6 ОЦІНЮВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ВИПРОБУВАННЯ

Національний відхил

Перед першим абзацом долучити:

«Під час випробовування реєструють тривалість самостійного горіння зразка та займання основи під ним.»

Після припинення горіння випробний зразок протирають.Після протирання наявність сажі на непошкодженій поверхні зразка не враховують. Також не враховують розм’якшення чи деформацію неметалевих матеріалів. Відстань від нижнього краю верхнього тримача до верхньої і нижньої меж обвугленої зони вимірюють із точністю до міліметра.

Межу обвугленої зони визначають таким чином.

На поверхню кабелю натискають гострим предметом, наприклад, лезом ножа. Місце, де фіксується зміна пружної поверхні на крихку (ламку), вважають межею обвугленої зони.

Національний відхил

Замінити в другому абзаці третє речення на таке:

«Відстань від нижнього краю верхнього тримача до верхньої межі обвугленої зони та від верхнього краю нижнього тримача до нижньої межі обвугленої зони вимірюють із точністю до міліметра.»

Розміри у міліметрах



Познаки:

  1. — металевий екран;

  2. — тримач і мідний кріпильний дріт;

  3. — випробний зразок.

Розмір А — відстань між дном екрана та кінцем зразка 50 мм (приблизне значення).

Рисунок 1 — Розміщення зразка у випробовувальному устаткованні



Національний відхил

Замінити рисунок 1 на новий.

Розміри у міліметрах

ОПП+25



Познаки:

  1. — металевий екран;

  2. — тримач і мідний кріпильний дріт;

  3. — зразок;

  4. — основа — дерев’яна дошка білого кольору довжиною 450_°5 мм і шириною 300_°5 мм, вкрита шаром пакувального паперу.

Рисунок 1 — Розміщення зразка у випробовувальному устаткованні
та прикладання полум'я до зразка

Розміри у міліметрах


Познаки:

  1. — нижній край верхнього тримача;

— випробний зразок.


Рисунок 2 — Прикладання полум'я до зразка


Національний відхил

Вилучити рисунок 2.
































РЕКОМЕНДОВАНІ ВИМОГИ ДО ХАРАКТЕРИСТИКИ

Для певних типів або класів ізольованих проводів і кабелів вимоги до характеристики реко­мендовано встановлювати в окремих нормативних документах на них. За відсутності вимог реко­мендовано обирати наведені нижче вимоги, які характеризують прийнятний мінімальний рівень.

Ізольований провід або кабель вважають таким, що витримав випробовування, якщо відстань від нижнього краю верхнього тримача до верхньої межі обвугленої зони становить більше ніж 50 мм.

Окрім цього, їх вважають такими, що не витримали випробовування, якщо відстань від ниж­нього краю верхнього тримача до нижньої межі обвугленої зони становить більше ніж 540 мм.

Якщо випробовування є незадовільним, то проводять два інші випробовування. Якщо ре­зультати цих випробовувань задовільні, то ізольований провід або кабель вважають таким, що витримав випробовування.

Національний відхил

Замінити додаток А на новий.

«ДОДАТОК А
(обов'язковий)

ВИМОГИ ДО ХАРАКТЕРИСТИКИ

Зразок вважають таким, що витримав випробовування, якщо він не займається, або якщо це відбувається, то виконуються такі умови:

  • тривалість самостійного горіння зразка не перевищує 30 с;

  • пакувальний папір та/або дерев’яна дошка не займаються;

  • відстань від нижнього краю верхнього тримача до верхньої межі обвугленої зони більше ніж 50 мм;

  • • відстань від верхнього краю нижнього тримача до нижньої межі обвугленої зони більше ніж 50 мм.

Випробовування повинні витримати усі три зразки.

Якщо будь-який зі зразків не відповідає зазначеним вимогам, то випробуванням додатково піддають три зразки за тривалості прикладання полум’я, вдвічі більшої за встановлену в таблиці 1. У цьому випадку результат випробування вва­жають позитивним, якщо всі три додаткові зразки витримали випробовування.»

БІБЛІОГРАФІЯ

ІЕС 60332-1-3 Tests on electric and optical fibre cables under fire conditions — Part 1-3: Test for vertical flame propagation for a single insulated wire or cable — Procedure for determination of flaming droplets/particles

IEC 60332-2-2 Tests on electric and optical fibre cables under fire conditions — Part 2-2: Test for vertical flame propagation for a single small insulated wire or cable — Procedure for diffusion flame

IEC 60332-3 (all parts) Tests on electric cable under fire conditions — Test for vertical flame spread of vertically-mounted bunched wire or cables.

НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ

IEC 60332-1-3 Випробовування електричних та волоконно-оптичних кабелів в умовах пожежі. Частина 1-3. Випробовування на вертикальне поширювання полум’я одиничного ізольованого проводу або кабелю. Метод визначення займистих крапель/часток

ІЕС 60332-2-2 Випробовування електричних та волоконно-оптичних кабелів в умовах пожежі. Частина 2-2. Випробовування на вертикальне поширювання полум'я одиничного ізольованого проводу або кабелю з малим перерізом. Метод випробовування дифузійним полум’ям

ІЕС 60332-3 (усі частини) Випробовування електричних кабелів в умовах пожежі. Випробову­вання на вертикальне поширювання полум’я вертикально розташованих проводів або кабелів, прокладених у пучках.


ТЕХНІЧНІ ВІДХИЛИ ТА ЇХ ПОЯСНЕННЯ

1 Пояснення до відхилів

Розділ/пункт, рисунок, додаток

Модифікації

5,1 Випробний зразок

Замінити текст на:

«Для випробовування готують три зразки ізольованого проводу чи кабелю завдовжки (620 ± 5) мм кожний.»

Пояснення:

У зв’язку з тим, що відстань між тримачами з урахуванням їх ширини (приблизно 25 мм) може становити 605 мм, для того, щоб унеможливити ситуацію, коли через недостатню довжину зразки не можуть бути закріплені в металевому екрані, обмежено допуск на довжину зразків. Враховуючи те, що в ІЕС 60332-1-2 обумовлено випробовування додатково двох зразків, якщо перший зразок не витримав випробовування, для підвищення достовірності результатів випробовування кількість зразків збільшена до трьох. На цей час за результатами випробовування трьох зразків оцінюють стійкість до поширювання полум’я кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин згідно з ДСТУ 4499-1, ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754.

5.3 Розміщення випробного зразка

Замінити у першому абзаці останнє речення на:

«Кінці зразка мають розміщуватись приблизно на однаковій відстані від тримачів. Відстань між верхнім краєм нижнього тримача і дном камери повинна становити (110 ± 10) мм.»

Пояснення:

Відстань між нижнім тримачем і дном камери встановлено для забезпечення згідно з ДСТУ 3987 рекомендо­ваної відстані 200 мм між точкою прикладання випробовувального полум’я і основою, що розміщується під зразком.

5.3 Розміщення випробного зразка

Долучити абзац:

«На дні камери під зразком розташовують основу — дерев'яну дошку білого кольору завтовшки приблизно 10 мм, вкриту шаром пакувального паперу з поверхневою густиною від 12 г/м2до ЗО г/м2 (див. рисунок 1).

Примітка. Перед випробовуванням основу кондиціюють за умов, визначених у 5.2.»

Пояснення:

3 урахуванням вимог ІЕС 60332-1-2, ІЕС 60332-1-3 та ДСТУ 3987 до цього стандарту внесено процедуру оцінювання запалювальної здатності часток, що відокремлюються від зразків, яка має застосовуватися одночасно з процедурою оцінювання межі поширювання полум’я, як це прийнято для інших елементів системи електропро­водки (кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин) згідно з ДСТУ 4499-1, ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754. Для забезпечення згідно з принципами оцінювання пожежної небезпеки електротехнічних виробів застосування одних і тих самих умов випробовування і критеріїв оцінення результатів замість основи, визначеної в ІЕС 60332-1-3, прийнято основу згідно з ДСТУ 3987, яку згідно з ДСТУ 4499-1, ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754 використовують для оцінювання запалювальної здатності часток, що відокремлюються від зразків кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин.

5.4.1 Розміщення полум’я

Замінити у першому абзаці останнє речення на таке:

«Пальник розміщують під кутом (45 ± 2)° до вертикалі так, щоб відстань від краю патрубка пальника до зразка, яку вимірюють уздовж осі пальника, становила (100 ± 5) мм, а вісь пальника перетинала поверхню зразка в точці, яка перебуває на відстані (100 + 5) мм вище верхнього краю нижнього горизонтального тримача (див. рисунок 1).»

Пояснення:

3 урахуванням рекомендацій ДСТУ ІЕС 60695-11-2 та вимог ІЕС 60332-2-2 для забезпечення згідно з принципами оцінювання пожежної небезпеки електротехнічних виробів застосування одних і тих самих умов випробовування і критеріїв оцінення результатів для ізольованих проводів і кабелів та інших елементів системи електропроводки (наприклад, кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин) прийнято розміщення випро­бовувального полум'я відносно зразка згідно з ДСТУ 4499-1, ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754.



Розділ/пункт, рисунок, додаток

Модифікації

6 Оцінювання результатів випробування

Перед першим абзацом долучити:

«Під час випробовування реєструють тривалість самостійного горіння зразка та займання основи під ним.»

Пояснення:

Долучено у зв'язку з внесенням до цього стандарту з урахуванням вимог ІЕС 60332-1-2, ІЕС 60332-1-3, ISO 6722 і ДСТУ 3987 процедур щодо оцінювання тривалості самостійного горіння зразка та займистої здатності часток, що відокремлюються від нього, які мають застосовуватися одночасно з процедурою оцінювання межі поширювання полум’я, як це прийнято для інших елементів системи електропроводки (кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин) згідно з ДСТУ 4499-1, ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754.

6 Оцінювання результатів випробування

Замінити у другому абзаці третє речення на таке:

«Відстань від нижнього краю верхнього тримача до верхньої межі обвугленої зони та від верхнього краю нижнього тримача до нижньої межі обвугленої зони вимірюють із точністю до міліметра.»

Пояснення:

Замінено відповідно до національних вимог, установлених у додатку А.

Рисунок 1

Замінити рисунок 1 на новий.

Рисунок 2

Вилучити рисунок 2.

Пояснення:

Рисунок 1 замінено на новий, а рисунок 2 вилучено у зв’язку з внесенням змін у допуски на розміри метале­вого екрана, до способу прикладання випробовувального полум’я до зразка та процедури оцінювання займистої здатності часток, що відокремлюються від зразка.

Додаток А

Замінити додаток А на новий.

Пояснення:

3 урахуванням рекомендацій ДСТУ 3987 установлено жорсткіші вимоги щодо стійкості ізольованих проводів і кабелів до поширювання полум’я, які узгоджено з відповідними вимогами, встановленими для інших елементів системи електропроводки (кабельних коробів, трубопроводів, потоків і драбин) у ДСТУ 4549-1 і ДСТУ 4754.

2 Джерела інформації

ДСТУ ІЕС 60695-11-2:2009 Випробування на пожежну небезпеку електротехнічних виробів. Частина 11-2. Випробування полум’ям попередньо змішаного типу номінальною потужністю 1 кВт. Устатковання, розміщення під час перевіряння відповідності технічним вимогам та настанови (ІЕС 60695-11-2:2003, IDT)

ДСТУ 3987-2000 (МЭК 60695-2-4/0 :(1991)) Випробування на пожежну небезпеку електротехнічних виробів. Частина 2. Методи випробувань. Розділ 4/0. Методи випробувань полум’ям дифузійного та попередньо зміша­ного типів

ДСТУ 4499-1:2005 Системи кабельних коробів. Частина 1. Загальні вимоги та методи випробування (ІЕС 61084-1:1991, NEQ)

ДСТУ 4549-1:2006 Системи кабельних трубопроводів. Частина 1. Загальні вимоги та методи випробування (ІЕС 61386-1:1996, ІЕС 60423:1993, MOD)

ДСТУ 4754:2007 Системи кабельних потоків і драбин. Загальні вимоги та методи випробування (ІЕС 61537:2001, MOD)

ISO 6722:2006 Road vehicles — 60 V and 600 V single-core cables — Dimensions, test methods and requirements (Засоби дорожньотранспортні. Кабелі одножильні напругою 60 В та 600 В. Розміри, методи випробовування та вимоги).

ПЕРЕЛІК НАЦІОНАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ УКРАЇНИ,
ЗГАРМОНІЗОВАНИХ З МІЖНАРОДНИМИ НОРМАТИВНИМИ ДОКУМЕНТАМИ,
НА ЯКІ Є ПОСИЛАННЯ В ЦЬОМУ СТАНДАРТІ

1 ДСТУ 4237-1-1:2014 Вогневі випробування електричних та волоконно-оптичних кабелів. Частина 1-1. Випробування на вертикальне поширювання полум’я одиничного ізольованого про­воду або кабелю. Устатковання (ІЕС 60332-1-1:2004, MOD)

2 ДСТУ 4237-2-2:2014 Вогневі випробування електричних та волоконно-оптичних кабелів. Частина 2-2. Випробування на вертикальне поширювання полум’я одиничного ізольованого проводу або кабелю з малим перерізом. Метод випробування полум’ям дифузійного типу (ІЕС 60332-2-2:2004, MOD)

З ДСТУ ІЕС Guide 104:2005 Настанови щодо розроблення нормативних документів з безпеки та використання основоположних і групових нормативних документів з безпеки (ІЕС Guide 104:1997, IDT).

Код УКНД 13.220.40; 29.020; 29.060.20

Ключові слова: кабель, методи випробовування, поведінка під час горіння, пожежна небез­пека, поширювання полум’я, провід.

Редактор Ж. Волкова
Технічний редактор О. Касіч
Коректор І. Недогарко
Верстальник Т. Шишкіна

Підписано до друку 09.12.2014. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,39. Зам. №9 Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)
вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115