• якщо відповідне маркування тавром не втратило чинності,

  • або після ремонту5.

Спеціальні рішення компетентних органів можуть також передбачати проведення повірки ви­бірково.

Як і для первинної повірки, вибірку та статистичні методи застосовують для наступної повірки, як періодичної, так і позачергової.

Неперіодичну повірку проводять з ініціативи компетентних органів.

  1. Відповідність приладів

Деякі з критеріїв, визначених у 5.2 (прилади, що підлягають первинній повірці), можна застосо­вувати, якщо національні положення передбачають проведення обов’язкової періодичної повірки, особливо стосовно різних категорій приладів. Але необхідно зауважити, що сфера застосування періодичної повірки є обов’язково більш обмеженою, ніж первинної повірки.

  1. Надання приладів

Надання приладу для проведення наступної повірки є обов’язком користувача, утримувача або особи, що ремонтує прилад.

  1. Етапи та місця проведення повірки

Повірку може бути проведено за один або кілька етапів у різних місцях, наприклад, відпо­відно до:

  • типу приладу, що підлягає повірці;

  • властивостей приладу (транспортабельність, вибагливість до транспорту, стаціонарне встановлення тощо);

  • якостей утримувача (постійні або непостійні торговці, адміністративні органи, заводи, шахти тощо);

  • кількості приладів.

  1. Повірка

Процес повірки охоплює дослідження приладу та офіційне схвалення результатів цих дослі­джень.

  1. Дослідження

Дослідження загалом застосовують для перевірки статусу приладу «узаконений» (зокрема його відповідність вимогам, встановленим для певної категорії приладів, приділяючи особливу увагу відповідному збереженню метрологічних характеристик).

  1. Офіційне схвалення

Прилад, що успішно проходить повірку, отримує відповідні повірочні марки (у деяких випадках замість марковання видають відповідний сертифікат).

Прилад, що не пройшов успішно повірку, може отримати марку про невідповідність (у деяких випадках замість накладання таких марок здійснюють знищення вже наявної марки, що підтвер­джує відповідність).

Якщо прилад не пройшов успішно повірку та утримувач приладу бажає продовжити його за­стосування, він зобов'язаний здійснити ремонт приладу протягом встановленого періоду часу, в іншому разі прилад має бути вилучено з будь-якого можливого місця експлуатації.

Якщо виявляється, що прилад має дефекти, які надзвичайно шкодять інтересам людей, при­лад має бути вилучено чи опломбовано так, щоб запобігти його подальшій експлуатації (можна навіть вимагати конфіскацію або знищення).

З іншого боку, якщо виявлені дефекти вважають незначними, може бути прийнято рішення не накладати марку про невідповідність (і тому прилад можна продовжувати застосовувати), за умови проведення ремонту приладу протягом встановленого періоду часу, після чого, за потреби, прилад має знову підлягати повірці. Таке прийняття із затримкою можна позначати відповідною маркою.

  1. Винятки щодо повірки

Прилади можуть не підлягати повірці під час експлуатації на основі загальної відмови однієї чи більше категорій приладів, або на основі рішення, що стосується деяких приладів.

  1. НАГЛЯД ЗА ПРИЛАДАМИ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ

В ЕКСПЛУАТАЦІЇ

  1. Визначення понять

Інспекторська перевірка {inspection examination):

«Обстеження засобу вимірювальної техніки для перевірки чинності тавра, відсутності моди­фікацій приладу після проведення повірки та наявності похибок у межах, допустимих для цього виду експлуатації».

Метрологічний нагляд {metrological supervision):

«Процедури контролю, які здійснюють стосовно виготовлення, встановлення та ремонту засо­бів вимірювальної техніки або стосовно їх експлуатації для перевірки правильності та сумлінності їх застосування.

Також поширюють на контроль точності величин, зазначених на фасованих товарах» {VLM).

Нагляд за приладами, які перебувають в експлуатації, таким чином застосовують для пере­вірки відповідності приладів законодавчим вимогам, стосовно належних умов експлуатації приладів і правильності та сумлінності їх застосування.

Цей нагляд також може мати на меті запобігання порушення норм права та положень, але в деяких випадках також можна вважати, що такий нагляд, що зазвичай використовує обмежені ресурси, можна застосовувати як швидку та відносно коротку перевірку функціювання приладів, які перебувають в експлуатації, таким чином є формою «спрощеної повірки».

  1. Нагляд

Нагляд за приладами, які перебувають в експлуатації, проводять державні інспектори націо­нальної служби законодавчої метрології чи інспектори або інша, належним чином уповноважена організація з ініціативи компетентних органів, загалом про нього не попереджають заздалегідь і проводять на місці експлуатації приладу.

Глава IV

ВТРАТА СТАТУСУ «УЗАКОНЕНИЙ» ЗАСОБАМИ
ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

    1. Визначення поняття:

Втрата чинності повірки {loss of validity of verification)

«Припинення чинності результатів повірки засобу вимірювальної техніки, якщо він більше не відповідає вимогам відповідних положень»-{VLM).

  1. ВТРАТА СТАТУСУ «УЗАКОНЕНИЙ»

Втрата статусу «узаконений» може бути наслідком застосування загальних положень до приладу певного типу, прийняття відповідного рішення стосовно певного приладу та особливих випадків.

  1. Загальні положення можуть обумовлювати втрату статусу «узаконений» обмеженням періоду чинності результатів повірки (первинної або наступної), наприклад, у разі звернення уваги на той факт, що під час експлуатації приладів певного типу можуть виявитися дефекти, що сприя­ють непридатності засобів вимірювальної техніки для застосування за призначеністю.

У таких випадках статус «узаконений» приладу може бути продовжено поновленням періоду чинності результатів повірки.

  1. Прийняття спеціального рішення може бути наслідком визнання невідповідності приладу за результатами повірки чи нагляду, якщо цей прилад більше не відповідає установленим основним вимогам.

Втрату статусу «узаконений» внаслідок прийняття відповідних рішень стосовно певного типу приладу зазвичай анулюють після ремонту приладу, за винятком особливих випадків (12.3.1)

  1. .Особливі випадки

Втрата чинності результатів повірки приладу може відбуватися, якщо:

  1. захисне повірочне маркування пошкоджено, втрачено або знищено;

  2. прилад зазнав модифікацій, доповнень або налагоджування конструкції', що вплинули на вимірювання його технічних характеристик, або було розширено сферу застосування такого приладу;

  3. незалежно від постійної наявності повірочних марковань, які підтверджують відпо­відність, було виявлено, що покази приладу неправильні, або прилад будь-яким чином більше не відповідає встановленим вимогам, або відрізняється;

  4. не було дотримано необхідних норм і правил;

  5. прилад застосовують не за призначеністю (за межами призначеності);

    1. застосування поза призначеністю може призвести до пошкодження або змін приладу, що в свою чергу, призведе до зниження точності вимірювання, здійсненого за допомогою приладу після такого застосування, навіть якщо подальше застосування приладу перебуває в межах його призначеності (наприклад, перевантаження приладу). У цьому разі, результати повірки такого при­ладу втрачають свою чинність;

    2. з іншого боку, застосування приладу поза призначеністю може не впливати на метро­логічні характеристики приладу (наприклад, застосування приладу для проведення вимірювання величин, що є менші ніж мінімальні передбачені для вимірювання величини). Для таких вимірювань результати повірки приладів втрачають чинність його застосування, і це вважають застосуванням не повіреного приладу.

Примітка. Втрату статусу «узаконений» загалом позначають знищенням повірочних марковань, накладанням марковання про невідповідність, що скасовує всі наявні марковання про відповідність, або нанесенням тавра в сертифікаті відповідності чи скасуванням останнього

Глава V

ВІДНОВЛЕННЯ СТАТУСУ «УЗАКОНЕНИЙ» ЗАСОБАМ
ВИМІРЮВАЛЬНОЇ ТЕХНІКИ

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ'

Після встановлення невідповідності засобу вимірювальної техніки протягом повірки або на­гляду статус «узаконений» приладу може бути відновлено внаслідок встановлення необхідних і достатніх обов’язкових характеристик після ремонту, капітального ремонту чи переналагодження.

  1. ХАРАКТЕРИСТИКИ, НЕОБХІДНІ Й ДОСТАТНІ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ СТАТУСУ «УЗАКОНЕНИЙ»

Відповідно до типу приладу національні положення можуть передбачати, для відновлення статусу «узаконений» наявність у відремонтованого приладу:

  • усіх первинних характеристик, встановлених для нового приладу, або

  • лише тих характеристик, які повинні мати прилади, що перебувають в експлуатації, або

  • певних проміжних характеристик, спеціально встановлених для відновлення статусу «уза­конений» між двома максимальними рівнями якості, зазначеними вище.

Цей вибір має певні наслідки для встановлення умов для відновлення статусу «узаконений», загалом у межах врахування максимальних допустимих похибок, що означає фіксування співвід­ношення між максимально допустимими похибками для повторної повірки та максимально допус­тимими похибками під час експлуатації (див. додаток).

15 ПРОЦЕДУРА ВІДНОВЛЕННЯ СТАТУСУ

Передбачено, що процедуру відновлення статусу «узаконений» здійснюють так:

  • проведенням нової первинної повірки приладу (див. примітку в 5.1.2) або

  • наступною повіркою, або

— навіть спрощеною повіркою, що підтверджує необхідність ремонту, або доповненням необ­хідного нового пристрою, який має бути встановлено.

Повірочні або захисні марковання можуть також потребувати поновлення після зазначеної вище перевірки, зокрема, якщо такі марковання було знищено під час визнання невідповідності приладу, або в разі зникнення таких марковань.

ДОДАТОК А

(довідковий)

ЗАТВЕРДЖЕННЯ ТИПУ

А.1 Подання для затвердження типу

А.1.1 Заявка на затвердження типу має містити таку інформацію:

  • ім’я (назву) та адресу заявника6;

  • назву та адресу виробника засобу вимірювальної техніки або його агента;

  • тип приладу;

  • призначеність;

  • метрологічні характеристики;

  • торгову марку, якщо застосовно.

  • .1.2 Заявку мають супроводжувати документи, необхідні для перевірки заявки, зокрема:

  • .1.2.1 опис, що містить, зокрема детальну інформацію про таке:

  • конструкцію та функціювання приладу;-

  • запобіжні механізми, які гарантують належне функціювання;

  • регулювальні пристрої, які задають параметри;

  • наявність місць для нанесення:

  • повірочних марковань;

  • пломб (за потреби).

А.1.2.2 загальні кресленики та, за потреби, кресленики важливих деталей конструкції;

А.1.2.3 схематичні діаграми та фотографії для застосування у зв’язку з публікацією рішення про затвердження.

А.2 Перевірка затвердження типу

А.2.1 Характер, методи та обсяг перевірки для затвердження типу встановлюють положення, специфічні для різних типів приладів.

А.2.2 Перевірка може охоплювати:

А.2.2.1 технічне дослідження зразка типу чи однієї або більше його складових частин (один або, за можливості, більше зразків, які заявник має надати);

А.2.2.2 або (для громіздких приладів, вихідна вартість яких значна, або які мають виробляти в надзвичайно малих кількостях) перед вивченням наданих документів, що дозволяють тимчасовий випуск одного зразка, на якому проводять технічні дослідження для затвердження такого зразка;

А.2.2.3 або (для приладів, які вже досить добре відомі) тільки вивчення наданих документів.

А.2.3 Технічне дослідження стосується за звичайних (або спеціальних) умов експлуатації приладу такого:

— метрологічних характеристик з урахуванням можливих чинників впливу;

— загальних характеристик (монолітність конструкції, надійність, захист від неналежного за­стосування).

Дослідження може охоплювати проведення випробувань на стійкість.

А.2.4 Технічне дослідження можна проводити: у лабораторіях національної служби законо­давчої метрології, у метрологічних лабораторіях з правом атестації, на місці виробництва, достав­ки чи експлуатації або в будь-якому місці, погодженому з національною службою законодавчої метрології.

A.2.4.1 Якщо дослідження проводять не в місці експлуатації, можливе проведення довгостро­кових тестів на витривалість на відносно великій кількості приладів. Тривалість такого дослідження обмежена; його проводять на певній кількості приладів і за попередньо визначених умов установ­лення та експлуатації (див. примітку в 4.2.3).

А.2.5 Національна служба законодавчої метрології може вимагати від заявника надання стандартів, відповідного устатковання й допоміжного персоналу, необхідних для проведення ви­пробування для затвердження типу.

А.З Збереження зразка приладу

Заявник зазвичай зберігає один (у деяких випадках кілька) зразок приладу, тип якого було затверджено. У певних випадках і, зокрема у разі громіздких приладів, що мають високу вихідну вартість або вироблених у надзвичайно малих кількостях, частини, моделі або кресленики можна зберігати замість зразка приладу.