КОНДУКТИВНІ ЗАВАДИ, НАВЕДЕНІ ЕЛЕКТРОМАГНІТНИМИ ПОЛЯМИ
Призначеність випробовування
Перевіряння тривкості устатковання до впливу кондуктивних завад, наведених електромагнітними полями на провідники (наприклад, електромагнітними полями, які створюють переносні радіоприйомопередавачі, радіотелефони тощо).
Метод випробовування
Випробовування складається з наведення електромагнітних радіочастотних завад у діапазоні частот від 150 кГц до 100 МГц на різні порти вводу/виводу устатковання EUT. Устатковання (EUT) опромінюють сигналами, які формуються за допомогою як синусоїдної так і імпульсної модуляції (зміна несівної частоти). Імпульсна модуляція була додана, оскільки було виявлено за допомогою дослідів, що деякі складники систем тривожної сигналізації особливо сприйнятливі до імпульсних та комутаційних сигналів.
Методика випробовування
Загальні положення
Випробовувальне устатковання і методика випробовування повинні бути такі, як це описано в ENV 50141, з урахуванням таких уточнень та роз’яснень.
Якщо частота змінюється у бік збільшення, величина кроку збільшення частоти не повинна перевищувати 1 % попередньої частоти (тобто частоти попереднього кроку). Швидкість зміни збільшення частоти обирають такою, щоб EUT змогло своєчасно відреагувати, приймаючи до уваги будь-які затримки або інтегрування часу обробляння. Під час зміни частоти із синусоїдною амплітудною модуляцією, частота не повинна змінюватися більше ніж на 1 % від попередньої частоти в часі, за час, необхідний EUT для реагування, або за 3 с, якщо він не більший. Під час зміни частоти з імпульсною модуляцією, частота не повинна змінюватися більше ніж на 1 % від попередньої частоти в часі, необхідному щоб перемикати CW, увімкнути і вимкнути принаймні З рази, по необхідній нормі (див. 11.3.4).
Для EUT з особливо тривалим часом реагування, може бути недоцільно змінювати частоту за нормою, описаною вище, через обмеження часу. У таких випадках можливо збільшити необхідну норму зміни частоти до практично прийнятого значення, застосовуючи одну чи більше таких умов:
змінюють процес функціювання EUT для того, щоб зменшити його повний час реагування (наприклад, виконанням спеціальних випробовувань чи режимів програмного забезпечення, чим зменшують затримки чи періоди вибірки, але при цьому зберігають основні функційні можливості EUT);
контролюють параметри EUT, які можуть вказати на збої в роботі перед тим як EUT показує їх пристрої для користувача/на вихідному інтерфейсі;
порівнюють одноразові функції з багаторазовими функціями, які мають подібну операцію.
У деяких випадках неможливо виявитити усі можливі збої в роботі в межах прийнятного періоду часу. У таких випадках потрібно розглядати імовірність і наслідки збоїв в роботі, а норма зміни частоти повинна бути погоджена з виробником та (або) організацією, що здійснює випробовування/сертифікацію.
Початкове перевіряння
Перед випробовуваннями на тривкість устатковання до кондуктивних завад, наведених впливом електромагнітних полів, EUT піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).
Стан EUT під час проведення випробовування
Під’єднують EUT до відповідного джерела електроживлення, контролювального і навантажувального устатковання (див. 5.1). Випробовуваний зразок EUT повинен перебувати в експлуатаційному режимі (див. 5.3).
Випробовування на тривкість до кондуктивних завад, спричинених впливом електромагнітних полів.
Застосовують ступінь жорсткості випробовування на тривкість до кондуктивних завад, спричинених впливом електромагнітних полів згідно з таблицею 5 (ENV 50141 ступінь 3).
Таблиця 5
Діапазон частоти |
(МГц) |
0,15 до 100 |
|||
Наведений рівень напруги (ЕМП)1) |
и0 |
(дБмкВ) (В) |
140 (Ю) |
||
Модуляція: Синусоїдна модуляція2) Імпульсна модуляція 2) |
80 %, 1 кГц 1 Гц (0,5 с увімкнути: 0,5 с вимкнути) |
||||
1> Наведений рівень напруги — до модуляції. 2) Див. рисунок 2. |
середньоквадратичне значення напруги за ненавантаженої схеми для незгасної хвилі |
Вимірювання під час випробовування
Упродовж періоду часу випробовування EUT необхідно контролювати для виявляння будь- якої зміни його стану роботи.
Остаточне оцінювання
Після випробовування на тривкість до кондуктивних перешкод, спричинених впливом електромагнітних полів, випробовуваний зразок підлягає функційному випробовуванню (див. розділ 6), візуальному огляду для виявляння будь-якого його механічного пошкодження.
Критерії для позитивної оцінки
Не повинно бути ніякого пошкодження, збою в роботі, зміни стану його роботи під час проведення випробовування на тривкість до кондуктивних завад, спричинених впливом електромагнітних полів.
Допустима наявність мерехтіння індикатора протягом випробовування, якщо воно не носить залишкового характеру і не супроводжується будь-якими змінами стану виходів, що могли б інтерпретуватись устаткованням, під’єднаним до EUT, як зміна його стану. В цьому разі це мерехтіння повинне бути відсутнє за напруженості UQ= 130 дБмкВ.
Для компонентів CCTV систем (охоронних систем теле(відео)спостереження), де стан перевіряють спостеріганням телевізійного зображення, погіршення зображення допустиме за напруженості Uo= 140 дБмкВ
але у цьому разі забезпечуються такі умови:
відсутність будь-якого постійного ушкодження чи зміни в EUT (наприклад ніякого пошкодження інформації в пам’яті чи зміни програмовних параметрів настроювання тощо);
у разі Uo = 130 дБмкВ будь-яке погіршення зображення настільки незначне, що систему можна ще використовувати, і;
відсутність будь-якого помітного погіршення зображення у разі 1/0 = 120 дБмкВ.
Після випробовування на тривкість до кондуктивних перешкод, спричинених впливом електромагнітних полів, EUT повинен відповідати прийнятим критеріям для функційних випробовувань (див. розділ 6).
ЗАВАДИ ВІД ШВИДКОПЛИННИХ ПЕРЕХІДНИХ ПРОЦЕСІВ
Призначеність випробовування
Перевіряння тривкості устатковання до сплесків швидких перехідних процесів низької енергії, які можуть бути спричинені спрацюванням реле, контакторів тощо і перемиканням індуктивних навантаг та які можуть бути індуковані в сигнал, кола даних тощо.
Метод випробовування
Випробовування складається з введення сплесків імпульсів, що імітують швидкі перехідні процеси, в коло електроживлення та (або) сигнальні входи і виходи устатковання.
Методика випробовування
Загальні вимоги
Випробовувальна апаратура і методика повинні бути такі, як описано в ІЕС 61000-4-4, використовуючи випробовувальні процедури для типових випробовувань, які проводять в лабораторіях. Для устатковання, яке устанавлено на стіні чи на стелі, застосовують процедуру випробовування як для устатковання, яке установлено на підлозі, і у якого монтувальна площина розміщається на відстані 0,1 м по нормалі до відносної земної площини.
Початкове перевіряння
Перед початком випробовування, випробовуваний зразок піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).
Стан EUT під час проведення випробовування
Під’єднують випробовуваний зразок до відповідного джерела електроживлення, контролюючи і навантажуючи устатковання (див. 5.1). Випробовуваний зразок повинен бути в експлуатаційному режимі (див. 5.3).
Випробовування на завадотривкість
Застосовують ступінь жорсткості випробовування на тривкість устатковання до сплесків швидких перехідних процесів низької енергії згідно з таблицею 6 (ІЕС 61000-4-4 рівня 3):
Таблиця 6
Значення випробовувальної напруги:1> вихідні порти під’єднування електроживлення змінного струму інші вихідні порти під’єднування електроживлення/сигнальних ліній |
(кВ) (кВ) |
0,5; 1 та 2 0,25; 0,5 та 1 |
Полярність |
+ та- |
|
Кількість впливів для кожної напруги і полярності |
1 |
|
Тривалість впливу |
(хв) |
и+0,2 ’-0 |
1> Вказані випробовувальні напруги — напруги для розірваних кіл. Випробовувальні напруги поширюються також і на низькі рівні жорсткості, оскільки усі більш низькі рівні жорсткості потрібно також виконувати. |
Вимірювання під час випробовування
Контролювання зразка під час випробовування для виявляння будь-якої зміни стану.
Остаточне оцінювання
Після випробовування на тривкість до сплесків швидких перехідних процесів низької енергії, випробовуваний зразок піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6), і візуальному огляду для виявляння механічних ушкоджень.
Критерії для позитивної оцінки
Не повинно бути ніякого ушкодження, збою чи зміни стану через випробовування на тривкість до сплесків швидких перехідних процесів низької енергії. Допустима наявність мерехтіння індикатора протягом випробовування, якщо воно не носить залишкового характеру і не супроводжується будь-якими змінами стану виходів, що могли б інтерпретуватись устаткованням, під’єднаним до EUT, як зміна його стану. Після випробовування на тривкість EUT повинне відповідати прийнятним критеріям функційних випробовувань (див. розділ 6).
УПОВІЛЬНЕНІ ІМПУЛЬСИ ЕНЕРГІЙ ВИСОКОЇ НАПРУГИ
Призначеність випробовування
Перевіряння тривкості устатковання до впливу відносно повільних перехідних процесів високої енергії, що можуть виникати в силових і сигнальних лініях під час ударів блискавки поблизу або під час комутації в розподільчій електромережі чи в низковольтних електромережах напруги, зокрема перемикання великих конденсаторних батарей.
Метод випробовування
Випробовування складається з наведення уповільнених імпульсів енергії високої напруги, що імітують перехідні процеси у лініях елктроживлення постійного струму за схемою «лінія-лінія» і «лінія- земля», а також у низьковольтних лініях елктроживлення і сигнальних за схемою «лінія-земля».
Імпеданс генератора перехідних процесів (ефективний внутрішній опір 2 Ом), характеризується формою (тобто амплітудою, тривалістю переднього фронту і загальною тривалістю) напругою розімкнутого кола й імпульсом струму короткого замикання. Для того, щоб змоделю- вати типове устатковання, послідовно з генератором треба під’єднати резистор з опором 40 Ом для випробовування низьковольтних ліній елктроживлення і сигнальних та 10 Ом для випробовування лінії електроживлення змінного струму за схемою «лінія-земля».
Випробовувальні імпульси подають на входи, які перевіряють, за допомогою відповідних ліній зв’язку, що підтримують випробовувальні імпульси відповідно до технічних умов.
Випробовувальні процедури
Загальні вимоги
Випробовувальний стенд і методика повинні бути такі, як описано в ІЕС 61000-4-5, з урахуванням таких уточнень і роз’яснень.
EUT повинно бути під’єднаним відповідно до інструкцій виробника з монтування. Крім вказаних виробником під'єднань уземлення, EUT і кабелі внутрішніх зв’язків повинні бути ізольовані від земляного опорного рівня.
Вхідні порти електроживлення змінного струму повинні бути випробувані двома способами введення сигналів, що імітують перехідні процеси, за схемами «лінія-лінія» та «лінія-земля».
У разі введення сигналів, що імітують перехідні процеси, за схемою «лінія-земля», сигнали вводять через резистор з опором 10 Ом. Довжина силових ліній між EUT і вхідними/вихідни- ми портами повинна бути не більша ніж 2 м. Принаймні 20 імпульсів кожної полярності повинні застосовуватися на кожному з рівнів напруги, вказаних для відповідної жорсткості. Ці імпульси повинні бути синхронізовані з основною хвилею напруги таким чином, щоб момент уведення принаймні по 5 імпульсів збігалися з моментом переходу основної хвилі напруги через точки нуля, максимуму і мінімуму. Імпульси можуть подаватися з максимальною швидкістю 1 за 5 с, однак, необхідно гарантувати, що будь-які відмови сталися не через застосування імпульсів занадто часто. Якщо нема впевненості щодо цього, пристрої, що не витримали випробовування, слід замінити і випробовування слід повторити з імпульсами, що вводяться зі швидкістю менше ніж один імпульс за хвилину.
У низьковольтні і сигнальні порти вводять сигнали, що імітують перехідні процеси, тільки за схемою «лінія-земля» через резистор з опором 40 Ом. Якщо устатковання має велику кількість ідентичних входів/виходів (наприклад, шлейф сигналізації зі сповіщувачами), тоді можуть бути обрані зразки кожного типу входів/виходів для випробовування. Довжина сигнальних ліній між EUT і мережею(-ами) з’єднання/роз'єднання повинна бути не більша ніж 2 м, однак, якщо визначено, що деякі сигнальні лінії повинні бути виконані екранованими кабелями, у цих випадках, сигнали перехідних процесів потрібно подавати на екран кабелю довжиною 20 м, як показано на рисунку 3. Принаймні 5 імпульсів кожної полярності потрібно застосовувати на кожному з рівнів напруги, указаних для відповідної жорсткості. Імпульси можуть подаватися з максимальною швидкістю 1 за 5 с, однак, необхідно гарантувати, що будь-які відмови сталися не через подавання занадто частих імпульсів. Якщо нема впевненості щодо цього, пристрої, що не витримали випробовування, слід замінити і випробовування слід повторити з імпульсами, що вводяться зі швидкістю менше ніж один імпульс за хвилину.