1. З’єднання встик

    1. 3 обсягу продукції кожної зміни та кожної виробничої лінії повинні відбирати характерні з'єднання встик та випробовувати на згинання на пласть, згідно з наведеним у стандарті prEN 385. Випробовувати треба лише зразки, що мають повний поперечний переріз.

    2. 3 обсягу продукції кожної виробничої лінії та зміни й значення границі міцності щодо згинання є прийнятним у випадку, якщо воно відповідає одній з наведених нижче умов а) або Ь):

  1. Для останніх 100 підданих випробовуванням з’єднань встик значення границі міцності щодо згинання на пласть fm кожного окремого з’єднання відповідає граничному значенню fmdck',

Не більше 5 значень можуть бути меншими граничного.

Не повинно бути жодного значення, меншого ніж 90 % від граничного.

  1. Характеристичне значення границі міцності щодо згинання fm15k 15-ти останніх з’єднань встик є більші або рівні характеристичному значенню границі міцності щодо згинання стикових з’єднань fmdck, яке декларує виробник:

^т, 15,k ^m,dc,k

Характеристичні значення границі міцності щодо згинання стикових з’єднань, які декларує ви­робник, повинні бути вказані.

Характеристичне значення границі міцності щодо згинання fm15к треба визначати згідно з опи­саним у 7.4.1 стандартом prEN 385.

  1. Звіт щодо склеювання

    1. Звіт щодо склеювання треба зберігати, він має містити:

  1. дату та кількість виробів;

  2. породи;

  3. якість лісоматеріалів;

  4. розміри конструкції;

  5. вологість у лісоматеріалі;

  6. час початку використання клею;

д) час початку та закінчення процесу притискання;

її) тиск притискання;

  1. клейовий матеріал, наприклад, смолу та затверджувач;

  2. витрати клею(г/м2);

  3. дані калібрування вологоміра.

Звіт щодо склеювання підписує відповідальний працівник.

    1. Також можна записати дані про температуру та вологість повітря у місці зберігання лісоматеріалів, приміщення де виконують з’єднання встик, у зоні нанесення клею та зоні притис­кання.

  1. Цілісність клейового шва

    1. Випробовують клейові шви зразків з повним поперечним перерізом, відрізані від склеє­ного лісоматеріалу з отверділими клейовими швами, який був вироблений протягом кожної робочої зміни. Для кожної зміни, під час якої відбувалося склеювання, один зразок з повним поперечним перерізом треба відбирати від кожних 20 м3 виробленої продукції або частини її.

Якщо всі випробовування протягом тримісячного періоду відповідають вимогам, кількість зразків можна зменшити не менше ніж на половину кількості, вказаної вище.

    1. Результати випробовування цілісності клейових швів треба підтверджувати докумен­тально, як це описано у стандартах prEN 391 та EN 392 для розшарування клейових швів та зсуву шарів відповідно.

  1. Організація виробничого контролювання на підприємстві

    1. Відповідальність та повноваження

Відповідальність, повноваження та взаємовідносини усього персоналу, який виконує і пере­віряє роботу, що впливає на якість, та керує нею, повинні бути визначені, особливо для персоналу, якому потрібна самостійність та повноваження для того щоб:

  1. запобігти випадкам невідповідності якості клейових з’єднань;

  2. визначити та зареєструвати будь-які проблеми з якістю клейових з’єднань.

  1. Передавання виробником повноважень для виробничого контролювання на підприємстві

На кожній виробничій дільниці виробник повинен призначити особу, яка буде мати достатні відповідні повноваження, знання та досвід у виробництві елементів клеєних лісоматеріалів, щоб проводити виробниче контролювання та наглядати за його процедурами на підприємстві, а та­кож щоб прийняти рішення щодо впровадження та виконання вимог цього стандарту.

  1. Контролювання, що здійснює виробник

Систему виробничого контролювання щодо додержання вимог цього стандарту повинен перегля­дати виробник через відповідні інтервали щоб забезпечити її безперервну придатність та ефективність.

Записи про такі перегляди треба зберігати.

  1. Документація системи контролювання якості

    1. Документація, процедури та інструкції виробника повинні відповідати виробництву та керуванню виробничим процесом виготовляння елементів клеєних лісоматеріалів і повинні бути описані у настанові щодо виробничої якості, де повинно бути обумовлено:

  1. цілі та організаційні структури контролювання якості, обов’язки та повноваження представ­ників адміністрації, що несуть відповідальність за якість елементів клеєних лісоматеріалів;

  2. процедури для визначання та перевіряння якості лісоматеріалів та клеїв;

  3. виробниче контролювання продукції та інші заходи, процеси і інші систематичні дії, що тре­ба виконувати;

  4. перевіряння та випробовування, які треба проводити до, протягом та після виробництва, а також частота, з якою їх треба проводити;

Примітка. Документацію випробовування з’єднання встик, звіт щодо склеювання та випробовування клейових швів можна вести та зберігати окремо.

    1. Всю документацію треба зберігати протягом не менше ніж 10 років.

    2. Всю документацію треба реєструвати так, щоб для сировини та умов виробництва кожного елементу клеєних лісоматеріалів можна було зафіксувати не менше ніж тиждень та рік виробництва.

  1. Контролювання та випробовування

    1. Основні положення

Усі потрібні засоби, обладнання та персонал повинні бути в наявності для того, щоб пере­віряти та випробовувати.

Цю вимогу можна також виконувати за рахунок контракту виробника або його довіреної осо­би зі сторонньою організацією, яка має відповідні засоби, обладнання та персонал.

Виробник повинен перевіряти, калібрувати та підтримувати у справності обладнання для пе­ревіряння, вимірювання та випробовування, що є власністю виробника, або взяті в оренду, щоб забезпечити відповідність елементів клеєних лісоматеріалів вимогам цього стандарту.

Обладнання треба використовувати так, щоб забезпечувати відому точність вимірювання, яка повинна відповідати потрібному рівню.

  1. Дії у випадку невідповідності

За невідповідності якості будь-якої виробничої операції або сировини, що використовують, внутрішні перевіряння якості треба збільшити та підвищити їх інтенсивність.

  1. Наглядання за якістю

Якщо результати випробовування або перевіряння елементів клеєних лісоматеріалів є неза­довільні, виробник, перш за все, повинен виконати потрібні кроки для того, щоб ліквідувати дефекти.

Елементи клеєних лісоматеріалів, які не відповідають вимогам, треба розмістити окремо і промаркувати відповідним чином.

Коли причини дефекту буде усунено, випробовування або перевіряння з цього питання треба виконувати без затримки, за умови, що це технічно можливо й потрібно, щоб підтвердити те, що дефекти усунуто.

Якщо елементи клеєних лісоматеріалів відправили споживачу до того моменту, як стали відомі результати випробовування, за потреби, для запобігання будь-яких наступних руйнувань, споживачу відправляють повідомлення.

79.060.01

Ключові слова: клеєні лісоматеріали, клейові матеріали, виробництво, контролювання якості, перевіряння та випробовування.

Редактор О. Чихман
Технічний редактор О. Касіч
Коректор С. Мельниченко
Комп’ютерна верстка Ж. Салганік

Підписано до друку 05.06.2002 Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,86. Зам.15ІІ Ціна договірна.

Редакційно-видавничий відділ УкрНДІССІ
03150, Київ-150, вул. Горького, 174