Найменування адміністративних районів з чисельністю населення та перелік узагальнених видів забудови

Перша зона (0-2,5 км), тис.осіб

Друга зона (2,5-5,0 км), тис.осіб

Третя зона (більше 5,0 км), тис.осіб

Багатоповерхова




Садибна






  1. Для повної орієнтовної оцінки розподілу чисельності населення та працюючих вико­нується оціночний містобудівний аналіз основного розміщення промисловості та інших галузей еко­номіки по відношенню до зон впливу можливого хімічного забруднення.

За укрупненим містобудівним аналізом розміщення галузей економіки по зонах виконується орієнтовний розподіл також і найбільшої працюючої зміни по зазначених зонах.

Основні параметри містобудівної моделі зон можливого хімічного забруднення у місті від магістралей залізниці наведено у таблиці 7.2.

Таблиця 7.2 - Основні параметри містобудівної моделі найбільших зон можливого хімічного забруднення у місті від магістралей залізниці *

№ з/п

Найменування адміністративних районів з чисельністю населення та перелік узагальнених видів забудови

Перша зона (0-2,5 км), тис. осіб

Друга зона (2,5-5,0 км), тис. осіб

Третя зона (більше 5,0 км), тис. осіб


м. (чисельність населення тис. осіб, чисельність НПЗ - тис. осіб)

1

Багатоповерхова, тис. осіб




2

Садибна, тис. осіб




3

Всього за зонами, тис.осіб




4

Орієнтовний розподіл НПЗ за зонами, %




5

Орієнтовний розподіл НПЗ за зонами, тис. осіб





Всього по місту




* За наявності додається графа можливого катастрофічного затоплення.



  1. До заходів захисту населення та працюючих у сховищах із трьома режимами фільтровен­тиляції та проведення необхідних екстрених піших евакуаційних заходів, які визначаються при за­стосуванні зазначеної містобудівної моделі, відносяться:

  1. на частині території зони можливого хімічного забруднення, яке виникає під дією певного на­прямку вітру на відстані до 2,5 км, - перша зона (в середньому 30-хвилинне переміщення небезпеч­ної хімічної речовини) від небезпечного джерела. Захист населення та працюючих повинен передбачатись за допомогою сховищ з протихімічним захистом у постійній готовності.

  2. на відстані від 2,5 км до 5,0 км - друга зона - передбачаються сховища із протихімічним за­хистом, які знаходяться у консервації, але стан готовності яких має бути відновлений за 10-15 хв.

  3. на більш віддалених відстанях захист населення і працюючих переважно передбачається за допомогою швидкої евакуації у напрямку під прямим кутом до напрямку переміщення хімічно небез­печної речовини. Для евакуації у цьому випадку повинні використовуватися як магістралі сталого функціонування, так і звичайні вулиці, проїзди та території зелених насаджень, за умови забезпе­чення необхідної швидкості руху. Загальні параметри ємності та режими готовності сховищ, які по­винні мати обладнання із трьома режимами фільтровентиляції, представлені у 7.5.

  1. Забезпечення сховищами із трьома режимами фільтровентиляції працюючих та населення міста

    1. Аналіз існуючих захисних споруд міста виконується у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на особливий період згідно з 7.3.1 ДСТУ-Н Б Б.1.1-20. За наявності такого підрозділу у складі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на особ­ливий період у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на мирний час робиться посилання на цей підрозділ.

    2. Виконується аналіз розміщення існуючих сховищ та ПРУ у зонах можливого хімічного за­бруднення від магістральної залізниці та точкових ХНО. Результати аналізу представляються в таблицях по зонах. Для ПРУ надаються пропозиції щодо переобладнання їх у сховища з трьома ре­жимами фільтровентиляції.

    3. Виконується аналіз розміщення існуючих підземних станцій метрополітену у зонах можли­вого хімічного забруднення від магістральної залізниці та точкових ХНО. Результати аналізу пред­ставляються в таблицях по зонах.

Наявність підземних станцій метрополітену дозволяє розглядати їх як систему підземних об'єктів, що можуть бути використані для захисту населення за певних умов і на мирний час. Підземні станції метрополітену, що знаходяться у першій та другій зонах, повинні мати спеціальне обладнання з трьома режимами фільтровентиляції.

На мирний час сховища метро від можливих аварій на хімічно небезпечних об'єктах доцільно передбачати використання переважно при завчасній евакуації населення у підземні станції метро за наявності в них протихімічного обладнання з трьома режимами фільтровентиляції.

  1. Розрахунок потреб щодо забезпечення сховищами населення та найбільшої працюючої зміни міста виконується у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на особливий період згідно з 7.3.1 ДСТУ-Н Б Б.1.1-20. За наявності такого підрозділу у складі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на особливий період у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) на мирний час робиться посилання на цей підрозділ.

  2. Здійснюється аналіз розміщення ділянок новобудов багатоквартирного житлового будів­ництва у відповідних зонах можливого хімічного забруднення. Результати аналізу представляються в таблиці по зонах.

  3. Виконується орієнтовна оцінка потреби у ємності сховищ з трьома режимами фільтровен­тиляції із зазначенням режиму готовності сховищ у разі виникнення надзвичайної ситуації на ХНО.

Відповідно до зонування за трьома зонами впливу можливого хімічного забруднення режим го­товності сховищ, які мають обладнання із трьома режимами фільтровентиляції, повинен бути на­ступним.

  1. На відстані до 2,5 км від джерела можливого хімічного забруднення захист населення та працю­ючих повинен здійснюватись за допомогою сховищ із протихімічним захистом у постійній готовності.

  2. На відстані від 2,5 км до 5,0 км організовуються сховища із протихімічним захистом, стан го­товності яких може бути відновлено за 10-15 хв.

Таким чином, для існуючих сховищ та ПРУ, які реконструюються до сховищ, повинен передба­чатися постійний режим готовності.

Для існуючих сховищ та ПРУ, які реконструюються до сховищ, повинен передбачатися закон­сервований режим готовності, який відновлюється за 10-15 хв.

Для сховищ, які повинні бути побудовані на ділянках нового багатоквартирного житлового будівництва, повинен передбачатися визначений режим готовності.

Необхідно визначити потреби по місту (із врахуванням потреб у сховищах як населення, так і працюючих) ємність сховищ із трьома режимами фільтровентиляції, де повинен передбачатися постійний режим готовності та законсервований режим готовності, який відновлюється за 10-15 хв.

  1. Основні пропозиції щодо евакуаційних заходів у межах міста на мирний час

    1. Комплексна містобудівна модель формування надзвичайних ситуацій на мирний час (за відсутності впливу АЕС) складається з декількох рівнів територіальної небезпеки від можливих над­звичайних ситуацій на впливових хімічно небезпечних об'єктах.

В цілому комплексна містобудівна модель щодо можливого хімічного забруднення території міста складається із трьох узагальнених рівнів за масштабом такого хімічного забруднення і можли­вої загальної кількості потенційно постраждалих.

І узагальнений рівень: надзвичайна ситуація виникає на найбільшому точковому ХНО.

II узагальнений рівень: надзвичайна ситуація виникає одночасно на всіх точкових ХНО.

Ill узагальнений рівень: надзвичайна ситуація виникає одночасно на всіх точкових ХНО та на магістралях залізниці.

Найбільш небезпечним є третій рівень.

  1. Основні часові терміни та напрямки проведення евакуаційних заходів на мирний час:

  1. у зоні можливого хімічного забруднення від небезпечного джерела, розташованого на відстані до 2,5 км, час на розміщення людей у сховищах складає від кількох десятків секунд до 20-25 хв.

  2. у зоні можливого хімічного забруднення від небезпечного джерела, розташованого на відстані від 2,5 км до 5,0 км, час на розміщення людей у сховищах складає від 25 хв до 1 год;

  3. у всіх інших випадках необхідно використовувати швидку евакуацію населення з напрямку, перпендикулярному до напрямку розповсюдження хмари із небезпечними для людини речовина­ми. Максимальний час на прийняття рішення разом із проведенням евакуації - ЗО—45 хв;

  4. під час дії багатьох джерел можливого хімічного забруднення остаточне визначення напрям­ку швидкої евакуації практично унеможливлюється і тому стає необхідним переважне використання сховищ із протихімічним захистом.

  1. У разі дії можливої надзвичайної ситуації на АЕС необхідно передбачати евакуаційні захо­ди, що визначені у розділі ІТЗ ЦЗ (ЦО) у складі схеми планування території АРК, області (при цьому, якщо межа зони можливого небезпечного радіоактивного забруднення проходить по території міста, евакуаційні заходи виконуються для всього міста).

У разі неможливості завчасного проведення евакуаційних заходів передбачається розміщення населення та працюючих міста у сховищах, визначених розділом ІТЗ ЦЗ (ЦО) на особливий період у складі генплану міста.

  1. Забезпечення сталого функціонування інженерно-транспортної інфраструктури міста на мирний час

    1. До складових сталого функціонування інженерно-транспортної інфраструктури в місті на мирний час відносяться: транспортна інфраструктура водопостачання, водовідведення, електро­постачання, газопостачання, теплопостачання, мережі зв'язку (телефонний зв'язок, мережі радіомовлення, телебачення).

      1. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста визначити пріоритетні напрями розвитку транспортної інфраструктури, яка може ефективно забезпечувати вирішення завдань ева­куації з міст.

При цьому враховуються положення "Концепції створення та функціонування національної ме­режі міжнародних транспортних коридорів в Україні [1].

У зв'язку з цим аналізуються містобудівні заходи з розвитку мережі автомобільних доріг на підходах до міста, що сприяють реалізації евакуаційних заходів, зокрема, побудови мостових пере­ходів, ліній метрополітену або аналогічних транспортних засобів.

Визначається перелік магістралей сталого функціонування, які формуються за рахунок магістралей загальноміського значення (безперервного руху, регульованого руху) та магістралей районного значення (частково).

Визначається розміщення та кількість хімічно небезпечних об'єктів і потенційно небезпечних об'єктів у 300-метровій зоні від осі магістралей сталого функціонування та кількість АЗС, АГЗП, АГЗС, АЗК, АГНСК на магістралях сталого функціонування і оцінюється можливість їх впливу на безпеку проведення евакуаційних заходів по магістралях сталого функціонування.

Примітка. У 100-метровій зоні - для інших населених пунктів.

Визначається безпечність переходу напрямків основних вулиць магістральної вуличної мережі у зовнішні дороги, що пов'язують місто з основними напрямками можливого транспортування ева­куйованого населення.

  1. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи водопостачання міста: застосування централізованого та локального водопоста­чання, параметри продуктивності комунального водопроводу, основних водопровідних станцій, основні заходи розвитку системи водопостачання міста.

Також визначається оцінка параметрів головних споруд водопостачання.

З цією метою із двох джерел водопостачання при нормативі на мирний час 31,0 л на особу за добу (ДБН В. 1.2-4 п.4.18) оцінюється джерело меншої продуктивності. Наявність на мирний час забезпечення населення водою не менше 31,0 л за добу на особу відповідає мінімальним вимогам забезпечення.

Для гарантованого забезпечення питною водою населення у випадку виходу з ладу усіх голов­них споруд або забруднення джерела водопостачання слід передбачати спорудження резервуарів з забезпеченням в них не менше тридобового запасу питної води за нормою 10 л за добу на одну людину (ДБН В. 1.2-4 п.4.18).

  1. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи водовідведення міста: параметри продуктивності міської комунальної каналізації, основних каналізаційних станцій, основні заходи розвитку системи водовідведення міста.

  2. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи електропостачання міста: основні незалежні джерела електропостачання, основні заходи розвитку системи електропостачання міста (з урахуванням заходів особливого періоду, які є доцільними на мирний час).

  3. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи газопостачання міста: основні незалежні джерела газопостачання, основні захо­ди розвитку системи газопостачання міста (із урахуванням заходів особливого періоду, які є доцільними на мирний час).

  4. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи теплопостачання міста: основні незалежні джерела теплопостачання, основні за­ходи розвитку системи теплопостачання міста.

  5. На основі аналізу матеріалів генерального плану міста зазначаються основні параметри розвитку системи мереж зв'язку міста із врахуванням вимог цивільного захисту для наступних етапів проектування: