Допуск паралельності поверхні, установлюваний відносно базової ліні

їПоле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і паралельними базі.

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,1 між ними, які паралельні осі бази С

.

а База С.

ДСТУ ISO 1101:2009














Рисунок 92


ДСТУ ISO 1101:2009

Рисунок 93

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами


18.9.6 Допус к паралельності поверхні, установлюваний відносно базової поверхні

Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і паралельними площині бази.

“ База D.

18.10 Допуск перпендикулярності

Допуск перпендикулярності лінії, установлюваний відносно базової лініїПоле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і перпендикулярними до бази.

Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися між двома паралельними пло­щинами з відстанню 0,06 між ними, які перпендикулярні до осі бази А

.

3 Базе А.

Рисунок 94


Рисунок 95












Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними. Площини перпендикулярні до бази А і паралельні базі В.

Вибрана (реальна) медіанна лінія циліндра має міститися між двома паралельни­ми площинами з відстанню 0,1 між ними, які перпендикулярні до площини бази А і зорієнтовані у визначеному напрямку відносно площини бази В.


*• 8 База А.


ь База В.

Рисунок 96


ДСТУ ISO 1101:2009

















ДСТУ ISO 1101:2009


Поле допуску обмежене двома парами паралельних площин з відстанями 0,1 і 0,2 відповідне і перпендикулярними одна до одної. Обидві площини перпендикулярні до бази А; одна пара площин паралельна базі В (див. рисунок 99), а друга — пер­пендикулярна до бази В (див. рисунок 98).

Вибрана (реальна) медіанна лінія циліндра мас міститися між двома парами паралельних площин з відстанями 0,1 і 0,2 між ними відповідно, які зорієнтовані у визначеному напрямку відносно площини бази В і перпендикулярні одна до одної. Обидві пари паралельних площин мають бути перпендикулярними до площини бази А.Рисунок 100










а База А.

ь База В.


  1. Д

    3 База А. ь База В


    Рисунок 98

    опуск перпендикулярності лінії, установлюваний відносно базової поверхні

Поле допуску обмежене циліндром з діаметром і, перпендикулярним до бази, якщо значенню допуску передує познака 0.

Вибрана (реальна) медіанна лінія циліндра має міститися усередині цилінд­ричного поля діаметром 0,01, перпендикулярного до площини бази А

.








а Ваза А

Р исунок 101

/Допуск перпендикулярності поверхні, установлюваний відносно базової ліні

їПоле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню f між ними і перпендикулярними до бази.

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,08 між ними, які перпендикулярні до осі бази А

.

База А


Рисунок 1 03


Рисунок 104


ДСТУ-ISO 1101:2009














CO


18.10.5 Допуск перпендикулярності поверхні, установлюваний відносно базової поверхні


Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і перпендщ улярними до бази.


Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,08 між ними, які перпендикулярні до площини бази А.


а База А.

Рисунок 105


Рисунок 106


ДСТУ ISO 1101:2009













18.11 Допуск нахилу

  1. Допуск нахилу лінії, установлюваний відносно базової лінії

  1. Лінія і 'пазова лінія в одній площині

Поле допуску обмежене'двома паралельними площинами з відстанню t між ними і нахиленими під заданим кутом до бази.

Рисунок 107



  1. Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і нахиленими під заданим кутом до бази. Розглядувана лінія і базова лінія не лежать в одній площині.

Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися між двома паралельними пло­щинами з відстанню 0,08 між ними, які нахилені під теоретично точним кутом 60° до прямої лінії спільної бази А—В.

Рисунок 108



Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися між двома паралельними пло­щинами з відстанню 0,08 між ними, які нахилені під теоретично точним кутом 60° до прямої лінії спільної бази А—В

.

3 База А—В.

Рисунок 110


ДСТУ ISO 1101:2009













ДСТУ ISO 1101:2009

Рисунок 111


Рисунок 112


  1. Допуск нахилу лінії, установлюваний відносно базової поверхні

Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і нахиленими під заданим кутом до бази.

3 Ба: а А

Поле допуску обмежене циліндром з діаметром t, якщо значенню допуску пере­дує познака 0. Циліндричне поле допуску паралельне площині бази В і нахилене під заданим кутом до площини бази А.

Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися між двома паралельними пло­щинами з відстанню 0,08 між ними, які нахилені під теоретично точним кутом 60° до площини бази А.

Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися усередині циліндричного поля допуску з діаметром 0,1, яке паралельне площині бази В і нахилене під теоре­тично точним кутом 60° до площини бази А.

Рисунок 114











3 Бг за А.

11 Б:.за 0

  1. .Допуск нахилу поверхні, установлюваний відносно базової лінії

Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і нахиленими під заданим кутом до бази.

Рисунок 115

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,1 між ними, які нахилені під теоретично точним кутом 75° до осі бази А,

Рисунок 11

6

  1. Допуск нахилу поверхні, установлюваний відносно базової поверхні



ДСТУ ISO 1101:2009

Рисунок 117


Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і нахиленими під заданим кутом до бази.

3 База А.

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площина­ми з відстанню 0,08 між ними, які нахилені під теоретично точним кутом 40° до площини бази А.

Рисунок 11

8


18.12 Позиційний допуск (див. ISO 5458) 18.12.1 Позиційний допуск точки

П оле допуску обмежене сферою з діаметром t, якщо значенню допуску передує познака SO.Центр сферичного поля допуску зафіксований теоретично точними розмірами відносно баз А, В та С.

3 База А.

“• ь База В.

' База С.

Рисунок 119

Вибраний (реальний) центр сфери має міститися усередині сферичного поля з діаметром 0,3, центр якого збігається з теоретично точним положенням (центра) сфери відносно площин баз А і В та медіанної площини бази С.

ДСТУ ISO 1101:2009


П

Рисунок 120

римітка. Визначення вибраного (реального) центра сфери не потрібно стандар­тизувати

."18.12.2 Позиційний допуск лінії




Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню І між ними і симетрично розташованими навколо центрової лінії. Центрова лінія зафіксована теоретично точними розмірами відносно баз А і В. До­


Вибрана (реальна) центрова лінія кожної з нанесених ліній має міститися між двома па­ралельними площинами з відстанню 0,1 між ними, які розташовані симетрично навколо теоретично точного положення розглядуваної лінії відносно площин баз А і В

.пуск установлюють тільки в одному напрямку.


Рисунок 121


ДСТУ ISO 1101:2009


























18.12.2 Позиційний допуск лінії (продовження)

Поле допуску обмежене двома парами паралельних площин з від­станями 0,05 і 0,2 між ними відповідно і розташованими симетрично відносно теоретично точного положення. Теоретично точне поло­ження заф'ксоване теоретично точними розмірами відносно баз С, А і В. Допуск установлюють у двох напрямках відносно баз.




2 База А. ь База В. с База С.

а База А. ь База В. с База С.

ДСТУ ISO 1101:2009

Рисунок 125


Вибрана (реальна) медіанна лінія кожного отвору має міститися між двома парами паралель­них площин з відстанями 0,05 і 0,2 між ними відповідно, у заданому напрямку і перпендику­лярними одна до одної. Кожна пара паралельних площин зорієнтована відносно системи баз і розташована симетрично навколо теоретично точного положення розглядуваного отвору відносно площин баз С, А і В.


18.12.2 Позиційний допуск лінії (продовження)

Поле допуску обмежене циліндром з діаметром t, якщо значенню допуску переду: познака 0. Вісь циліндра допуску фіксують теоретично точними розмірами відносно баз С, А і В.



’ База А. ь База В. с База С.

Рисунок 126Вибрана (реальна) медіанна лінія має міститися усередині циліндричного поля з діаметром 0,08, вісь якого збігається з теоретично точним положенням розглядува­ного отвору відносно площин баз С, А і 8.


Рисунок 127


Вибрана (реальна) медіанна лінія кожного отвору має міститися усередині цилінд­ричного поля з діаметром 0,1, вісь якого збігається з теоретично точним положенням розглядуваного отвору відносно площин баз С, А і В.

ДСТУ ISO 1101:2009














Визначення поля допуску

Позначання і

пояснення

18.12.3 Позиційний допуск плоскої поверхні чи медіанної площини

Вибрана (реальна) поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,05 між ними, які розташовані симетрично навколо теоретично точного положення поверхні відносно площини бази А і осі бази В.


Поле допуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню t між ними і розташованими симетрично навколо теоретично точного положення, зафіксованого теоретично точними розмірами відносно баз А і В.


а База А. ь База В.

Рисунок 130


Вибрана (реальна) медіанна поверхня має міститися між двома паралельними пло­щинами з відстанню 0,05 між ними, які розташовані симетрично навколо теоретично точного положення медіанної площини відносно осі бази А.


Рисунок 129


Рисунок 131


Примітка. Теоретично точний кут між осями восьми шпонкових канавок задають неявно (див. 4.4 ISO 5458:1998).


ДОТУ ISO 1101:2009





























18.13 Допуск концентричності та співвісності

Допуск концентричности точкиПоле допуску обмежене колом з діаметром £ значенню допуску має передувати познака 0. Центр колового поля допуску збігається з точкою бази.

Вибраний (реальний) центр внутрішнього кола у поперечному розрізі має місти­тися всередині кола з діаметром 0,1 концентрично з точкою бази А

.Рисунок 132


а Точка бази А.

Рисунок 133


ДСТУ ISO 1101:2009

























Вибрана (реальна) медіанна лінія циліндра має міститися всередині поля циліндричної форми з діаметром 0,08, віссю якого є пряма лінія спільної бази А—В.


Рисунок 134

’База А—В.


ДСТУ ISO 1101:2009

Рисунок 135


  1. Допуск співвісності осі

Поле допуску обмежене циліндром з діаметром 1; значенню допус­ку має передувати познака 0. Вісь циліндричного поля допуску збігається з базою.

Вибрана (реальна) медіанна лінія циліндра має міститися всередині поля циліндричної форми з діаметром 0,1, медіанна лінія якого є віссю бази А (див. рисунок 136). Вибрана (реальна) вісь більшого циліндра має міститися всередині поля циліндричної форми з діаметром 0,1, вісь якого є віссю бази В, перпендикулярної до площини бази А (див. рисунок 137).


Рисунок 137










18.14.1 Допуск симетричності медіанної площини

Поле до пуску обмежене двома паралельними площинами з відстанню f між ними, симетрично розташованими навколо медіанної площини відносно бази.

Рисунок 138

Вибрана (реальна) медіанна поверхня має міститися між двома паралельними площинами з відстанню 0,08 між ними, які симетрично розташовані навколо медіанної площини бази А.