу не менше 1,5 м, а потiм, з кожним наступним проходом катка, його перемiщують на 0,5 м до укосу.

7.2.24 Не дозволяється працівникам пiд час роботи екскаватора з гiдромолотом для розламування дорожнього покриття або мерзлого грунту наближатися до гiдромолота ближче 5 м.

7.2.25 Для безпеки машинiста екскаватора або крана під час розламування дорожнього покриття та мерзлого грунту гідромолотом чи іншими ударними пристроями лобову частину механiзму необхiдно захищати металевою сiткою.

Машиніст повинен працювати у засобах індивідуального захисту.

7.2.26 Не дозволяється робітникам перебувати мiж працюючими механізмами, якщо відстань мiж ними менше 5 м. Цю відстань належить збільшувати на сумарний радiус дiї робочих органiв механiзмiв, якщо вони розташованi на поворотних платформах або прикрiпленi гнучкими з’єднаннями.

На механiзмах повинні бути написи, що вказують радіус дiї робочих органів.

7.2.27 Під час улаштування дренажів та водостокiв, розміщених у зоні трамвайних колій і поміж коліями, роботи необхідно виконувати відповідно до вимог ДНАОП 0.00-5.11-85.


7.3 Вимоги безпеки під час монтажу верхньої та нижньої будов

трамвайних колій


7.3.1 Під час укладання рейок необхідно дотримуватись таких вимог:

- роботу виконувати тільки за вказівкою керівника робіт;

- перебувати тільки з одного боку рейкової зв`язки, протилежної напрямку зсуву;

- опущений у котлован один кінець рейкової зв`язки необхідно закріпити за допомогою ломів і тільки після цього опускати іншу частину зв`язки.

Не дозволяється перебувати у котловані під час скидання в нього рейок.

7.3.2 Переміщують рейки паралельно до колій:

- волоком трактором-тягачем або вагоном. Для цього потрібно мати необхідне пристосування або ланцюг з крюком для зачеплення рейок за стикові отвори. Під передній кінець рейок треба підкладати спеціальні катки або башмаки-повзунки;

- вручну рейковими кліщами (перенесення або волочіння). У цьому разі довжина рейок не повинна перевищувати 12,5 м, а навантаження на кожного працівника не повинно перевищувати 40 кг.

На шляху переміщення рейок не повинні перебувати працівники або сторонні особи.

7.3.3 Не дозволяється руками перевіряти точність співзбігу отворів накладок та рейок під час установки накладок та болтів.

Для цього треба застосовувати залізні ломи або шворні.

7.3.4 Збільшувати величину зазору у рейкових стиках необхідно за допомогою спеціальних пристроїв.

Не дозволяється збільшення зазорів ударами рейок внакладку.

7.3.5 Під час заміни рейок знімати накладки після звільнення болтів, розсувати накладки, а також утримувати кінець іншої рейки під час постановки накладок необхідно ломом.

7.3.6 Кантують рейки тільки на себе ломами, уставляючи їх у болтові отвори не до кінця та тільки з одного боку рейки.

7.3.7 Не дозволяється під час вигину рейок ручними пресами та під час пресування стиків перебувати із зовнішнього боку рейки, яку вигинають. Вимірюючи кривизну радіусометром, необхідно перебувати із внутрішнього боку кривої.

7.3.8 Розшивка рейок та контррейок у кривих ділянках колії необхідно виконувати від кінців кривої до середини.

7.3.9 Під час перешивки колії рейкову нитку необхідно відтискати спеціальними пристроями. Дозволяється застосування гострокінцевих ломів, заведених у баласт шпального ящика під підошву рейки під кутом не менше 45о на можливу для стійкості глибину.

Не дозволяється застосовувати для упору забиті в шпалу ломи або костилі.

7.3.10 Під час загвинчування та відгвинчування гайок треба розташовуватися таким чином, щоб рух ключа був спрямований на себе.

Не дозволяється бити будь-чим по ключу, висіти на ньому, збільшувати його довжину іншим ключем, металевою трубою тощо, а також застосовувати несправний ключ, уставляти прокладки між гайками та губками ключа.

Заіржавілі гайки для полегшення відгвинчування треба попередньо змащувати гасом.

Під час видалення гайок за допомогою зубила необхідно надівати захисні окуляри.

Відгвинчувати гайки необхідно тільки справними ключами.

7.3.11 Зрушення костилів лапчатим ломом проводиться вручну.

У разі необхідності слід підкладати спеціальні залізні підкладки: у цьому випадку кріплення костиля спочатку треба порушити, а потім підкладку присунути до костиля так, щоб п`ята лапи спиралася на її більшу частину.

Не дозволяється ставати ногами або тиснути корпусом на лапу, а також підкладати під неї костилі, гайки, каміння або інші предмети.

7.3.12 Трамвайні колії рихтують спеціальними пристроями та механізмами.

У разі їх відсутності дозволяється рихтувати гострокінцевими заточеними ломами.

Для цього ломи необхідно заводити під підошву рейок під кутом не менше 45о на можливу глибину.

7.3.13 Не дозволяється виправляти погнуті костури на головці рейок.

Костилі виправляються спеціальними пристроями або в майстерні.

7.3.14 Під час кріплення рейок до шпал костилями шпали необхідно вивішувати ломами або спеціальними пристроями.

Працівники, що вивішують шпалу, повинні перебувати з іншого боку рейки від працівників, які забивають костилі.

7.3.15 Під час наживлення костиля для того, щоб забити його в шпалу, необхідно тримати костиль вертикально, спочатку закріпити легкими ударами, а потім забивати остаточно.

Щоб забити костиль, працівник повинен стояти над рейкою обличчям уздовж трамвайних колій таким чином, щоб молоток був з протилежного боку від працюючих, що вивішують шпалу.

Якщо костилі забивають декілька працівників одночасно, то в цьому випадку вони повинні перебувати один від одного не ближче 4 м.

Присутність сторонніх осіб під час виконання робіт не дозволяється.

7.3.16 Під час зачищення задирок на шпалах декселем або сокирою необхідно ноги розставляти ширше, щоб унеможливити травмування під час випадкового зісковзування сокири (декселя).

7.3.17 Залізобетонні шпали укладають тільки за допомогою механізмів відповідної вантажопідіймальності на попередньо вирівняний і ущільнений баластний шар.

Для перенесення і заміни дерев`яних шпал необхідно застосовувати шпальні кліщі (шпалоноси).

7.3.18 Домкрат необхідно ставити на рівну поверхню баласту або підкладати під основу домкрата міцну дерев`яну або металеву підкладку.

Лапка захоплення домкрата повинна повністю підходити під рейку.

Не дозволяється встановлювати домкрати під рейками у шпальних ящиках з перекосом.

Не дозволяється рух трамвайних вагонів по колії, на якій встановлені домкрати.

7.3.19 Групи працівників, які підбивають шпали, повинні розміщуватися одна від одної на відстані не менше 3 шпальних ящиків.

Не треба рахувати ті шпальні ящики, які в даний момент підбиваються.

Не дозволяється під час ручного підбивання шпал стояти працівникам один проти одного.

7.3.20 Стрілкові переводи та перехрещення під час їхнього ущільнення баластом підіймаються домкратом.

Кількість домкратів повинна забезпечувати вільне їх підіймання.

Дозволяється застосування колійних підйомників разом з домкратами.

Спецчастини колії необхідно підіймати одночасно всіма встановленими домкратами, не перевантажуючи окремі домкрати.

Не дозволяється перебувати на спецчастинах колії, на шпалах та у шпальних ящиках під час їх підіймання.

7.3.21 Не дозволяється працівникам під час виконання робіт та для відпочинку сідати на рейки, шпали, усередині рейкової колії та на міжколійя.

7.3.22 Працівники, що супроводжують вагонетку, повинні йти тільки позаду неї, підтримуючи вантаж, і забезпечувати повільне пересування вагонетки.

Не дозволяється працівникам під час перевезення матеріалів перебувати на колійній вагонетці, попереду вагонетки, відставати від неї, пускати вагонетку під ухил, поправляти на ходу вантаж.

7.3.23 Під час навантаження і розвантаження матеріалів та інструменту колеса вагонетки необхідно підклинювати.

Рейки і шпали на вагонетку необхідно укладати в подовжньому напрямку з таким розрахунком, щоб обидва кінці були врівноважені.

7.3.24 Під час виконання робіт з улаштування та монтажу трамвайних колій, пов`язаних з використанням компресорних установок та пневмоінструменту, необхідно керуватися вимогами, викладеними в ДНАОП 1.1.10-1.04-01, ДНАОП 0.00-5.24-01, ДСТУ 2514-94 Станції компресорні пересувні. Вимоги безпеки (далі – ДСТУ 2514-94).

7.3.25 Бетонні роботи під час монтажу трамвайних колій необхідно виконувати відповідно до вимог СНиП ІІІ-4-80.



7.4 Вимоги безпеки під час роботи моторних колієпідіймачів