Каски, які використовують разом із цими масками, повинні задовольняти відповідні вимоги стандартів як у робочому, так і у неробочому положенні.

  1. Вимоги для загального застосування

    1. Конструкція

На поверхні маски не повинно бути виступів, гострих країв або інших дефектів, які можуть спричиняти дискомфорт або пошкодження під час застосовування. Випробовування відповідно до 6.3.

  1. Матеріали

Ніяка частина маски, яка може бути у контакті з носієм, не може бути виготовлена з мате­ріалів, які за передбачуваних умов можуть спричиняти подразнення шкіри або будь-який шкідли­вий вплив на здоров’я. Випробовування відповідно до 6.3.

  1. Стійкість до старіння

  2. Світлофільтри повинні задовольняти вимоги 7.1.5.2 EN 166 під час випробовування відповідно до розділу 6 EN 168.Чищення та дезінфекція

Речовини та процедури, рекомендовані виробником для чищення, догляду або дезінфекції, не повинні мати шкідливого впливу на експоновані частини каски або маски, а також не лишати слідів, що можуть підвищити здатність до загоряння. Вони не повинні чинити шкідливого впливу на носій, коли їх застосовують відповідно до інструкції виробника. Випробовування проводять відповідно до 6.3. Після чищення та дезінфекції поверхня повинна задовольняти вимоги 5.2.15 або 5.3.3.

  1. Сумісність з іншим обладнанням

Маска повинна добре поєднуватися з:

  1. каскою, з якою маску мають використовувати;

  2. будь-яким засобом захисту респіраторної системи, який призначено для застосовування з об’єднаною системою каска—маска виробника засобів захисту очей;

  3. будь-якими коригувальними окулярами, які призначені для застосування з системою каска— маска виробника засобів захисту очей;

  4. іншими РРЕ, призначеними для носіння під час застосовування.

Випробовування проводять відповідно до 6.3 та 6.4. Випробовування повинно визначити специфічні частини інших РРЕ, які використовували під час цих випробовувань.

Примітка 1. Сумісність з іншими предметами робочого обладнання (наприклад медичні прилади, камери термального зображення), які можуть бути потрібні в ситуаціях, де система каска—маска має бути використана, не може бути детально проаналізована під час оцінювання. Таку сумісність повинен оцінювати потенційний покупець.

Примітка 2. Потрібно використовувати лише ту оправу коригувальних окулярів, яка сумісна із системою каска—маска.

Національна примітка. РРЕ — індивідуальні засоби захисту.

  1. Стійкість до екстремальних температур

Система каска—маска не повинна деформовуватися під впливом температурних умов відпо­відно до розділу 6.2.4 EN 443. На кінець кожного з періодів дії від а) до е) механізм підняття та опускання маски повинен діяти точно відповідно до Інструкцій виробника.

Вибірково, перелік а) послідовності можна проводити за температури мінус 20 °С, мінус ЗО °С або 40 °С (усі ± 2 °С). Там, де застосовують одну з низьких температур, випробовувати за тем­ператури мінус 10 °С не потрібно. У звіті про випробовування потрібно зазначити температуру, яку використовували.

Маски потрібно випробовувати за тих самих температурних режимів (навіть більш екстре­мальних) ніж ті, що призначали для касок.

  1. Стійкість до корозії

Під час випробовування стійкості до корозії, описаного в розділі 8 EN 168:2001, усі металеві частини маски та її утримувального засобу повинні мати гладкі поверхні, вільні від задирок.

  1. Зір

Оптичні властивості світлофільтра повинні задовольняти мінімум вимог таблиці 1.

Таблиця 1 — Загальні оптичні властивості

Властивість

Мінімальна вимога

Випробовування згідно з

Сила переломлення

EN 166:2001,7.1.2.1, Оптичний клас 2

EN 167:2001, розділ 3

Проходження світла

EN 166:2001,7.1.2.2

Залежить від характеристик маски. Див. EN 166:2001,7.1.2.2

Дифракція світла

0,75 кд/м2 • Лк

EN 167:2001, розділ 4

Якість поверхні матеріалу

EN 166:2001,7.1.3

EN 167:2001, розділ 5



Маска, помаркована відповідно до розділу 7, не повинна зменшувати доступне поле зору, нада- ване каскою для якої маску було призначено. Випробовування потрібно проводити відповідно до 6.4.

Не повинен погіршуватися зір внаслідок проведеного випробовування відповідно до 6.4.

У разі, якщо виробник застосовує протитуманні засоби, вони повинні тісно прилягати до очей, шкіри та частин маски за передбачених умови користування. Випробовування проводять відповідно до 6.3. Після застосування протитуманних засобів, маска повинна відповідати вимо­гам 5.2.15 або 5.3.3.

  1. Ергономіка

Система каска—маска повинна бути піддана практичним випробовуванням їх характеристик відповідно до 6.4. Ці загальні випробовування слугують виявленню недоліків, які не можуть бути визначеними випробовуваннями, описаними в іншому місці цього стандарту

Там, де практичні випробовування характеристик вказують, що система каска—маска має недоліки, що впливають на носія, організація, яка проводить випробовування повинна деталь­но зареєструвати усі результати практичних випробовувань характеристик. Це дасть можливість іншим випробовувальним організаціям відтворити випробовування та оцінити результати.

Специфічні аспекти практичних характеристик системи каска—маска, які повинні бути огля­нуті, подано в 5.2.10 та 5.2.11.

  1. Монтаж та пристосовання

Пристосовувати або замінювати частини системи потрібно вручну без допомоги спеціаль­них інструментів. Випробовування проводити відповідно до 6.3.

  1. Позиції та дії

Маска повинна змінювати положення з робочої позиції (захисної) до неробочої позиції. Маска повинна бути у двох позиціях, щоб зробити неможливим перехід від однієї позиції до іншої без навмисних дій з боку носія. Якщо маска має можливість зайняти проміжне положення, в інструкції виробника повинна бути засторога (див. розділ 8), що зазначені рівні захисту забезпечуються лише тоді, коли маска є повністю в робочій позиції. Рух маски не повинен спричиняти контакт поверхні поля зору з будь-якою частиною каски. Ця вимога повинна також бути виконана під час оцінювання стійкості обладнання до екстримальних температур (5.2.6 або 5.3.5)

Ніяка частина маски не повинна контактувати з обличчям користувача (або призначеними ко­ригувальними окулярами) в будь-якій позиції. Використовування та позиціювання повинно дося­гатися за допомогою, як обох так І правою рукою, окремо. Під час використовування пожежни­ками масок (див. 5.3) також не повинно виникати труднощів у разі комбінації з використовуван­ням рукавичок, що відповідають вимогам EN 659.

Випробовування проводять відповідно до 6.4.

  1. Зона покриття

Маски повинні відповідати наступним вимогам поля зору.

  1. Засіб захисту обличчя

У робочій позиції засіб захисту обличчя разом Із призначеною каскою повинен закривати, принаймні частини обличчя прямокутника EFGH відповідного макета голови, як на рисунку 11 EN 168, під час оцінювання відповідно до 10.2 EN 168.

  1. Засіб захисту очей

У робочій позиції засіб захисту очей разом із призначеною каскою повинен закривати пря­мокутник CDEF відповідного макета голови, як на рисунку 11 EN 168, під час оцінювання відпо­відно до 10.2 EN 168.

Примітка. Засіб захисту очей мало захищає або не захищає зовсім значні частини обличчя. Його застосовують, якщо внаслідок оцінення ризику встановлено, що захист обличчя не потрібен.

  1. Електричні властивості

Там, де призначена каска задовольняє будь-які обов’язкові та необов’язкові вимоги EN 443 відносно електричних властивостей, маска повинна задовольняти вимоги 5.8.1 та 5.8.3 EN 443 під час випробовування відповідно до 6.5.1 та 6.5.2.

Там, де призначена каска не задовольняє цих вимог, пристосована маска може задовольняти вимоги 5.8.1 та 5.8.3 EN 443, під час випробовувань відповідно до 6.5.1 та 6.5.2.

  1. Стійкість до частинок із великою швидкістю

Перед випробовуванням стійкості до частинок із великою швидкістю, систему маски з при­значеною каскою після повернення до кімнатної температури піддають відповідній серії умов, як описано у 5.2.6 або 5.3.5.

Маска з’єднана з призначеною каскою в робочій позиції повинна задовольняти принаймні вимоги 7.2.2 EN166 для імпульсу середньої енергії (клас В):

  1. за імпульсу жодна частина маски не повинна контактувати з будь-якою частиною маке­та голови (або будь-якими призначеними коригувальними окулярами);

  2. після імпульсу механізм підіймання та опускання маски повинен діяти безвідмовно.

  1. Займистість

Під час випробовування використовують метод, описаний у 6.6 EN 443 (але відповідно до 6.2.2 цього стандарту після чищення 5 разів згідно з 5.2.4 та кінцевого застосування будь-якої протитуманної сполуки, якщо потрібно).

Не повинно залишатися:

  1. ніяких крапель протягом всього випробовування;

  2. ніякого накалювання та горіння, а також видимого полум’я.

Зовнішній центр та нижній край та будь-які випробні частини механізму підіймання та опускан­ня маски та засобів кріплення потрібно випробовувати двічі.

Примітка. Маску, призначену для пожежників потрібно піддавати випробовуванню на здатність загорятися. Інші ви­моги до цих випробовувань наведено у 5.3.3 та 6.8.

  1. Стійкість до хімічних речовин

Маску треба випробовувати на стійкість до хімічних речовин, відповідно до таблиці 2 та 6.10.

Маска повинна відповідати таким вимогам:

  1. не повинно бути видимих пошкоджень;

  2. оптичні властивості світлофільтрів повинні відповідати вимогам 5.2.8;

  3. 6.4.4b), с) і f) треба повторити знову та 6.4.4g) треба випробовувати двічі;

  4. захист проти частинок із великою швидкістю відповідно до 5.2.14 або 5.5.3 (без поперед­нього кондиціювання відповідно до 5.2.6 або 5.3.5) і 5.5.4, що більш підходить;

  5. захист проти загоряння відповідно до 5.2.15 або 5.3.3, що більше підходить (без подаль­шого кондиціювання).

Там, де випробовування стосувалося хімічних речовин додатково до тих, що є в таблиці 2, відомості про це повинні бути долучені до інформації, яка супроводжує обладнання.

Таблиця 2— Список хімічних речовин для випробовування на стійкість до них маски

Хімічна речовина

Концентрація, % ваги

Сірчана кислота

ЗО (водний розчин)

Гідроксид натрію

10 (водний розчин)

р-ксилол

Нерозведений

Бутан-1-ol

Нерозведений

п-Гептан

Нерозведений



  1. Додаткові вимоги до масок, які використовують пожежники

    1. доповнення до умов 5.2 маски для пожежників повинні відповідати таким вимогам.

    2. Стійкість до променевого тепла

      1. Робоче положення

Маска має бути піддана випробовуванню відповідно до 6.6.1. Ніяка частина маски не повинна плавитися, виділяти краплі або загорятися, а також не контактувати з будь-якою частиною ма­кета голови.

Після випробування та охолодження маски до навколишньої температури протягом при­наймні 60 хв вона повинна відповідати умовам захисту проти частинок із великою швидкістю відповідно до 5.2.14 (як вибір також 5.5.3 та (або) 5.5.4) і там не повинно бути перешкод зору (5.2.8 та 6.4.4).

  1. Неробоче положення

Маска повинна бути випробувана відповідно до 6.6.2.

Ніяка частина маски не повинна контактувати з макетом голови під час випробовування.

  1. Захист від променевого тепла

Маску, яка утримується на носії в робочому положенні, треба випробовувати відповідно до 6.7. Інформацію про отримані характеристики долучають до інформації, яку надає виробник (8s).

Примітка. Ефективність щодо захисту від променевого тепла, для більшості матеріалів маски, значно залежить від температури джерела тепла. Ця інформація є важливою для вибору користувачем оптимального захисного обладнання.

  1. Здатність до загоряння (займистість)

Під час випробовування відповідно до 6.8 на жодній з частин маски або засобів кріплення не повинно бути:

  1. будь-яких крапель протягом усього часу випробовування;

  2. видимого полум’я або розжареності, як наслідок горіння протягом 5 с після відсторонен­ня від випробовувального полум’я.

  1. Стійкість до розплавлених металів та гарячих твердих агломератів (сухих за­лишків)

Маски та їхні засоби кріплення до призначених касок повинні відповідати вимогам е), f) та д) 7.2.3 EN 166.

  1. Екстремальні температури

Система каска—маска не повинна деформуватися під час дії температур, зазначених у 6.9. У кінці кожного періоду від а) до е) механізм підняття та опускання маски повинен діяти точно згідно з Інструкціями виробника.