а) розтягувальна навантага

Рисунок 5 — Будова устатковання для випробовування з'єднувача



  1. Переговорна мембрана

    1. Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

У випробовуванні враховують тільки раптову зміну тиску.

    1. Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

    2. Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

  1. Окуляри/панорамне скло

Випробовують п’ять зразків: усі в тому стані, в якому їх доставили.

Механічну міцність випробовують з повністю зібраною маскою, розміщеною на муляжі голови так, щоб сталева кулька (діаметром 22 мм, вагою приблизно 43,8 г) впала з висоти 1,30 м по центру оку­ляра або панорамного скла.

Герметичність випробовують згідно з 8.13 до і після випробовування механічної міцності.

  1. Вдихальні І видихальні клапани

    1. Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

У разі потреби негативний тиск 80 мбар забезпечують за допомогою відкачування повітря.

    1. Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

  1. Герметичність

Випробовування герметичності проводять з усіма зразками, як це визначено у цьому стан­дарті.

Випробовування проводять з застосуванням муляжу голови І за тиску мінус 10 мбар, створю­ваного в порожнині лицевої частини. У разі проведення випробовування лінію вдиху герметизують і зволожують диск видихального клапана.

Тиск вимірюють звичайним методом, використовуючи шкалу з максимальним кроком поділок 0,1 мбар.

  1. Вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі

Один зразок у стані після постачання використовують у трьох окремих випробовуваннях.

Виміряний рівень діоксиду вуглецю дає змогу краще оцінити «шкідливий простір» лицевої час­тини ніж «реальне» вимірювання рівня діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

У випробовуваннях не застосовують допоміжних вентиляторів (тобто не можна створювати повітряного потоку в напрямку лицевої частини більше ніж 0,5 м/с).

Установка складається з дихальної машини з соленоїдними клапанами, які контролює маши­на, з’єднувального пристрою, витратоміра СО2 і аналізатора СО2.

Установка забезпечує дихальний цикл через лицеву частину за допомогою дихальної машини.

Лицеву частину надійно, герметично і без деформувань надягають на шеффілдівський муляж голови. За необхідності лицеву частину на муляжі голови герметизують (див. рисунок 6), напри­клад, стрічкою ПВХ або іншими придатними засобами герметизації.

У разі вимірювання вмісту діоксиду вуглецю не використовують втулку для вимірювання опо­ру диханню, зображену на рисунку 6.

Розміри у міліметрах



X) втулка для вимірювання опору диханню Ь) видих

а) вдих с) вимірювання CO2 (під час вдихання)

Рисунок 6 — Муляж голови (шефілдівська голова) для вимірювання вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі («шкідливий простір») і опору диханню масок



Як показано на рисунку 7, концентричні трубки повинні закінчуватись на рівні «губ» муляжу го­лови і трубка відбирання проб повинна закінчуватись на рівні кінця концентричних трубок.

Повітря подають в маску за допомогою дихальної машини, що забезпечує 25 циклів за хвилину за витрати 2 дм3/хід. У цьому разі вдихуване повітря повинне містити 5 % об’ємних діоксиду вуглецю.

Типову будову установки показано на рисунку 7.

1 — дихальна машина;

2 — допоміжна легеня;

З — односторонній клапан;

4 — витратомір;

5 — компенсатор;

б — аналізатор діоксиду вуглецю;


7 — соленоїдний клапан;

8 — муляж голови;

9 — трубка відбирання проб вдихуваного повітря (див. рисунок 6);

10 — поглинач діоксиду вуглецю;

а) — діоксид вуглецю.




Рисунок 7 — Схема установки для вимірювання вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

Для запобігання накопичування діоксиду вуглецю, необхідно використовувати поглинач СО2 який розміщують між соленоїдним клапаном та дихальною машиною.

СО2 надходить в дихальну машину через витратомір, компенсаційний мішок і односторонній клапан.

Безпосередньо після соленоїдного клапана невелику кількість повітря постійно відбирають через лінію відбирання проб. Воно потім надходить до видихуваного повітря, пройшовши через аналізатор СО2. Проби відбирають з центральної трубки також, коли у випробовуваннях застосо­вують двоциліндрове обладнання.

Для вимірювання СО2 у вдихуваному повітрі у визначеному місці за допомогою допоміжної легені відбирають 5 % об’єму повітря на фазі вдиху дихальної машини, яке надходить до аналіза­тора СО2. Загальний об'єм «шкідливого простору» повітряного шляху (за винятком шляхів дихаль­ної машини) не повинен перевищувати 2000 см3.

Вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі необхідно постійно вимірювати і реєструвати.

Випробовування проводять до досягнення стабільного вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

Вміст діоксиду вуглецю в навколишній атмосфері вимірюють на відстані 1 м спереду муляжу голови на рівні кінчика носа. Вміст діоксиду вуглецю в навколишній атмосфері вимірюють один раз після стабілізації вмісту діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі.

Також рівень діоксиду вуглецю в навколишній атмосфері можна виміряти в трубці відбиран­ня проб у разі припинення подавання в неї діоксиду вуглецю.

Результати вимірювань визнають дійсними тільки у випадку, якщо рівень діоксиду вуглецю в навколишньому повітрі менше ніж 0,1 %.

Лабораторний рівень діоксиду вуглецю в навколишній атмосфері віднімають від результату вимірювання.

Проводять три окремих випробовування зразка. Середній результат цих випробовувань зано­сять до звіту як вміст діоксиду вуглецю в повітрі, що вдихається.

Лицеві частини без вдихальних клапанів випробовують разом з укомплектованим дихальним апаратом за винятком тих лицевих частин, що призначені для використання з регенерувальними дихальними апаратами. Це дає змогу випробовувати лицеві частини без вдихальних і (або) види­хальних клапанів.

  1. Опір диханню

    1. Загальні положення

Випробовують три зразки: усі в тому стані, в якому їх доставили.

Опір диханню для лицевої частини надійно, герметично і без деформувань закріпленої на ше- філдовському муляжі голови послідовно вимірюють в 5 визначених напрямках. Напрямки такі: пря­мо вперед; вертикально вверх, вертикально вниз; з нормальною вертикальною віссю голови, що розміщена горизонтально; лицева частина повернута вправо і вліво.

У разі вимірювання опору диханню використовують втулку, позначену на рисунку 6 символом «х». Повітряний потік, у якому вимірюють опір диханню, доводять до 23 °С і абсолютного тиску 1 бар.

  1. Маски з іншим з’єднанням ніж у EN 148-3

Опір диханню вимірюють з використанням дихальної машини, відрегульованої на режим ро­боти 25 циклів за хвилину і 2 дм3/хід або забезпечують постійний потік повітря 160 дм3/хв.

Також вимірюють опір на вдиху за постійного потоку повітря ЗО дм3/хв і 95 дм3/хв.

  1. Маски з нарізевим з’єднанням згідно з EN 148-3

Опір диханню вимірюють з використанням дихальної машини, відрегульованої на режим роботи 25 циклів за хвилину і 2 дм3/хід або 40 циклів за хвилину і 2,5 дм3/хід.

Також вимірюють опір на видиху за постійного потоку повітря 10 дм3/хв.

  1. Коефіцієнт підсосу

    1. Загальний порядок проведення випробовування

Лабораторні випробовування повинні показати високу здатність такої лицевої частини захи­щати користувача від передбачуваної потенційної небезпеки.

Однаково придатні методи з використанням хлориду натрію і гексафториду сірки.

Випробовують два зразки: один — в тому стані, в якому його доставили, і один — підготовлений відповідно до 8.2. після повернення до температури навколишнього середовища.

  1. Коефіцієнт підсосу

Перед проведенням випробовувань необхідно перевірити робочий стан лицевої частини і мож­ливість її безпечного використання.

До випробовувань залучають осіб, що мають досвід роботи з таким чи подібним обладнанням.

Підбирають групу з 10 поголених людей (без бороди і бакенбардів), яка охоплює набір харак­теристик обличчя типових споживачів (винятки становлять серйозні відхили від норми). Необхід­но врахувати, що не кожній особі можна підібрати придатну за розміром маску. Таких осіб не можна залучати до випробовувань.

У звіті про випробовування (в інформаційних цілях) наводять розмір обличчя кожного з 10-и випробовувачів відповідно до чотирьох розмірів обличчя згідно з рисунком 8.



Ширина обличчя (бізигоматичний діаметр)


Глибина обличчя


Висота обличчя
(від носа до підборіддя)


Ширина рота


Рисунок 8 — Розміри обличчя

У випадку, якщо виробляють більш ніж один розмір масок, випробовувач повинен вибрати придатний для себе розмір за інструкціями виробника.

  1. Випробовувальне обладнання

  1. Випробовувальна атмосфера

Випробовувальне повітря потрібно за можливості подавати зверху ковпака/камери на випро­бовувана через повітряподавач І розпилювач повітря зі швидкістю потоку повітря 0,1 — 0,2 м/с.

Концентрацію випробовувапьної речовини всередині ефективного робочого об’єму вимірюють для перевірки її однорідності. Швидкість потоку вимірюють поблизу голови випробовувана. Конст­рукція ковпака повинна передбачати за необхідності подавання дихального повітря (повітря, що вільне від випробовувальної речовини) до лицевої частини випробовувана.

  1. Доріжка

Горизонтальна доріжка здатна забезпечувати рух зі швидкістю 6 км/год.

  1. Імітатор фільтра

Якщо лицева частина призначена для використання з фільтром відповідно до EN 148-1, необхідно застосовувати пристрій (див. рисунок 9) для імітації опору фільтрів, призначених для цього типу лицевої частини. Такий імітатор приєднують до лінії подавання чистого повітря надлег­ким гнучким шлангом.

Якщо в лицевій частині передбачене застосування спеціального з’єднання, лінію подавання чистого повітря приєднують до фільтра, призначеного для використання згідно з інструкціями виробника, з найбільшою вагою і (або) опором диханню. Важливо, щоб таке прикріплення шланга чистого повітря не здійснювало впливу на свободу руху випробовувана і не потребувало вилучан­ня будь-яких ущільнювальних засобів в лицевій частині. За необхідності забезпечують підтриму­вання шланга.

Розміри у міліметрах


*>Див. EN 148-1.

Характеристика імітатора фільтра:

Маса: 500 г, рівномірно розподілена вздовж довжини.

Падання тиску: 10 мбар за постійного потоку 95 дм3/хв. Розмір «7,6» потрібно регулювати (за необхідності) для досягнення правильного значення падання тиску у разі визначеної швидкості потоку.


Рисунок 9 — Імітатор фільтра для фільтрів (лицевих частин) з наріззю відповідно до EN 148-1

  1. Порядок проведення випробовувань

ВипробовувачІв ознайомлюють з інструкціями виробника щодо підбирання лицевих частин і, за необхідності, випробовувану показують спосіб правильного надягання лицевої частини відпо­відно до інструкцій з експлуатації.

Після припасування лицевої частини, випробовувана запитують «Підходить вам маска?» Якщо він відповідає «Так», випробовування продовжують. Якщо він відповідає «Ні», випробовувана вилу­чають з групи, замінюють на іншого випробовувана і роблять запис у звіті.

Інформують випробовувачів про те, що, за бажання, вони можуть підрегулювати маску в про­цесі випробовування. Однак, у такому випадку, необхідно повторити відповідну частину випробо­вувань, відновивши вихідні параметри системи.

Випробовувані не повинні отримувати інформацію про результати випробовувань в процесі їх проведення.

Послідовність випробовувань така:

  1. Упевнюються у відсутності випробовувального повітря.

  2. Розміщують випробовувана під ковпаком/у камері. Приєднують пробовідбірник до лицевої частини. Випробовувач повинен рухатися зі швидкістю 6 км/год протягом 2 хв. Вимірюють концен­трацію тест-речовини всередині лицевої частини для визначання фонового рівня.

  3. Досягають стабілізації показників на приладах.

  4. Вмикають подавання випробовувального повітря.

  5. Випробовувач повинен продовжувати рух приблизно 2 хв або до моменту стабілізації пара­метрів атмосфери під ковпаком.

  6. Під час ходіння випробовувач виконує такі вправи:

  1. ходить без поворотів голови або без розмови протягом 2 хв;

  2. здійснює повороти головою зі сторони в сторону (15 разів) протягом 2 хв, імітуючи цим огляд стін тунелю;

  3. здійснює рухи головою вверх і вниз (15 разів) протягом 2 хв, імітуючи цим огляд підлоги і стелі; d) читає алфавіт або інший погоджений текст вголос протягом 2 хв, імітуючи цим розмову з колегою; е) здійснює ходьбу без поворотів голови або без розмови протягом 2 хв.

  1. Заносять до звіту

  1. значення концентрації тест-речовини в камері;

  2. коефіцієнт підсосу для кожного періоду випробовування.

  1. Вимикають подавання випробовувальної речовини під ковпак. Виводять випробовувана з-під ковпака після очищання камери від тест-речовини.