ГОСТ 12.1.010-76 ССБТ. Взрывобезопасность. Общие требования (ССБП. Вибухобезпека. За­гальні вимоги)

ГОСТ 12.1.030-81 ССБТ. Электробезопасность. Защитное заземление. Зануление (ССБП. Електробезпека. Захисне заземлення. Зануления)

ГОСТ 12.1.044-89 (ИСО 4589-84) ССБТ. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Но­менклатура показателей и методы их определения (ССБП. Пожежовибухонебезпечність речовин і матеріалів. Номенклатура показників і методи їх визначення)

ГОСТ 12.3.003-86 ССБТ. Работы электросварочные. Требования безопасности (ССБП. Роботи електрозварювальні. Вимоги безпеки)

ГОСТ 12.3.009-76 ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности (ССБП. Роботи вантажно-розвантажувальні. Загальні вимоги безпеки

)ГОСТ 12.3.020-80 ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности (ССБП. Процеси переміщення вантажів на підприємствах. Загальні вимоги безпеки)

ГОСТ 12.4.124-83 ССБТ. Средства защиты от статического электричества. Общие технические требования (ССБП. Засоби захисту від статичної електрики. Загальні технічні вимоги)

ГОСТ 17.1.3.13-86 Охрана природы. Гидросфера. Общие требования к охране поверхностных вод от загрязнения (Охорона природи. Гідросфера. Загальні вимоги до охорони поверхневих вод від забруднення)

ГОСТ 17.2.3.01-86 Охрана природы. Атмосфера. Правила контроля качества воздуха населен­ных пунктов (Охорона природи. Атмосфера. Правила контролю якості повітря населених пунктів)

ГОСТ 17.2.3.02-78 Охрана природы. Атмосфера. Правила установления допустимых выбросов вредных веществ промышленными предприятиями (Охорона природи. Атмосфера . Правила вста­новлення допустимих викидів шкідливих речовин промисловими підприємствами)

ГОСТ 862.2-85 Изделия паркетные. Паркет мозаичный. Технические условия (Вироби паркетні. Паркет мозаїчний. Технічні умови)

ГОСТ 862.3-86 Изделия паркетные. Доски паркетные. Технические условия (Вироби паркетні. Дошки паркетні. Технічні умови)

ГОСТ 862.4-87 Изделия паркетные. Щиты паркетные. Технические условия (Вироби паркетні. Щити паркетні. Технічні умови)

ГОСТ 10354-82 Пленка полиэтиленовая. Технические условия. (Плівка поліетиленова. Технічні умови)

СНиП 2.03.13-88 Полы (Підлоги)

СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнения (Санітарні правила і норми охорони поверхневих вод від забруднення)

З ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

У цьому стандарті застосовано терміни, установлені в таких нормативно-правових актах, нор­мативних актах та нормативних документах: Законі України "Про теплопостачання": джерело теп­лової енергії, нормативний документ; Законі України "Про захист прав споживачів": строк служби; Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій : житлово-комунальні послуги, внутрішньобудинкові системи; ДБН А.2.2-3: об'єкт будівництва, будівлі, будинок; ДБН В.2.6-31: енергетичний паспорт будинку, світлопрозорі конструкції, опір теплопередачі, клас енергетичної ефективності будинку; ДСТУ-Н Б А.2.2-5: неопалюваний підвал, опалюваний підвал.

Нижче подано терміни, додатково використані у цьому стандарті, та визначення позначеними ними понять:

  1. термомодернізація

Комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення теплотехнічних показників огороджу- вальних конструкцій будівель, показників енергоспоживання інженерних систем та забезпечення енергетичної ефективності будівлі не нижче мінімальних вимог до енергетичної ефективності будівель

  1. заходи з термомодернізації

Сукупність дій та засобів, спрямованих на проведення термомодернізації.

  1. теплова ізоляція

Комплекс заходів, спрямованих на скорочення втрат теплоти з приміщень, захист будинку від зовнішніх теплових впливів, зниження витрат енергоресурсів при дотриманні параметрів мікроклімату в будинку, які передбачені нормативними документами

4 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ

У цьому стандарті застосовуються такі познаки та скорочення:

ПВХ - хлорований полівінілхлорид

ІТП - індивідуальний тепловий пункт

ГВП - гаряче водопостачання

ПСБ-С - плити пінополістирольні, виготовлені безпресовим способом із суспензійного полісти­ролу, що спінюється, з добавкою антипірену (самозагасаючі)

5 ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ РОБІТ З ТЕРМОМОДЕРНІЗАЦІЇ ТА ПОСЛІДОВНІСТЬ ЇХ ВИКОНАННЯ

  1. Обсяги, склад робіт (заходів) з термомодернізації житлових будівель визначають за резуль­татами проведеного енергетичного аудиту з обов’язковим економічним обгрунтування доцільності виконання кожної окремої роботи (заходу) та всіх робіт (заходів) разом.

Енергетичний аудит проводять методами регламентованими ДСТУ Б В.2.2-ХХХ.

  1. Роботи з термомодернізації виконують в такій послідовності:

  • підготовчі роботи;

  • ремонт або заміна вікон, вхідних дверей до будинку, дверей тамбурів та балконних дверей;

  • ремонт або заміна вікон на сходових клітках, коридорах та холах загального користування, технічному поверсі та горищі;

  • модернізація внутрішньобудинкових інженерних систем будинку;

  • теплоізоляція зовнішніх огороджувальних конструкцій та гідроізоляція покрівлі.

Послідовність виконання робіт може бути іншою, залежно від раніше виконаних заходів з тер­момодернізації.

При поетапному виконанні робіт з термомодернізації будинку, в приміщеннях якого температу­ра повітря нижча за нормовану, та/або температура й витрата теплоносія на вводі у будинок нижчі за необхідні, в першу чергу виконують роботи з модернізації внутрішньобудинкових систем.

  1. Підготовчі роботи

    1. Підготовчі роботи слід виконувати згідно з ДБН А.3.1-5 .

Крім того, підготовчі роботи повинні включати:

  1. ознайомлення з переліком основних робіт з термомодернізації;

  2. установлення послідовності, паралельності та зміщуваності (за необхідності, розробка графіка) виконуваних робіт з термомодернізації;

  3. установлення (монтаж) засобів підмощування.

При підготовці будинку до термомодернізації не допускається пошкодження існуючого вогнеза- хисного покриття будівельних конструкцій (за наявності).

Якщо під час обстеження будинку було виявлено пошкодження вогнезахисного покриття, його слід відновити, використовуючи ті ж матеріали, які використовувались при улаштуванні цього покриття або аналогічні та сумісні з ним матеріали.

  1. Ремонт або заміна вікон, вхідних дверей до будинку, дверей тамбурів та балконних дверей

    1. Ремонт або заміну вікон, вхідних дверей до будинку, дверей тамбурів і балконних дверей виконують згідно з ДСТУ-Н Б В.2.6-146 на підставі розрахунків, виконаних за результатами обсте­ження технічного стану вікон, вхідних дверей до будинку, дверей тамбурів і балконних дверей.

Рішення щодо ремонту або заміни вікон, вхідних дверей до будинку, дверей тамбурів і балкон­них дверей приймають в залежності від ступеня фізичного зносу.

Фізичний знос вікон, дверей, віконних та дверних блоків визначають згідно з СОУ ЖКГ 75.11-35077234.0015 [ 1 ].

  1. Модернізація внутрішньобудинкових інженерних систем будинку

    1. Заходи з модернізації внутрішньобудинкових систем повинні забезпечувати вимоги до:

  • систем опалення, внутрішнього теплопостачання, вентиляції, кондиціонування згідно з ДБН В.2.5-67;

  • індивідуальних теплових пунктів (ІТП) згідно з ДБН В.2.5-39, ДБН В.2.5-67;

  • квартирних (малих) теплових пунктів згідно з ДБН В.2.5-64, ДБН В.2.5-67;

  • систем електроопалення згідно з ДБН В.2.5-23, ДБН В.2.5-24, ДБН В.2.5-67;

  • мереж електропостачання та освітлення згідно з ДБН В.2.5-23, ДБН В.2.5-28;

  • систем гарячого водопостачання (ГВП) згідно з ДБН В.2.5-64,

  • внутрішьобудинкових систем газопостачання згідно з ДБН В.2.5-20;

  • внутрішньобудинкових інженерних систем, зазначених у будівельних нормах для житлових будинків - ДБН В.2.2-15, ДБН В.2.2-24, ДБН В.3.2-2.

За наявності у житловому будинку приміщень громадського призначення внутрішньобудинкові інженерні систем повинні відповідати вимогам до них, зазначених у чинних нормативних докумен­тах, відповідних за призначенням будівель, та у ДБН В.2.2-9.

  1. Заходи з підвищення енергоефективності внутрішньобудинкових інженерних систем по­винні відповідати класу енергоефективності цих систем.

Технічне оснащення, автоматизацію, моніторинг й управління внутрішньобудинковими інже­нерними системами слід приймати не нижче мінімального рівня, зазначеного у ДСТУ Б EN 15232, що відповідає класу енергоефективності С.

  1. Клас енергоефективності технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління внутрішньобудинковими інженерними системами згідно з ДСТУ Б EN 15232 слід приймати не нижче класу енергоефективності будинку, визначеному згідно з ДБН В.2.6-31.

  2. Допускається застосовувати додаткове технічне оснащення систем моніторингу та управ­ління будівлею, внутрішьобудинковими інженерними системами до зазначених у ДСТУ Б EN 15232, якщо дані заходи сприяють економії енергії.

  3. У внутрішньобудинкових інженерних системах слід застосовувати обладнання (насоси, терморегулятори, лампи тощо) з класом енергоефективності, не нижче ніж клас енергоефектив­ності будинку згідно з ДБН В.2.6-31 та не нижче ніж клас енергоефективності технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління цих систем згідно з ДСТУ Б EN 15232.

Рекомендується застосовувати обладнання (насоси, терморегулятори, лампи тощо) класу енергоефективності А незалежно від класу енергоефективності будинку, визначеним згідно з ДБН В.2.6-31, та класу енергоефективності технічного оснащення, автоматизації, моніторингу і управління внутрішньобудинковими інженерними системами, визначеним згідно з ДСТУ BEN 15232.

  1. Вимоги до класу енергоефективності обладнання (насоси, терморегулятори, лампи тощо), за їх визначеності, а також вимоги до класу енергоефективності технічного оснащення, авто­матизації, моніторингу і управління внутрішньобудинковими інженерними системами, що визнача­ють згідно з ДСТУ Б EN 15232, повинні встановлюватися завданням на проектування відповідно до ДБН А.2.2-3.

  2. Економію енергії, споживаної внутрішньобудинковими інженерними системами, від підви­щення класу енергоефективності їх технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління слід визначати згідно з ДСТУ Б EN 15232.

Оцінку ефективності застосовуваних заходів зі збереження енергії необхідно здійснювати згідно з ДБН В.2.6-31, ДСТУ Б EN 15316-1, ДСТУ-Н Б А.2.2-ХХХ Енергетична ефективність будівель. Метод розрахунку енергоспоживання при опаленні, охолодженні, вентиляції, освітленні та гарячому водопостачанн і ДСТУ-Н Б А.2.2-ХХХ Енергетична ефективність будівель. Настанова з проведення енергетичної оцінки та енергетичної сертифікації будівель

  1. .Системи опалення та кондиціонування слід проектувати такими, що мають можливість у кожному приміщенні будинку, окрім нормативно визначених виключень, автоматично підтримувати задану споживачем температуру повітря у межах нормативно обмеженого і технічно забезпеченого діапазону.

  2. Не допускається застосовувати теплові насоси, сонячні батареї, сонячні колектори для систем опалення, охолодження та кондиціонування:

  1. у будинку з класом енергоефективності нижче С, визначеним відповідно до ДБН В.2.6-31;

  2. разом з внутрішньобудинковими інженерними системами, що мають клас енергоефектив­ності технічного оснащення, автоматизації, моніторингу й управління нижче С, визначеним згідно з ДСТУ BEN 15232;

  3. разом з внутрішньобудинковими інженерними системами, обладнання (насоси, терморегу­лятори, лампи тощо) яких мають клас енергоефективності нижче А.

  1. При термомодернізації слід замінити елементи внутрішньобудинкових інженерних сис­тем, у яких закінчився строк служби, визначений за додатком П ДБН В.2.5-67 та додатком 5 до пун­кту 5.6.1 Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій.

Допускається використовувати існуючі сталеві трубопроводи, якщо шляхом обстеження внутрішньої поверхні вирізаних ділянок труб підтверджено їх задовільний стан. Обстеження діля­нок трубопроводу слід здійснювати на усіх характерних ділянках розводки системи - верхніх/нижніх розподільних/збірних трубопроводах, стояках, горизонтальних гілках тощо, а також у місцях з'єднання труб з різних металів, у тому числі оцинкованих та чорних сталевих.

У системах, початково запроектованих з природним спонуканням руху теплоносія, рекомен­дується замінити трубопроводи на трубопроводи меншого діаметра згідно з розрахунком.

Допускається використовувати чавунні радіатори, що були в експлуатації раніше, після їх про­мивки, заміни міжсекційних прокладок та позитивного результату опресування. Не рекомендується використовувати сталеві штамповані радіатори та конвектори, що були в експлуатації раніше.

  1. Запакування та затягування різьових з'єднань запірно-регулювальної арматури, облад­нання тощо слід здійснювати після зварювальних робіт та остигання трубопроводів.

  2. При заміні або додаванні ділянок трубопроводів з різнорідних металів слід ураховувати їх сумісність та, за необхідності, запобігати електрохімічній корозії.

  3. При заміні трубопроводів у квартирах без відселення мешканців не слід застосовувати зварювання для з'єднання труб, запірно-регулювальної арматури тощо. Виконувати з'єднання труб, запірно-регулювальної арматури тощо необхідно механічним пресуванням, затисканням, різьовим з'єднанням.