Статьи

Бальнеологічний курорт «Немирів», що на Львівщині, без перебільшення можна назвати унікальним. Не тільки тому, що в цьому багатопрофільному загальнотерапевтичному лікувальному закладі ефективно протистоять захворюванням серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату, нервової системи та шкіри. Досить результативно тут лікують післяопікові стани, різні енцефалопатії тощо. Природа ніби сама подбала про тих, кому необхідне лікування захворювань техногенного походження, внаслідок виробничих травм, профзахворювань.
Та чи сповна використовуються цілющі фактори природної оздоровниці? На це запитання дають відповідь працівники курорту «Немирів».

Ряд захворювань, з якими пацієнти приїздять до санаторію, говорить заступник головного лікаря курорту «Немирів» М. Трутяк, спричинені шкідливими умовами праці. Сьогодні питаннями оздоровлення та реабілітації потерпілих на виробництві опікується і Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України (далі — Фонд).
Спеціальне дослідження питання, які саме обласні управління Фонду і в якій кількості видають путівки до санаторію, не проводилось. Але пацієнтів з виробничими травмами та професійними захворюваннями у санаторії є чимало. Зазвичай регіональні управління виконавчої дирекції Фонду намагаються забезпечувати потерпілих на виробництві путівками до тих санаторно-курортних установ, що є на території своїх областей. А тому із сусідніх областей, а особливо з центральних і східних, у нас людей мало. Хоча суттєво можуть поліпшити своє здоров’я завдяки немирівській мінеральній воді шахтарі, працівники хімічних підприємств цих областей, серед яких багато хто має захворювання шкіри, ті, які страждають від різного роду алергенів.
Оскільки курорт оточений лісами, де переважно ростуть сосни, повітря тут дуже чисте, насичене фітонцидами. Дихаєш ним — немов отримуєш інгаляції.
Сірководнева вода на курорті унікальна за своїми оздоровчими властивостями, бо містить вільний сірководень і гідросульфітні іони. За кількістю сірководню вода буває різної концентрації: слабкої (10—50 мг/л), середньої (50—100 мг/л), сильної (100—250 мг/л) і дуже сильної (понад 250 мг/л). Немирівська вода — сильної концентрації (120—180 мг/л сірководню). Взагалі курорт за своїми властивостями подібний до відомої оздоровниці «Сочі-Мацеста» на Чорноморському узбережжі Кавказу. До того ж курорт має ще й мінеральну воду «Анна» для внутрішнього споживання.
Найчастіше отримують лікувальні путівки до «Немирова» працівники із шахт Червонограда, чому сприяє місцеве відділення Фонду.
Обласне управління виконавчої дирекції Фонду закуповує путівки за певними видами санаторно-курортного лікування відповідно до довідки лікувального закладу про необхідність такого лікування для потерпілого. У ній вказується діагноз захворювання або вид травми, професійне захворювання, профіль рекомендованого санаторію, найбільш оптимальний сезон для оздоровлення. Інколи лікарі рекомендують оздоровниці на Кримському узбережжі, санаторії Трускавця, Моршина, хоча їх оздоровчі фактори не завжди є найбільш оптимальними для певних захворювань.
На курортах бальнеологічного профілю одночасно проводять медикаментозне лікування. Вартість путівок до санаторіїв різна. Наприклад, у «Немирові» на ціну путівки впливає віддаленість його від баз постачання продуктів харчування, внаслідок чого доводиться утримувати власне підсобне господарство.
Та попри це бажаючі зміцнити себе фізично, позбутися захворювань шкіри, опорно-рухового апарату, неврологічних і кардіологічних хвороб, хвороб шлунково-кишкового тракту їдуть до курорту «Немирів», де лікувальні фактори за своєю ефективністю не мають аналогів в Україні.
Міркуваннями про використання курорту «Немирів» для реабілітації потерпілих на виробництві поділився його головний лікар, заслужений лікар України В. Комар. Останнім часом непокоїть система реалізації путівок за результатами тендерних аукціонів, з чим він категорично не погоджується. Загальна кількість тих, хто оздоровлюється на курорті, у порівнянні з кількістю потерпілих на виробництві доволі незначна. Таке враження, ніби немає потреби використовувати для оздоровлення потерпілих унікальні властивості мінеральних вод. Чим можна пояснити таку ситуацію? Сьогодні розповсюдження путівок і їх оплата з боку відповідних Фондів залежать від результатів тендерів. Чи не краще було б лікувальним установам укладати прямі договори з регіональними управліннями Фондів? Адже саме там можна відстежувати потребу в рекомендованих лікарями путівках до санаторно-курортних установ різного профілю і сприяти їх придбанню потерпілими, котрі стоять на обліку у Фонді. Фонд повинен будувати свою роботу на довірі. Адже курорти — це здоров’я людей, яке регламентувати тендерами неприпустимо, переконаний головний лікар курорту.
Перебуваючи на території «Немирова», принагідно поцікавився станом охорони праці у цьому лікувальному закладі. Провідний інженер з охорони праці Н. Сегін, яка обіймає цю посаду 5 років, із задоволенням зазначила, що тут давно вже не було нещасних випадків, пов’язаних з виконанням службових обов’язків. Завдяки щоденному контролю за дотриманням правил безпеки, особливо на робочих місцях, де є небезпечні фактори (наприклад, харчоблок, фізіотерапевтичні кабінети), нещасних випадків вдається уникати. У цьому інженерові з охорони праці допомагає старша медсестра М. Смороківська. Маючи великий досвід роботи, вона не допускає жодного недбальства в роботі персоналу оздоровниці. Щорічно провадяться навчання та перевірка знань працівників.
Непокоїть Н. Сегін незадовільний технічний стан будівлі котельні та котельного обладнання, що забезпечує курорт теплом і гарячою водою. Через це й умови праці операторів котлів (а ці обов’язки тут виконують жінки) бажають бути кращими. Та, на жаль, як завжди, не вистачає коштів, щоб належним чином упорядкувати цей об’єкт.
Персонал кожного року отримує халати, а окремі працівники — фартухи, гумові рукавиці, чоботи. На заходи з охорони праці у 2006 р. було виділено 13,5 тис. грн. Але Н. Сегін обов’язково хоче як слід обладнати кабінет охорони праці усіма необхідними засобами навчання та наочної агітації. Звичайно, якщо адміністрація курорту підтримає цей задум, на що Наталя Михайлівна розраховує.

Степан ПОПОВИЧ,
наш власкор

На знімках:
головний лікар курорту «Немирів»
В. Комар;
провідний інженер
з охорони праці курорту Н. Сегін.
До списку