НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ







БЗ № 3-2009/412


Матеріали зварювальні


ДСТУБО 14171:2008


Видання офіційне




























Київ

ДЕРЖСПОЖИВСТАНДАРТ УКРАЇНИ
201

1ПЕРЕДМОВА

  1. ВНЕСЕНО: Технічний комітет зі стандартизації «Зварювання та споріднені процеси» (ТК 44) та Інститут електрозварювання ім.Є.О.Патона НАН України

ПЕРЕКЛАД і НАУКОВО-ТЕХНІЧНЕ РЕДАГУВАННЯ: Л. Лобанов, академік НАН України (науковий керівник); А. Залевський, канд.техн. наук; Н. Проценко; А. Токар

  1. НАДАНО ЧИННОСТІ: наказ Держспоживстандарту України від ЗО грудня 2008 р. № 520 з 2011-01-01

З Національний стандарт відповідає ISO 14171:2002, Welding consumables — Wire electrodes and wire—flux combinations for submerged arc welding of non alloy and fine grain steels. Classification (Матеріали зварювальні. Зварювальні дроти і комбінації дріт—флюс для дугового зварювання нелегованих і дрібнозернистих сталей. Класифікація)

Ступінь відповідності — ідентичний (IDT)

Переклад з англійської (еп)

4 УВЕДЕНО ВПЕРШЕ

Право власності на цей документ належить державі.

Відтворювати, тиражувати і розповсюджувати його повністю чи частково
на будь-яких носіях інформації без офіційного дозволу заборонено.
Стосовно врегулювання прав власності треба звертатися до Держспоживстандарту України

Держспоживстандарт України, 2011

ЗіЖСТ

с.

Національний вступ IV

  1. Сфера застосування 1

  2. Нормативні посилання 1

  3. Класифікація 2

  4. Символи та вимоги З

    1. Символи для продукції/процесу З

    2. Символи міцнісних властивостей З

    3. Символи для характеристик роботи удару металу швів або зварного з’єднання, виконаного двопрохідним зварюванням 4

    4. Символи для типів зварювальних флюсів 5

    5. Символи для хімічного складу зварювальних дротів 5

  5. Випробовування механічних властивостей 7

    1. Технологія багатопрохідного зварювання 7

    2. Технологія двопрохідного зварювання 8

  6. Хімічний аналіз 8

  7. Повторні випробовування 9

  8. Технічні умови постачання 9

Приклади позначень 9НАЦІОНАЛЬНИЙ ВСТУП

Цей стандарт є тотожний переклад ISO 14171:2002 Welding consumables — Wire electrodes and wire-flux combinations for submerged arc welding of non alloy and fine grain steels — Classification (Матеріали зварювальні. Зварювальні дроти і комбінації дріт—флюс для дугового зварювання не- легованих і дрібнозернистих сталей. Класифікація)

ДСТУ ISO 14171 як національний стандарт необхідний для встановлення вимог до класифікації комбінацій дріт—флюс для дугового зварювання, чистого металу шва і зварного з’єднання за між­народними вимогами. Це створює умови для взаємовизнання у тих країнах світу, де використо­вують міжнародні стандарти.

Технічний комітет, відповідальний за цей стандарт, — ТК 44 «Зварювання та споріднені процеси» Стандарт містить вимоги, які відповідають чинному законодавству.

До стандарту внесено такі редакційні зміни:

  • слова «міжнародний стандарт» замінено на «цей стандарт»;

  • структурні елементи стандарту: «Титульний аркуш», «Передмову», «Національний вступ», першу сторінку та «Бібліографічні дані» — оформлено згідно з вимогами національної стандарти­зації України;

  • «Вступ» міжнародного стандарту вилучено, тому що він не містить технічних пояснень до тексту стандарту,

  • До розділу 2 «Нормативні посилання» долучено «Національне пояснення», виділене рамкою

Копії нормативних документів, на які є посилання в цьому стандарті, можна отримати в Голов­ному фонді нормативних документів.ДСТ¥В80 14171:2008

НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ

МАТЕРІАЛИ ЗВАРЮВАЛЬНІ
ЗВАРЮВАЛЬНІ ДРОТИ і КОМБІНАЦІЇ
ДРІТ—ФЛЮС ДЛЯ ДУГОВОГО ЗВАРЮВАННЯ
НЕЛЕГОВАНИХ І ДРІБНОЗЕРНИСТИХ СТАЛЕЙ
Класифікація

МАТЕРИАЛЫ СВАРОЧНЫЕ

СВАРОЧНЫЕ ПРОВОЛОКИ И КОМБИНАЦИИ
ПРОВОЛОКА—ФЛЮС ДЛЯ ДУГОВОЙ СВАРКИ
НЕЛЕГИРОВАННЫХ И МЕЛКОЗЕРНИСТЫХ СТАЛЕЙ
Классификация

WELDING CONSUMABLES

WIRE ELECTRODES AND WIRE—FLUX COMBINATIONS
FOR SUBMERGED ARC WELDING
OF NON ALLOY AND FINE GRAIN STEELS
Classification

Чіпімий від 2011-01-01

  1. СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

Цей стандарт встановлює вимоги до класифікації комбінацій дріт—флюс для дугового зварюван­ня, чистого металу шва і зварного з’єднання, випробуваних як у стані після зварювання, так і з наступ­ним термообробленням на нелегованих і дрібнозернистих сталях з мінімальною границею плинності 500 МПа і мінімальним тимчасовим опором 570 МПа. Одна марка флюса може бути класифікована з кількома зварювальними дротами. Зварювальний електродний дріт класифікують окремо відповід­но до його хімічного складу.

Цей стандарт об’єднує дві системи класифікації, одна з яких основана на тимчасовому опорі і середній величині роботи удару метала шва в 47 Дж, а інша — на тимчасовому опорі та середній величині роботи удару метала шва в 27 Дж.

  1. Згідно з цим стандартом підпункти і таблиці, номери яких мають закінчення на літеру «А», стосуються лише комбінацій дріт—флюс і зварювальних електродних дротів, класифікація яких основана на границі плинності і середній величині роботи удару металу шва в 47 Дж .

  2. Згідно з цим стандартом підпункти і таблиці, номери яких мають закінчення на літеру «В», стосуються лише комбінацій дріт—флюс і зварювальних електродних дротів, класифікація яких основана на тимчасовому опорі і середній величині роботи удару металу шва в 27 Дж.

  3. Згідно з цим стандартом підпункти і таблиці, які не мають позначок «А» чи «В»-стосуються всіх комбінацій дріт—флюс і зварювальних електродних дротів.

Флюси для однопрохідного і двопрохідного зварювання класифікують на основі технології двопрохідного зварювання.

2 НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

Цей стандарт містить положення з інших документів через датовані та недатовані посилання. Ці нормативні посилання виконані у відповідних місцях тексту, а перелік документів наведено нижче.

Видання офіційнеЗміни чи нові редакції для датованих документів стають дійсними для цього стандарту тільки в тому випадку, якщо вони введені складовою документа в якості"зміни або нової редакції. Для недатованих посилань треба користуватися останнім виданням відповідного документа.

ISO 31-0:1992 Quantities and units — Part 0: General principles

ISO 544 Welding consumables — Technical delivery conditions for welding filler metals. — Type of product, dimensions, tolerances and marking

ISO 13916 Welding — Guidance on the measurement of preheating temperature, interpass temperature and preheat maintenance temperature

ISO 14174 Welding consumables-Fluxes for submerged arc welding — Classification

ISO 14344 Welding and allied prozesses — Flux and gas shielded electrical welding processes. — Procurement guidelines for consumables

ISO 15792-T.2000 Welding consumables —Test methods — Part 1: Test methods for all-weld metal test specimens in steel, nickel and nickel alloys

ISO 15792-2:2000 Welding consumables —Test methods — Part 2: Preparation of single-rum and two-run technique test specimens in steel.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

ISO 31-0:1992 Кількість і одиниці вимірювання — Частина 0. Загальні принципи

ISO 544 Матеріали зварювальні. Технічні умови постачання зварювальних присадних матеріалів.

Тип продукції, розміри та маркування

ISO 13916 Зварювання. Керівництво щодо вимірювання температури попереднього підігріву, міжшарової температури і температури супутнього підігріву

ISO 14174 Матеріали зварювальні. Флюси для дугового зварювання. Класифікація

ISO 14344 Зварювання і споріднені процеси. Флюси і захисні гази для дугового зварюван­ня. Настанови щодо постачання матеріалів

ISO 15792-Т.2000 Зварювальні матеріали. Методи випробовування. Частина 1. Методи ви­пробувань зразків з чистого металу шва під час зварювання сталі, нікелю та нікелевих сплавів

ISO 15792-2:2000 Зварювальні матеріали. Методи випробовування. Частина 2. Підготовка зразків для випробовування під час .одно- та двопрохідного зварювання сталі.

З КЛАСИФІКАЦІЯ

Класифікаційні познаки основані на двох підходах: на показниках міцністних і ударних харак­теристик металу шва, виготовленого із застосуванням комбінації дріт—флюс. Обидва підходи до познаки включають додаткові познаки для деяких інших вимог класифікації, але не для всіх, як це буде показано в наступних розділах. У більшості випадків випробувана продукція може бути кла­сифікована за двома системами. У цьому випадку для класифікаційного позначення продукції можуть використовувати обидві класифікаційні познаки. Для класифікації властивостей металу зварного з’єднання застосовують флюси і дроти лише промислового виробництва.

Зварювальний дріт класифікують окремо у відповідності до його хімічного складу, наведеним

у табл. 5А або 5В.

ЗА Класифікація за границею плинності і роботою удару 47 Дж

Класифікаційна познака містить 5 символів:

  1. Перший символ означає тип продукції/ процесу, що класифікують.

  2. Другий символ визначає мінімальні гра­ниці плинності та видовження металу шва, отри­маного під час багатопрохідного зварювання у стані після зварювання або тимчасовий опір металу шва під час двосторонього однопрохід­ного зварювання (див. таблицю 1А, таблицю 2А).

  3. Третій символ означає ударні власти­вості металу шва або зварного з'єднання (див. таблицю 3).

  4. Четвертий символ означає тип зварю­вального флюсу (див. таблицю 4).


ЗВ Класифікація за тимчасовим опором і роботою удару 27 Дж

Класифікаційна познака містить 5 символів:

  1. Перший символ визначає тип продукції/ процес, що класифікують.

  2. Другий символ означає границі тимчасо­вого опору і видовження чистого металу'шва у стані після зварювання або з наступним термо- обробленням під час багатопрохідного зварю­вання або тимчасового опору основного мета­лу, використаного для класифікації двостороньо­го однопрохідного зварювання (див. таблицю 1 В, таблицю 2В).

  3. Третій символ означає ударні властивості металу шва або зварного з’єднання за тих самих умов, що й для тимчасового опору (див. таблицю 3).


Л

5) П’ятий символ означає тип зварюваль­ного електродного дроту за хімічним складом (див.таблицю 5А).

ітера «U» після цього символу вказує на те, що за даної температури випробовування виконана до­даткова вимога середньоарифметичного значення роботи удару 47 Дж (див. таблицю 3).
  1. Четвертий символ означає тип зварюваль­ного флюсу (таблиця 4).

  2. П’ятий символ означає тип зварювально­го дроту за хімічним складом (таблиця 5А).

4 СИМВОЛИ ТА ВИМОГИ

  1. Символ для продукції/лроцесу

Символ для комбінації дріт—флюс, яку застосовують для дугового зварювання під флюсом, позначають літерою «S» на початку класифікаційної познаки.

Символ для зварювального дроту, який застосовують для дугового зварювання під флюсом, позначають літерами «S» або «SU».

  1. Символи міцнісних властивостей

    1. Технологія багатопрохідного зварювання

Таблиця 1 В—Символ міцностних властивостей для багатопрохідного зварювання (класифікація за тимчасовим опором і величиною роботи удару 27 Дж)

а Границею плинності визначають нижню границю плин­ності (ReJ за умови появи площадки плинності, в іншому випадку використовують умовну границю плинності (КроД, яка відповідає 0,2 % визначеного тимчасового опору роз­ривання.

ь Вимірювальна база дорівнює 5-кратному діаметру зразка.

4.2.1А Класифікація за границею плин­ності і роботою удару 47 Дж

Для матеріалів, придатних для багатопрохід­ного зварювання, символи у табл. 1А вказують границю плинності, тимчасовий опір і відносне видовження металу шва у стані після зварювання згідно з 5.1 А.

Таблиця 1А —Символ міцністних властивостей для багатопрохідного зварювання (класи­фікація за границею плинності і вели­чиною роботи удару 47 Дж)


4.2.1В Класифікація за тимчасовим опором і роботою удару 27 Дж

Для матеріалів, придатних для багатопрохід- ного зварювання, символи у табл. 1В вказують границю плинності, тимчасовий опір і відносне видовження у стані після зварювання або після наступного термооброблення згідно з 5.1В.


Символ

Мінімальна границя плинності’, МПа

Тимчасовий опір, МПа

Мінімальне о відносне видовження11, %

35

355

440—570

22

38

380

470—600

20

42

420

500—640

20

46

460

530—680

20

50

500

560—720

18



Символ’

Мінімальна границя плинностіь, МПа

Тимчасовий опір МПа

Мінімальне о відносне видовження0, %

43Х

330

430—600

20

49Х

390

490—670

18

55Х

460

550—740

17

57Х

490

570—770

17

а є індексом «А» або «Р», де «А» означає випробовування у стані після зварювання, а «Р» — після термооброблення.

ь Границею плинності визначають нижню границю плин­ності (ReL) за умови появи площадки плинності, в іншому ви­падку використовують умовну границю плинності (Нро.з). яка відповідає 0,2 % визначеного тимчасового опору розривання.

с Вимірювальна база дорівнює 5-кратному діаметру зразка.