На круглопиляльних верстатах використовують дискові пиляльні леза з різальними зубцями, розташованими по периферії диска

Таблиця 4 — Круглопиляльні верстати

Тип верстата

Опис

Посилання на розділ 5

Na рисунка

3 обертовою головкою

Шпиндель і дискове пиляльне лезо встановлені на поворотно­му кронштейні. Площина дискової пили розташована по осі, що проходить від передньої до задньої частини верстата. Пиляльне лезо наближується до оброблюваного матеріалу по дузі. Го­ловка, на якій змонтовано пиляльне лезо, може бути зафіксо­ваною або мати можливість коливання або нахилу. Подавання пиляльної головки донизу може бути ручне або силове. Для кутового розпилювання може бути вмонтований поворотний стіл. Цей тип верстата може бути автоматичний або напівавтома­тичний. У автоматичному верстаті з поворотною головкою за­звичай передбачено силове подавання пиляльного леза, си­лові подавання і затискання оброблюваного матеріалу. У ве­ликих напівавтоматичних верстатах, на яких зазвичай викори­стовують пиляльні леза діаметром 760 мм і більше, як правило, передбачено силове подавання пиляльного леза і силове затискання оброблюваного матеріалу. Часто передбачено можливість повороту усього верстата для виконання кутового розпилювання

5.4.2.1 та:

з ручним силовим приводом —

5.4.2.2

автоматичний/ напівавто­матичний —

5.4.2.3

Ручний С.7а Силовий С.7Ь

Вертикальний, хід униз

Існують два варіанти верстатів такого типу: верстат з двома пілонами, призначений для важких робіт, і верстат з однією колоною. Головка з пиляльним лезом під час подавання пиляльного леза до оброблюваного матеріалу переміщується у вертикальному напрямку по пілонах або колоні. На деяких верстатах, зазвичай на верстатах з однією колоною, передбачено можливість кутового розпилювання поворотом головки на колоні або поворотом головки та колони на основі. Верстати цього типу можуть мати ручне, напівавтоматичне або автоматичне керування

5.4.2.1 та

5.4.2.4

Подвійний пілон С.8а

Одна колона С.8Ь

Хід угору

У верстатах цього типу площина дискового пиляльного леза розташована по осі, що проходить від передньої до задньої частини верстата. Дискове пиляльне лезо змонтоване на шпин­делі усередині базової рами верстата і підіймається через паз робочого стола. Для кутового розпилювання весь верстат мож­на розташувати на поворотному столі або уможливити обертання головки з пиляльним лезом відносно однієї або декількох осей.

На деяких верстатах передбачено засоби фіксування різальної головки у піднесеному положенні для подовжнього розпилю­вання (див. 3.10.1).

Верстати такого типу можуть працювати у напівавтоматичному або автоматичному режимі

5.4.2.1, 5.4.2.5 та: з ручним подаванням різальної головки —

5.4.2.5.1

силове подавання різальної головки —

5.4.2.5.2

С.9

3 подовжнім переміщенням поперечного стола

Шпиндель і дискове пиляльне лезо змонтовані на каретці, яка переміщується під площиною стола. Площина дискового пи­ляльного леза розташована по осі, що проходить від однієї до другої бічної сторони верстата. Пиляльне лезо переміщується у горизонтальному напрямку до оброблюваного матеріалу і крізь нього.

Верстати такого типу можуть мати ручне, напівавтоматичне і автоматичне керування

5.4.2.1, 5.4.2.6

С.10

Горизонтальний з верхнім розміщенням головки

Шпиндель і дискове пиляльне лезо змонтовані на каретці, яка переміщується по напрямниках або рейках над столом.

Площина дискового пиляльного леза розташована по осі, що проходить від однієї до другої бічної сторони верстата.

Пиляльне лезо переміщується у горизонтальному напрямку до оброблюваного матеріалу і крізь нього. На деяких верстатах стіл має можливість нахиляння.

Верстати цього типу можуть мати ручне, напівавтоматичне та автоматичне керування

5.4.2.1, 5.4.2.7

С.11



Продовження таблиці 4

Тип верстата

Опис

Посилання на розділ 5

№ рисунка

3 радіальним плечем

Шпиндель і дискове пиляльне лезо змонтовано на карет­ці, яка переміщується під радіальним плечем. В умовах нормального використання пиляльне лезо переміщується у горизонтальному напрямку до оброблюваного матеріалу і крізь нього. Радіальне плече може обертатися відносно осі колони для виконання кутового розпилювання і голов­ка з пиляльним лезом може бути зафіксована або мати змогу нахилятись.

Верстати цього типу призначено для подовжнього розпи­лювання, головка пиляльного леза обертається під ра­діальним плечем на 90° відносно вертикальної осі.

Верстати такого типу можуть мати ручне або напівавто­матичне керування

5.4.2.1, 5.4.2.8

С.12

Маятникового типу

Шпиндель і дискове пиляльне лезо змонтовано на голов­ці, яка може коливатися у маятниковому режимі або ре­жимі паралельного зв’язку, над столом або під столом. Площина дискового пиляльного леза розташована по осі, що проходить від передньої до задньої частини вер­стата. Пиляльне лезо наближується до оброблюваного матеріалу ззаду по дузі.

Верстати цього типу можуть мати ручне, напівавтома­тичне або автоматичне керування

5.4.2.1, 5.4.2.8

С.13

Фронтального різання

Шпиндель і дискове пиляльне лезо змонтовано на су­порті. Площина дискової пили розташована по осі, що проходить від передньої до задньої частини верстата. Пиляльне лезо наближується до оброблюваного мате­ріалу ззаду. Пиляльне лезо може мати змогу нахиля­тись для виконання кутового розпилювання.

Верстати такого типу можуть мати ручне, напівавтома­тичне або автоматичне керування

5.4.2.1, 5.4.2.8

С.14

Із кількома пилами/ головками:

— два пиляльні леза/ одна головка

— дві головки

— з кількома головками

Існують різноманітні типи верстатів з кількома пиляль­ними лезами/головками



Два пиляльні леза встановлено в головці під кутом 90° між ними та під кутом 45° до осі подавання. Головка по­дає пиляльні леза вертикально згори до оброблюваного матеріалу.

Верстати такого типу зазвичай використовують для куто­вого розпилювання і можуть мати ручне, напівавтома­тичне або автоматичне керування

5.4.2.1

5.4.2.9

С.15

Верстати цього типу призначені для двостороннього пиляння і можуть мати більше двох головок. У деяких верстатах пиляльне лезо наближається до оброблюва­ного матеріалу по дузі ззаду і головки дають змогу пло­щині пиляльного леза відхилятися від вертикалі. В інших верстатах, як правило, для кутового розпилювання го­ловки подають пиляльні леза до оброблюваного мате­ріалу вертикально згори (як на рисунку С.15).

Верстати такого типу можуть мати напівавтоматичне або автоматичне керування

5.4.2.1 та: вертикальне подавання — подвійне кутове розпилювання

5.4.2.10, фронтальне розпилювання — напівавтоматичне

5.4.2.10

С.16

Верстати цього типу призначено для масового, високо­продуктивного розпилювання по довжині (див. рисунок С.17). Пиляльні леза перетинають вісь оброблюваного матеріалу, а головки подають пиляльні леза, вибірково або одночасно, до оброблюваного матеріалу ззаду.

Верстати такого типу можуть мати напівавтоматичне або автоматичне керування

5.4.2.1,

5.4.2.10

С.17

На ножівковому пиляльному верстаті використовують ножівкові пиляльні леза, що мають прямолінійну форму і різальні зубці вздовж однієї з крайок.

Таблиця 5 — Ножівкові пиляльні верстати

Тип верстата

Опис

Посилання на розділ 5

№ рисунка

Горизонтально- поворотний

Головка, на якій встановлено раму, що виконує зворотно-поступальний рух, та пиляльне лезо, має обертатися відносно осі, що розташована на її кінці, рух подавання спрямовано по дузі, згори до оброблюваного матеріалу

5.4.3

С.18



  1. Захист від загальних механічних небезпек

    1. Огородження

Необхідно запобігати доступу до рухомого пиляльного леза за допомогою комбінації неру­хомих і рухомих блокувальних огорож, крім тих випадків, коли можна використати альтернативні, простіші заходи, наведені в 5.4.

Необхідно запобігати доступу до джерел інших механічних небезпек за допомогою заходів, наведених у 5.5.

Огорожі необхідно обирати відповідно до розділу 6 EN 953:1997 і проектувати та виготовляти згідно з розділом 5 EN 953:1997. Усі отвори в огорожах мають відповідати вимогам таблиці 4 EN 294:1992.

Блокувальні пристрої, пов’язані з огорожами, повинні мати принаймні один ретельно пере­вірений (категорія 1 згідно з EN 954-1) електромеханічний детектор положення з примусовим відкриванням згідно з 5.1 EN 1088:1995. Відкривання огорожі повинно призводити до зупинення категорії 0 або категорії 1 згідно з 9.2.2 EN 60204-1:1997.

Якщо час вибігання пиляльного леза є таким, що існує можливість доступу до рухомого пиляль­ного леза після відкривання заблокованої рухомої огорожі, її потрібно обладнати пристроєм замикання (див. 7.4 EN 1088:1995). Відповідна відстань для доступу може бути визначена за допомогою EN 999.

Перевіряння: візуальне обстеження, перевіряння функцій/випробовування та креслення/ технічні вимоги/розрахунки

Примітка. В умовах, коли передбачено, що оброблюваний матеріал завантажують/вивантажують за допомогою механізованого устатковання (наприклад, кранів, вилкових завантажувачів), розробнику треба розглянути зокрема такі робочі умови і забезпечити додатковий механічний захист частин огорож, для яких існує небезпека механічного руйнування (див. 5.2.5 та 5.3.2 EN 953:1997).

  1. Режими роботи

    1. Вибирання режиму

В автоматичних та напівавтоматичних пиляльних верстатах необхідно передбачити робочий режим та режим налагоджування. Вибирати один із цих режимів потрібно за допомогою переми­кача з ключем, коду доступу або інших засобів з еквівалентним рівнем безпеки.

  1. Робочий режим

Огорожі мають бути зачинені та (або) захисні пристрої активізовані, щоб уможливити вико­нання автоматичного циклу пиляння.

  1. Режим налагоджування

Цей режим забезпечує можливість регулювання верстата в умовах зменшеного ризику. У такому режимі притримано блокування рухомих огорож і відбуваються тільки необхідні рухи від силового приводу, які вмикають і підтримують за допомогою поштовхових органів керування. При­кладами рухів, які можуть відбуватися в режимі поштовхового керування, є рух пиляльного леза від силового приводу, силове затискання оброблюваного матеріалу, силове усування стружок за до­помогою конвеєра. Для режиму налагоджування продовжують діяти додаткові вимоги, наведені у 5.5.

Якщо передбачено декілька пультів з поштовховими органами керування, в режимі налагоджу­вання має діяти лише один пульт.

  1. Вимоги до системи керування

    1. Елементи безпечності та функції убезпечення

У цьому стандарті під «елементами безпечності системи керування» розуміють послідовність складових частин від приймача вихідного сигналу урухомника (наприклад від пристрою керування або детектора положення) до джерела вихідної команди (наприклад контактора, соленоїдного кла­пана). Вказані нижче функції треба вважати пов’язаними з елементами безпечності і вони мають задовольняти вимоги категорій EN 954-1 (див. таблицю 6).

Таблиця 6 — Категорії елементів безпечності

Функція керування

Мінімальна потрібна категорія згідно з EN 954-1

Запускання/повторне запускання

1

Робоче (звичайне) зупинення

1

Аварійне зупинення

1 або 3а

Вибирання режиму

1

Блокування огорожі

1 або 3а

Зменшення швидкості

3

Поштовхове керування

1

а Категорія 1 може бути застосована для ручних верстатів з одним контактом або органом керування привідним двигуном пиляльного леза.



Є прийнятною будь-яка комбінація категорій для окремих частин згідно з EN 954-1, завдяки якій забезпечується принаймні еквівалентний рівень стійкості до збоїв.

Перевіряння: звірянння зі схемами кіл.

  1. Запускання/повторне запускання

Органи керування запусканням/повторним запусканням необхідно розміщувати за межами робочої зони і активізувати тільки після закривання всіх зблокованих огорож. У випадку, коли будь- яка огорожа відчинена, несподіваному запусканню і небезпечним рухам необхідно запобігати згідно з розділом 6 EN 1037:1995. Зачинення зблокованої огорожі не повинно призводити до по­вторного запускання верстата.

Перевіряння: звірянння зі схемами кіл, обстеження/тестування.