Світильник треба розміщувати на тій самій опорній поверхні (і в тому самому робочому по­ложенні), як і під час теплових випробовувань в робочому режимі (див. 12.4.1).

  1. Температуру всередині камери під час випробовування треба підтримувати з допуском ±2 °С від (ta+10) “С Якщо в маркованні світильника не зазначене інше, mota- 25 °С.

Температуру всередині камери треба вимірювати відповідно до додатка К. Незалежні бала­сти треба встановлювати на повітрі, необов ’язково в камері тепла, вони повинні працювати за температури навколишнього середовища (25 ± 5) °С.

  1. Загальна тривалість випробовування світильника в камері повинна бути 168 год і склада­тися із семи послідовних циклів по 24 год кожний. У перші 21 год кожного циклу світильник під’єдну- ють до мережі з напругою, що зазначена у переліку d), а останні 3 год кожного циклу світильник вимкнутий. Період початкового нагріву світильника — частина першого циклу випробовування. Умо­ви випробовування повинні відповідати в перших шести циклах робочому режиму роботи, а в сьо­мому циклі — аномальному режиму роботи (див. додаток С).

Для світильників з електродвигуном (наприклад, вентилятор) вибирають аномальний ре­жим, який найбільш несприятливо впливає на результат випробовування.

Загальна тривалість випробовування світильників, які не мають аномального режиму робо­ти, наприклад, стаціонарні нерегульовані світильники з лампами розжарювання, повинна бути 240 год (тобто 10 циклів по 24 год в робочому режимі).

  1. Коли світильник увімкнений, напруга живлення світильника з лампами розжарювання повин­на бути такою, щоб потужність лампи була 1,05 ±0,015 її номінального значення, а світильників з трубчастими люмінесцентними і іншими розрядними лампами; 1,10 ± 0,015 від номінальної напруги.

  2. Якщо світильник перестає функціювати необхідно таке:

за випадкової відмови деталі світильника (лампи включно) треба керуватися інструкцією, відповідно до 12.4.1 д);

якщо пристрій теплового захисту функщює протягом перших шести циклів, процедуру випробовування потрібно видозмінити:

  1. для світильників з пристроями теплового захисту циклічної дїї, час охолодження повинен бути не меншим часу відновлення роботоздатності пристрою. Для світильників з теплозахисни­ми пристроями одноразової дїї (плавкого запобіжника) пристрій належить замінити;

  2. для решти світильників випробовування належить продовжувати до загальної тривалості 240 год, випробовувальна температура повинна бути нижчою ніж значення температури спра­цювання захисного теплового пристрою. Світильник може не пройти випробовування, якщо вста­новлення характеристик світильника, нижчих за номінальні, необхідне для запобігання спрацювання захисного теплового пристрою.

якщо пристрій теплового захисту спрацював протягом сьомого (аномальний режим) цик­лу, йому потрібно дати охолонути, або (у випадку пристрою одноразової дїї) замінити, та продов­жувати випробовування, регулюванням напруги мережі живлення та температури таким чином, щоб захисний пристрій просто не зміг спрацьовувати.

Примітка. Захист вважають достатнім якщо запобіжний тепловий пристрій спрацьовує протягом сьомого (ано­мальний режим) циклу.

Необхідно використовувати пристрій, що сигналізує про перерви в роботі.

Час перерви в загальну тривалість випробовування не зараховують.

12.3.2 Критерії відповідності

Після випробовування, відповідно до 12.3.1 здійснюють зовнішнє оглядання світильника, а та­кож шинопроводу та компонентів шинопроводу, якщо світильник монтують на шинопроводі. Де­талі світильника не повинні мати пошкоджень (крім випадкових, які описані в переліку 12.3.1 е) і пластмасовий нарізний патрон не повинен деформуватися. Надійність світильника не повинн

азнижуватись і він не повинен бути причиною пошкодження шинопроводу. Марковання світильника повинно бути таким, щоб можна було його прочитати.

Примітка. Ознаками відсутності надійності та ймовірності зношення є тріщини, підгорання і деформування.

  1. Теплове випробовування (в нормальному робочому режимі)

Під час експлуатації світильника ні одна його деталь (лампи включно), проводи мережі, які вхо­дять в світильник і поверхня монтажу, не повинні нагріватися до температури, яка знижує надійність роботи світильника. Під час проведення випробовування на відповідність наскрізна проводка не по­винна бути під напругою.

Крім цього робоча температура деталей світильника, до яких доторкаються рукою під час ре­гулювання, не повинна бути надмірною.

Світильники не повинні створювати надмірне нагрівання освітлюваних об’єктів.

Світильники, які вмонтовані на шинопроводі, не повинні викликати його надмірного нагрівання.

Перевіряють випробовуванням відповідно до 12.4.1.

Методи випробовування для вимірювання температури шинопроводу повинні відповідати 11.1 ІЕС 60570.

Для світильників з електродвигуном, останній повинен працювати протягом випробовування у своєму звичному режимі.

  1. Випробовування

Повинні бути здійснені вимірювання температури деталей відповідно до 12.4.2, з дотриман­ням таких умов'.

  1. Світильник повинен бути поміщений є захищену від протягів камеру, щоб уникнути різких коливань температури навколишнього середовища. Світильник, який призначений для встанов­лення на поверхню повинен бути встановлений на ній, як зазначено у додатку D. Приклад, захище­ної від протягів камери, наведено у додатку D, але дозволяють використовувати камери інших типів, якщо результати випробовування, що одержують в них можна порівняти з результатами вимірювання, що одержують у камері відповідно до додатка D (для незалежних баластів див. пе­релік h) цього переліку).

Світильник повинен бути приєднаний до мережі проводами з застосуванням деталей (наприк­лад, ізолювальної втулки), що постачають із світильником.

Зазвичай, приєднання належить провадити відповідно до інструкції, що надають разом із світильником, чи марковання на ньому.

У випадку, якщо проводи для приєднання світильника до мережі не входять в комплект по­стачання світильника, приєднання провадять загальноприйнятими проводами. Проводи, що не входять в комплект постачання світильника, називають «випробовувальними кінцями». Вимірювання температури належить провадити відповідно до додатків Є І К.

  1. Робоче положення — найбільш важке для теплового режиму положення, яке можливе під час експлуатації. Для стаціонарних нерегульованих світильників вибір положення провадять пише тоді, коли це передбачено інструкцією, що додають до світильника чи його маркованням. У регульова­них світильниках повинні витримувати певну відстань до освітлюваного об'єкта, обумовлену мар­кованням на світильнику, за винятком світильників, у яких відсутнє механічне закріплення в будь-якому положенні, площина краю відбивача (за його наявності) чи лампа повинні перебувати на відстані 100 мм від поверхні встановлення.

  2. Температура в камері повинна підтримуватися від 10 °С до ЗО °С, переважно 25 °С.

Під час вимірювання, а також у попередньому достатньо тривалому періоді (для точніших результатів вимірювання) температура не повинна змінюватися більше ніж на±1 °С

Однак, якщо електричні характеристики лампи залежать від температури (наприклад, люмі­несцентна лампа), чи якщо нормоване для світильника значення перевищує ЗО °С, то реальна тем­пература в камері повинна дорівнювати нормованому значенню t„ але допускається на 5 °С нижче від цього значення.

  1. Випробовувальна напруга світильника повинна становити:

  • для світильників з лампами розжарювання: напругу, що забезпечує 1,05 нормованої по­тужності вимірювальної лампи (див. додаток В), за винятком ламп ЛТВ, які завжди працюють за напруги, що зазначена у маркованні;

  • для світильників з трубчастими люмінесцентними та Іншими лампами; 1,06 — нормованої напруги (чи максимальної із ряду нормованих напруг);для двигунів, що містяться у світильниках: в 1,06 разів вищу від номінальної напруги (чи максимальної з діапазону номінальних напруг світильника).

ВИНЯТОК

Під час вимірювання середньої температури обмотки, компонента з маркованням Ц і тем­ператури корпуса компонента з маркованням taкрім конденсаторів, випробовувальна напруга повинна становити 1,00 нормованої. Це розповсюджується тільки на вимірювання температури обмотки чи корпуса компонента з маркованням І не розповсюджується на вимірювання темпера­тури Інших компонентів світильника, наприклад, клемових колодок.

Конденсатори для люмінесцентних та інших розрядних ламп, що мають чи не мають мар- ковання випробовують за напруги, яка дорівнює 1,06 нормованої напруги.

Примітка. Якщо світильник містить одночасно лампу розжарювання та люмінесцентну чи будь-яку іншу розрядну лам­пу чи двигун, то для випробовування, за необхідності, можна використовувати два окремих джерела живлення.

  1. Під час і безпосередньо перед початком вимірювання напругу живлення належить підтримува­ти з точністю ±1 %, переважно 0,5% від випробовувальної напруги. Якщо коливання напруги може вплинути на результат вимірювання, то до початку вимірювання напругу живлення належить підтри­мувати з точністю ± 1 % від випробовувальної напруги протягом не менше ніж 10 хв.

  2. Вимірювання треба починати після досягнення встановленого теплового режиму, за якого швидкість зміни температури становить не більше ніж 1 °С за год.

  3. Якщо відбулася нетипова відмова деталі світильника (лампи включно), то що деталь нале­жить замінити, а випробовування продовжити. Вимірювання, що виконані до відмови, не повторю­ють, але перед продовженням вимірювання світильник доводять до сталого теплового режиму. Якщо і на далі виникатимуть аварійні умови чи інша деталь буде мати типову відмову, то такий світильник треба рахувати як такий, що не витримав випробовування. Якщо спрацьовує пристрій теплового захисту одно- чи багаторазової дії, то світильник також рахують як такий, що не вит­римав випробовування.

  4. Якщо елементи баласту чи весь незалежний баласт належать до комплекту постачання світильника, їх монтаж та використання провадять відповідно до інструкції виробника. Темпера­тури усіх деталей не повинні перевищувати температурних обмежень, зазначених у розділі 12.

Якщо незалежний баласт не постачають разом з світильником, то виробник повинен надати типовий баласт як для нормальної експлуатації. Баласт повинен працювати поза межами камери за температури (25 ± 5) °С, Температуру баласту не вимірюють.

  1. Якщо є сумніви в результатах випробовування світильників з використанням серійних ламп розжарювання, то випробовування необхідно повторити з спеціальними лампами для теплових випробовувань (ЛТВ), за їх наявності. Для теплових режимів, які визначають головним чином за температурою цоколя лампи, вирішальними є значення, отримані з лампами (ЛТВ). Для режимів, які визначають головним чином за дією випромінення, вирішальними є значення, отримані з серій­ними лампами в прозорій колбі.

  2. Світловий потік від прожекторів з вузьким пучком і аналогічних світильників під час випро­бовування, направляють безпосередньо на вертикальну дерев'яну площину, пофарбовану матово- чорною фарбою згідно з рекомендаціями додатка D. Світильники встановлюють на відстані від цієї поверхні, вказаній в маркованні світильника.

Вимірювання температури деяких ізоляційних деталей під час випробовування повинні прова­дитись відповідно до розділу 13.

  1. Під час вимірювання температур на патроні двоцокольних люмінесцентних ламп гарячий спай термопари повинен знаходитись на одному рівні з поверхнею патрона, яка прилягає до цоколя пампи. Якщо це неможливо, його належить розмістити якомога ближче до цієї точки, не торкаю­чись цоколя лампи.

Примітка. Виробнику світильників рекомендують у вибірці для типових випробовувань одразу приєднати тер­мопару до патрона. Зазвичай, таким чином готують лише один патрон.

  1. Критерії відповідності

Температури, які вимірюють під час випробовування відповідно до 12.4.1 не повинні перевищу­вати відповідних значень, зазначених в таблицях 12,1 і 12.2 (із врахуванням відступу в переліку а) цього переліку), коли світильники працюють за нормованої навколишньої температури ta.

Якщо температура у випробній камері відрізняється від L то ця відмінність повинна бути врахована поправкою до значення, що зазначене в таблицях (див. також 12.4.1 с)).

  1. Температура не повинна перевищувати значень, зазначених в таблицях 12.1 і 12.2 більше ніж на 5 °С

Примітка. Перевищення на 5 °С враховує неминучість розсіювання значень вимірювання температури в сві­тильниках.

  1. Температура будь-якої деталі світильника, яка піддається тепловому руйнуванню під час експлуатації, не повинна бути перевищувати значення, за якого забезпечують регламентований строк служби світильника конкретного типу. Загальноприйняті значення температур для основних деталей світильника наведені у таблиці 12.1, а значення температур для традиційних матері­алів, що застосовують в світильниках перераховані у таблиці 12.2. Ці значення наведені для одер­жання ідентичності результатів. Під час використання інших методів випробовування можуть бути одержані результати, відмінні від наведених.