1. До роботи зі шкідливими речовинами допускаються особи, які пройшли попередній та періодичний медичний огляд згідно з [15].До роботи допускаються особи, які досягли віку 18 років.

    2. Пожежна небезпека арматури характеризується наступними показниками: горючістю згідно з ГОСТ 12.1.044 та ДСТУ Б В.2.7-19 (ГОСТ 30244), займистістю згідно з ДСТУ Б В.1.1-2 (ГОСТ 30402), розповсюдженням полум'я по поверхні згідно з ДСТУ Б В.2.7-70 (ГОСТ 30444), димоутворюючою здатністю та токсичністю згідно з ГОСТ 12.1.044, збільшенням плинності в'я­жучого на основі епоксидно-діанової смоли згідно з ДСТУ 2093 (ГОСТ 10587). Арматура згідно з ГОСТ 12.1.044 відноситься до групи важкогорючих матеріалів.

    3. Під час пожежі застосовують вогнегасники будь-якого типу згідно з ДСТУ 3734, ДСТУ 3789 та ДСТУ 3675, водяну пару, воду, піни, інертні гази, азбестові ковдри, пісок.

    4. Для захисту від токсичних продуктів, які утворюються під час пожежі, застосовують ізолюючі протигази будь-якого типу або фільтруючі протигази згідно з ДСТУ EN 133.

    5. В документах виробника арматури повинні бути вказані показники пожежовибухо- небезпеки згідно з ГОСТ 12.1.044, у відповідності з якими призначають умови транспортування і зберігання арматури.

    6. У процесі підготовки і організації виробництва та при приготуванні, транспортуванні, збе­ріганні і використанні арматури необхідно дотримуватись вимог ДСТУ 4462.3.01, ДСТУ 4462.3.02, вимог законодавства у сфері охорони навколишнього середовища. Викиди в атмосферу шкідливих речовин не повинні перевищувати ГДВ, встановлених вимогами ГОСТ 17.2.3.02 та СанПиН 4946, для чого необхідно вживати заходів щодо охорони навколишнього середовища. Контроль за вмістом летких речовин здійснюється згідно з вимогами СанПиН 4946.

    7. Нормативна санітарно-захисна зона виробництва має відповідати вимогам ДСП 173.

    8. Порядок накопичення, знешкодження та захоронения некондиції та інших відходів, які утворюються під час виготовлення і використання арматури, повинен відповідати вимогам ДСТУ 4462.3.01, ДСТУ 4462.3.02.

    9. Заходи з відведення стічних вод при виготовленні арматури повинні відповідати вимогам СанПиН 4630.

    10. Контроль за станом поверхневих вод повинен здійснюватись згідно з СанПиН 4630.

  1. МАРКУВАННЯ

    1. Кожна пачка арматури має містити один ярлик, у якому вказується наступна інформація:

  • назва виробника, торговельної марки та адреса виробника;

  • назва та познака продукції;

  • кількість арматурних стрижнів;

  • маса арматури у пачці;

  • дата виготовлення і номер партії;

  • штамп відділу технічного контролю.

  1. Маркування арматури здійснюється українською мовою. Також може додатково здійсню­ватись іноземними мовами.

  2. На вимогу замовника кількість ярликів на пачці та інформація на них можуть містити іншу додаткову інформацію.

  3. Матеріал ярликів та їх кріплення повинні забезпечувати їх цілісність під час транспорту­вання і навантажувально-розвантажувальних робіт.

Якщо арматура не запакована у пачці, ярлик з маркуванням повинен бути прикріпленим до шпагату або полімерної стрічки, якими перев'язують арматуру згідно з ГОСТ 17308

  1. .ПАКУВАННЯ

    1. Пакування повинно забезпечувати цілісність арматури при навантажувально-розвантажу­вальних операціях, транспортуванні і зберіганні.

Арматуру однієї партії, однієї мірної довжини формують у зв'язки, які щільно укладають і міцно обв'язують в поперечному напрямі через кожних 1,0 м - 1,5 м. При цьому, відстань крайніх місць перев'язки від торців повинна бути (100- 200) мм.

Для обв'язування використовують шпагат згідно з ГОСТ 17308 або полімерну стрічку. Обв'язу­вання шпагатом чи полімерною стрічкою повинно забезпечувати щільність пакування та цілісність зв'язки.

З метою запобігання негативного впливу ультрафіолетового опромінення під час транспор­тування та зберігання арматури сформовані зв'язки обгортають світлонепрозорим пакувальним матеріалом (плівка, тканий матеріал).

Для забезпечення цілісності зв'язок і арматури не допускається використання обв'язок для стропування під час навантажувально-розвантажувальних робіт.

  1. На вимогу замовника допускається інший вид пакування арматури, не вказаний у 9.1, який забезпечує її цілісність під час транспортування та навантажувально-розвантажувальних робіт.

  2. Маса пачки арматури або незапакованої арматури не може перевищувати:

  • при навантаженні-розвантаженні вручну - 50 кг згідно з НПАОП 63.21-1.01;

  • при механізованих навантажувально-розвантажувальних роботах - регламентується видом підйомного механізму.

  1. ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

    1. Арматуру транспортують усіма видами транспорту у запакованому вигляді у горизон­тальному положенні.

    2. Арматуру, запаковану у зв'язки, зберігають у горизонтальному положенні на стелажах або інших конструкціях, які забезпечують горизонтальність арматури.

    3. При зберіганні, транспортуванні і навантажувально-розвантажувальних роботах слід вжи­вати заходів, що виключають механічні пошкодження арматури.

    4. При зберіганні і транспортуванні арматури слід вживати заходів, які виключають вплив на неї ультрафіолетового сонячного опромінення.

  2. У разі зберігання арматури понад 24 місяці проводять випробування у лабораторії на визначення маси 1 м.п. арматури, середньої густини, тимчасового опору на розтяг, відносного видовження після розриву на відповідність властивостей арматури цьому стандарту відповідно до таблиці 11.1.МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

    1. Методи контролювання технічних показників арматури викладені у таблиці 11.1.

Таблиця 11.1 - Методи контролювання технічних показників

Назва показника

Метод контролювання

Зовнішній вигляд і якість поверхні, колір

Перевіряють візуально на відповідність встановленим вимогам і еталонному зразку без застосування пристроїв збільшення зображення з врахуванням 11.2

Діаметр (зовнішній, внутрішній), величина рельєфності, крок профілю

Перевіряють за допомогою штангенциркуля згідно з ДСТУ ГОСТ 166 у двох взаємно-перпендикулярних напрямках з обох кінців прутка. За результат прийма­ється середнє арифметичне чотирьох вимірювань

Довжина

Вимірюють накладанням полотна рулетки згідно з ДСТУ 4179 по всій довжині стрижня

Тимчасовий опір на розтяг

ГОСТ 12004

Модуль пружності

ГОСТ 12004

Відносне видовження після розриву

ГОСТ 12004

Маса 1 м.п. арматури, середня густина

ГОСТ 15139



    1. Зразки для випробувань вирізаються з прутків алмазним кругом насухо (ГОСТ 17007 або ГОСТ 10110) і перед випробуванням витримують за температури від 18 °С до 25 °С і вологості повітря (55 ± 25) % не менше трьох годин. Після вирізання на поверхні зразків арматури не повинно бути розшарувань, тріщин, надломів, включень у однорідному термореактивному в'яжучому, види­мих неозброєним оком.

    2. Для здійснення контролю використовують засоби згідно з ГОСТ 28840.

  1. ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

    1. Арматуру приймає служба технічного контролю виробника. Приймання арматури здій­снюється партіями. Партією вважається арматура, виготовлена за однією рецептурою з однієї партії сировини і оформлена одним документом про якість.

    2. Приймання арматури здійснюють на підставі вхідного і операційного контролю за результатами контрольної перевірки зовнішнього вигляду, геометричних розмірів, комплектності, маркування, пакування, а також протоколів періодичних випробувань на відносне видовження після розриву та опір на розтяг.

Параметри арматури, які наведені в таблицях 5.1, 5.2, а також характеристичне значення тимчасового опору на розтяг, модуль пружності арматури та відносні деформації видовження арматури визначають відповідно до додатка А.

Статистичні показники характеристик міцності повинні відповідати вимогам, наведеним в додатку Б.

  1. При огляді зовнішнього вигляду арматури браком вважається наявність розшарувань, тріщин, надломів і включень у однорідному термореактивному в'яжучому та волокнах базальтового ровінгу, видимих неозброєним оком. Допускається наявність напливів смоли, розташованих з кроком до 100 мм, висота яких залежить від діаметра арматури і складає до 1,0 мм для діаметра 5 мм і до 3,0 мм для діаметра до 10 мм. Напливи прийнято за брак не вважати.

  2. Приймально-здавальні випробування арматури на відповідність вимогам 5.5 (таблиця 6.1) проводять не менше ніж на шести зразках, які відбирають з однієї партії, виготовленої на початку та наприкінці виробництва партії.

  3. У разі невідповідності характеристик арматури вимогам даного стандарту випробуванням підлягає подвоєна кількість арматури. Результати повторної перевірки є остаточними і розпов­сюджуються на всю партію. У разі невідповідності результатів випробувань вимогам цього стан­дарту партія бракується.

  4. Кожна партія арматури повинна супроводжуватись документом з якості (паспортом), в якому вказують:

  • назву виробника;

  • познаку та назву цього стандарту;

  • назву і вид продукції;

  • номер партії;

  • кількість арматури;

  • діаметр;

  • характеристики арматури (відносне видовження після розриву, тимчасовий

опір на розтяг, модуль пружності, середню густину, колір);

  • дату виготовлення;

  • штамп відділу технічного контролю;

  • номер зміни.

  1. ПРАВИЛА ЗАСТОСУВАННЯ, РЕМОНТУ, УТИЛІЗУВАННЯ

    1. Арматуру необхідно застосовувати відповідно до ДСТУ-Н Б В.2.6-185, ДСТУ Б В.2.6-145.

    2. Арматуру, яка не відповідає вимогам цього стандарту, утилізують з урахуванням вимог ДСанПіН 2.2.7.029.

  2. ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

    1. Виробник гарантує відповідність арматури вимогам цього стандарту за умови дотримання споживачем вимог транспортування, зберігання та використання.

Гарантійний термін зберігання арматури 24 місяці.ДОДАТОК А
(обов'язковий)

ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ АРМАТУРИ ЗА ХАРАКТЕРИСТИЧНИМИ ВЕЛИЧИНАМИ

А.1 Контроль за змінними параметрами

А. 1.1 Параметри

Для кожного показника визначають:

  • значення X, для кожного з 15 контрольних зразків (л = 15);

  • середнє арифметичне значення Х15за результатами контролювання 15 контрольних зразків;

  • середній квадратичний відхил S15 за результатами контролювання 15 контрольних зразків.

А.1.2 Оцінювання результатів контролювання

А.1.2.1 Контрольна партія задовольняє вимоги розділу 5 цього стандарту, якщо для всіх контрольованих показників виконується умова:

X15-2,33S15к, (А.1)

де 2,33 - значення коефіцієнта прийнятності для п = 15 (р = 0,95) за імовірності 90 %;

Хк - потрібне значення контрольованого показника.

А.1.2.2 Якщо зазначена в А.1.2.1 умова за будь-яким показником не виконується, то за наявними результатами контролювання цього показника визначають коефіцієнт К' за формулою:

К' = (А .2)

$15

Якщо значення коефіцієнта К' > 2, то приймання контрольної партії може бути продовжене. У цьому випадку повинні бути відібрані додатково 45 зразків від прутків, які не проходили випро­бовування.

Контрольну партію вважають такою, що відповідає вимогам цього стандарту, якщо за 60 зразками (15 основних і 45 додаткових) для всіх контрольних показників виконується умова:

X60 -1,93S60К, (А.З)

де Х60 - середнє арифметичне значення за результатами контролювання 60 зразків;

1,93 - значення коефіцієнта прийнятності для п = 60 (р = 0,95) за імовірності 90 %;

S60 - середній квадратичний відхил за результатами контролювання 60 зразків;

Хк - потрібне значення контрольованого показника.

А.1.2.3 Результати контролювання на 60 зразках (15 основних і 45 додаткових) є остаточними.

А.2 Контролювання за якісними ознаками

Коли параметри, які визначають, задають як максимальне чи мінімальне значення, усі резуль­тати, які одержані на 15 зразках, повинні задовольняти вимоги стандарту. У цьому випадку конт­рольну партію вважають прийнятою.

Випробування можна продовжити, якщо одержано не більше ніж два результати, які не задо­вольняють вимоги стандарту.

У цьому випадку випробовують 45 додаткових зразків, відібраних від різних прутків контрольної партії, які не проходили випробування.

Контрольна партія відповідає вимогам стандарту, якщо не більше ніж два результати із 60 випробувань не задовольняють вимоги стандарту.

А.З Аналіз хімічного складу

Аналіз хімічного складу здійснюють перевіркою лугостійкості арматурних зразків відповідно до ГОСТ 12020. Для цього з кожної партії відбирають шість зразків, які повинні відповідати вимогам стандарту.

Параметром, який контролюють при випробуванні, є тимчасовий опір арматури на розтяг. Час, протягом якого зразки перебувають в агресивному лужному розчині (pH = 12,8 ± 2), становить 6 місяців. Температура - +20 ± 2 С°.

Хімічний склад вважають задовільним, якщо при випробуваннях зразків арматури встановлена "добра" лугостійкість відповідно до ГОСТ 12020 або зниження характеристичного значення тим­часового опору на розтяг не перевищує 25 %.ДОДАТОК Б
(обов'язковий)