• атестація зварника (відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.16);

  • якість зварювальних та основних матеріалів;

  • стан зварювального устаткування, складально-зварювальних пристосувань і приладів для контролю.

  1. При операційному контролі перевіряють:

  • відповідність матеріалу елементів (вузлів), що зварюються, запроектованій марці сталі;

  • якість підготовки труб і деталей під зварювання;

  • якість складання під зварювання;

  • у процесі виконання зварювання - режим зварювання, порядок накладення окремих шарів, їх форму, зачищення шлаків між шарами, наявність зовнішніх дефектів у швах.

  1. Приймальний контроль включає:

  • контроль візуально-оптичним методом та виміри;

  • контроль ультразвуковим і радіографічним методами;

  • механічні випробування.

До контролю якості зварних стиків газопроводів неруйнівними методами допускаються де- фектоскопісти, які атестовані згідно з НПАОП 0.00-1.63.

  1. Стики, зварені дуговим або газовим зварюванням, за результатами візуально-оптичного контролю та вимірів повинні відповідати ГОСТ 16037 (додаток В), а також задовольняти наступні вимоги:

  • шви й прилеглі до них поверхні труб на відстані не менше ніж 20 мм (по обидві сторони шва) повинні бути зачищені від шлаків, бризок розплавленого металу, окалини й інших забруднень;

  • шви не повинні мати тріщин, пропалів, незаварених кратерів, пор, що виходять на поверхню, а також підрізів глибиною більше 5 % товщини стінки труб (більше ніж 0,5 мм) і довжиною більшою 1/3 периметра стику (більше ніж 150 мм).

  1. Для визначення механічних властивостей стиків, зварених дуговим або газовим зварю­ванням, слід виконати такі види механічних випробувань:

  • випробування на статичний розтяг;

  • випробування на статичний вигин або сплющування.

  1. Механічним випробуванням необхідно піддавати:

  • допускні стики;

  • стики надземних і внутрішніх газопроводів природного газу й ЗВГ діаметром меншим 50 мм;

  • стики надземних і внутрішніх газопроводів природного газу діаметром 50 мм і більше, тиском до 0,005 МПа (0,05 кгс/см2) включно;

  • стики підземних (надземних) газопроводів усіх тисків, зварених газовим зварюванням.

Кількість стиків, відібраних для механічних випробувань, повинна становити 0,5 % загальної кількості стиків, зварених кожним зварником протягом календарного місяця при спорудженні об’єк­тів або виготовленні трубних заготовок у заготівельно-монтажних майстернях і монтажно-заго­тівельних заводах, але не менше двох - для труб діаметром до 50 мм включно, одного - для труб умовним діаметром понад 50 мм.

  1. Допускні стики слід зварювати в умовах, аналогічних умовам монтажу зовнішніх мереж, із застосуванням тих же матеріалів.

Стики газопроводу діаметром 50 мм і менше рекомендується випробовувати в період зварю­вання, щоб виключити необхідність врізання (вварювання) вставок.

  1. Для механічних випробувань зварних стиків газопроводів умовним діаметром понад 50 мм із кожного відібраного для контролю стику слід вирізати три зразки з незнятим підсиленням для випробування на розтяг (рисунок 3, таблиця 12) і три зразки зі знятим підсиленням для випробу­вання на статичний вигин (рисунок 4, таблиця 13). Зразки вирізаються з зони стику, гіршої за візуальним контролем.

Результати випробувань зварених стиків на розтяг та вигин слід визначати як середнє ариф­метичне результатів відповідних видів випробувань зразків даного стику.


Результати механічних випробувань зварних стиків вважаються незадовільними, якщо:

  • середній арифметичний результат кута вигину при випробуванні на вигин менше 120° для дугового зварювання, менше 100° - для газового зварювання;

  • результат випробувань хоча б одного із трьох зразків по одному з видів випробувань на 10 % нижче необхідної величини показника по цьому виду випробувань (межі міцності або кута вигину).

h - довжина захватної частини зразка (встановлюється залежно від конструкції випробувальної машини); L- довжина зразка

Рисунок 3 - Форми й розміри, мм, зразків для випробування зварних з’єднань на розтяг для товстостінних труб (1) і для тонкостінних труб (2)



Таблиця 12 - Розміри зразка для випробування на розтяг

Тип зразка для випробування на статичний розтяг

Розміри, мм

товщина металу, S

b

b 1

l

L

XII, XIII згідно з ГОСТ 6996

До 6

15 ±0,5

25

50

L + 2 h

Від 6 до 10

20 ± 0,5

30

60

Від 10 до 25

25 ± 0,5

35

100





а - розміри зразка; б - схема випробування

Рисунок 4 - Зразок для випробування зварного шва на вигин

Таблиця 13 - Розміри зразка для випробування на статичний вигин

Тип зразка для випробування на статичний вигин

Розміри, мм

товщина металу а

ширина зразка b

радіус оправки r

загальна довжина зразка L

довжина робочої частини зразка l

XXVIII згідно з ГОСТ 6996

До 10

20

25

L = 3 D + 80

l = L/3

Від 10 до 25

30

Примітка. D - діаметр оправки, мм



  1. Заготовки для зразків необхідно вирізати механічним способом або шляхом різання із припуском 3 мм для наступної механічної обробки.

  2. Механічні випробування зварних стиків труб умовним діаметром до 50 мм включно слід робити на цілих стиках на розтяг (рисунок 3) і сплющування (рисунок 5). Для труб цих діаметрів половину відібраних для контролю стиків (із незнятим підсиленням) слід випробовувати на розтяг й половину стиків (зі знятим підсиленням) - на сплющування.

а - розміри зразка; б - схема випробування;

b - величина просвіту; S - товщина стінки труби; D - діаметр труби

Рисунок 5 - Зразок для випробування зварного шва на сплющування

Результати механічних випробувань зварних стиків вважаються незадовільними, якщо:

  • величина межі міцності при випробуванні стику на розтяг менше нижньої межі міцності основного металу труб;

  • величина просвіту між стискаючими поверхнями преса з появою першої тріщини на зварному шві при випробуванні стику на сплющування - понад 5 • S, де S - товщина стінки труби, мм.

  1. Результати механічних випробувань зварних стиків слід оформляти за формою додатка Г.

  2. Контролю фізичними методами необхідно піддавати:

-допускні стики - радіографічним методом;

- відібрані для контролю за нормами таблиці 14 стики зовнішніх і внутрішніх газопроводів - радіографічним і ультразвуковим методами.

Контроль стиків радіографічним методом слід робити згідно з ГОСТ 7512; ультразвуковим - згідно з ГОСТ 14782 при товщині стінки труби більше 4 мм.

Застосування ультразвукового методу допускається тільки за умови проведення вибіркової дублюючої перевірки стиків радіографічним методом в обсязі, не меншому 10 % числа стиків, відібраних для контролю. При одержанні незадовільних результатів радіографічного контролю хоча б на одному стику обсяг цього контролю слід збільшувати до 50 %. У випадку виявлення при цьому дефектних стиків усі стики, зварені зварником на об’єкті протягом календарного місяця й перевірені ультразвуковим методом, повинні бути піддані радіографічному контролю.

Таблиця 14 - Обсяг контролю стиків залежно від типу газопроводу

Газопроводи

Кількість стиків, що підлягають контролю від загального числа стиків, зварених кожним зварником на об'єкті, %

1) Надземні й внутрішні газопроводи природного газу та ЗВГ діамет­ром, меншим 50 мм усіх тисків; надземні й внутрішні газопроводи природного газу (включаючи ГРП, ГРУ) та ЗВГ діаметром 50 мм і більше, тиском до 0,005 МПа (0,05 кгс/см2) включно

Не підлягає контролю

2) Зовнішні й внутрішні газопроводи ЗВГ усіх тисків (за винятком зазначених у позиції 1)

100

3) Зовнішні надземні й внутрішні газопроводи природного газу тиском понад 0,005 МПа до 1,2 МПа (понад 0,05 кгс/см2 до 12 кгс/см2)

включно

5, але не менше одного стику

4) Підземні газопроводи природного газу тиском:

до 0,005 МПа (0,05 кгс/см2) включно (за винятком зазначених у позиції 12)

10, але не менше одного стику

понад 0,005 МПа до 0,3 МПа (0,05 кгс/см2 до 3 кгс/см2) включно (за винятком зазначених у позиції 13)

50, але не менше одного стику

понад 0,3 МПа до 1,2 МПа (понад 3 кгс/см2 до 12 кгс/см2) включно (за винятком зазначених у позиції 13)

100

5) Підземні газопроводи всіх тисків, що прокладаються під проїзною частиною вулиць із удосконаленими капітальними покриттями (цементно-бетонні й залізобетонні, асфальтобетонні на міцних осно­вах, мозаїчні на бетонних і кам’яних основах, бруківки на основах, укріплених в’язкими матеріалами), а також на переходах через водні перешкоди та у всіх випадках прокладання газопроводів у футлярі (у межах переходу й на відстані, не меншій 5 м в обидва боки від краю споруди, що перетинається), а також для залізниць загальної мережі - не менше 50 м в обидва боки від краю земляного полотна

100



Кінець таблиці 14

Газопроводи

Кількість стиків, що підлягають контролю від загального числа стиків, зварених кожним зварником на об'єкті, %

6) Підземні газопроводи всіх тисків при перетинанні комунікаційних колекторів, каналів, тунелів (у межах перетину і на відстані не менше

5 м в обидва боки від зовнішніх стінок споруд, що перетинаються)

100

7) Надземні газопроводи всіх тисків, підвішені до мостів, та в межах переходів через природні перешкоди

100

8) Газопроводи всіх тисків, що прокладаються у внутрішньо-квар­тальних комунікаційних колекторах

100

9) Підземні газопроводи всіх тисків, що прокладаються в районах із сейсмічністю вищою за 7 балів і на підроблюваних територіях

100

10) Підземні газопроводи всіх тисків, що прокладаються на відстані, меншій 3 м від комунікаційних колекторів і каналів (у тому числі каналів теплової мережі)

100

11) Підземні введення на відстані від фундаментів будинку: до 2 м - для газопроводів тиском до 0,005 МПа (0,05 кгс/см2);

100

до 4 м - тиском понад 0,005 МПа до 0,3 МПа (понад 0,05 кгс/см2 до 3 кгс/см2) включно;

до 7 м - тиском понад 0,3 МПа до 0,6 МПа (понад 3 кгс/см2 до 6 кгс/см2) включно;

до 10 м - тиском понад 0,6 МПа до 1,2 МПа (понад 6 кгс/см2 до 12 кгс/см2) включно

12) Підземні газопроводи природного газу тиском до 0,005 МПа (0,05 кгс/см2) включно, що прокладаються в сильно- та середньо- здимальних та просідаючих ґрунтах, а також на відстані менше 4 м від громадських будівель із масовим скупченням людей та житлових будинків висотою понад 5 поверхів

25, але не менше одного стику

13) Підземні газопроводи природного газу тиском понад 0,005 МПа до 1,2 МПа (понад 0,05 кгс/см2 до 12 кгс/см2) включно, що проклада­ються поза населеними пунктами за межами лінії їх перспективної забудови

20, але не менше одного стику

Примітка 1. Для перевірки слід відбирати зварні стики, що мають гірший зовнішній вигляд із візуально допустимими дефектами.

Примітка 2. Норми контролю за позицією 3 не поширюються на газопроводи, зазначені в позиціях 7 і 8; за поз. 4,12 і 13 - на вказані в позиціях 5 і 6; за позицією 13 - на вказані в позиції 9.

Примітка 3. Норми контролю не поширюються на кутові з’єднання труб газопроводів: шви приварювання до газопроводу фланців і плоских заглушок.

Примітка 4. Норми контролю стиків підземних газопроводів поширюються на наземні (у насипі) газопроводи.

Примітка 5. Зварні стики деталей газопроводів, що з’єднуються, виготовлені в умовах монтажно-заготі­вельних заводів або заготівельно-монтажних майстерень, підлягають контролю радіографіч­ним методом.

Примітка 6. Крім зазначених у таблиці 14, слід перевіряти зварні стики, контроль яких передбачений проектом.

  1. Перевірка зварних стиків фізичними методами контролю можлива тільки після усунення дефектів, виявлених при зовнішньому огляді швів візуально-оптичним методом та вимірами, зачи­щення їх від нерівностей, шлаків, бризок, окалини й інших забруднень.

Після зачищення розмічають зварний стик на ділянки й маркують їх за годинниковою стріл­кою, якщо дивитися на стик у напрямку руху газу, починаючи від місця перетину поздовжнього й кільцевого шва або від клейма зварника.