Будь-яка стороння тверда, рідка або газоподібна речовина, яка може зменшити електричну міцність або питомий опір поверхні ізоляцїЦ ІЕС 60664-1,1.3.11)

  1. мікросередовище (micro-environment)

Умови навколишнього середовища в безпосередній близкості до ізоляції, які впливають на значення шляхів струму спливу або повітряних проміжків.( ІЕС 60664-1, 1.3.12.2, змінене)

Примітка. Саме мікросередовище шляхів струму спливу або повітряних проміжків, а не середовище, що оточує обладнання, визначає вплив на ізоляцію. Мікросередовище може бути кращим або гіршим від середовища, що оточує обладнання. Воно охоплює всі чинники, що впливають на ізоляцію, такі, наприклад, як кліматичні або електромагнітні впливи, забруднення, тощо.

  1. ступені забруднення (degress of pollution)

Під час вимірювання повітряних проміжків і шляхів струму спливу враховують ступені забруднення мікросередовища.

  1. ступінь забруднення 1 (Р1) (pollution degree 1(Р1))

Забруднення немає або є сухе забруднення, яке не впливає на струмопровідність. Забруднення не впливає на роботу пристрою.

  1. ступінь забруднення 2(Р2) (pollution degree 2(Р2))

Тільки забруднення, яке звичайно не впливає на струмопровідність, проте інколи можлива тимчасова струмопровідність, спричинена конденсацією.

Примітка. Вважається, що трансформатор з достатнім ступенейем герметичності оболонки має ступінь забруднення 2(Р2); герметичне ущільнення не потрібне.

  1. ступінь забруднення З(РЗ) (pollution degree 3(P3))

Забруднення, яке впливає на струмопровідність, або не впливове на струмопровідність сухе забруднення, яке стає струмопровідним за вірогідної конденсації.

  1. захисне розділення (protective separation)

Розділення між колами за допомогою основного та додаткового захисту (основна плюс додаткова ізоляція чи захисний екран) або еквівалентного їм захисту (наприклад, посилена ізоляція). (ІЕС 61140, 3.24)

  1. захисне екранування (protective screening)

Відокремлення небезпечних піднапругових частин за допомогою вмонтованого провідного екрана, підімкненого до пристроїв зовнішнього захисного проводу.(ІЕС 61140,3.22)

  1. ННН (наднизька напруга) (ELV(extra-low voltage)

Напруга , яка не перевищує 50 В змінного струму або 120 В постійного струму без пульсацій між провідниками або між провідником і землею у колі (діапазон напруги 1 за ІЕС 60499).

  1. БННН (безпечна наднизька напруга ) (SELV (safety extra-low voltage))

ННН у колі, ізольованім від основного кола живлення за допомогою такого пристрою як безпечний розділовий трансформатор.

Примітка 1. Максимальну напругу менше 50 В змінного струму або 120 В постійного струму без пульсацій може бути встановлено спеціальними технічними вимогами, особливо у випадках, коли дозволено безпосередній контакт із піднапруговими частинами.

Примітка 2. Максимальне амплітудне значення не повинно перевищувати 140 В за номінального зачення 120 В у системі постійного струму і 70 В за номінального значення 60 В у системі постійного струму без пульсацій.

  1. БННН - коло (SELV-circuit)

Коло ННН із захисним відокремленням від інших кіл, в якому не передбачено заходи уземлення кола і відкритих струмопровідних частин.

  1. ЗННН - коло (PELV-circuit)

Коло ННН із захисним відокремленням від інших кіл, яке для виконання його функцій може бути уземлено та/або відкриті струмопровідні частини якого може бути уземлено.

Примітка. Кола ЗННН застосовують у випадках, коли необхідно уземлення кола і не потрібне коло БННН.

  1. ФННН - коло (FELV-cipcuit)

Коло ННН, необхідної для виконання обладнанням його функцій, але яке не відповідає вимогам до кіл БННН і ЗННН.

  1. піднапругова частина (live part)

Провідник або струмопровідна частина, призначена для подання живлення за нормальних умов експлуатації, включаючи нейтральний провідник але без участі провідників PEN, РЕМ, PEL. [IEV 195-02-19]

Примітка 1. Цей пункт не припускає небезпеки від ураження електричним струмом.

Примітка 2. Визначення для провідників РЕМ і PEL див. у IEV 195-02-13 та 195-02-14.

  1. небезпечна піднапругова частина (hazardous live part)

Піднапругова частина, яка внаслідок деяких зовнішних впливів може стати причиною ураження електричним струмом.[IEV 195-06-05]

Примітка. У разі високої напруги на поверхні твердої ізоляції може виникнути особливо небезпечна напруга.

У цьому випадку вважається, що поверхня має небезпечну піднапругову частину. (ІЕС 61140 3.5)

  1. функціональна ізоляція (functionalisolations)

Ізоляція між частинами з різним потенціалом, яка, як правило, необхідна тільки для забезпечення правильного функціонування трансформатора.

Примітка 1. Безпечність трансформатора залежить від правильного функціонування. Як правило, функціональну ізоляцію перевіряють на відповідність вимогам цього стандарту; додаткові вимоги можуть бути наведені у відповідному стандарті.

Примітка 2. Функціональна ізоляція застосовується тільки всередені обмоток між витками однієї й тієї ж обмотки.

  1. Струм дотику і струм уземлювального провідника

    1. струм дотику (touch current)

Електричний струм, який проходить через тіло людини або тварини у разі доторкання до однієї чи кількох доступних частин пристрою чи обладнання. [IEV 195-05­21]

  1. струм захисного уземлювального провідника (protective earth conductor current)

Електричний струм, який проходить по захисному уземлювальному провіднику.

Примітка. Такий струм може впливати на роботу ПЗЗС (пристроїв захисту від залишкового струму), увімкнутих у коло.

4 ЗАГАЛЬНІ ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

  1. Трансформатори слід розробити та виготовити так, щоб під час монтажу та поточного ремонту, який провадять згідно з інструкціями виробника, не виникало небезпеки для обслуговуючого персоналу та оточення навіть у випадку недбалого застосування, яке може бути за умов експлуатації.

Відповідність цим вимогам, як правило, перевіряють проведенням усіх необхідних випробувань.

  1. Приєднувані трансформатори, призначені для застосування у приладі або обладнанні, повинні задовольняти вимоги відповідного стандарту.

Трансформатор, який випробовують за умов роботи приладу або обладнання, для якого його призначено, повинен відповідати вимогам зазначених нижче розділів, пунктів, підпунктів цього стандарту: 1-4; 5.1-5.7; 5.12; 7.1; 7.2; 7.5; 7.6; 8.11; 8.12; 14.1; 14.2; таблиця 1, крім усіх вимог, які починаються зі слів: «Зовнішні оболонки...»; 14.3; 5.1; перший пункт таблиці 3; 18.1-18.3; крім пунктів 3 і 4 таблиці 8а; 18.4;

19.1, 19.2; 20.9; 26.1-26.3; додатки А, С, D, G, L, М, N, Р.

Інші розділи можна використовувати з відповідних стандартів на виріб. Якщо у цих стандартах не повністю зазначені розділи, що залишились, слід використовувати відповідні пропущені розділи цього стандарту .

  1. ЗАГАЛЬНІ УМОВИ ВИПРОБУВАННЯ

    1. Згідно з цим стадартом провадять такі випробування:

-типові (за підрозділом 8.15, розділами 9-28);

-приймально-здавальні (за додатком L).

Кожний зразок повинен підлягати усім відповідним випробуванням. Щоб скоротити час проведення випробувань і врахувати будь-яке випробування, яке може бути руйнівним, виробник може подати додаткові трансформатори або їх частини, за умови, що їх виготовлено з тих самих матеріалів і вони мають таку саму конструкцію, що й початково призначений для випробувань трансформатор, а результати випробування будуть такими самими, як і під час проведення випробувань на еквівалентному оригіналові зразку. Якщо випробування на відповідність провадять «оглядом», то слід передбачити все необхідне для його проведення.

Трансформатор з незнімними гнучкими кабелями або шнурами слід випробувати з приєднаними до них гнучкими кабелями або шнурами.

  1. Випробування провадять на повністю зібраних серійних зразках, установлених згідно з інструкціями виробника як для нормальної експлуатації. Якщо нема необхідності у проведенні випробувань за 14.3, 15.5, 16.4 і 26.2 випробування провадять на одному зразку для всіх значень номінальної вихідної потужності.

Якщо є необхідність випробування за 14.3, їх провадять на трьох додаткових зразках. У разі необхідності повторного проведення випробувань будуть потрібні три додаткових зразки.

Якщо є необхідність випробування за 15.5, їх провадять на трьох додаткових зразках. Ці зразки використовують тільки для випробувань за 15.5.

Випробування за 16.4, якщо вони необхідні, слід провадити на чотирьох додаткових зразках.

Випробування за 26.2, якщо вони необхідні, слід провадити на трьох додаткових зразках.

Для комплектувальних виробів, які піддають випробуванням за умов експлуатації трансформатора, кількість зразків має відповідати вимогам стандарту на виріб.

Умови випробувань серії трансформаторів наведено в додатку В.

Зразки повинні витримувати усі відповідні випробування за винятком згаданого у 14.3.

Примітка 1. Для приєднуваних трансформаторів стандартом на відповідне обладнання може бути визначена інша кількість зразків для випробувань.

Примітка 2. У разі незнімних захисних пристроїв або захисних пристроїв без самоповертання відповідність вимогам перевіряють на спеціально підготовленому зразку.

  1. Якщо не зазначено інше, випробування провадять у послідовності пунктів і підпунктів.

  2. Температуру навколишнього повітря у випадку, якщо вона не впливає на результати випробування, підтримують на рівні (20±5) °С. Проте і у випадку обмеження температури будь-якої частини за допомогою термочутливого пристрою чи у випадку впливу температури, за якої відбувається змінення стану зразка, якого піддають випробуванню, температуру наволишнього повітря, у випадку сумніву, підтримують на рівні (23±2) °С, або (ta±2) °С для трансформаторів, на заводській табличці яких зазначено ta.

Під час випробування трансформатор або будь-яку висувну частину трансформатора встановлюють у найбільш несприятливе положення, в якому вони можуть опинитись під час нормальної експлуатації.

  1. Випробні напруги змінного струму повинні мати практично синусоїдну форму і, якщо не зазначено інше, частоту 50 або 60 Гц.

  2. Випробування трансформаторів, призначених для кількох номінальних первинних напруг, діапазону номінальних первинних напруг або кількох номінальних частот, провадять за первинної напруги або частоти, які створюють найбільш жорсткі умови для трансформатора, якщо в цьому стандарті не зазначено інші умови випробування.

  3. Вимірювання, наскільки це можливо, виконують приладами, які несуттєво впливають на результати вимірювань; у разі необхідності роблять поправки на вплив приладів.

  4. Якщо не обумовлено інше, трансформатори, призначені для застосування із зовнішніми гнучкими кабелями або шнурами, випробують з під’єднаним(-и) до трансформатора шнуром(-ами) (визначення 3.2.1).

  5. Якщо трансформатори класу І мають доступні металеві частини, не під’єднані до захисного уземлювального затискача або захисного уземлювального контакту і не відокремлені від небезпечних піднапругових частин проміжною металевою частиною, яку приєднано до затискача уземлення або уземлювального захисного контакту, то такі частини перевіряють на відповідність вимогам до трансформаторів классу II, наведеним у цьому стандарті.

  6. Випробування щитових трансформаторів провадять у відповідній коробці з ізоляційного матеріалу, яка призначена для їх установлення так, щоб зовнішні поверхні збігалися. Коробку розміщують в оболонці, як показано на рисунку 1, виготовленій із фанери завтовшки 20 мм, внутрішню поверхню якої пофарбовано в матово-чорний колір; відстань від дна коробки до задньої стінки оболонки дорівнює 5 мм.

  7. Випробування трансформаторів спеціального призначення, якщо немає відповідних стандартів на пристрій чи обладнання, для яких їх призначено, провадять так само, як і випробування трансформаторів загального призначення; номінальними характеристиками є споживана потужність і коефіцієнт потужності пристроїв або обладнання, для яких їх призначено.

  8. Відмінено.

  9. Трансформатори зі ступенем захисту ІР00, сферу застосування яких не визначено, випробовують без оболонки.

Вимоги розділів 9 і 17 на подібні трансформатори не поширюються.

    1. Трансформатори зі ступенем захисту ІР00 із зазначеною сферою застосування випробовують згідно з інструкціями виробника.

    2. Випробування за розділами 18 і 26 передбачають встановлення на висоті 2000 м над рівнем моря. Якщо трансформатори випробовуються вище 2000 м над рівнем моря, слід використовувати додаток А ІЕС 60664-1.

  1. НОМІНАЛЬНІ ДАНІ

Номінальні дані для трансформаторів різних типів наведені у розділах відповідних стандартів, а також у додатку U для трансформаторів з позначенням t w.

  1. КЛАСИФІКАЦІЯ

    1. Трансформатори класифікують:

За ступененм захисту від ураження електричним струмом на:

  • трансформатори класу І;

  • трансформатори класу II;

  • трансформатори класу III.

Примітка. Вмонтовані трансформатори не класифікують, ступінь захисту їх від ураження електричним струмом залежить від способу встановлення трансформатора.