метою випробовування до введення в експлуатацію є перевіряння правильності монтажу, правильності регулювання і стійкості усього складання, зокрема кабіни, уловлювачів, на­прямних і їхнього кріплення до будинку.

Випробовування під час руху кабіни вниз з необхідним вантажем, рівномірно розподіленим на підлозі кабіни повинно бути проведено за таких умов:

  1. у випадку електричного привода, гальмо є відкрите за номінальної швидкості і при­вод продовжує функціювати доти, поки канати не зіскочать або не послабляться;

  2. у випадку гідравлічного привода, клапан напрямку вниз є відкритий.

Після випробовування потрібно переконатися, що не відбулося ніяких несприятливих змін, що могли б явним чином уплинути на нормальну роботу службового ліфта. Якщо потрібно, можна замінити тертьові компоненти. Візуальне перевіряння вважають достатнім.

Примітка. Для спрощення зняття з уловлювачів рекомендовано випробовувати навпроти дверей, щоб можна було розвантажити кабіну.

  1. уловлювач противаги або балансувального вантажу (9.8):

метою випробовування до введення в експлуатацію є перевіряння правильності монтажу, правильності регулювання і стійкість усього складу, зокрема противаги або балансувального вантажу, уловлювача, напрямних та їхнього кріплення до будинку.

Випробовувати треба з порожньою кабіною, опускання противаги або балансувального вантажу і за таких умов:

  1. у випадку електричного привода, гальмо є відкрите за номінальної швидкості і привод продовжує функціювати доти, поки канати не зіскочать або не послабляться;

  2. у випадку гідравлічного привода, клапан напрямку вверх є відкритий. Після випробо­вування потрібно переконатися, що не відбулося ніяких несприятливих змін, що могли б яв­ним чином уплинути на нормальну роботу службового ліфта. Якщо потрібно, можна замінити тертьові компоненти. Візуальне перевіряння вважають достатнім.

  1. буфери (10.3.4):

  1. буфери акумулятивного типу:

випробовувати треба у такий спосіб: кабіну з номінальним навантаженням треба поста­вити на буфер(и), канати повинні бути ослаблені і треба перевіряти, що стиск відповідає роз­мірам, наведеним у технічній документації відповідно до С.З і 10.3.4;

  1. буфери розсіювального типу:

випробовувати треба у такий спосіб: кабіну з номінальним навантаженням або протива­гу приводять в контакт з буферами за номінальної швидкості.

Після випробовування потрібно переконатися, що не відбулося ніяких несприятливих змін, що могли б явним чином уплинути на нормальну роботу службового ліфта.

т) обмежування робочого ходу плунжера (12.3.2.3):

підтвердження того, що плунжер зупиняється за допомогою дії буферів;

п) тиск за повного завантаження:

вимірювання тиску повного навантаження;

  1. розвантажувальний клапан (12.3.5.3):

перевіряння правильності регулювання;

  1. розривний клапан (12.3.5.5):

системне випробовування проводять з номінальним навантаженням, рівномірно розпо­діленою в кабіні, що рухається вниз з перевищенням швидкості для задіяння розривного кла­пана. Можна перевіряти правильність регулювання швидкості спрацьовування, наприклад, порівнюванням зі схемою регулювання;

  1. дросель (дросель зі зворотним клапаном) (12.3.5.6):

перевіряння того, що максимальна швидкість Vmax не перевищує (Vd + 0,3) м/с:

  • за допомогою вимірювання, або

  • за формулою: де р — тиск повного навантаження, МПа;

pt — тиск, замірений під час руху вниз із номінальним навантаженням в кабіні, МПа;

Якщо потрібно, можна брати до уваги втрати від тиску та втрати від тертя.

Чпах — максимальна швидкість руху вниз у випадку розривання в гідравлічній системі, м/с;

Ц — швидкість виміряна під час руху вниз із номінальним навантаженням в кабіні, м/с;

г) випробовування тиску:

тиск в 200 % від тиску повного навантаження застосовують до гідравлічної системи між зворотним клапаном та гідроциліндром (включно). Тоді цю систему спостерігають для отримання відомостей падіння тиску та витоку в проміжку 5 хв (враховуючи можливий вплив на змінення температури в гідравлічній рідині).

Після цього випробовування треба наочно засвідчити, що підтримується цільність гідрав­лічної системи;

  1. випробовування на сповзання:

перевіряють, що кабіна з номінальним навантаженням, що зупинена на найвищому рівні обслуговування, не зрушиться більше ніж на 10 мм вниз протягом 10 хв (враховуючи можли­вий вплив змінення температури в гідравлічній рідині);

  1. аварійний режим під час руху вниз (12.3.9.1.5) (у випадку службових ліфтів непрямої дії):

вручну опустити кабіну на підпору (або активізувати уловлювач) і перевірити, що послаб­лення каната або ланцюга не сталося;

и) обмежувач часу роботи двигуна (12.3.12):

перевірити регулювання часу (за допомогою імітації обкатки привода);

v) електрична система, що обмежує сповзання (14.2.1.3): .

функціональне випробовування з номінальним навантаженням кабіни.

ДОДАТОК Е

ПЕРІОДИЧНЕ ПЕРЕВІРЯННЯ І ВИПРОБОВУВАННЯ,
ПЕРЕВІРЯННЯ І ВИПРОБОВУВАННЯ ПІСЛЯ ВАЖЛИВИХ ЗМІН
АБО ПІСЛЯ НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ

  1. Періодичне перевіряння і випробовування (обов’язковий)

Періодичне перевіряння і випробовування не повинні бути жорсткіші, ніж ті, що необхідні до введення службового ліфта в експлуатацію вперше.

Періодичні випробовування не повинні через їхнє повторення спричинювати надмірний знос або дії, що можуть зменшувати безпеку службового ліфта. Це особливо відноситься до випробовування таких компонентів, як уловлювачі та буфери. Випробовування цих компонентів треба проводити з порожньою кабіною і на зменшеній швидкості.

Робітник, призначений для проведення періодичного випробовування, повинен переко­натися, що ці компоненти (які не працюють за нормальної роботи) перебувають в робочому стані.

Дублікат (другий оригінал) звіту повинен бути прикладений до реєстраційного журналу або файлу до частини, зазначеної в 16.2.

  1. Періодичне перевіряння і випробовування після важливих змін або після нещасного випадку (довідковий)

Важливими вважають такі зміни:

  1. зміни:

  • номінальної швидкості;

  • номінальної вантажопідйомності;

  • маси кабіни;

  • висоти підйому;

  1. зміна або заміна:

  • типу замикальних пристроїв (заміна замикальних пристроїв на пристрої того самого типу не розглядають як важливу зміну);

  • системи керування;

  • напрямних або типу напрямних;

  • типу дверей (або додаванням однієї або більше дверей шахти або кабіни);

  • привода або канатотягового шківа;

  • обмежувача швидкості;

  • буферів;

  • уловлювача;

  • гідроциліндра;

  • розвантажувального клапана;

  • розривного клапана;

  • дроселя (дроселя зі зворотним клапаном).

Перевіряння та випробовування повинні бути, максимально такі, як вимагається для первісних компонентів перед введенням службового ліфта в експлуатацію.

ДОДАТОК F
(довідковий)

КОНСТРУКЦІЯ СТІН ШАХТ СЛУЖБОВОГО ЛІФТА

І ОБЛАШТУВАННЯ ДВЕРЕЙ ШАХТИ І ВХОДУ В КАБІНУ

Захист для запобігання заплутування вантажу:



а) Ь) с)

  1. додаткове наплавлення твердим сплавом;

  2. захисні огорожі;

  3. двері кабіни.

Кут жолоба пристроїв відхилення повинен бути 16°.

ДОДАТОКG
(обов’язковий)

ЕЛЕКТРОННІ КОМПОНЕНТИ
УНИКНЕННЯ ВІДМОВИ

Несправності електронного устатковання службового ліфта, що необхідно враховувати, наведені в 14.1.1.1. У 14.1.1 вважають, що деякі несправності можна не враховувати за певних умов.

Уникнення відмови треба розглядати за умови, що компоненти працюють у гірших межах своїх характеристик, номіналу, температури, вологості, напруги і вібрації.

Наступна таблиця G.1 описує умови, в яких можливість несправностей, розглянутих у 14.1.1.1 е) можна уникнути. .

У таблиці:

  • «Немає» в ячейках означає: відмови не уникають, тобто треба враховувати;

  • порожні ячейки означають: зазначений тип несправності до даного компонента не від­носиться.

Примітка. Вказівки до конструкції.

Деякі небезпечні ситуації відбуваються від можливості шунтування одного або декількох контактів безпеки ко­ротким замиканням або локальним перериванням загального проводу (земля) у сполученні з однієї або декількома іншими несправностями. Нижче наведено рекомендації, коли інформація збирається від ланцюга безпеки для цілей конт­ролювання, дистанційного керування, керування аварійною сигналізацією тощо:

  • розробляти плати і схеми з відстанями, що відповідають специфікаціям 3.1 і 3.6 таблиці G.1;

  • під'єднати блок, загальний для з'єднань із ланцюгом безпеки на друкованій платі так, щоб блок, загальний для контакторів або релейних контакторів згідно з 14.1.2.4, від’єднувався під час переривання загального проводу до дру­кованої плати;

  • завжди аналізувати несправності в ланцюгах безпеки, як це зазначено в 14.1.2.3 І відповідно до EN 1050. Якщо після установлення службового ліфта проводяться його зміни або доопрацювання, аналізування несправностей, зв'я­заних із новим або наявним устаткованням, треба проводити знову;

  • використовувати зовнішні (розташовані поза пристроєм) резистори як захисні пристрої вхідних елементів; внутрішній резистор пристрою не є безпечний;

  • компоненти треба використовувати в межах специфікації виробника;

  • враховувати зворотну напругу від електроніки. У деяких випадках проблеми можна вирішити застосовуван­ням схем із гальванічною розв’язкою;

заземлення електричних установок повинне відповідати HD 384.5.54.S1. У цьому випадку порушення зазем­лення від будинку до зібраної шини контролера можна уникнути.Компонент

Уникнення можливих несправностей

Умови

Примітки

Розімк­нення ланцюга

Коротке замикання

ЗмІнення на вище значення

Змінення на нижче значення

Змінення функцій

1 Пасивні компоненти




(а)




1.1 Резистор постійний

Немає

(а)

Немає



(а) Тільки для плівкових резисторів із по­критою лаком або герметичною резистор­ною плівкою і аксіальним з'єднанням відповідно до стандартів ІЕС, а також для дротових резисторів, якщо вони складаються з одного намотаного про­шарку, захищеного емаллю або герме­тичною плівкою.


1.2 Резистор перемінний

Немає

Немає

Немає

Немає




1.3 Резистор не лінійний NTC, PTC, VDR, IDR

Немає

Немає

Немає

Немає




1.4 Конденсатор

Немає

Немає

Немає

Немає




1.5 Індуктивні компоненти - котушка

- дросель

Немає

Немає


Немає




2 Напівпровідники








2.1 Діод, LED - світло- випромінювальний діод

Немає

Немає



Немає


Змінення функції пов'я­зано зі зміненням роз­міру зворотного струму

2.2 Стабілітрон

Немає

Немає


Немає

Немає


Замінення на менше значення пов'язано з напругою стабілітро­на. Замінення функції пов’язано зі змінен­ням розміру зворотно­го струму

Таблиця G.1 Уникнення несправностей


ДСТУ prEN 81-3:2004




Компонент

Уникнення можливих несправностей

Умови

Примітки

Розімк­нення ланцюга

Коротке замикання

ЗмІнення на вище значення

Змінення на нижче значення

Змінення функцій

2.3 Тиристор, Тгіас- триаксідний кабель, GTO-геосинхронна орбіта переліту

Немає

Немає



Немає


Замінення функції по­в’язано із самопере- миканням або фікса­цією стану елементів

2.4 Оптрон

Немає

(а)



Немає

(а) Можна уникнути за умови, що оптрон відповідає ІЕС 60747-5, і електрична на­пруга не менша, зазначеної в таблиці нижче, ІЕС 60664-1, таблиця 1

Розмикання ланцюга означає розмикання ланцюга в одному із двох основних компо­нентів (LED - світло- діод і фототранзис­тор). Коротке замикан­ня означає коротке за­микання між ними

Напруга між фазою і землею, отримана від номінальної на­пруги системи, що вмикає наявну на­пругу і напругу по­стійного струму

і d.c.

50

100 150 300 600

1 000

Рекомендовано се­рію імпульсної на­пруги, що витри­мується, у вольтах для установки

Категорія III 800 1 500 2 500 4 000 6 000 8 000

2.5 Змішана схема

Немає

Немає

Немає

Немає

Немає



2.6 Інтегральна схема

Немає

Немає

Немає

Немає

Немає


Замінення функції на генерацію, висновки «і» стають висновка­ми «або» тощо

3 Різноманітні








3.1 Рознімання, клеми, штепсельні вилки

Немає

(а)




(а) Короткого замикання рознімань мож­на уникнути, якщо мінімальні величини відповідають даним у таблиці (із ІЕС 60664-1) за умови: