7.3.8. Про хід виконання заходів державні департаменти автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, Укрзалізниці, Укрморпорту інформують Міністерство транспорту щомісячно до 10 числа наступного за звітним місяця до повного їх виконання.

7.3.9. Управління безпеки транспорту Міністерства транспорту щомісячно разом з інформацією про стан аварійності на Підприємствах інформує керівництво Міністерства транспорту про хід виконання заходів, спрямованих на попередження ДТП.


8. Планування та виконання робіт з забезпечення безпеки дорожнього руху


8.1. Розробка та прийняття заходів (програм)


8.1.1. Планування здійснюється на державному, галузевому рівнях та в підприємствах.

8.1.2. Заходи (програми) плануються як на середньостроковий (п'ятирічний), так і поточний (річний) період.

8.1.3. Цільові державні програми розробляються згідно з вимогами Закону України "Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України" (п. 52 додатка 1).

8.1.4. Конкретні заходи, спрямовані на виконання певного завдання або усунення конкретних недоліків з питань безпеки руху автотранспорту, розробляються на строк, достатній для їх виконання.

8.1.5. Для розробки заходів (програм) наказом можуть створюватися робочі групи. В наказі визначаються склад робочої групи, строки розробки, погодження та подачі на затвердження заходів (програм), визначаються принципи, яких необхідно дотримуватись під час розробки, та основні завдання.

8.1.6. При плануванні заходів (програм) повинні дотримуватись наступні принципи:

конкретності завдань;

можливості реалізації - повинно бути передбачено ресурсне забезпечення;

ефективності завдань - повинна бути проведена попередня оцінка ефективності запланованих завдань;

можливості контролю реалізації завдань.

8.1.7. Заходи (програми) розробляються на підставі:

вимог законодавчих та нормативних актів;

рішень Президента, Уряду, Міністерства транспорту України;

результатів аналізу стану аварійності;

результатів сертифікації, обстежень, оглядів тощо;

рекомендацій комісій з розслідування транспортних подій;

приписів органів, що здійснюють нагляд та контроль за станом безпеки.

8.1.8. Заходами (програмами) передбачаються завдання організаційного та технічного характеру.

8.1.9. Заходи (програми) розробляються за формою, яка наведена в додатку 12.

8.1.10. Державні програми приймаються Верховною Радою України або Кабінетом Міністрів України, галузеві - Міністерством транспорту.


8.2. Забезпечення реалізації


8.2.1. На підставі завдань державних та галузевих програм щорічно до 01.01 розробляється уточнений Робочий річний план виконання завдань програми.

8.2.2. Основними етапами реалізації Робочого плану Програми є:

доведення завдань до підрозділів (відповідальних виконавців), проведення тендерів на виконання завдань та належної експертизи технічних рішень;

виділення необхідних фінансових ресурсів та заохочення інвестицій;

розробка технічного завдання (умов), проектно-кошторисної та іншої технічної документації;

укладення договорів на виконання робіт;

встановлення ефективного контролю за виконанням завдань Програми.


8.3. Супроводження виконання


8.3.1. Супроводження за виконанням завдань заходів (програм) здійснюється на всіх етапах виконання і включає:

розгляд та погодження технічних завдань (умов) проектної та іншої технічної документації, договорів;

чіткий розподіл робіт між виконавцями, які реалізують окремі завдання;

визначення відповідальних за контроль кожного завдання;

проведення експертизи в окремих випадках;

проведення авторського нагляду в необхідних випадках;

прийняття (введення) в експлуатацію етапів (черг) виконаних робіт;

створення та організацію роботи комісій з прийняття виконаних робіт.

8.3.2. Хід виконання Програм не рідше двох разів на рік розглядається на засіданні комісій з безпеки автомобільного транспорту.

8.3.3. Державний департамент автомобільного транспорту двічі на рік, до 15.01 та до 15.07, інформує Міністерство транспорту про стан виконання Програм (пп. 53, 54 додатка 1).


8.4. Оцінка результатів


8.4.1. Оцінка результатів здійснюється:

нормативно-правових актів, шляхом їх погодження та затвердження. У необхідних випадках для оцінки якості розробки можуть створюватися редакційні комісії, а також направлятися проекти актів на експертний висновок;

засобів виробництва, транспортних засобів, споруд шляхом перевірки їх відповідності вимогам безпеки (встановленим нормативам) органами оцінки відповідності. Результати оцінки оформлюються актом (протоколом).

8.4.2. На кожне виконане і прийняте завдання Програми повинен бути оформлений акт.


9. Спеціальні функції


Підтвердження відповідності, акредитація, сертифікація та ліцензування на автомобільному транспорті здійснюються відповідно до законів України, актів Кабінету Міністрів України, нормативних актів Міністерства транспорту та Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, наведених у пунктах 62 - 95 додатка 1.


9.1. Підтвердження відповідності


9.1.1. Об'єктами підтвердження відповідності в законодавчо регульованій сфері є продукція, системи якості, системи управління якістю, технологічні процеси, транспортні засоби, системи управління довкіллям, персонал.

9.1.2. Для підтвердження відповідності об'єктів, які можуть становити небезпеку для життя і здоров'я людини, тварин, рослин, а також майна та охорони довкілля повинні бути розроблені технічні регламенти з підтвердження відповідності, або інші нормативні документи.

9.1.3. Затверджує технічні регламенти з підтвердження відповідності Кабінет Міністрів України.


9.2. Акредитація


9.2.1. Підтвердження відповідності здійснюється акредитованими в установленому законодавством порядку органами з сертифікації будь-якої форми власності, які уповноважені на здійснення цієї діяльності в законодавчо регульованій сфері.

9.2.2. Уповноважені органи з сертифікації повинні вести реєстри виданих сертифікатів відповідності, свідоцтв про визнання відповідності.

9.2.3. Вимоги до уповноважених органів з сертифікації та порядок надання їм повноважень встановлюється Кабінетом Міністрів України.


9.3. Сертифікація


9.3.1. Сертифікація в законодавчо регульованій сфері згідно УкрСЕПРО проводиться згідно з вимогами технічних регламентів з підтвердження відповідності або інших нормативних документів.

9.3.2. За результатами проведення сертифікації у разі позитивного рішення уповноваженого органу з сертифікації заявникові видається сертифікат відповідності.


9.4. Ліцензування


9.4.1. Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" (п. 92 додатка 1) ліцензуванню на автомобільному транспорті підлягають такі види господарської діяльності, як надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

9.4.2. Суб'єкт господарювання зобов'язаний провадити певний вид господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, відповідно до встановлених для цього виду діяльності ліцензійних умов.

9.4.3. Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом, положення якого встановлюють кваліфікаційні, організаційні, технологічні та інші вимоги для провадження певного виду господарської діяльності.

9.4.4. Ліцензійні умови щодо видів господарської діяльності, для провадження яких необхідні спеціальні знання, включають кваліфікаційні вимоги до працівників суб'єктів господарювання - юридичних осіб та (або) до фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

9.4.5. У разі, якщо для провадження певних видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, необхідні особливі вимоги щодо транспортних засобів, будівель, споруд, обладнання, інших технічних засобів, такі вимоги включаються до ліцензійних умов.

9.4.6. Ліцензійні умови та порядок контролю за їх додержанням затверджуються спільним наказом спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування та Міністерства транспорту України.

9.4.7. Контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснюють органи ліцензування та спеціально уповноважений орган з питань ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

9.4.8. Планові перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов проводяться не частіше одного разу на рік.

9.4.9. Позапланові перевірки здійснюють органи ліцензування або спеціально уповноважений орган з питань ліцензування лише на підставі надходження до них у письмовій формі заяви (повідомлення) про порушення ліцензіатом ліцензійних умов або з метою перевірки виконання розпоряджень про усунення порушень ліцензійних умов.

9.4.10. Орган, що здійснює перевірку, за її результатами складає акт у двох примірниках. Один примірник акта видається керівнику суб'єкта, який перевірявся, другий - зберігається органом, який здійснив перевірку.

9.4.11. Орган ліцензування або спеціально уповноважений орган з питань ліцензування не пізніше десяти робочих днів з дати складання акта перевірки порушень ліцензійних умов видає розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов або орган ліцензування приймає рішення про анулювання ліцензій.


10. Пропаганда безпеки


10.1. Пропаганда безпеки є важливим інструментом формування правильного сприймання як самих питань безпеки руху автотранспорту і попередження ДТП, так і доведення інформації в цій сфері до виконавців.

10.2. Завдання з пропагандистської роботи включаються окремим розділом до заходів програм з питань безпеки руху.

10.3. Повинні використовуватись наступні види пропаганди:

10.3.1. Проведення "Місячників", "Тижнів", "Конкурсів" з питань безпеки руху (у тому числі в рамках міжнародних заходів з пропаганди безпеки руху).

Місячник безпеки руху на автомобільному транспорті проводиться щорічно в червні під гаслом "Автобус".

У серпні - вересні проводиться конкурс-рейд "Увага! Діти на дорозі".

10.3.2. Конференції, семінари, які проводяться не рідше:

Міністерством транспорту - одного разу в два роки;

Державним департаментом автомобільного транспорту - один раз на рік;

автотранспортними управліннями, Підприємствами, Перевізниками - два рази на рік.

10.3.3. Інформаційні бюлетені про стан аварійності на автомобільному транспорті, які видаються:

Міністерством транспорту - один раз на рік;

Державним департаментом автомобільного транспорту - два рази на рік;

автотранспортними управліннями, Підприємствами, Перевізниками - один раз на квартал.

10.3.4. Стенди з матеріалами щодо безпеки руху автотранспорту, які розміщуються у класах безпеки руху та інших місцях.

10.3.5. Альбоми, плакати, відеофільми з питань безпеки руху.

10.3.6. Створення методичних матеріалів з вивчення правил поведінки дітей на дорогах для шкільних закладів.

10.3.7. Спеціальні розбори (розгляди) ДТП в трудових колективах.

10.3.8. Особисті розмови працівників служб безпеки руху з працюючими.

10.3.9. Організація проведення занять у шкільних учбових закладах з питань безпеки руху на автомобільному транспорті.

10.3.10. Розміщення найбільш актуальних проблем з питань безпеки руху автотранспорту на сторінках журналів, газет, в Інтернеті.


11. Контроль


11.1. Основна мета контролю - своєчасне виявлення відхилень від вимог безпеки для оперативного вжиття ефективних заходів з їх усунення.

Контроль здійснюється також і для перевірки виконавської дисципліни при реалізації усіх вищезазначених функцій.

11.2. Контроль стану безпеки руху повинен ґрунтуватися на таких принципах як: ефективність, повнота та об'єктивність, безперервність та регулярність, своєчасність та оперативність.

11.3. Принцип ефективності має на увазі, що контроль здійснюється не заради самого контролю і його не можна зводити до простої реєстрації існуючих порушень. Контроль обов'язково повинен закінчуватись своєчасним прийняттям дієвих заходів, управлінських рішень.

11.4. Контроль стану безпеки включає наступні основні етапи:

вибір об'єктів, що перевіряються, та параметрів контролю;

обстеження вибраних об'єктів;

оцінку відповідності фактичних даних нормативним вимогам;

визначення необхідності прийняття рішень, заходів з усунення невідповідностей, відхилень від норм.

11.5. Контроль забезпечується шляхом здійснення:

комплексних перевірок;

цільових перевірок;

оперативного контролю;

державного контролю (нагляду).

11.5.1. Комплексні перевірки - це всебічна ретельна ревізія стану безпеки на підприємстві, в об'єднанні, установі, організації.

Вони здійснюються згідно з графіком перевірок спеціальною комісією за участю представників органів управління та нагляду.

Графік комплексних перевірок Міністерством транспорту, Державним департаментом автомобільного транспорту на наступний рік затверджується в грудні.

Підприємства, автотранспортні управління попереджаються про планову перевірку не пізніше, ніж за місяць до її проведення.

11.5.2. Під час комплексної перевірки Підприємства, Перевізника перевіряються ті ж параметри, що і у ході службового розслідування ДТП за участю транспортних засобів Підприємств, а також Перевізників, що викладені у пп. 7.2.6 та 7.2.7 цього Положення.

11.6. Основна мета державного контролю (нагляду) - дотримання Підприємствами та Перевізниками законодавства з безпеки руху автотранспорту.

11.7. Здійснення державного контролю (нагляду) за додержанням Підприємствами та Перевізниками (крім Міноборони, Національної гвардії, прикордонних військ, СБУ та МВС) нормативних актів щодо безпеки руху - на автомобільному транспорті покладено на Міністерство транспорту України, Державний департамент автомобільного транспорту та автотранспортні управління.

11.8. Порядок його здійснення визначено:

постановами Кабінету Міністрів України від 04.03.97 р. № 204 "Про затвердження Порядку здійснення нагляду за забезпеченням безпеки руху на транспорті", від 29.01.2003 р. № 143 "Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті загального користування".