Сумарна дія пристрою установлювання на нуль і пристрою стеження за нулем не повинна бути більшою ніж 4 %, а дія пристрою початкового установлення на нуль — більшою ніж 20 % від найбільшої границі зважування125.

Більший діапазон можливий для пристрою початкового установлювання на нуль, якщо ре­зультати випробовування свідчать, що прилад відповідає вимогам 3.5, 3.6, 3.8 і 3.9 за будь-яко­го навантаження, скомпенсованого цим пристроєм у границях визначеного діапазону.

  1. Точність

Після установлення на нуль вплив відхилення від нуля на результат зважування не повинен перевищувати 0,25 е. Однак для приладу з допоміжними показувальними пристроями цей вплив не повинен перевищувати 0,5 d.

  1. Багатодіапазонний пристрій

Установлювання на нуль у будь-якому діапазоні зважування повинно функціонувати й у більших діапазонах зважування, якщо можливе перемикання на більші діапазони зважування за навантаженого приладу. 234

  1. Керування пристроєм установлювання на нуль

Прилад (за винятком приладу, зазначеного в 4.14 і 4.15) незалежно від того, обладнаний він пристроєм початкового установлювання на нуль чи ні, може містити у собі напівавтоматичний пристрій установлювання на нуль і напівавтоматичний пристрій зрівноважування маси тари, ке­ровані однією і тією самою клавішею.

Якщо прилад має пристрій установлювання на нуль і пристрій зважування тари, то керування пристроєм установлювання на нуль повинно бути відокремлено від керування пристроєм зважу­вання тари.

Напівавтоматичний пристрій установлювання на нуль може функціювати, лише якщо

  • прилад перебуває в положенні сталої рівноваги;

  • відмінені будь-які попередні дії тарування.

  1. Пристрій показу нуля в приладі із цифровою індикацією

Прилад із цифровою індикацією повинен мати пристрій, який відображує спеціальний сиг­нал за відхилу від нуля не більшого ніж 0,25 е. Цей пристрій може також працювати, коли нуль відображається після дій тарування.

Цей пристрій необов’язковий для приладу, що має допоміжний показувальний пристрій або пристрій стеження за нулем за умови, що швидкість стеження за нулем не менше ніж 0,25 d за секунду.

  1. Автоматичний пристрій установлювання на нуль

Автоматичний пристрій установлювання на нуль повинен функціювати, лише якщо

  • рівновага стала та

  • показ лишається стабільно меншим за нуль принаймні 5 с.

  1. Пристрій стеження за нулем

Пристрій стеження за нулем повинен функціювати лише у випадку.

  • нульових показів або від’ємного значення маси нетто, еквівалентного масі тари, що була знулена;

  • сталої рівноваги та

  • коли швидкість корегування не перевищує 0,5 d за одну секунду.

Якщо нульові покази відображаються після дій тарування, то пристрій стеження за нулем може функціювати в границях діапазону 4 % від Мах біля дійсного значення нуля.

  1. Пристрій тарування

    1. Основні вимоги

Пристрій тарування повинен відповідати вимогам 4.1—4.4.

  1. Ціна поділки

Ціна поділки пристрою зважування тари повинна дорівнювати ціні поділки приладу для будь- якого даного навантаження.

  1. Точність

Пристрій тарування повинен давати змогу встановлювати покази на нуль із похибкою мен­шою ніж:

  • 0,25 е — для електронних приладів і будь-якого приладу з аналоговою індикацією;

  • 0,5 d для механічних приладів із цифровою індикацією і приладів із допоміжними пока- зувальними пристроями.

Для багатоінтервального приладу е повинне бути замінено на

  1. Робочий діапазон

Пристрій тарування повинен бути такий, щоб його не можна було використовувати за показів, близьких до нуля або менших за нуль, або за показів, які вище максимально допустимих.

  1. Наочність роботи

Функціювання пристрою тарування повинно бути візуально відображене на приладі. Для при­ладів із цифровою індикацією це повинно бути зроблено позначенням маси нетто знаком «NET»13).

Примітка. Якщо прилад обладнано пристроєм, який дає змогу тимчасово відображувати значення маси брутто під час дії пристрою тарування, то символ «NET» повинен зникати в той час, коли відображується значення маси брутто.

Це не стосується приладу, який містить у собі напівавтоматичний пристрій установлення на нуль і пристрій зрівноваження тари, керовані однією і тією самою клавішею.

Дозволено замінювати символи «NET» і «Т» повними словами офіційною мовою країни, де будуть використовувати прилад.

Прийнятне рішення

Використовування механічного пристрою компенсування маси тари повинно відображувати­ся показами значення маси тари або знаком на дисплеї приладу, наприклад, літерою «Т».

  1. Пристрій вибирання маси тари

Якщо під час використовування пристрою вибирання маси тари неможливо довідатися про значення залишкового діапазону зважування, то пристрій повинен запобігати використовуванню приладу понад найбільшу границю зважування або повинен показувати, що Мах досягнуто.

  1. Багатодіапазонний прилад

У багатодіапазонному приладі дія тарування повинна функціювати також у більших діапа­зонах зважування, якщо можливе перемикання на більші діапазони зважування за навантаженого приладу.

  1. Напівавтоматичний або автоматичний пристрій тарування

Ці пристрої повинні функціювати лише тоді, коли прилад досяг положення сталої рівноваги.

  1. Об’єднані пристрої установлювання на нуль і зрівноваження тари

Якщо напівавтоматичні пристрій установлювання на нуль і пристрій зрівноважування маси тари керуються однією і тією самою клавішею, то на них, за будь-якого навантаження, поширю­ються вимоги 4.5.2, 4.5.5 і, якщо доречно, 4.5.7.

  1. Послідовні дії тарування

Дозволено повторювати дії з пристроєм тарування. Якщо більше ніж один пристрій тарування перебуває у дії одночасно, то значення маси тари повинно чітко відображатися або друкуватися.

  1. Друкування результатів зважування

Значення брутто може бути надруковано без будь-якої познаки. Для позначення допускають­ся лише символи «G» або «В».

Якщо друкується лише значення маси нетто без відповідних значень маси брутто чи значень маси тари, то воно може бути надруковано без будь-якого позначення. Для позначення допус­кається символ «N». Це застосовується також у разі, коли напівавтоматичне установлення на нуль і напівавтоматичне зрівноваження тари здійснюються однією і тією самою клавішею.

Значення маси брутто, нетто чи значення маси тари, що визначають багатодіапазонним або багатоінтервальним приладом, не потребують обов’язкового позначення спеціальними познач­ками, що стосуються (окремих інтервалів) діапазонів зважування.

Якщо значення нетто друкується разом із відповідними значенням маси брутто і (або) зна­ченням маси тари, то принаймні значення маси нетто і значення маси тари повинні бути позна­чені символами «N» і «Т».

Проте дозволено замінювати символи G, В, N і Т цілими словами офіційною мовою країни, де будуть використовувати прилад.

Якщо значення маси нетто і значення маси тари, визначені різними пристроями тарування, друкують окремо, то вони повинні бути відповідно позначені.

  1. Пристрій попереднього задавання значення маси тари

    1. Ціна поділки

Незалежно від того, як значення попередньо заданої маси тари введено в пристрій, його ціна поділки має дорівнювати ціні поділки приладу або автоматично округлюватися до цієї ціни. У багатодіапазонному приладі значення попередньо заданої маси тари може передаватися лише від одного діапазону зважування до іншого з більшою ціною повірочної поділки, але з округлен­ням до останньої ціни поділки. Для багатоінтервального приладу максимальне значення попе­редньо заданої маси тари не повинно бути більше ніж Max1t а обчислене значення маси нетто, відображене чи надруковане, повинно бути округлене до ціни поділки приладу для того самого значення маси нетто.

  1. Режими роботи

Пристрій попереднього задавання значення маси тари може працювати одночасно з одним або кількома пристроями тарування, якщо:

  • виконуються вимоги 4.6.10; і

  • дія із попереднього задавання значення маси тари не може бути змінена чи скасована, поки будь-який пристрій тарування, який діє після включення пристрою попереднього задаван­ня значення маси тари, все ще використовується.

Пристрої попереднього задавання значення маси тари можуть функціювати автоматично, лише якщо значення попередньо заданої маси тари чітко ідентифікується з вимірюваним ванта­жем (наприклад, ідентифікаційним штриховим кодом на упаковці).

  1. Відображення роботи

Для показувального пристрою застосовують вимоги 4.6.5. Повинно бути можливим, при­наймні тимчасово, відображення значення попередньо заданої маси тари.

Вимоги 4.6.11 застосовують за умови, якщо

  • друкується обчислене значення маси нетто. При цьому повинно бути також надрукова­но значення попередньо заданої маси тари, за винятком приладу, на який поширюються вимо­ги 4.14, 4.15 або 4.17;

  • значення попередньо заданої маси тари позначено символом «РТ». Проте дозволено зам­інювати символ «РТ» цілими словами офіційною мовою країни, де будуть використовувати прилад.

  1. Положення блокування

    1. Запобігання зважуванню поза положенням «зважування»

Якщо прилад має один або декілька пристроїв блокування, то ці пристрої повинні мати лише дві стійкі позиції, які відповідають положенням «заблоковано» і «зважування». Зважування має бути можливим лише в положенні «зважування».

У приладі класу точності СЮ' за винятком вказаних у 4.14, 4.15 і 4.17, може бути

положення «попереднє зважування».

  1. Індикація положення

Положення «заблоковано» і «зважування» мають бути чітко показані.

  1. Допоміжні повірочні пристрої (переносні або стаціонарні)

    1. Пристрої з однією чи декількома платформами

Номінальне значення співвідношення між масою гир, розташованих на платформі для зрівно­важення певного вантажу, і цим вантажем не повинне бути менше ніж 1/5000 (це значення по­винно бути чітко вказано зверху платформи).

Значення маси гир, необхідних, щоб зрівноважити вантаж, маса якого дорівнює ціні повірочної поділки, повинно бути цілим числом, кратним 0,1 г.

  1. Пристроїв оцифрованою шкалою

Ціна поділки допоміжного повірочного пристрою повинна дорівнювати або бути менше ніж 1/5 від ціни повірочної поділки приладу, для якого його призначено.

  1. Вибір діапазону зважування в багатодіапазонному приладі

Діапазон, який на даний момент є робочим, має бути чітко позначено.

Ручний вибір діапазону зважування дозволено:

  • від меншого до більшого діапазону зважування — за будь-якого навантаження;

  • від більшого до меншого діапазону зважування — коли відсутнє навантаження на ванта- жоприймальному пристрої і відображуються нульові покази чи від'ємне значення маси нетто. При цьому дія тарування повинна бути відмінена і нульові покази повинні встановлюватися в грани­цях 0,25 ev І те, й інше має відбуватись автоматично.

Автоматичне перемикання дозволено:

  • від меншого до наступного більшого діапазону зважування - коли навантаження переви­щує максимальне значення маси брутто в робочому діапазоні;

  • лише від більшого до найменшого діапазону зважування - коли відсутнє навантаження на

вантажоприймальному пристрої, і відображуються нульові покази чи від’ємне значення маси нет­то. При цьому дія тарування повинна бути відмінена і нульові покази повинні установлюватися в границях ± 0,25 е^ І те, й інше має відбуватись автоматично.

  1. Пристрої для вибору (або перемикання) між різними вантажоприймальними— вагопередавальними пристроями і різними ваговимірювальними пристроями

    1. Компенсування дії нульового навантаження

Перемикальний пристрій повинен забезпечувати компенсування неоднакової дії нульового навантаження від різних вантажоприймальних—вагопередавальних пристроїв, що використову­ються.

  1. Установлювання на нуль

Установлювання показів приладу на нуль із будь-якою комбінацією різних ваговимірюваль­них пристроїв і різних вантажоприймальних пристроїв повинно бути однозначно можливим і та­ким, що відповідає вимогам 4.5.

  1. Неможливість зважування

Зважування повинно бути неможливим під час роботи перемикальних пристроїв.

  1. Ідентифікація використовуваних комбінацій

Використовувані комбінації вантажоприймальних і ваговимірювальних пристроїв повинні лег­ко розпізнаватися.

  1. Вимоги до датчиків

Ці вимоги замінюють 3.5.4 для датчика(-ів) приладу, що пройшов окремі випробовування згідно з OIML R60, яка призначає датчику частку р, = 0,7 від границі допустимої похибки комплект­ного приладу.