Видаляють підкладку, загинають 12 мм з одного кінця зразка, клейовим шаром всередину, утворюючи петлю. Притискають другий кінець зразка для випробувань до кінця випробовувальної пластини. Утримують загнутий кінець зразка для випробувань так, щоб він не торкався пластини, а містився на невеликій відстані над нею, виконують прикочування валиком з механічним або ручним приводом в обох напрямках, щоб приклеїти стрічку до пластини. Така процедура запобігає потраплянню повітря між клеєм і пластиною. У випадку виникнення такої ситуації, зразок для випробування бракують.
Відшарування зразка для випробування від випробовувальноїпластини
Згідно з 5.5.3.2.
Подання результатів
Згідно з 5.6.
Протокол випробування
Згідно з 5.7.
— як для відкритої, так і для закритої випробовувальної сторони.
МЕТОД 4. САМОКЛЕЙКІ СТРІЧКИ. ВИМІРЮВАННЯ АДГЕЗІЇ ПІДКЛАДКИ ДО САМОКЛЕЙКОЇ СТРІЧКИ ПІД КУТОМ 180°
Принцип
Метод 4 полягає у вимірюванні сили, що необхідна для відшаровування підкладки від самоклейкої стрічки під кутом 180°.
Двосторонні стрічки
Смужку двосторонньої стрічки приклеюють до відповідної пластини. Цю пластину закріплюють у вертикальному положенні в нерухомому затискачі установки для випробувань на розтягування. Рухомий затискач установки тягне за вільний кінець підкладки під кутом 180° до самоклейкої стрічки. Міцність клейового з’єднання вимірюють як силу, що необхідна для безперервного відшаровування підкладки від клейкої поверхні, причому лінія відшарування перпендикулярна напрямку прикладеної сили.
Односторонні стрічки
Згідно з 8.1.1, з такою зміною у першому реченні: для приклеювання односторонньої стрічки до випробовувальної пластини використовують двосторонню стрічку.
Матеріали
Згідно з 5.2.
Випробовувальне устатковання
Згідно з 5.3, з такою зміною: використовують відповідну пластину згідно з у 6.2.3.
Відбирання проб і зразків для випробування
Згідно з 5.4.
Порядок проведення випробування
Двосторонні стрічки
Згідно з 5.5.2.1.
Накладають на пластину ділянку довжиною 125 мм з одного кінця зразка для випробувань, клейкою (лицьовою) стороною донизу. Виконують дворазове прикочування валиком в обох напрямках зі швидкістю (10 ±0,5) мм/с. Відокремлюють підкладку від стрічки на вільному кінці і відрізають вільну стрічку. Не порушують при цьому стан підкладки, що приклеєна до стрічки на пластині.
Згинають удвічі підкладку під кутом 180° і відокремлюють 25 мм підкладки від поверхні стрічки. Затискають один кінець пластини в нерухомому затискачі установки для випробувань на розтягування, а вільний кінець підкладки рухомим затискачем. Установлюють режим установки для випробувань на розтягування на швидкість (5,0 ± 0,2) мм/с.
Після початку переміщування рухомого затискача не враховують значення, отримані під час механічного відшаровування перших 25 мм підкладки. Використовують середнє значення сили, отримане упродовж відшаровування від стрічки наступних 50 мм підкладки.
Одностороння стрічка
Згідно з 5.5.2.1.
Накладають смужку двосторонньої стрічки, ширина якої не менша ніж ширина зразка для випробування, по всій довжині пластини. Видаляють підкладку з двосторонньої стрічки. Накладають 125 мм з одного кінця зразка для випробувань основою (підкладкою) стрічки донизу на двосторонню стрічку на пластині. Виконують дворазове прикочування валиком в обох напрямках зі швидкістю (10,0 ± 0,5) мм/с. Відокремлюють підкладку від стрічки на вільному кінці і відрізають вільну стрічку. Не порушують при цьому стан підкладки, що приклеєна до стрічки на пластині. Згинають удвічі підкладку під кутом 180° і відокремлюють 25 мм підкладки від поверхні стрічки. Затискають один кінець пластини в нерухомому затискачі установки для випробувань на розтягування, а вільний кінець підкладки рухомим затискачем. Установлюють режим установки для випробування на розтягування на швидкість (5,0 ± 0,2) мм/с.
Після початку переміщування рухомого затискача не враховують значення, отримані під час механічного відшаровування перших 25 мм підкладки. Використовують середнє значення сили, отримане упродовж відшаровування від стрічки наступних 50 мм підкладки.
Подання результатів
Згідно з 5.6.
Протокол випробування
Згідно з 5.7.
ДОДАТОК А
(обов’язковий)
САМОКЛЕЙКІ СТРІЧКИ. ВИМІРЮВАННЯ АДГЕЗІЇ
ВІДШАРОВУВАННЯМ ВІД ПОВЕРХНІ ЗА НИЗЬКОЇ ТЕМПЕРАТУРИ
А.1 Принцип
Цей додаток установлює метод вимірювання за низької температури сили, що необхідна для відшарування самоклейкої стрічки, накладеної на поверхню з використанням одного з наведених у цьому стандарті методів, причому перед вимірюванням величини адгезії самоклейку стрічку, що накладена на поверхню, витримують за обраної низької температури від 16 год до 24 год.
А.2 Випробовувальне устатковання
— згідно з відповідним методом випробовування; і
довкілля або камера для кліматичних випробувань, що забезпечує підтримування обраної температури.
А.З Відбирання проб і зразків для випробування
А.3.1 Відібрані проби, зразки для випробування і пластини (після очищення) повинні бути витримані за обраної низької температури протягом 2 год.
А.3.2 Виконують відповідний метод випробовування.
А.4 Порядок проведення випробування
А.4.1 Увесь процес випробування потрібно здійснювати за обраної низької температури.
А.4.2 Накладають зразок для випробування на поверхню у середовищі з низькою температурою згідно з відповідним методом випробовування.
Відокремлюють зразок для випробувань від пластини згідно з відповідним методом після кондиціювання протягом від 16 год до 24 год.
А.5 Протокол випробування
Під час складання протоколу випробування за результатами відповідного методу випробовування потрібно додатково вказати на використання цього додатка і температуру випробування.
ДОДАТОК В
(обов'язковий)
САМОКЛЕЙКІ СТРІЧКИ. ВИМІРЮВАННЯ АДГЕЗІЇ
ВІДШАРОВУВАННЯМ ВІД ПОВЕРХНІ ПІД КУТОМ 90°
Принцип
Цей додаток установлює метод вимірювання сили, необхідної для відшарування самоклейкої стрічки під кутом 90°, яка накладена на поверхню з використанням одного з наведених у цьому стандарті методів.
Підготовлену випробовувальну пластину зі зразком для випробування встановлюють на устат- кованні для відшарування самоклейкої стрічки під кутом 90° і прикріплюють до нижнього затискача устатковання для випробування на розтягування так, щоб вільний кінець самоклейкої стрічки можна було закріпити в верхньому рухомому затискачі, після чого за рахунок горизонтального переміщування випробовувальної пластини здійснюється перпендикулярне відшаровування самоклейкої стрічки від поверхні випробовувальної пластини під кутом 90°.
Випробовувальне устатковання
Згідно з відповідним методом випробовування.
Устатковання для відшаровування самоклейкої стрічки під кутом 90°.
Відповідне устатковання для відшаровування самоклейкої стрічки під кутом 90° наведено на рисунку В.1. Випробовувальну пластину, яка може переміщуватися в горизонтальному напрямку під час вертикального переміщування затискача, встановлюють горизонтально у випробовувальне устатковання, при цьому підтримується кут відшаровування 90°.
Випробовувальна пластина повинна переміщуватися або під дією нормального тиску, або за рахунок безпосереднього з’єднання з рухливим затискачем.
Порядок проведення випробування
Відповідний метод випробування, крім того, що в ньому використовують устатковання для відшаровування під кутом 90°, потрібно застосовувати у повному обсязі.
Вільний кінець зразка для випробування повинен бути прикріплений в рухомому затискачі, а випробування потрібно проводити за базовим методом випробовування.
Протокол випробування
Під час складання протоколу випробування за результатами відповідного методу випробовування, потрібно додатково вказати на використання цього додатка.
Познаки:
— верхній рухомий вузол устатковання для випробування на розтягування;
— датчик навантаження;
— верхній затискач;
— нижній затискач;
— гачок, встановлений у верхньому рухомому вузлі устатковання для випробування на розтягування;
— пристрій фіксації пластини;
— випробовувальна пластина;
— струна;
— самоклейка стрічка (зразок для випробування).
Рисунок В.1 —Устатковання для відшаровування самоклейкої стрічки під кутом 90°
Код УКНД: 83.180
Ключові слова: самоклейка стрічка; зразок для випробування; устатковання для випробування на розтягування; камера для кліматичних випробувань; адгезія відшаровуванням; сталева пластина; підкладка; поліефірна плівка.