У разі реєстрації мостового крана або однорейкового візка до паспорта додається креслення його встановлення з позначенням розташування головних тролеїв і посадочної площадки для входу на кран (візок), а також зазначаються фактичні розміри, регламентовані пунктом 4.18.4 цих Правил.

Якщо плити противаги та баласту для баштових і портальних кранів виготовлені не виробником цих кранів, то подається акт про приймання плит із зазначенням їх фактичної маси.

У випадку реєстрації вантажопідіймального крана або машини, що відпрацювали строк служби, також подається експертний висновок про можливість, умови та строк їх подальшої експлуатації, складений спеціалізованою організацією відповідно до вимог чинних НД.

Якщо реєструються вантажопідіймальні крани чи машини, виготовлені за кордоном, подається дозвіл Держнаглядохоронпраці щодо можливості їх застосування в Україні, отриманий відповідно до вимог ДНАОП 0.00-4.34-99 ”Положення про порядок видачі дозволів Комітетом по нагляду за охороною праці України”.

      1. Реєстрація в органах Держнаглядохоронпраці вантажопідіймального крана чи машини здійснюється на підставі паспорта виробника, дубліката паспорта, виданого виробником, або складеного іншою спеціалізованою організацією.

Якщо паспорт складається не виробником, до нього додаються:

а) висновок, що складений на підставі розрахунку міцності та стійкості крана та його окремих елементів і підтверджує вантажопідіймальність, зазначену в паспорті. Підтвердження вантажопідіймальності може бути подано також на підставі порівняння несучих елементів крана з такими самими елементами іншого вантажопідіймального крана чи машини такої ж моделі;

б) висновок акредитованої лабораторії про хімічний аналіз та механічні властивості матеріалу металоконструкції;

в) розрахунок гака, якщо його розміри не відповідають чинному НД, а також дані хімічного аналізу матеріалу гака, якщо гак не споряджений клеймом виробника;

г) висновок про стан металоконструкцій та якість зварних або клепаних з’єднань.

Стружка для хімічного аналізу матеріалу металоконструкції береться у вибірковому порядку з основних елементів вантажопідіймального крана:

у мостових кранів - із верхнього та нижнього поясів ферм (мостів), розкосів, кінцевих балок і рами візка;

у козлових кранів та перевантажувальних мостів, - крім того, з поясів і розкосів опор;

у баштових та портальних кранів - із поясів і розкосів порталу, башти, стріли, поворотної платформи та ходової рами;

у самохідних стрілових кранів - із поясів стріли та рами ходової платформи.

      1. Вантажопідіймальні крани і машини підлягають перереєстрації після:

а) реконструкції;

б) ремонту, якщо був складений новий паспорт;

в) передачі іншому роботодавцю;

г) перестановки крана мостового типу на нове місце;

д) направлення стрілового самохідного крана для роботи терміном більше трьох місяців за межі області, в якій зареєстрований кран.

      1. У разі реєстрації вантажопідіймального крана чи машини, що були реконструйовані, подається новий паспорт або старий паспорт зі змінами, до якого додається така документація:

а) довідка про характер реконструкції, підписана відповідальною особою організації, що розробила технічну документацію на реконструкцію;

б) креслення загального вигляду з основними габаритними розмірами, якщо вони змінилися, та новими технічними характеристиками;

в) принципова електрична, гідравлічна та пневматична схеми у разі їх зміни;

г) кінематичні схеми механізмів і схеми запасовки канатів у випадку їх зміни;

д) копії документів (або виписки з них) про якість металу, що використовувався під час реконструкції;

е) відомості про присадний матеріал (результати випробування наплавленого металу чи копії документів (або виписки з них) про якість електродів);

ж) відомості про результати контролю якості зварювання металоконструкції.

      1. Відповідь на заяву про реєстрацію надається роботодавцю не пізніше, ніж у десятиденний термін з дня одержання документів органом Держнаглядохоронпраці. У разі відмови в реєстрації вантажопідіймального крана чи машини мають бути письмово зазначені причини відмови з посиланням на відповідні пункти цих Правил або чинні НД.
      2. У разі направлення стрілового самохідного крана для роботи за межі області, в якій кран зареєстрований, роботодавець повинен повідомити про це місцевому органу Держнаглядохоронпраці із зазначенням реєстраційного номера крана, місця направлення та строку проведення робіт. Після прибуття крана на місце виконання робіт має бути повідомлений про це орган Держнаглядохоронпраці, на території якого будуть проводитися роботи. Якщо термін цих робіт перевищує три місяці, то роботодавець знімає кран з обліку та реєструє його в органі Держнаглядохоронпраці, на території якого будуть виконуватися роботи.
      3. Роботодавець знімає вантажопідіймальні крани і машини з реєстрації в органах Держнаглядохоронпраці у випадках:

а) списання вантажопідіймальних кранів і машин, що стали непридатними;

б) переведення їх у категорію, зазначену в пункті 10.1.2 цих Правил.

Зареєстровані у встановленому порядку вантажопідіймальні крани, що були виготовлені з кабінами, але під час експлуатації переведені на керування з підлоги або зі стаціонарного пульта, з реєстрації не знімаються.

Зняття з реєстрації здійснюється за заявою роботодавця.

      1. Вантажопідіймальні машини, що не підлягають реєстрації в органах Держнаглядохоронпраці, колиски для підіймання людей, знімні вантажозахоплювальні пристрої і тара споряджаються індивідуальним номером і під цим номером облічуються в журналі їх обліку підприємства або цеху.
    1. Уведення в експлуатацію
      1. Уведення в експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин здійснюється на підставі рішення про можливість введення в експлуатацію прийнятого у відповідності з цим підрозділом у наступних випадках:

а) перед пуском у роботу новозареєстрованого вантажопідіймального крана чи машини або після їх перереєстрації згідно з пунктом 10.1.5 цих Правил;

б) після монтажу, пов’язаного із встановленням вантажопідіймального крана чи машини на нове місце;

в) після реконструкції вантажопідіймального крана чи машини, а також ремонту, зазначеного у пункті 5.2.1;

г) після напрацювання строку служби, зазначеного в експлуатаційних документах, вказівках виробника або в чинних НД;

д) після заборони експлуатації вантажопідіймального крана чи машини представником органів Держнаглядохоронпраці у разі виявлення дефектів, пошкоджень і порушень даних Правил, що впливають на безпечну їх експлуатацію.

      1. Рішення про можливість введення в експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин, які підлягають реєстрації в органах Держнаглядохоронпраці, приймається інспектором Держнаглядохоронпраці на підставі результатів повного технічного огляду, крім випадку зазначеного в пункті 10.2.4. Одночасно інспектор перевіряє виконання вимог, викладених у пункті 10.4.1 цих Правил. У випадках, передбачених підпунктами в), г) пункту 10.2.1, інспектор здійснює перевірку за наявності позитивного висновку експертного обстеження вантажопідіймального крана чи машини, проведеного спеціалізованою організацією.
      2. Рішення про можливість введення в експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин, що не підлягають реєстрації в органах Держнаглядохоронпраці, приймається працівником, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, на підставі результатів повного технічного огляду, крім випадку зазначеного в пункті 10.2.4.

Рішення про можливість введення в експлуатацію нововиготовлених знімних вантажозахоплювальних пристроїв, тари і колисок для підіймання людей приймається працівником, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів, або іншим працівником призначеним роботодавцем.

      1. Рішення про можливість введення в експлуатацію нововиготовленого стрілового самохідного крана, а також інших вантажопідіймальних кранів, що перевозяться на місце експлуатації в складеному вигляді, приймається на підставі результатів приймально-здавальних випробувань, проведених виробником, та часткового технічного огляду у роботодавця.

Рішення про можливість введення в експлуатацію капітально відремонтованих або реконструйованих стрілових самохідних кранів, а також вантажопідіймальних кранів, що перевозяться на місце експлуатації в складеному вигляді, приймається на підставі результатів повного технічного огляду, проведеного на ремонтному підприємстві, та часткового технічного огляду у роботодавця.

      1. Рішення про можливість введення в експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин записується в їх паспорт, а знімних вантажозахоплювальних пристроїв, тари і колисок для підіймання людей - до журналу їх огляду особою, яка прийняла це рішення.
    1. Технічний огляд
      1. Перед реєстрацією і введенням в експлуатацію вантажопідіймальних кранів і машин проводиться їх повний технічний огляд.
      2. Вантажопідіймальні крани і машини, що знаходяться в експлуатації, підлягають технічному огляду:

а) частковому - не рідше одного разу на 12 місяців;

б) повному - не рідше одного разу на три роки, за винятком випадків, зазначених у пункті 10.3.3 і 10.3.4;

      1. Вантажопідіймальні крани, що обслуговують машинні зали електричних та насосних станцій, компресорні установки тощо, які використовуються тільки під час ремонту обладнання, піддаються повному технічному огляду не рідше одного разу на п’ять років за погодженням з органом Держнаглядохоронпраці.
      2. Вантажопідіймальні крани і машини підлягають позачерговому повному технічному огляду після:

а) монтажу, пов’язаного із встановленням їх на нове місце;

б) переносу портального крана на нове місце;

в) реконструкції;

г) ремонту, зазначеного у пункті 5.2.1;

д) установлення змінного стрілового обладнання або заміни стріли;

е) капітального ремонту вантажопідіймального крана чи машини, механізмів підіймання вантажу, зміни вильоту або їх заміни;

ж) заміни гака або гакової підвіски;

и) заміни несучих або вантових канатів кабельних кранів;

к) напрацювання строку служби, зазначеного в експлуатаційних документах, вказівках виробника або в чинних НД;

л) отримання припису представника органу Держнаглядохоронпраці або працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів у разі виявлення дефектів, пошкоджень і порушень даних Правил, що впливають на безпечну експлуатацію вантажопідіймального крана чи машини.

У випадках, передбачених підпунктами в), к) цього пункту, попередньо має бути проведене спеціалізованою організацією експертне обстеження вантажопідіймального крана. Висновок за результатами експертного обстеження, затверджений керівником спеціалізованої організації, зберігається разом з паспортом вантажопідіймального крана. Крім того, результати експертного обстеження мають бути занесені в паспорт в розділ “Запис результатів технічного огляду”.

      1. Технічний огляд (повний і частковий) вантажопідіймальних кранів і машин проводиться спеціалізованою організацією, у тому числі роботодавцем, виробником або ремонтним підприємством за умови отримання ними в установленому порядку дозволу на проведення технічних оглядів.

Технічний огляд проводиться згідно з вимогами настанови з експлуатації вантажопідіймального крана чи машини та цих Правил за участю працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і працівника, відповідального за утримання їх у справному стані, крім випадку, зазначеного у пункті 10.3.6.

      1. Повний технічний огляд капітально відремонтованих або реконструйованих стрілових самохідних кранів, а також вантажопідіймальних кранів, що перевозяться на місце експлуатації в складеному вигляді, проводиться на ремонтному підприємстві.
      2. Технічний огляд вантажопідіймального крана чи машини має на меті установити, що:

а) їх установлення відповідає вимогам цих Правил і поданій на реєстрацію документації;

б) вони знаходяться в справному стані, який забезпечує їх безпечну експлуатацію;

в) їх обслуговування відповідає вимогам цих Правил.

      1. Під час повного технічного огляду вантажопідіймального крана чи машини проводиться:

а) огляд;

б) статичне випробування;

в) динамічне випробування.

Під час часткового технічного огляду статичне та динамічне випробування не проводяться.

      1. Під час огляду, супроводжуваного відповідними вимірюваннями, мають бути оглянуті та перевірені на функціонування механізми та їх гальма, прилади та пристрої безпеки, гідропристрої та електрообладнання, сигналізація, а також перевіряються регламентовані цими Правилами розміри.

Крім того, перевіряються:

а) стан металоконструкцій вантажопідіймального крана чи машини та їх зварних (клепаних) з’єднань (відсутність тріщин, деформацій, стоншення стінок внаслідок корозії, ослаблення клепаних з’єднань та інших дефектів), а також кабіни, сходів, площадок, огорожі тощо;

б) стан гака, деталей його підвіски (спрацювання і відсутність тріщин у зіві, нарізній частині та інших місцях). Спрацювання гака в зіві не повинно перевищувати 10 % початкової висоти перерізу. У вантажопідіймальних кранів, які транспортують розплавлений метал і рідкий шлак, у механізмів підіймання та кантування ковша перевірка кованих і штампованих гаків та деталей їх підвіски, а також деталей підвіски пластинчастих гаків має проводитися із застосуванням неруйнівного методу контролю. Висновок про результати контролю повинен зберігатися разом із паспортом вантажопідіймального крана. Неруйнівним методом контролю перевіряється відсутність тріщин у нарізній частині кованого (штампованого) гака, відсутність тріщин у нарізній частині вилки пластинчастого гака та в осі з’єднання пластинчастого гака з вилкою або траверсою. Така перевірка проводиться не рідше одного разу в 12 місяців. Необхідність і періодичність перевірки інших деталей підвіски встановлюється роботодавцем;