Документацію надають покупцеві тільки на його вимогу. Виробник забезпечує можливість на­дання повного комплекту виробничої документації на партію за десятилітній строк від дня її про­дажу замовникові, якщо останній надасть виробникові номер виробничої партії. Дистриб’ютор забезпечує надання повного комплекту виробничої документації на партію за десятилітній строк від дня продажу його замовникові, якщо останній надасть дистриб'юторові номер виробничої партії.

  1. Простежування кріпильних виробів

Уся попередня історія готових кріпильних виробів має бути простежувана. Щоб забезпечити простежування, виробнику треба зберігати документацію від дня продажу товару замовникові про­тягом, щонайменше, десятилітнього строку. Сторона, відповідальна за зміну кріпильних виробів і (або) їхнього паковання, також має повністю простежувати вироби протягом, щонайменше, де­сяти років від дня продажу його замовникові.

Якщо виникають розбіжності, то постачальник надає всю потрібну інформацію про відповід­ну виробничу партію. Після розпаковування повну відповідальність за простежування виробів несе замовник.

  1. Цілісність партії

Для підтримування цілісності партії не допустимо змішувати кріпильні вироби різних вироб­ничих партій.

  1. Постачання

Усі кріпильні вироби мають бути доставлені споживачеві в оригінальному запечатаному пако­ваны виробника або дистриб'ютора, якщо інакше не узгоджено зі споживачем. Кріпильні вироби, виготовлені із встановленими показниками ppm і (або) Срк, перепаковувати не дозволено.

  1. Постійне поліпшування якості продукції

Є певні установлені характеристики, для яких необхідно досягти зниження рівня ppm через постійне поліпшування якості виробів, і бажано, щоб споживач вертав виробникові всі виявлені під час складання невідповідні вироби з певної партії. Виробник повинен їх проаналізувати, щоб визначити способи вдосконалювання виробництва.

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

    1. Відповідальність виробника

Виробнику треба:

  • зберегти і надати повний комплект документації відповідно до 5.1;

  • забезпечити простежування виробів відповідно до 5.2;

  • зберігати цілісність партії відповідно до 5.3.

  1. Відповідальність дистриб’ютора

    1. Основні положення

Дистриб'ютор кріпильних виробів простежує кожну партію кріпильних виробів, придбану у виробника, який провадить роботи згідно з цим стандартом.

  1. Відповідальність дистриб'ютора, який вносить зміни у виріб

У разі будь-яких змін, внесених дистриб'ютором, відповідальність за них лягає на дистри­б'ютора.

  1. Відповідальність дистриб'ютора, що перепаковує виріб

Дистриб’ютор, що перепаковує виріб, на місці здійснює контролювання, щоб запобігти змішу­ванню партії й забезпечити відповідність усіх вихідних характеристик кріпильних виробів, які по­стачає виробник. Перепаковування виробу зобов’язує дистриб'ютора відповідати за ті параметри ви­робу, які можуть бути пошкоджені під час перепаковування.

  1. Відповідальність споживача

Споживач надає всю інформацію відповідно до розділу 4.

Крім того, споживач має переконатися в цілісності придбаних кріпильних виробів відповідно до цього стандарту.

  1. ЗАХОДИ ЩОДО ПАРТІЙ НЕВІДПОВІДНИХ ВИРОБІВ

    1. Основні положення

Записи вжитих заходів щодо цартій невідповідних кріпильних виробів ведуть їхні постачальники.

  1. Дії виробника

Виробник може обрати один із наведених нижче варіантів заходів стосовно партій, де були виявлені невідповідні кріпильні вироби:

  • можна утилізувати;

  • підлягають 100 % перевірянню з видалянням невідповідних виробів;

  • підлягають перероблянню, щоб усунути невідповідні характеристики;

  • споживач може бути інформований про невідповідність або невідповідності й отримати рекомендації щодо використовування невідповідних виробів.

Якщо споживач вважає, що відхили характеристик від зазначених вимог істотно не вплинуть на складання або експлуатування кріпильних виробів під час їхнього застосовування, то споживач може дати письмовий дозвіл на завершення виготовляння цих кріпильних виробів або їхнього відвантажування, якщо це прийнятно.

  1. Дії споживача

У частині економічних наслідків споживач може домовитись Із постачальником на один Із на­ведених нижче варіантів заходів стосовно партій, відбракованих після доставления:

  • якщо споживач вважає, що відхили характеристик від зазначених вимог істотно не впли­нуть на експлуатування кріпильних виробів, то він може дати погодження на використовування кріпильних виробів або партій кріпильних виробів і сповістити про це виробника письмово;

  • можна утилізувати;

  • підлягають 100 % перевірянню з видалянням невідповідних виробів;

  • підлягають перероблянню, щоб виправити невідповідні характеристики;

  • можна вернути.

Якщо постачальник є дистриб’ютором, тоді переробляння або контролювання треба узгоджу­вати з виробником кріпильних виробів.

  1. Дії дистриб’ютора

У частині економічних наслідків дистриб’ютор може погодитися на один із наведених нижче ва­ріантів заходів стосовно партій, відбракованих після доставления виробником:

  • можна утилізувати;

  • підлягають 100 % перевірянню з видалянням невідповідних виробів;

  • підлягають перероблянню з метою виправляння невідповідних характеристик;

  • можна вернути.

  1. Повторне контролювання

Усі партії кріпильних виробів, які підлягали доопрацюванню або перероблянню, мають повторно пройти контролювання за всіма параметрами, які були виявлені як невідповідні, а також на які могло б вплинути перероблення. Якщо під час контролювання не виявлено жодного невідповідного виробу, ці партії кріпильних виробів дозволено до відвантажування або до застосовування як відповідні.

ДОДАТОК А
(довідковий)

АНАЛІЗУВАННЯ ДОСЯГНЕННЯ ЗНАЧЕНЬ ПОКАЗНИКІВ PPM

А.1 Сучасний технічний рівень виробництва кріпильних виробів

А.1.1 Аспекти масового виробництва

У вимогах замовників до якості кріпильних виробів, що їм постачають, треба враховувати особливості масового виробництва. Устатковання, застосовуване на цей час для виробництва кріпильних виробів (наприклад, преси, ролики), забезпечує продуктивність від 60 виробів за хви­лину до 800 виробів за хвилину залежно від його типу, розміру і виробничого циклу. Кількість ви­робів може сягати декількох мільйонів на добу, що вимагає особливих заходів для забезпечуван­ня виробничого процесу. Крім того, у процесі виробництва вироби багаторазово передають у різні контейнери, а кількість операцій передавання залежить від довжини виробничого циклу (наприк­лад, для холодного висаджування, накатування нарізі, очищування, охолоджування водою, загар­товування з наступним відпусканням, обробляння поверхні, застосовування корозійного захисту тощо, — кількість передавання зазвичай перевищує 20). Також впроваджують особливі заходи, щоб запобігти механічним пошкоджуванням (особливо під час удару) і уникнути змішування.

Якість виробів і відсутність дефектів у них не можна досягти сучасним рівнем виробництва. Щоб досягти цієї мети, встановлюють проміжні етапи перевіряння шляхом визначання критеріїв оцінювання якості кріпильних виробів, що постачають. У цьому стандарті такі критерії встановлюють залежно від кількості невідповідних виробів на мільйон (ppm) і (або) показника виробничого процесу (Срк) для заданих характеристик.

А.1.2 Залежність якості від виробничого процесу

Забезпечування виконання вимог щодо розмірів і допусків для певних характеристик ґрун­тується на застосовуваних виробничих процесах (процес холодного штампування, обробляння металу різанням, термічного обробляння тощо). Нижче наведено приклади, що це демонструють.

Під час виробництва кріпильних виробів низку виробничих процесів проводять за допомогою холодного штампування. Суворе дотримування допусків залежить не тільки від використаного матеріалу, але також від інших чинників, які впливають на них; наприклад профілі, виготовлені за допомогою вільного формування у відкритих прес-формах, зазвичай нечітко відповідають необ­хідним допускам порівняно з тими профілями, які виготовляють шляхом уливання матеріалу в за­криті прес-форми. Під час деяких процесів холодного штампування не завжди вдається уникнути гострих країв. У таких випадках, точно визначити допуски або граничні показники неможливо.

Нарізеві кріпильні вироби мають різні методи формування нарізі, які впливають на геометрію, допуски, шорсткість, виток нарізі тощо.

Для ґвинтів із більшим співвідношенням довжини до діаметра існує підвищена ймовірність деформування (особливо якщо остання стадія виробництва охоплює загартовування і термооброб- ляння з відпуском). Тому для конкретних виробів і методів виготовляння встановлюють ВІДПОВІДНІ допуски.

Під час нанесення на вироби антикорозійного покриву не можна уникнути різниці в товщині покриву, він буде відрізнятися залежно від розмірів виробу і методу нанесення та може при­звести до різних рівнів корозійної тривкості у разі випробовування. У такому випадку, залежно від типу і геометричних показників кріпильного виробу, корозійну тривкість випробовують на більшій поверхні кріпильних виробів. Не завжди є можливість проведення перед відвантажуванням випро­бування металів на корозійну тривкість у сольовому тумані, тому що потрібний час випробовування може перевищувати кілька сотень годин. Через цю причину корозійну тривкість забезпечують за допомогою відповідних заходів виробничого керування, які визначають внутрішньовиробниче кон­тролювання. Оцінювання якості цієї характеристики за показником ppm неможливе. Той самий принцип використовують під час застосовування для кріпильних виробів мастильних матеріалів, щоб відповідати зазначеним границям коефіцієнта тертя. Дотримання таких показників (напри­клад цзаГі = 0,08-5-0,14) можна гарантувати тільки відповідними заходами виробничого керування, які забезпечують внутрішньовиробничий контроль методом випадкової вибірки.

Ці приклади відображують потребу тісного співробітництва між виробником, дистриб'ютором і споживачем.

А.2 Рішення про перепаковування

Перепаковування збільшує ризик долучання до партії різнорідних кріпильних або сторонніх виробів, а також виробів із механічними пошкодженнями.

А.З Причини виникання невідповідних виробів і способи досягання заданих показни­ків ppm

Наявні три види появи невідповідних виробів, а саме:

  • виготовляння кріпильних виробів з невідповідними характеристиками;

  • долучання сторонніх або змішаних деталей (неідентичні кріпильні вироби);

  • долучання забруднювачів (металевих або неметалевих), які не є кріпильними виробами.

Для встановляння показників ppm використовують тільки невідповідні й неідентичні кріпильні вироби, якщо інше не обумовленої Це схематично зображено на рисунку А. 1.

Сторонні або змішані вироби можуть з’явитися внаслідок серійного виробництва у виробника, іншої сторони або з інших причин.

Вироби, невідповідні за розмірами, геометричним параметрами та іншими властивостями ви­никають через несистемні або системні невідповідності виробничого процесу.

Приклади дефектів внаслідок несистемних невідповідостей виробничого процесу:

  • тріщини у вихідному металі, оклюзія;

  • місце зварювання на дроті;

  • випадкове сколювання у висадженій головці;

  • вироби з відсутніми елементами, наприклад без нарізі або без насічки;

  • нарізь із похибками середнього діаметра;

  • внутрішній елемент виробу з надмірним покривом тощо.

Прикладами дефектів внаслідок системних невідповідностей виробничого процесу є похибки вимірів і допусків.

Якщо несистемні невідповідності неможливо враховувати статистичним керуванням техноло­гічного процесу (КТП), то системні невідповідності зазвичай можна обмежити, застосовуючи КТП.

За статистикою, застосовування КТП не може гарантувати постачання бездефектних кріпиль­них виробів. Якщо, наприклад, показник Срк = 1,33 прийнятий для однієї характеристики, це озна­чає, що 99,994 % кріпильних виробів є відповідними згідно з цією конкретною характеристикою. Якщо технологічний процес повністю централізований, тоді, відповідно до статистики, від 0 до 60 оди­ниць на один мільйон кріпильних виробів можуть бути поза допустимими межами.А.4 Методи контролювання

А.4.1 Основні положення

Щоб досягнути заданих показників ppm, можна застосовувати один із наведених нижче ме­тодів контролювання, де контролювання означає перевіряння зазначених характеристик виробів і видаляння виявлених невідповідних виробів.

Рисунок А.1

A.4.2 Автоматичне контролювання

У разі проведення автоматичного контролювання можна перевіряти як одну, так і кілька ха­рактеристик. Досвід показав, що для однієї встановленої характеристики після проведення авто­матичного контролювання все ще існує залишковий рівень невідповідностей — приблизно 10 ppm. У процесі автоматичного контролювання, як правило, одночасно перевіряють чотири або п’ять характеристик, Таким чином, для цих кріпильних виробів можна у середньому очікувати значен­ня 50 ppm.