Таблиця 18

Група поселень

Населення міста, млн. чол.

ALА пос, ДБА, у вегетаційній зоні те]

жторії України

І

II

III

Найзначніші

Понад 1

0

0,5

1,0

Значніші

Понад 0,5 до 1

0

0

0,5

Примітка. Для всіх інших груп поселень і заміських рекреаційних територій ALА пос = 0 дБА.


























С

Схема 7

хема 6

Рисунок 7 - Схеми улаштування шумохахисних смуг зелених насаджен

ьto

40


co


DJ


CD

CD CD 3 Ш


X

GJ o


о

-П Ш

3 X

GJ


GJ OS


3


ДСТУ-Н Б В. 1.1-33:2013





























ДОДАТОК А

(довідковий)

ВИЗНАЧЕННЯ ОКТАВНИХ РІВНІВ ЗВУКОВОГО ТИСКУ

ТРАНСПОРТНОГО ШУМУ

Рівні звукового тиску транспортного шуму в октавних смугах частот L, дБ, визначають в залежності від еквівалентного рівня звуку LA екв, дБА, за формулою:

L = Laекв + AL , (А. 1)

де AL - частотна поправка в октавних смугах, дБ, до рівня звуку; визначається відповідно до таблиці А.1.

Таблиця А.1

Джерело шуму

Величина частотних поправок A L, дБ, в октавних смугах з середньогеометричними частотами, Гц

31,5

63

125

250

500

1000

2000

4000

8000

Автомобільний транспорт

5

10

3

-2

-5

-5

-7

-11

-17

Трамваї

2

4

-2

0

-2

-6

-8

-13

-16

Пасажирські та вантажні поїзди

3

5

1

0

-3

-6

-7

-14

-21

Приміські електропоїзди та поїзди метро

-2

1

-4

-1

-2

-4

-10

-16

-22

Пасажирські швидкісні судна

-15

-10

-5

0

-3

-5

-8

-13

-15

Пасажирські приміські та прогулянкові судна

-14

-10

-8

-7

-3

-4

-7

-14

-21

ДОДАТОК Б

(довідковий)

ПРИКЛАД КОМП'ЮТЕРНОЇ ПРОГРАМИ З РОЗРАХУНКУ,
ОЦІНЮВАННЯ ТА ВІЗУАЛІЗАЦІЇ АКУСТИЧНОГО РЕЖИМУ
ЗАБУДОВИ І ПРИЛЕГЛОЇ ДО НЕЇ ТЕРИТОРІЇ

Б.1 Програма призначена для проведення кількісного розрахунку рівнів звуку (звукового тиску) в об'єктах захисту від зовнішньої негативної дії акустичного випромінювання різних джерел шумового забруднення, переважно у міський забудові, візуалізації шумового режиму об'єктів, що оцінюються. Мета розрахунку полягає у складанні прогнозу відносно існуючих чи очікуваних еквівалентних (по енергії) або максимальних рівнів звуку у дБА, лінійних чи спектральних складових рівнів звукового тиску у дБ для обраних об'єктів захисту. Акустичні показники шумового впливу обчислюються поблизу зовнішніх поверхонь (на відстані 2 м від фасадів, дахів, тощо) будівель і споруд, що захищаються від шуму, а також на прилеглій до них території (на обраній відстані від земної поверхні). Ці показники можуть використовуватися для проведення оцінки негативного акустичного впливу на забудову або як вихідні дані для подальшого розрахунку акустичних показників у приміщеннях будівель і споруд, що захищаються від шуму. Ці розрахунки також можуть бути використані для порівняння акустичних показників альтернативних варіантів архітектурно-планувальних, конструктивно-технічних та інших рішень, що приймаються на різних стадіях проектування та будівництва. Для отримання вихідних даних для проведення акустичного розрахунку слід у першу чергу використовувати результати натурних інструментальних вимірювань акустичних характеристик джерел шуму, за їх відсутності - паспортні дані джерел шуму, а для наближених попередніх розрахунків - шумові характеристики аналогів.

Б.2 Робота з програмою починається із створення нового, або відкриття вже існуючого (попередньо збереженого у базі даних програми) об'єкта. ЗаДСТУ-Н Б В.1.1-33:2013

допомогою курсора відчиняється відповідне вікно "Новая модель", або "Открыть" (рисунок Б.1).

Рисунок Б.1 - Приклад створення нової моделі об'єкта, що досліджується



При створенні нового об'єкта ("Новая модель") на першій сторінці інтерфейсу програми (рисунок Б.1) курсором обирається позначення "модель", вводиться його назва, місце знаходження та задаються параметри території (довжина, ширина, висота, відстань від поверхні землі до розрахункової поверхні), де слід провести акустичні розрахунки та візуалізацію акустичного режиму. За допомогою курсора у відповідних вікнах робляться позначки, які вмикають певні розділи програми. Далі у кожне з відповідних вікон вводяться числові параметри: верхню межу акустичного діапазону, крок, за яким проводяться ізолінії, коефіцієнт відбиття звуку від земної поверхні, крок розташування розрахункових точок у метрах на моделях об'єктів шумозахисту (фасадах і дахах будівель і споруд, на прилеглій до них території).



Далі здійснюється перехід на наступну сторінку інтерфейсу програми шляхом відкриття курсором вікна "Объекты" (рисунок Б.1). На цій сторінці (рисунок Б.2) виконується введення просторово-геометричних та акустичних параметрів джерел шуму, об'єктів забудови та прилеглої до неї території. Таке введення проводиться по сканованій масштабній копії необхідної ділянки генплану території забудови шляхом фіксації курсором відповідних елементів джерел звуку та об'єктів захисту з подальшим коригуванням показників, позначених у відповідних вікнах вихідних даних (рисунок Б.3).

Числові значення координат розташування джерела шуму у декартовій системі, до якої прив'язано обрану ділянку території, з'являються у відповідних вікнах ("X", "Y", "Z"). Числові значення акустичних параметрів кожного

джерела шуму вводяться у відповідні вікна проти кожного значення "Частота" (спектральні складові рівнів звукового тиску у дБ або еквівалентні чи максимальні рівні звуку у дБА (рисунок Б.2)).

Р

га

исунок Б.З - Приклад побудови моделі і візуалізації розрахунку на сканованій масштабній копії

Просторово-геометричні та акустичні параметри забудови (будівель та споруд), що досліджується, вводяться після активізації курсором вікон "Преграда 1, 2 ..." у відповідних місцях інтерфейсу програми (рисунок Б.4). Ці параметри та акустичні характеристики будівель та споруд вводяться у ручному режимі курсором, позначаючи ним місця їхнього розташування. Геометричні параметри кожного з об'єктів забудови вводяться певним коригуванням числових значень відповідного параметра у вікнах під позначками "L", "W", "H", а їхнє місце розташування - "X", "Y" та "Угол поворота". Акустичні параметри - коефіцієнти відбиття звуку від кожного з елементів фасадів (К1, К2, КЗ, К4) або будівлі чи споруди в цілому - вводяться у відповідні вікна в межах поля під позначкою "Отражение".

Відображення числових значень параметрів акустичного режиму об'єктів захисту у будь-якому місці об'єкта виконується за допомогою функції "Метки", яка активізується курсором при послідовному позначенні ним вікон "Создать метку" та "Метка 1, 2..." (рисунок Б.5). При цьому, у межах поля "Метка" автоматично відображаються декартові координати кожної з міток ("X", "Y"), рівень звуку (дБА) або звукового тиску (дБ).



Рисунок Б.4 - Приклад введення просторово-геометричних та акустичних параметрів забудови




Рисунок Б.5 - Приклад вибору місця позначок для оцінки рівня звуку (звукового ’иску) на


г . » : с


моделі






Нерухоме джерело шуму зображується у вигляді сукупності точок, а рухоме - у вигляді траєкторії (автошляхи, залізниця, лінії руху літаків тощо) - сукупності просторових ліній, на яких з певним кроком розташовані точкові випромінювачі звуку з відповідними акустичними характеристиками. Числові значення просторово-геометричних та акустичних параметрів джерел шуму вводяться у відповідні вікна інтерфейсу програми (рисунок Б. 6).

Далі обирається необхідний вид розрахункових акустичних показників: еквівалентні рівні звуку або спектральні рівні звукового тиску, або максимальні чи лінійні рівні звуку, або максимальні спектральні рівні звукового тиску. Вводяться числові значення допустимих рівнів шуму для відповідних об'єктів шумозахисту.

Рисунок Б.7 - Приклад візуалгзації картини акустичного режиму моделі заоудови що досліджується


Після вводу всіх вихідних даних здійснюється зворотний перехід на першу сторінку інтерфейсу програми. Курсором умикається розрахунок і після його закінчення автоматично виконується візуалізація результату (рисунок Б.7).



При фіксації курсора на потрібному місці відповідного об'єкта захисту (біля фасаду або даху будівлі чи на прилеглій до неї території) автоматично відбувається візуалізація числового значення відповідного акустичного показника у вигляді позначки, що з'являється поруч з ним.

Б.3 Проектувальник за власним бажанням може обрати потрібні проміжні чи остаточні результати розрахунків, проводити візуалізацію картини акустичного режиму, складати прогноз стосовно очікуваних акустичних показників об'єктів, що проектуються, будуються чи реконструюються.ДОДАТОК В

(довідковий)

ПРИКЛАД КОМП'ЮТЕРНОЇ ПРОГРАМИ З РОЗРАХУНКУ
ЕФЕКТИВНОСТІ ШУМОЗАХИСНИХ ЕКРАНІВ

  1. Принцип побудови програми, призначеної для проведення кількісного розрахунку ефективності шумозахисних екранів, відповідає сучасним методам розрахунку рівнів звукового тиску та рівнів звуку на територіях і враховує передові математичні моделі розрахунку ефективності шумозахисних екранів.

  2. Метою розрахунку є визначення і оцінка прогнозованих значень зниження рівнів звукового тиску в октавних смугах частот нормованого діапазону в дБ, еквівалентних та максимальних рівнів звуку в дБА на територіях при проектуванні шумозахисних екранів для зниження шуму транспортних потоків і шуму локальних джерел (трансформаторні підстанції, зовнішнє інженерне обладнання будинків тощо).

  3. Вихідними даними для розрахунку є значення натурних вимірювань рівнів звукового тиску (чи еквівалентних рівнів звукового тиску для непостійних джерел шуму) в октавних смугах нормованого діапазону частот на території або шумові характеристики відповідних джерел шуму.

  4. При розрахунку ефективності шумозахисних екранів враховуються рельєф території, взаємне розташування джерела шуму, шумозахисного екрана і території чи об'єкта, що захищаються від шуму, висота, довжина, форма і звукоізоляція екрана, наявність смуг зелених насаджень та тип покриття території, розташування будівельних об'єктів на території.

При розрахунку рівнів звуку, еквівалентних і максимальних рівнів звуку на території, що захищається від шуму, враховуються спектральні складові джерела шуму та спектральні складові ефективності шумозахисного екрана.

  1. 5 Приклад основного вікна програми наведено на рисунку В.1.



За допомогою панелі "Вибір джерела звуку" обирається джерело звуку: "Транспортний потік", "Локальне джерело", "Група джерел". У відповідних вікнах програми задаються координати джерел звуку.

На панелі "Вибір рельєфу" обирається три типи рельєфу: "Горизонтальний" (задається рівень над умовним нулем), "Похилий" (задаються координати трьох точок), "Інший" (задаються координати сукупності точок рельєфу).

За допомогою кнопки "Екран" відкривається вікно з можливістю задавати координати шумозахисного екрана на площині як курсором, так і ручним введенням координат, а також задаються висота і звукоізоляція екрана.

Після натиснення кнопки "Рівні шуму" відкривається діалогове вікно, в якому задаються рівні звукового тиску джерела шуму і фонові рівні звукового тиску в даній точці на території. При цьому автоматично розраховуються еквівалентні рівні звуку.

За допомогою кнопки "Будівлі" відкривається діалогове вікно для введення координат будівельних об'єктів та їх висоти.

Натисненням кнопки "Зелені насадження" задаються на площиніД СТУ-Н Б В.1.1-33:2013

координати і висота зелених насаджень та величини зниження рівнів звукового тиску в октавних смугах частот смугами зелених насаджень.

За допомогою кнопки "Розрізи" відкривається діалогове вікно для введення координат ліній, для яких будуються звукові поля в вертикальній площині, що дозволяє оцінювати рівні звуку та ефективність екрана по висоті забудови.