1. Видаляння відходів

    1. Видаляння відходів у загальному випадку — це операції, що не призводять до їхньої утилізації. Визначають операції по видаленню відходів, які не призводять до їхньої утилізації, згідно з переліком, наведеним у додатку В (таблиця В.1). Частина із зазначених операцій призначена для зберігання й обробляння відходів.

    2. Операції видаляння відходів виконують згідно з чинним законодавством у спеціально відведених місцях чи об’єктах з урахуванням земельного, природоохоронного, з охорони здоров'я і санітарного законодавства та за наявності дозволів спеціально уповноважених органів у сфері поводження з відходами з урахуванням таких вимог:

  • усі місця (об’єкти) видаляння відходів (дійові, закриті, законсервовані тощо) підлягають реєстрації і паспортизації у встановленому порядку та контролюванню їх стану;

  • визначені для зберігання і видаляння відходів місця або об’єкти потрібно використовува­ти тільки за умови отримування ліцензії;

  • захороняти і змішувати відходи, для яких в Україні існує відповідна технологія утилізації, можна тільки за наявності дозволу спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами;

  • заборонено скидати і розміщувати відходи у підземних горизонтах, на території міст і інших населених пунктів, на території та об’єктах природно-заповідного фонду, землях природоохорон­ної, оздоровчої, рекреаційної й історико-культурної призначеності, у межах водоохоронних зон і зон санітарної охорони водних об’єктів та інших недозволених місцях;

  • захороняти відходи у надрах допустимо в окремих випадках за результатами спеціальних досліджень у разі дотримування стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України;

  • передавати небезпечні відходи для зберігання і видаляння іншим підприємствам або організаціям дозволено за наявності в останніх відповідної ліцензії на здійснення цих операцій;

  • у разі ліквідації відходів і реабілітації забруднених місць їхнього розміщення необхідно убез­печити утилізацію або захоронения залишкових продуктів.

  1. Розміщувати небезпечні відходи дозволено лише у спеціально обладнаних місцях чи об’єктах та відповідно до ліцензійних умов щодо поводження з небезпечними відходами. Прово­дити інші види діяльності, не пов'язані з небезпечними відходами, на території, відведеній для їх розміщення, заборонено.

Відходи перед захоронениям згідно з санітарними правилами за потреби повинні пройти по­переднє обробляння для максимально можливого зниження класу небезпеки [1], [4].

  1. На методи обробляння повинні бути розроблені та затверджені в установленому порядку відповідні нормативні документи (інструкції, технологічні регламенти тощо).

  2. Правила та вимоги до захоронения згідно з нормативними документами.

Місця і об’єкти видаляння відходів повинні бути забезпечені засобами санітарно-епіде­міологічного, санітарно-гігієнічного та екологічного моніторингу, документуванням результатів мо

­

  1. ніторингу. На місця видаляння відходів потрібно складати паспорти місць видаляння відходів згідно з чинними нормативно-правовими актами [11].

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ТИПОВІ ФОРМИ ПЕРВИННОГО ОБЛІКУ ВІДХОДІВ
ТА ІНСТРУКЦІЯ ЩОДО IX ЗАПОВНЮВАННЯ

ЗАТВЕРДЖЕНА спільним наказом

Держкомстату України та Мінприроди України № « »р.


А.1 Типова форма № ПОВ-1

Підприємство, установа, організація, фізична особа — суб’єкт підприємницької діяльності




К

Ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ:

ерівник (заступник керівника) підприємства (установи, організації)

(підпис)

Дата

ЖУРНАЛ ПЕРВИННОГО ОБЛІКУ
УТВОРЮВАННЯ ВІДХОДІВ ЗА ПРЯМИМИ
ВИМІРЮВАННЯМИ

Назва підрозділу (цеху, дільниці, відділу тощо)

Назва процесу (операції, робіт, послуг тощо)

Назва устатковання (апаратури тощо)

Назва відходів за нормативною (технологічною) документацією підприємства

Код та назва згідно з ДК 005

Спосіб вимірювання (апаратура, устатковання тощо)

Почато

Закінчено

Перевірив:

Дата

Посада

Підпис

Прізвище, ініціали










ФОРМА ПЕРШОЇ І ПОДАЛЬШИХ СТОРІНОК ЖУРНАЛУ

Дата обліку, зміна тощо

Показники вимірювального устатковання або кількість вимірювальних вмістин тощо, спосіб вимірю­вання

Час роботи устатковання або місткість вимірюваль­них вмістин тощо

Обсяг утворювання відходів, одиниця вимірювання

Показники складу та контрольованих властивостей

Направлено (передано)

Підпис особи, що виконала запис

Назва, познака

Значення, одиниця вимірювання

Куди (об’єкт — цех, схо­вище, на- копичувач тощо)

Обсяг, одиниця вимірю­вання

1

2

3

4

5

6

7

8

9











































































А.2 Інструкція із заповнювання типової форми первинного обліку утворювання відходів № ПОВ-1 «Журнал первинного обліку утворювання відходів за прямими вимірюваннями»

Журнал первинного обліку утворювання відходів призначений для рахування і реєстрації об­сягів фактичного поточного утворення відходів на підприємствах, в установах, організаціях, а та­кож у фізичних осіб — суб’єктів господарювання, діяльність яких пов'язана з утворюванням відходів (далі — підприємствах) безпосередньо на об’єктах такого утворювання. Дані журналу ви­користовують для ведення державної статистичної звітності, складання паспортів відходів, запов­нювання реєстрових карт об’єктів утворювання відходів, а також розрахунку лімітів утворювання і розміщування відходів та для розробляння організаційно-технічних заходів щодо поводження з відходами.

Первинному обліку підлягають всі відходи, що утворюються на підприємстві, за винятком:

  • зворотних відходів, що в єдиному циклі повертаються у технологічний процес;

  • відходів, кількість яких є меншою від наявних технічних та інших можливостей фіксації їх утворювання;

  • комунальних (побутових) відходів та подібних відходів підприємств, видаляють (вивозять) які за договорами зі спеціалізованими підприємствами комунального господарства.

Обліку за формою № ПОВ-1 не підлягають невловлювані газоподібні речовини, що викидають­ся безпосередньо у повітря, та речовини, що скидаються із стічними водами у водні об’єкти (крім тих, які акумулюються і підлягають вивезенню в спеціально відведені місця), а також спеціальні види відходів в разі ведення підприємством відповідних окремих форм обліку, регламентованих чинними нормативними актами.

Первинний облік утворювання відходів виконують безпосередньо в місцях (об’єктах) утворю­вання відходів в процесі чи по закінченні кожного технологічного циклу, виробничої зміни, виду робіт тощо. Журнали первинного обліку заповнюють структурні підрозділи (цехи, дільниці тощо), діяльність яких супроводжена утворюванням відходів.

Журнали первинного обліку на підприємстві запроваджують за наказом керівника та письмо­вим розпорядженням начальників структурних підрозділів (цехів, дільниць тощо) та керівників відповідних служб, які визначають перелік і схему місць (об’єктів) утворювання відходів з їх нуме­рацією, відповідальних осіб за ведення первинного обліку утворювання конкретного виду відходів, періодичність перевірянь.

*> їх обліковують за окремими формами.

Журнал заповнює та підписує особа, яка призначена відповідальною за ведення первинно­го обліку конкретного виду відходів. Правильність заповнювання форм та достовірність даних, наведених в них, систематично перевіряє керівник відповідної служби підприємства, про що підтверджує своїм підписом у журналі.

На кожний вид відходів згідно з переліком місць (об’єктів) їх утворювання відкривають окре­мий журнал (або у загальній книзі обліку на такий журнал відводять необхідну кількість сторінок). Журнал візує на дату його запровадження начальник відповідного структурного підрозділу чи за­ступник керівника підприємства (у правому верхньому куті обкладинки).

На обкладинці журналу вказують: назву підприємства (установи, організації); назву підрозділу (цеху, дільниці, відділу тощо); назву процесу (операції, робіт, послуг тощо); назву одиниці устаткован- ня (апаратури тощо); назву відходів за нормативною (технологічною) документацією, код та назву відходів згідно з ДК 005 (останні вписують за даними паспорта відходів після його складання).

Нижче з правого боку вказують дату початку і закінчення ведення журналу. Нижче з лівого боку роблять відмітки про перевіряння ведення первинного обліку відповідальною особою.

Періодичність реєстрації обсягів утворювання відходів залежить від специфіки виробництва (процесу, робіт, послуг тощо). Для безперервних процесів реєстрацію обсягів утворювання відходів виконують щозміни. Для виробництв (робіт, послуг), що мають періодичний характер, вимірюван­ня виконують по закінченні процесу (циклу), операції або по закінченні періоду експлуатації чи зно­шення виробів, деталей, матеріалів тощо.

Визначають обсяги утворювання відходів за прямими вимірюваннями (форма № ПОВ-1) без­посередніми підрахунками, зважуванням чи вимірюванням, або, у випадку, коли відповідні об’єкти (наприклад, шламотрубопроводи) оснащені відповідним устаткованням, приладами, або коли відходи скидають у відповідні вмістища (ковші для зливання шлаку, шлаковози, контейнери, боч­ки, баки тощо).

А.2.1 Журнал первинного обліку утворювання відходів за прямими вимірюваннями (форма ПОВ-1)

Записи у журналі за типовою формою ПОВ-1 ведуть на основі проведення замірювань або підрахунків.

В графі 1 вказують дату обліку та іншу уточнювальну інформацію, наприклад зміну, плавку, вивантаження чи інше, передбачене технологічною документацією підприємства.

В графу 2 заносять показники приладів, апаратури тощо, або кількість одиничних вимірюваль­них вмістищ, накопичувачів чи іншого устатковання, використовуваного для вимірювання. В назві графи зазначають спосіб вимірювання.

Якщо облік ведуть устаткованням з підсумковими показниками, до цієї графи заносять попе­редні та наступні показники утворювання відходів.

В графі 3 вказують час роботи устатковання, протягом якого утворилась вимірювана кількість відходів, або місткість вмістищ, накопичувачів чи іншого устатковання, використовуваного для ви­мірювання.

В графі 4 вказують обсяг утворювання відходів у відповідних одиницях вимірювання (т (кг, г), м3 (дм3, л), м2 (дм2, см2), шт., тощо), що є результатом множення показників граф 2 і 3. Назву оди­ниці вимірювання показника обсягів утворювання відходів заносять у назву графи.

Якщо облік ведуть за безпосередніми підрахунками, зважуванням чи вимірюванням, то обсяг утворювання відходів вказують одразу в графі 4, а в графах 2 і 3 ставлять прочерк.

Показники графи 4 можна перераховувати за встановленим регламентом на суху масу чи на стандартну вологість тощо.

У разі обліку відходів устаткованням з підсумковими показниками до цієї графи заносять різницю між попереднім і наступним показниками, записаними у графі 2.

У графу 5 заносять ті характеристики (параметри) відходів, які згідно з технологічною доку­ментацією підлягають вимірюванню або контролюванню безпосередньо в процесі утворювання відходів (наприклад, вологість шламів, зольність відходів у разі збагачення вугілля, вміст окремих компонентів, наявність шкідливих домішок тощо). У графі 5 вказують назву зазначеного параметра, в графі 6 — його числове значення та одиницю вимірювання.

Якщо контрольований показник визначають візуально, то відповідну його характеристику (колір, запах тощо) наводять словами

.


В графі 7 наводять відомості про об’єкти, куди надходять (відправляють) відходи, зокрема:

  • на утилізацію на даному підприємстві (в цех № ...);

  • на установку для знищування (спалювання тощо);

  • на знешкоджування (станцію нейтралізації тощо);

  • на заводське чи інше шламосховище;

  • на полігон чи звалище для промислових чи побутових відходів;

  • на об’єкт (майданчик) тимчасового зберігання;

  • на склад відходів як вторинної сировини;

  • інше (зазначити).