Примітка. Робочі групи можуть визначати дії (або поєднання дій), окрім планування чи консультування, які можуть ста­ти загрозою для неупередженості.

  1. Не треба надавати послуги, які можуть стати загрозою для неупередженості, у безпо­середній або опосередкованій формі, у поєднанні з діями стосовно оцінювання відповідності.

  2. Якщо відносини між провайдером послуг щодо планування або консультування та ор­ганом становлять загрозу для неупередженості органу, орган не повинен виконувати оцінювання відповідності в того клієнта, який отримав послуги щодо планування або консультування стосов­но того самого об’єкта, що й оцінювання відповідності того самого клієнта.

Примітка 1. Витримати певний період часу після закінчення надання послуг щодо планування та консультування — єди­ний спосіб зменшення загрози для неупередженості до прийнятного рівня.

Примітка 2. Робочі групи можуть визначати дії (або поєднання дій), інші ніж планування та консультування, які можуть стати ризиком для неупередженості.

    1. У контрактах і договорах стосовно оцінювання відповідності має бути зазначено відпо­відальність сторін за неупередженість.

    2. Орган повинен мати загальнодоступне положення, у якому йдеться про важливість не­упередженості під час оцінювання відповідності, про улагодження конфліктів інтересів і забезпе­чення об’єктивності в його діях стосовно оцінювання відповідності.

  1. Вимоги до структури

    1. Обов’язкові вимоги

Структура та керування діями стосовно оцінювання відповідності мають бути такими, щоб гарантувати неупередженість.

  1. Рекомендовані вимоги

    1. Орган повинен мати механізм для збалансованого залучення зацікавлених сторін до а) розроблення принципів і політики стосовно неупередженості,

  1. протидії будь-яким тенденціям комерційного чи будь-якого іншого відшкодування задля перешкоджання об’єктивному оцінюванню відповідності, тау консультуванні стосовно чинників, що впливають на неупередженість у діях стосовно оці­нювання відповідності, охоплюючи суспільне сприйняття.

6.3.2.2 Розгляд і рішення стосовно відповідності мають виконувати люди, які не брали участі у відбиранні та визначанні.

Примітка. Якщо цей текст використовують у специфічному стандарті, вислів «функції відбирання та визначання» озна­чає види дій, що є складниками оцінювання відповідності (напр. випробовування, контролювання, аудитування, аналізування, оцінювання). Докладніше пояснення визнаних функцій оцінювання відповідності, див. у ДСТУ ISO/IEC 17000:2007, Додаток А.

6.4 Вимоги до персоналу

  1. Обов’язкові вимоги

Увесь персонал органу, як штатний, так і позаштатний, який може впливати на оцінювання відповідності, повинен діяти неупереджено.

  1. Рекомендовані вимоги

    1. Персонал органу, що попередньо надавав клієнту послуги стосовно планування, кон­сультування щодо оцінювання відповідності, не може виконувати оцінювання відповідності об’єкта, стосовно якого вони (певний період) надавали послуги.

Вислів «окремий період» має охоплювати технічне й інше розроблення в окремому секторі.

Приклад 1

Менеджер з питань систем управління якістю в організації, що працював на орган реєст- рації/сертифікації не може провадити зовнішній аудит, перевіряння, прийняття рішення, що впливають на сертифікацію його попередньої організації, поки не мине принаймні два роки.

Приклад 2

Службовець, раніше залучений до планування, виробництва, внутрішнього випробуван­ня чи контролювання продукції, залучений до роботи органу сертифікації, не може вико­нувати роботи стосовно оцінювання відповідності продукції його попередньої організації, поки не мине принаймні два роки.

Приклад З

Службовець, що раніше працював в органі оцінювання відповідності, в органі акредитації не може провадити оцінювання, перевіряння, прийняття рішення, що впливають на акре­дитацію його попередньої організації, поки не мине принаймні 2 роки.

  1. Орган повинен зменшити ризик для неупередженості до якнайменшого, що може ви­никнути через фамільярність між його персоналом і клієнтом.

Приклад

Час од часу орган повинен змінювати персонал з питань оцінювання під час роботи з різними клієнтами.

Код УКНД 03.120.20

Ключові слова: оцінювання відповідності, вимоги до неупередженості, принципи неупере­дженості, орган акредитування, орган оцінювання відповідності.

Редактор Н. Куземська
Технічний редактор О. Марченко
Коректор Л. Ящук
Верстальник Р. Дученко

Підписано до друку 17.11.2009. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 0,93. Зам. Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру
видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006, серія ДК, № 1647