Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.Таблиця 1 - Заходи, які повинен вжити орган з сертифікації у випадку невідповідності результатів внутрішнього контрольного та/або зовнішнього аудитного випробування

Критерій

Предмет аналізування

Невідповідність результату(ів) випробування а>

Заходи, які повинен вжити орган з сертифікації

Повідомлення про невід­повідність

Повідомлення про невідповідність 3 попередженням Ь)

Скасування сертифіката відповідності с>

Задане характе­ристичне значення

Внутрішні контрольні випробу­вання

Всі результати випробувань за контроль­ний період

Невідповідність результатів випробування вимогам статистичних критеріїв відповідності, встановленим відповідним стандартом на продукцію

Перша невід­повідність результатів випробувань

Невідповідність резуль­татів випробувань однієї властивості при двох статистичних оцінках поспіль

Невідповідність резуль­татів випробувань однієї властивості при трьох статистичних оцінках поспіль

Граничне значення одиничного результату

Внутрішні контрольні та зовнішні аудитні випробування

Одиничні результати випробувань

Невідповідність будь-якого окремого результату вимо­гам критерію відповідності для одиничних результатів щодо граничних значень, встановлених у відповідному стандарті на продукцію

Перша невід­повідність окремого результату випробування

Друга невідповідність результату випробувань однієї властивості про­тягом 12 f) місяців

Третя невідповідність результату випробувань однієї властивості протягом 12f) місяців е)

а> Невідповідності різних властивостей розглядаються окремо.

Ь) Мінімальна періодичність внутрішніх контрольних випробувань повинна бути подвоєна протягом двох місяців після отримання повідомлення з попередженням, поки орган з сертифікації не отримає доказ того, що від часу першого виявлення невідповідності та до Ті усунення були вжиті відповідні заходи, включаючи подвоєння мінімальної періодичності внутрішніх контрольних випробувань протягом не менше двох місяців.

с) Скасування сертифіката завжди обґрунтовують на підставі конкретної оцінки.

d> У випадку перевищення границі стандартної міцності надання повідомлення про невідповідність з попередженням повинно ґрунтуватись на рішенні на під­ставі конкретного випадку.

е> Лише якщо інформація щодо попереднього невідповідного результату випробувань була доступна на час відбору проб.

  1. f) 24 місяці для цементів для будівельних розчинів. На підставі оцінки результатів аудитного випробування проб, відібраних на одному підприємстві/складі (див. 5.4 та додаток А)

Якщо порівняння показників міцності у віці 28 діб згідно з А.З мають відхилення, які свідчать про похибки при відборі проб або випробуваннях, необхідно визначити їх причини. Необхідно ідентифікувати будь-які відхилення інших властивостей, що можуть привести до невідповідності та вжити належні заходи. Орган з сертифікації має вирішити, чи були здійснені відповідні коригувальні дії для усунення цих відхилень, а також визначити будь-які інші потрібні заходи, які включають, якщо необхідно, коригування всіх суттєвих результатів.

Якщо результати аудитних випробувань містять результат, який відрізняється від встанов­лених характеристичних значень, то орган, що здійснює перевірку, повинен оцінити результати внутрішніх контрольних випробувань виробника за належний період часу та надати звіт органу з сертифікації. Якщо встановлено, що внутрішні контрольні випробування є задовільними, подальші дії непотрібні. Якщо внутрішні контрольні випробування підтверджують дані аудитного випро­бування, то орган з сертифікації має вжити заходи, визначені в таблиці 1.

Якщо результати аудитного випробування не відповідають вимогам до граничного значення одиничного результату, встановленим в розділі "Критерії відповідності" відповідного стандарту на продукцію, то орган з сертифікації має вжити заходи, визначені в таблиці 1.

Національне пояснення

Див. "Національне пояснення" до 4.3.1.

  1. ПРОЦЕДУРА ОЦІНЮВАННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ТРЕТЬОЮ СТОРОНОЮ

Якщо виробник подав заявку на оцінювання відповідності цементу, то орган з сертифікації має провести первинну перевірку підприємства та внутрішнього контролю продукції (якщо потрібно) (див. 5.5), а також первинне випробування першої проби цементу, відібраної згідно з 5.4.1 - 5.4.4 для аудитного випробування у випробувальній лабораторії, включаючи оцінку речовинного складу.

Якщо така перевірка (у випадку її проведення) покаже, що вимоги 5.5 задоволені і результати первинного випробування першої проби відповідають вимогам відповідного стандарту на про­дукцію, то орган з сертифікації повинен видати сертифікат відповідності.

Протягом початкового періоду орган з сертифікації повинен оцінювати результати аудитних випробувань, отримані у випробувальній лабораторії, та результати внутрішніх контрольних вип­робувань виробника (див. 5.6.3).

Якщо ця оцінка задовільна, сертифікат відповідності зберігає чинність до того часу, поки його не буде скасовано (або призупинено внаслідок дій, здійснених у випадку невідповідності, див. розділ 6).

Якщо виробник довгостроково припиняє виробництво певного сертифікованого цементу, він має повідомити про це орган з сертифікації, і відповідний сертифікат відповідності буде скасовано. Вважається, що припинення на довгий строк виробництва певного цементу має місце, коли від дати останнього відбору проби виробником пройшло дванадцять місяців.

В межах даного типу або класу міцності цементу, який вже виробляють на даному підприємстві і на який виробник одержав сертифікат відповідності, визначений цемент з зовсім іншим складом, фізичними або хімічними властивостями, або міцністю на стиск, на вимогу виробника, може бути оцінений, сертифікований та ідентифікований як інший цемент. В подібних випадках сертифікат відповідності може бути виданий на базі внутрішнього контролю якості виробника (див. 4.3.1) та першої проби, відібраної для аудитного випробування у випробувальній лабораторії (див. 5.4).

  1. СЕРТИФІКАТ ВІДПОВІДНОСТІ ТА ПОЗНАЧЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ

    1. Зазначення відповідності

Відповідність цементу вимогам стандарту на продукцію має бути зазначена сертифікатом відповідності, виданим органом з сертифікації, та застосуванням виробником знака відповідності.

  1. Сертифікат відповідності

Сертифікат відповідності повинен містити передусім наступне:

  1. найменування та адресу органу з сертифікації;

  2. найменування та адресу виробника та підприємства;

  3. стандартне позначення цементу згідно з відповідним стандартом на продукцію та будь-які інші необхідні додаткові відомості;

  4. вказівку, що цей цемент відповідає вимогам відповідного стандарту на продукцію і що ця відповідність встановлена згідно з цим стандартом;

  5. номер сертифіката.

Сертифікат відповідності надає виробнику право використовувати знак відповідності на паку­ванні та документації на сертифікований цемент.

Примітка. Щодо сертифіката відповідності для держав ЄС див. додаток ZA до EN 197-1.

  1. Позначення відповідності

Позначення відповідності повинно містити знак відповідності, а також наступне:

  1. ідентифікаційний (реєстраційний) номер органу з сертифікації, відповідального за видачу сертифіката відповідності;

  2. найменування або ідентифікаційне позначення виробника та підприємства;

  3. дві останні цифри року, в якому був нанесений знак відповідності;

  4. номер сертифіката відповідності;

  5. стандартне позначення цементу згідно з відповідним стандартом на продукцію та будь-які необхідні додаткові відомості.

Примітка. Щодо ЄС позначення відповідності див. додаток ZA до EN 197-1.

  1. ВИМОГИ ДО ВІДВАНТАЖУВАЛЬНИХ ЦЕНТРІВ

    1. Загальні вимоги

Посередники, які керують відвантажувальними центрами, зобов'язані нести відповідальність за збереження якості, ідентичність та відповідність сертифікованих цементів (цементів, що мають сертифікат відповідності, виданий виробнику згідно з цим стандартом, та позначених знаком відповідності).

Посередник повинен підтвердити, що відповідність отриманого насипом сертифікованого цементу зберігалась під час транспортування, прийняття, збереження, пакування та відвантаження і що якість та ідентичність цього цементу забезпечені від моменту отримання від виробника і до поставки споживачу. Це має бути доведено додержанням вимог, наведених в 9.2 та 9.3.

Національний відхил

Доповнити розділ 9.1 першим реченням такого змісту: "Фірма-відвантажувальний центр, яка придбає у виробника сертифікований цемент насипом, зобов’язана проводити сертифікацію продукції в пакуванні відповідно до вимог чинного законодавства".

Національне пояснення

Ця вимога передбачена в Україні для відвантажувальних центрів відповідно до 4.6 Правила обов’язкової сертифікації будівельних матеріалів, виробів та конструкцій (затверджених наказом Держстандарту України від 11.04.97 р. № 192 та зареєстрованих в Мін’юсті України 18.06.97 р. за № 222/2026), згідно з якими "Фірма-відвантажувальний центр, яка отримує від виробника сер- тифікований цемент насипом, зберігає його і пакує за допомогою відповідного обладнання, зобов’язана проводити сертифікацію своєї продукції".

  1. Задачі посередника

    1. Заходи для збереження якості цементу

Посередник мусить підтвердити, що він застосував заходи для збереження якості серти- фікованого цементу, для цього він повинен мати Настанову з якості, яка описує політику в галузі якості і організаційну структуру та, відповідно, охоплює купівлю, транспортування, прийняття, обробку, зберігання, випробування та відвантаження цементу, з урахуванням принципів, викла­дених в розділі 4 для виробника.

Зокрема ці заходи повинні включати належні вхідні та ідентифікаційні випробування, щоб підтвердити, що сертифікований цемент насипом, поставлений у відвантажувальний центр, не зазнав забруднення або старіння і відповідає цементу, визначеному в закупівельних і супровідних документах. Крім того мають бути вжиті відповідні заходи, що забезпечують впевненість у тому, що різні цементи (різні за типом, класом міцності та/або походженням) зберігають в окремих силосах та забруднення цементу виключене.

Мінімальна періодичність вхідних ідентифікаційних випробувань становить одне випробування на поставку, але не менше одного випробування на 500 т. Властивості, які мають бути визначені з метою швидкої ідентифікації (наприклад, тонкість помелу, втрати маси при прожарюванні або колір) можуть бути обрані посередником за умови узгодження з органом, що проводить інспекцію.

Національне пояснення

Див. "Національний відхил" і "Національне пояснення" до 4.1.2.

  1. Підтверджувальні внутрішні випробування проб, відібраних в відвантажуваль- ному центрі

Посередник має провести внутрішні підтверджувальні випробування проб, щоб підтвердити, що сертифікований цемент зберігає свої властивості. Періодичність відбору проб та випробувань, методи випробувань та випробувані властивості мають насамперед відповідати тим, що зазначені в таблиці 2. Необхідно порівняти результати підтверджувальних внутрішніх випробувань, прове­дених в відвантажувальному центрі та на підприємстві, яке поставляє сертифікований цемент.

Підтверджувальні внутрішні випробування можуть бути проведені в лабораторії посередника або в зовнішній лабораторії. Представникам органу, що здійснює інспекцію, повинен бути наданий доступ до лабораторії, щоб перевірити відповідність обладнання, яке застосовують для випро­бування цементу, вимогам 5.5.4 та 4.3.3.

Кожний із результатів підтверджувальних внутрішніх випробувань, проведених посередником для кожного сертифікованого цементу, повинен залишатись в межах максимального та міні­мального значень результатів відповідних внутрішніх контрольних випробувань виробника за будь-який даний контрольний період.

  1. Задачі третьої сторони

    1. Нагляд, оцінювання та прийняття заходів для збереження якості цементу та підтверджувальні внутрішні випробування

Третя сторона повинна провести первинне інспектування, а потім один раз на рік нагляд, оцінювання та прийняття заходів посередника щодо збереження якості сертифікованого цементу. Поряд з іншим при інспектуванні треба оцінити придатність обладнання, враховуючи вимоги 5.5.3 та 5.5.4, що необхідно, та дослідити систему розвантаження, приміщення для зберігання, систему відвантаження і лабораторію. Зокрема особливу увагу слід приділяти процедурам, прийнятим для запобігання неправильного розподілу або змішуванню різних цементів.

Третя сторона в процесі нагляду повинна не менше ніж двічі на рік проводити перевірку щодо відповідності результатів підтверджувальних внутрішніх випробувань посередника вимогам 9.2.2. Якщо результати цих внутрішніх випробувань виходять за межі діапазону максимального та мінімального значень внутрішніх випробувань на підприємстві за відповідний контрольний період, право на продовження використовувати знак відповідності повинно базуватись на оцінюванні конкретних випадків.