ГОСТ 24856—81 Арматура трубопроводная промышленная. Термины и определения

Національне пояснення

ГОСТ 8.586.1-2005 (ИСО 5167-2:2003) Державна система забезпечення єдності вимірювань. Вимірювання витрати та кількості рідин і газів за допомогою стандартних звужувальних пристроїв. Частина 1. Принцип методу вимірювання і загальні вимоги

ГОСТ 8.586.5-2005 Державна система забезпечення єдності вимірювань. Вимірювання витрати та кількості рідин і газів за допомогою стандартних звужувальних пристроїв. Частина 5. Методика виконання вимірювань

ГОСТ 17378—2001 Деталі трубопроводів безшовні приварні з вуглецевої й низьколегованої сталі. Переходи. Конструкція

ГОСТ 24856—81 Арматура трубопровідна промислова. Терміни і визначення

Примітка. Користуючись цим стандартом, доцільно перевірити дію стандартів (і класифікаторів), на які є посилання, на території держави за інформаційним покажчиком.стандартів (і класифікаторів), який складено станом на 1 січня поточного року, і за відповідними інформаційними покажчиками, які опубліковано в поточному році. Якщо документ, на який е посилання, замінено (змінено), то, користуючись цим стандартом, треба керуватися заміненим (зміненим) стандартом. Якщо документ, на який є посилання, відмінений без заміни, то положення, у якому наведено посилання на нього, застосовується в частині, що не стосується цього посилання.

З ТЕРМІНИ, ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ, ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ

В цьому стандарті застосовують терміни, визначення понять, познаки та скорочення, наведені в ГОСТ 8.586.1.

  1. ПРИНЦИПИ МЕТОДУ ВИМІРЮВАННЯ ТА ОБЧИСЛЕННЯ

    1. Принцип методу вимірювання

      1. Метод вимірювання витрати середовища, яке протікає у ВТ, ґрунтується на створенні у ВТ, за допомогою труби Вентурі місцевого звуження потоку, частина потенціальної енергії якого переходить в кінетичну енергію, середня швидкість потоку в місці його звуження підвищується, а статичний тиск стає меншим за статичний тиск до труби Вентурі. Ця різниця тиску (перепад тиску) є тим більшою, чим більшою є витрата середовища, і, отже, вона може бути мірою витрати.

      2. Масову витрату середовища в загальному випадку обчислюють за формулою: дт=(тг^/4)ЕСє(2рДр)0'5. (4,1)

Виведення формули (4.1) наведено в ГОСТ 8.586.1 (додаток А).

  1. Зв'язок масової витрати середовища, об’ємної витрати середовища за робочих умов і об'ємної витрати середовища, приведеної до стандартних умов, встановлює формула:

Р = Рс Рс •(4.2)

  1. Обчислення витрати середовища

Масову витрату середовища визначають за формулою (4.1) після визначення параметрів, які або вимірюють безпосередньо, або обчислюють за результатами вимірювання інших параметрів.

Коефіцієнт витікання труби Вентурі залежить від числа Re, яке саме залежить від витрати середовища, тому рівняння для обчислення витрати є неявним. В цьому разі витрата середовища може бути отримано методом ітерацій. Порядок проведення ітерацій наведено в ГОСТ 8.586.1 (додаток В) і ГОСТ 8.586.5 (розділ 8).

Формули для визначення об'ємної витрати середовища за робочих умов вимірювань і об’ємної витрати середовища, приведеної до стандартних умов, наведено в ГОСТ 8.586.5.

  1. ТРУБИ ВЕНТУРІ

    1. Межі застосування

      1. Загальні положення

Межі застосування труб Вентурі залежать від їх різновиду, зумовленого способом виготовлення їх вхідної конічної частини і профілю перетину вхідного конуса і горловини. Способи виготовлення труб Вентурі і межі їх застосування наведено в 5.1.2, 5.1.3 і 5.1.4.

  1. Труби Вентурі з литою (без оброблення) вхідною конічною частиною

Трубу Вентурі виготовляють виливанням у пісочну форму або Іншими способами, які не передбачають оброблення вхідної конічної частини труби Вентурі. Горловину труби Вентурі обробляють, а місця переходу між конічними і циліндричними елементами заокруглюють.

Цей різновид труби Вентурі застосовують за таких умов:

0,10 м < D £ 0,80 м;

0,30 $ |3 £ 0,75; Re > 4-Ю4.

  1. Труби Вентурі з обробленою вхідною конічною частиною

Трубу Вентурі виготовляють виливанням. Вхідну конічну частину, горловину і вхідну циліндричну частину обробляють. Переходи між конічними і циліндричними елементами може бути виконано із заокругленнями або без них.

Цей різновид труби Вентурі застосовують за таких умов:

. 0,05 м 0,25 м;

0,40 0,75; 4-104 р ^ReS 108-ft.

  1. Труби Вентурі із зварною вхідною конічною частиною з листової сталі

Трубу Вентурі зазвичай виготовляють зварюванням. Для великих діаметрів ВТ труба Вентурі може не мати механічного оброблення, якщо виконують допуск, заданий в 5.2.4. У труб Вентурі, призначених для застосування у ВТ малого діаметра, обробляють горловину.

Цей різновид труби Вентурі застосовують за таких умов:

0,20м £0^ 1,20 м;

0,40 £ р £ 0,70;

Re £ 4-Ю4.

  1. Профіль труби Вентурі

    1. На рисунку 1 показано розріз труби Вентурі в площині, яка проходить через її вісь. Позначення елементів і геометричних параметрів труби Вентурі, наведені на рисунку 1, застосовують далі в цьому розділі.



А - вхідна циліндрична ділянка; В - збіжна конічна частина; С - горловина;

Е - дифузор; F - площини з’єднання елементів труби Вентурі; с - див. 5.4.7

Рисунок 1 - Геометричний профіль труби Вентурі

Труба Вентурі складається з вхідної циліндричної ділянки А, збіжної конічної частини В, циліндричної горловини С і дифузора Е. Внутрішня поверхня труби Вентурі є циліндричною і концентричною до осі ВТ. Співвісність збіжної конічної частини В і циліндричної горловини С перевіряють візуально.

  1. Мінімальна довжина вхідної циліндричної ділянки А, виміряна від місця її з'єднання з ВТ до площини перетину внутрішніх поверхонь А і В, повинна відповідати вимогам 5.2.8, 5.2.9 і 5.2.10.

Діаметр D визначають вимірюваннями внутрішніх діаметрів вхідної циліндричної ділянки А в площині отворів для відбирання тиску. Мінімальна кількість вимірювань повинна дорівнювати кількості отворів для відбирання тиску (але не менше чотирьох). Вимірювання проводять поблизу отворів для відбирання тиску, а також між ними в діаметральних площинах, розташованих приблизно під однаковими кутами одна до одної. Середнім значенням результатів вимірювання вважають значення D. При цьому відносна невизначеність результату вимірювання, яку вносить вимірювальний інструмент, не повинна перевищувати 0,1 %.

Діаметр вхідної циліндричної ділянки А треба також виміряти в площинах, розміщених на її початку і кінці. Жоден із діаметрів, виміряних по довжині вхідної циліндричної ділянки, не повинен відрізнятися більше ніж на 0,4 % від середнього значення.

  1. Збіжна конічна частина В для всіх видів труб Вентурі повинна мати кут конуса 2Ht1° ( див. рисунок 1). Цю частину обмежено на вході площиною, яка проходить через перетин поверхонь В і А (або їх продовженням), і на виході - площиною перетину поверхонь В і С (або їх продовженням).

Загальна довжина збіжної конічної частини В, виміряна паралельно до осі труби Вентурі, приблизно дорівнює 2,7(0 - d).

Місце переходу збіжної конічної частини В у вхідну циліндричну ділянку А має радіус Rt значення якого залежить від виду труби Вентурі.

Профіль збіжної конічної частини В і місця його переходу у вхідну циліндричну ділянку і горловину перевіряють за допомогою шаблону. Відхил профілю збіжної конічної частини від профілю шаблону в будь-якому місці не повинно перевищувати 0,0040.

Внутрішньою поверхнею збіжної конічної частини вважають поверхню обертання, для якої два діаметри, виміряні в одній площині, перпендикулярній до осі обертання, відрізняються від середнього значення діаметра не більше ніж на ±0,4 %.

  1. Горловина С повинна бути циліндричною. На вході горловину обмежено площиною, яка проходить через перетин частини В з горловиною С (або їх продовженнями), на виході - площиною перетину горловини С з поверхнею дифузора Е (або їх продовженнями). Довжина горловини С, тобто відстань між наведеними площинами, повинна дорівнювати (1 ± 0,03)d незалежно від виду труби Вентурі.

В місці з'єднання горловини С із збіжною конічною частиною В є заокруглення з радіусом R2, а в місці спряження горловини і дифузора - заокруглення з радіусом R3. Величини R2 і R3 залежать від виду труби Вентурі.

Діаметр горловини d обчислюють згідно з ГОСТ 8.586.1 (рівняння 5.4). За значення діаметра d20 вважають середнє значення результатів вимірювань внутрішніх діаметрів горловини в площині отворів для відбирання тиску. Мінімальна кількість вимірювань повинна дорівнювати кількості отворів для відбирання тиску (але не менше ніж чотирьом). Вимірювання проводять поблизу отворів для відбирання тиску, а також між ними в діаметральних площинах, розташованих під приблизно однаковими кутами одна до одної. При цьому відносна невизначеність результату вимірювання діаметра, яка вноситься вимірювальним інструментом, не повинна перевищувати 0,02 %.

Діаметри горловини повинні також бути виміряні в площинах, розміщених на її початку і кінці. Жоден із значень діаметрів, виміряних по довжині горловини, не повинен відрізнятися від середнього значення більше ніж на ± 0,1 %.

Горловина труби Вентурі повинна бути оброблена на верстаті або мати по всій довжині гладку поверхню, чистота оброблення якої повинна відповідати вимогам 5.2.7.

Криві з радіусом R2 і R3, які з’єднують горловину з дифузором і вхідною циліндричною частиною, є твірними поверхні обертання, як наведено в 5.2.3. Ці вимоги вважають виконаними, якщо значення двох діаметрів, виміряні в одній площині, перпендикулярній до осі обертання, відрізняються від значення середнього діаметра не більше ніж на ±0,1 %.

Значення радіусів R2 і R3 повинні бути перевірені за допомогою шаблону.Для кожного радіуса, приблизно в середній частині профілю шаблону, визначають його максимальний відхил від профілю труби Вентурі. Значення максимального відхилу не повинно перевищувати 0,02Ф

  1. Дифузор Е повинен мати кут ер (див. рисунок 1) в межах від 7° до 15’ Рекомендовано вибирати кут, не більший, ніж 8°.

Найменший діаметр дифузора повинен бути не меншим, ніж діаметр горловини.

  1. Труба Вентурі називається «вкороченою», якщо вихідний діаметр дифузора є меншим за діаметр D. Дифузор може бути вкорочено на 35 % його довжини.

  2. Чистота оброблення горловини і поверхонь спряження повинна задовольняти умову: Ra £І0^с/. Внутрішня поверхня дифузора не потребує механічного оброблення, але повинна бути чистою і гладкою. Чистота оброблення інших частин труби Вентурі залежить від її виду.

  3. Профіль труби Вентурі з литою (без оброблення) вхідною конічною частиною повинен мати такі характеристики:

  • внутрішня поверхня вхідної конічної частини повинна бути без раковин, тріщин, вибоїн, нерівностей і забруднень, Ra £10цО;

  • мінімальна довжина вхідної циліндричної ділянки А повинна дорівнювати меншому з двох значень - D або 0,250+250 мм (див. 5.2.2);

  • внутрішня поверхня вхідного циліндра А може бути не оброблена, якщо її якість така сама, як якість поверхні вхідної конічної частини В;

  • = (1,375 ± 0,275)0;

  • R2= (3,625 ± 0,125)ф

  • довжина циліндричної частини горловини повинна бути не меншою, ніж Д73;

  • довжина циліндричної частини горловини між кінцем радіуса R2і площиною, яка проходить через осі отвору для відбирання тиску, так само, як і довжина циліндричної частини між площиною, яка проходить через осі отворів для відбирання тиску, і початком радіуса R3 повинна бути не меншою, ніж с//6 (для довжини горловини див. Також 5.2.4);

  • радіус F?3 повинен бути від 5d і до 15ф оптимальне значення становить 10d (якщо вибране не оптимальне значення, то рекомендовано за малих кутів <р встановлювати значення радіуса R3 більше ніж 10d).

  1. Профіль труби Вентурі з обробленою вхідною конічною частиною повинен мати такі характеристики:

  • мінімальна довжина вхідної циліндричної ділянки повинна дорівнювати О;

  • Ri повинен бути меншим, ніж 0,250, і переважно дорівнювати нулю;

  • R2 повинен бути меншим, ніж 0,25с/, і переважно дорівнювати нулю;

  • довжина циліндричної частини горловини між кінцем радіуса R2 і площиною, яка проходить через осі отвору для відбирання тиску, повиннабути-не-меншою, ніж 0,25с/;

  • радіус R3 повинен бути меншим, ніж 0,25d, і переважно дорівнювати нулю.

Поверхню вхідної циліндричної і збіжної конічної ділянок обробляють так само, як і поверхню горловини (див. 5.2.7).

  1. Профіль труби Вентурі із зварною вхідною конічною частиною з листової сталі повинен мати такі характеристики:

• мінімальна довжина вхідної циліндричної ділянки А повинна дорівнювати D;

  • між циліндричною ділянкою А і вхідним конусом В не повинно бути перехідних кривих, крім утворених внаслідок зварювання;

  • між вхідним конусом В І горловиною С не повинно бути перехідних кривих, крім утворених за рахунок зварювання;

  • між горловиною СІ дифузором Е не повинно бути перехідних кривих;

  • внутрішня поверхня ділянок А і В повинна бути чистою, без відкладень і напливів зварювання, допускається цинкування цієї поверхні, Ra < 5-10"*О;

  • внутрішні зварні шви повинні бути на одному рівні з прилеглими поверхнями і не знаходитися поблизу отворів для відбирання тиску.