Примітка. Залежно від конкретного випадку можливо застосувати дії, відповідно до а) та Ь), або лише відповідно до а), або лише відповідно до Ь).

Дії, відповідно до а), зосереджують як на проміжних стадіях виробництва, так і на виробничому та вимірювальному устаткованні, їх налагодженні тощо. Ці контролювання і випробовування та їхня періодичність повинні бути обрані на підставі типу продукції і її складу, виробничого процесу і його складності, чутливості характеристик продукції до змін параметрів виробничого процесу тощо.

Виробник повинен запровадити і вести записи на підтвердження того, що відбиралися зразки і проводилися випробовування. Ці записи повинні чітко засвідчувати, чи задовольнило виробництво певні критерії вимог щодо нього, і повинні зберігатися протягом принаймні трьох років. Ці записи по­винні бути доступні для інспектування.

Якщо продукція не відповідає критеріям приймання, то до неї повинні застосуватися відповідні дії, негайно повинні бути розроблені та впроваджені коригувальні заходи і продукція або партія невідповідної продукції повинна бути ізольована і належним чином ідентифікована. Після усунення невідповідності критеріям приймання продукція підлягає повторним випробовуванням.

Результати контролювання/випробовування та перевіряння повинні належним чином реєструва­тися. Опис продукції, дата виготовлення, застосований метод випробовування, результати випробуван­ня та критерії приймання продукції повинні бути занесені до записів за підписом особи, відповідаль­ної за контролювання/випробовування та перевіряння. Що стосується будь-якого результату контро­лювання, який не відповідає вимогам цього стандарту, то він повинен бути зареєстрований разом із коригувальними заходами, щодо виправлення цієї ситуації (наприклад, подальші випробовування, зміни та коригування у виробничому процесі, доведення продукції до відповідного стану або її утилізація).

Одиночна продукція або партії продукції і відповідна виробнича документація повинні бути цілком ідентифіковані і простежувані.

ZA.2.2.3.4 Первинне інспектування виробництва і ВКП

Первинне інспектування виробництва і ВКП повинне виконуватися, коли виробничий процес нала­годжений і функціює нормально. Виробництво і документація з ВКП повинні бути оцінені, щоб перевіри­ти, чи виконуються вимоги ZA.2.2.3.1 і ZA.2.2.3.2 .

Під час оцінювання повинно бути перевірено, що:

  1. усі ресурси, необхідні для досягнення кожної характеристики продукції, які вимагаються цим стандартом, є або будуть у наявності та

  2. процедури з ВКП, відповідно до документації з ВКП, є або будуть впроваджені і практично ви­конуватися та

  3. кожний виріб відповідає або буде відповідати зразкам, що пройшли перевіряння типу продукції, для яких відповідність цьому стандарту було перевірено.

Усі місця, де розташовано кінцеве збирання або принаймні кінцеві випробовування відповідної продукції, повинні бути оцінені для переконання, що вищезазначені умови від а) до с) виконуються.

Якщо система ВКП охоплює більше ніж один різновид продукції, виробничу лінію або виробничий процес, і перевірено, що загальні вимоги виконуються під час оцінювання одного різновиду продукції, виробничої лінії або виробничого процесу, то не треба повторювати оцінювання загальних вимог під час оцінювання ВКП іншого виду продукції, виробничої лінії або виробничого процесу.

За умови подібності виробничого процесу, оцінювання, що проведено раніше, згідно з вимогами цього стандарту, можуть бути прийняті до уваги, якщо вони були зроблені за тією самою системою оцінювання відповідності на тій самій продукції або продукції, що має подібний дизайн, конструкцію і функційні можливості, тоді їхні результати можна застосувати до даної продукції.

Примітка. Та сама система оцінювання відповідності означає інспектування ВКП незалежною третьою стороною під відпо­відальність органу сертифікації продукції, який на даний момент є уповноваженим органом сертифікації продукції.

Усі оцінювання та їхні результати повинні бути задокументовані у звіті.

ZA.2.2.3.5 Постійне наглядання за ВКП

Наглядання за ВКП повинно проводитися принаймні один раз на рік.

Наглядання за ВКП повинно містити в собі перегляд плану (планів) якості і процесу (процесів) виробництва кожного різновиду продукції для визначення, чи мали місце будь-які зміни з дати остан­нього оцінювання або наглядання і, якщо так, то суттєвість цих змін повинна бути оцінена.

Перевіряння повинно бути проведено для гарантування того, що, як і раніше, плани якості правиль­но впроваджені та виробниче устатковання правильно підтримується і калібрується.

Записи випробовувань і вимірювань, зроблених під час виробничого процесу та приймання гото­вої продукції, повинні бути проаналізовані для впевненості в тому, що отримані результати співпада­ють із результатами для зразків, які витримали початкове перевіряння типу продукції, а також, що були запроваджені коригувальні дії для невідповідного устатковання.

Наглядання за ВКП можна проводити як частину наглядання або повторного оцінювання системи управління якістю (наприклад, згідно з EN ISO 9001).

ZA.2.2.4 Процедура для модифікацій

У разі модифікацій продукції, змін процесу виробництва або системи ВКП, що можуть вплинути на характеристики продукції, встановлені цим стандартом, усі характеристики, надані у таблиці ZA.1, які можуть змінитися внаслідок модифікації, повинні бути піддані початковому випробовуванню типу продукції або технічному оцінюванню, за винятком описаних у ZA.2.2.2.3 та ZA.2.2.2.4. Якщо необхід­но, повинно бути виконане повторне оцінювання виробництва та системи ВКП для тих аспектів, на які може вплинути модіфікація.

Будь-яке оцінювання та його результати повинні бути задокументовані у звіті.

ZA.3 Знак марковання СЄ, маркування і супровідна документація

Виробник або його повноважний представник в ЕЕА є відповідальними за використовування зна­ка марковання СЄ. Знак марковання СЄ (згідно з Директивою 93/68/ЕЕС) треба розміщувати на про­дукції разом із номером сертифіката відповідності ЄК і ідентифікаційним номером уповноваженого орга­ну сертифікації продукції. Якщо ідентифікаційний номер уповноваженого органу є частиною номера сертифіката відповідності, то достатньо використовувати лише номер сертифіката відповідності.

Національне пояснення

ЕЕА— скорочення від European Economic Area — Європейська економічна зона.

Знак марковання СЄ повинен бути додатково вказаний у супровідній торговельній документації та доповнений:

  1. ідентифікаційним номером уповноваженого органу сертифікації продукції,

  2. назвою або ідентифікаційною познакою і юридичною адресою виробника;

  3. двома останніми цифрами року, у якому було проведене маркування знаком СЄ;

  4. номером сертифіката відповідності ЄК;

  5. посиланням на цей стандарт (EN 54-16), його датою та будь-якими змінами до нього;

  6. переліком необов’язкових функцій з вимогами (див. 13.2.1а);

д) назвою будівельної продукції (тобто устатковання керування та індикації мовленнєвого опові­щування для систем пожежної сигналізації для будівель);

  1. познакою типу/моделі продукції;

  2. іншою інформацією, що вимагається 13.2.1, або посиланням на документацію з такою інформа­цією, яка повинна мати чітке позначення і надаватися виробником.

На рисунку ZA.1 наведено приклад інформації, що надається в супровідній торговельній докумен­тації, у разі маркування знаком СЄ

.С€

0123

AnyCo Ltd P.O. Box 21, B1050
08

0123 —CPD —002

EN 54-16

Устатковання керування та індикації мовленнєвого оповіщування
для систем пожежної сигналізації для будівель

ABC 123

Присутні необов’язкові функції:

Аварійні мікрофони

Ручне керування мовленнєвим
оповіщуванням

Вихід на пожежні оповіщувачі

Режим вимкнення

Інші технічні дані: див. Doc. 123/2007,
що знаходиться у виробника

Рисунок ZA.1 Приклад інформації, яку вказують у супровідній торговельній
документації, у разі маркування знаком СЄ

Примітка 1. Європейські закони, не обмежені на національному рівні, наводити не потрібно.

Примітка 2. Якщо на даний виріб поширюється кілька директив, то нанесення на нього знака СЄ означає відповідність його кожній з них.

ZA.4 Сертифікат відповідності ЄК і декларація відповідності ЄК

Національна примітка

Для введення продукції в обіг на території України видається національний сертифікат відповідності.

Після того, як буде досягнуто відповідності вимогам цього додатку, уповноважений орган серти­фікації продукції повинен оформити сертифікат відповідності (тобто сертифікат відповідності ЄК), який надає виробнику право маркувати продукцію знаком СЄ. Такий сертифікат повинен містити:

  • назву, адресу та ідентифікаційний номер уповноваженого органу сертифікації продукції;

  • номер сертифіката;

  • назву та адресу виробника або його повноважного представника в ЕЕА;

Примітка 1. Виробником може бути також особа, відповідальна за розміщування продукції на ринку ЕЕА, якщо вона бере на себе відповідальність за маркування знаком СЄ.

  • назву будівельної продукції (тобто устатковання керування та індикації мовленнєвого оповіщу­вання для систем пожежної сигналізації для будівель);

  • позначення типу/моделі продукції;

  • положення, яким відповідає продукція (тобто додаток ZA цього стандарту);

  • будь-які особливі умови застосовування продукції (за потреби);

  • умови чинності цього сертифіката, якщо такі є;

  • прізвище і посаду особи, уповноваженої підписувати цей сертифікат.

Крім того, виробник повинен оформити і зберігати декларацію відповідності (тобто декларацію відповідності ЄК), що містить такі дані:

  • назву та адресу виробника або його повноважного представника в ЕЕА;

  • назву будівельної продукції (тобто устатковання керування та індикації мовленнєвого оповіщу­вання для систем пожежної сигналізації для будівель) та копію інформації, яка супутня маркуванню СЄ;

Примітка 2. Якщо частина інформації, що має наводитися в декларації, вже зазначена під час маркування знаком СЄ, її повторно не вказують.

  • позначення типу/моделі продукції;

  • положення, яким відповідає продукція (тобто додаток ZA цього стандарту) та посилання на протокол(и) первинного перевіряння типу продукції (ППТ) та акти виробничого контролювання якості продукції (за наявності);

  • будь-які особливі умови застосовування продукції (за потреби);

  • номер доданого сертифікату відповідності ЄК;

  • назву, адресу та ідентифікаційний номер уповноваженого органу сертифікації продукції;

  • прізвище і посаду відповідальної особи, уповноваженої підписувати декларацію від імені виробника чи його уповноважного представника.

Вищезгадані декларація і сертифікат повинні бути надані (якщо це вимагається) на мові або мовах передбачуваної країни-користувача продукції.

Національна примітка.

Для введення продукції в обіг на території України маркування здійснюється національним знаком відповідності. Форма знака відповідності та правила маркування наведено в постанові Кабінета Міністрів від 29 листопада 2001 р. № 1599.

БІБЛІОГРАФІЯ

1 EN 61260:1995 Electroacoustics — Octave-band and fractional-octave-band filters (Електроакустика, іка. Фільтри з шириною смуги, що дорівнює октаві чи частині октави) (ІЕС 61260:1995).

Код УКНД 13.220.20

Ключові слова: устатковання керування та індикації мовленнєвого оповіщування, маркування, методи випробовування, системи пожежної сигналізації.