У випадку несуміщення отворів під болтові з’єднання необхідно перевірити, аби спосіб коригування відповідав вимогам у пункті 12.

Для отворів з відновленою співвісністю можна довести їх відповідність вимогам щодо збільшених отворів або отворів з пазами, визначених у IZ 6.6 HU, за умови перевірки траєкторії навантажень.Переважним способом коригування несуміщення отворів є розточування або охоплювальне фрезерування, але у разі неможливості уникнути інших методів різання внутрішня обробка отворів, які утворюються завдяки цим методам, має особливим чином бути перевірена на відповідність вимогам у пункті 6.

З’єднання, завершені на будівельному майданчику, необхідно перевірити згідно з 12.5.

  1. ОБРОБКА ПОВЕРХНІ

    1. Загальні положення

У цьому пункті зазначено вимоги до підготовки сталевих поверхонь, що мають недоліки, включаючи зварювані та виготовлені поверхні, для нанесення фарб і стосовних виробів. Необхідно зазначити вимоги, які слід брати до уваги при нанесенні певних систем покриттів.

В цьому пункті не зазначено докладних вимог для систем захисту від корозії, які містяться в наступних посиланнях і мають застосовуватися у належних випадках:

  1. поверхні для нанесення фарби: серія EN ISO 12944 та Додаток F;

  2. поверхні для газотермічного напилення металевих покриттів: EN 14616, EN 15311 IZ -видалений текст ZU та Додаток F;

  3. поверхні, на які буде наноситися металеве покриття гальвнізацією: EN ISO 1461, IZ EN ISO 14713-1, EN ISO 14713-2 ZI та Додаток F.

Щодо забезпечення механічного опору та стійкості протикорозійне покриття не вимагається, якщо конструкцію планується використовувати протягом короткого строку служби або у середовищі, де корозійна агресивність є мізерно малою (наприклад, категорія C1 або фарбування лише для естетичного вигляду), або якщо конструкцію було розраховано на можливу корозію.

Примітка 1. Один рік може вважатися коротким строком служби.

Якщо фарбування зазначено лише з естетичних причин, застосовують табл. 22 разом з Додатком F.

Якщо зазначено використання як системи протипожежного захисту конструкцій, так і захисту від корозії, необхідно підтвердити їх сумісність.

Примітка 2. Як правило, протипожежний захист не розглядається як частина захисту від корозії.

  1. Підготовка сталі IZ грунтовками для фарб і подібних виробів ZI

Ці вимоги не поширюються на нержавіючі сталі. Якщо є вимоги до чистоти поверхні нержавіючих сталей, їх необхідно зазначити.

Підготовка всіх поверхонь, на які будуть наноситися фарби та подібні вироби, має відповідати критеріям з EN ISO 8501. Необхідно зазначити ступені підготовки згідно з EN ISO 8501-3.

Якщо зазначається очікуваний строк служби захисту від корозії та категорія корозійної агресивності, ступінь підготовки має відповідати заданому в табл. 22. IZ Якщо не зазначено інше, P1 необхідно застосовувати для EXC2, EXC3 та EXC4. ZI

IZ Таблиця 22 - Ступені підготовки

Очікуваний строк служби захисту від корозії а

Категорія корозійності b

Ступінь підготовки

> 15 років

C1

P1

C2 - C3

P2

Вище за C3

P2 або P3, як зазначено

5 - 15 років

C1 - C3

P1

Вище за C3

P2

< 5 років

C1 - C4

P1

C5 - Im

P2

a b Очікуваний строк служби захисту від корозії та категорія корозійності зазначені в EN ISO 12944 та EN ISO 14713-1 відповідно.



<ЕИ

Поверхні після термічного різання, крайки та зварні шви мають бути достатньо гладкими та здатними досягти зазначеної шорсткості після подальшої підготовки поверхні (див. Додаток F).

Примітка. Поверхні після термічного різання іноді можуть бути досить твердими, аби набувати необхідної шорсткості під дією абразивних матеріалів. Аби встановити твердість поверхні та визначити необхідність шліфування можна використовувати випробування технології, що зазначено у 6.4.4.

  1. Атмосферостійкі сталі

У разі потреби необхідно зазначити процедури, які забезпечують візуальну прийнятність поверхні атмосферостійких сталей без покриття після дії атмосферних впливів, та процедури, що запобігають забрудненню (наприклад, маслами, мастилами, фарбою, бетоном або асфальтом).

Примітка. Як приклад, відкриті поверхні можливо зачистити за допомогою струменевої обробки, аби забезпечити рівномірне руйнування під впливом атмосферних чинників.

Необхідно зазначити обробку поверхонь сталей, що не є атмосферостійкими, якщо вони контактують з атмосферостійкою сталлю без покриття.

  1. Гальванічна пара

Необхідно уникати непередбаченого контакту різних металевих складових виробів, наприклад нержавіючої сталі з алюмінієм або конструкційною сталлю. Якщо необхідно приварити нержавіючу сталь до конструкційної, захист від корозії сталевої конструкції має поширюватися від зварювального шва як мінімум, на 20 мм по нержавіючій сталі. Див. також 6.3, 6.9 та 7.7.3.

  1. Гальванізація

Якщо перед гальванізацєю слід виконати травлення, всі зазори зварних швів необхідно герметизувати, аби попередити проникнення кислоти, якщо це не суперечить подальшим положенням у 10.6.

Якщо виготовлений компоненент містить замкнуті простори, необхідноДСТУ Б EN 1090-2-201Х забезпечити вентиляційні та дренажні отвори. Як правило, замкнуті простори потрібно гальванізувати всередині, якщо ні, слід зазначити необхідність їх герметизації після гальванізації, і якщо так, то яким матеріалом.

  1. Герметизація замкнутих просторів

Якщо замкнуті простори потрібно загерметизувати зварюванням або виконати в них внутрішню захисну обробку, необхідно зазначити систему такої внутрішньої обробки.

У разі потреби повністю замкнути простір за допомогою зварних швів, необхідно зазначити, чи потребують недоліки зварювання, наявність яких дозволяється у EZ технічних умовах на технологію зварювання І герметизації шляхом застосування належного матеріалу заповнення, аби перешкодити потраплянню вологи. Якщо зварні шви призначені лише для герметизації, необхідно провести їх візуальний контроль. Необхідно зазначити подальший контроль, якщо це необхідно.

Примітка. Слід зважити на те, що тріщини зварних швів, які не виявлено візуальним контролем, уможливлюють потрапляння води до герметизованих просторів.

У разі необхідності гальванізації замкнутих профілів, їх не слід попередньо герметизувати до гальванізації. За наявності поверхонь внапуск з безперервними зварними швами необхідно забезпечити достатнє вентилювання за винятком ситуації, коли площа напуску така мала, що ризик виходу вибухонебезпечних газових включень під час гальванізації оцінюється як незначний.

Якщо механічні засоби кріплення проходять крізь стінку герметизованого замкнутого простору, необхідно зазначити спосіб герметизації місця проходу.

  1. Поверхні, що контактують з бетоном

Поверхні, які мають контактувати з бетоном, включаючи нижні поверхні плит основи, повинні мати захисне покриття, що застосовується на сталевих конструкціях, за винятком косметичного оздоблювального покриття, як мінімум на перших 50 мм довжини зануреної частини, якщо не зазначено інше. Для поверхонь, що лишилися, захисне покриття не вимагається, окрім випадків, де його необхідність спеціально зазначена. Якщо поверхні не мають покриття, їх необхідно зачистити за допомогою струменевої обробки або дротяної щітки, аби видалити відшарування прокатної окалини та очистити від пилу, масел і мастил. Безпосередньо перед бетонуванням необхідно зачистити поверхні та видалити відшарування іржі, пил та інше сипуче сміття.

  1. Поверхні, до яких нема доступу

До складання необхідно провести обробку тих ділянок та поверхонь, доступ до яких після складання буде ускладнено.

У з'єднаннях, стійких до зсуву, сполучені поверхні повинні задовольняти вимоги щодо утворення тертя для зазначеної обробки поверхні (див. 8.4). На сполучені поверхні інших з'єднань не слід наносити надмірну кількість фарби. Якщо не зазначено інше, максимальна обробка сполучених поверхонь та поверхонь під шайбами включає нанесення ґрунтовки та першого шару фарби (див. F.4).

Якщо не зазначено інше, обробку болтових з'єднань, включаючи периметр навколо таких з’єднань, слід проводити із застосуванням повної системи захисту від корозії, зазначеної для решти сталевої конструкції.

ДСТУ Б EN 1090-2-201Х

  1. Ремонт після різання або зварювання

Необхідно зазначити, чи потрібно проводити ремонт або додаткову захисну обробку обрізних крайок та суміжних поверхонь після різання.

Якщо потрібно зварювати складові вироби з попередньо нанесеним покриттям, необхідно зазначити способи та обсяг ремонту, зумовлений таким покриттям.

Якщо шар гальванічного покриття було видалено або пошкоджено під час зварювання, поверхні необхідно зачистити, підготувати та нанести на них цинконаповнену ґрунтовку та систему фарбування, що забезпечує такий же рівень захисту від корозії, що й гальванізація, для певної категорії корозійності (див EN ISO 1461 щодо додаткових настанов).

  1. Очищення після монтажу

    1. Очищення тонколистових компонентів

Аби уникнути пошкоджень через корозію, конструкцію слід очищати щодня від стрижнів глухих заклепок, стружки від свердління тощо.

  1. Очищення компонентів з нержавіючих сталей

Процедури чищення мають бути прийнятними за маркою сталі складового виробу, типом обробки поверхні, функціями компонента і ризиком розвитку корозії. Необхідно зазначити спосіб, ступінь та обсяг чищення.

Не можна допускати контакту концентрованих кислотних розчинів, що іноді використовуються для чищення кам'яної кладки і плиткового покриття у будівлях, з конструкційними сталями, включаючи нержавіючу сталь. Якщо сталося таке забруднення, кислотні розчини необхідно негайно змити великою кількістю чистої води.

  1. ГЕОМЕТРИЧНІ ДОПУСКИ

    1. Типи допусків

У цьому пункті визначено типи геометричних відхилень і представлено кількісні значення для двох типів допустимих відхилень:

  1. відхилення, які стосуються ряду критеріїв, що є суттєвими для механічного опору та стійкості завершеної конструкції, називаються основними допусками;

  2. відхилення, необхідні для виконання інших критеріїв, таких як підгонка та зовнішній вигляд, називаються функціональними допусками.

Як основні, так і функціональні допуски є нормативними.

Примітка. Для конструктивних сталевих компонентів ІЛ EN 1090-1 НИ стосується основних допусків.

Зазначені допустимі відхилення не включають в себе пружні деформації, що викликаються власною вагою компонентів.

На додаток, можуть бути зазначені спеціальні допуски або для геометричних відхилень, вже визначених у кількісних значеннях, або для інших типів геометричних відхилень. У разі необхідності мати спеціальні допуски слід надати наступну інформацію, де це доречно:

  • виправлені значення для функціональних допусків, що було визначено раніше;

визначені параметри та допустимі значення для контрольованих геометричнихвідхилень;

  • чи застосовуються ці спеціальні допуски для всіх належних компонентів або тільки для певних компонентів, що зазначені.

У кожному випадку вимоги стосуються випробувань під час остаточного приймання. Якщо виготовлені компоненти призначені для формування частин конструкції, що монтується на майданчику, необхідно на додачу до допусків, що стосуються виготовлених компонентів, забезпечити виконання допусків, що визначені для остаточної перевірки змонтованої конструкції.

  1. Основні допуски

    1. Загальні положення

Основні допуски мають відповідати D.1. Зазначені значення є допустимими відхиленнями. Якщо фактичне відхилення перевищує допустиме значення, виміряне значення має розглядатися як невідповідність згідно з пунктом 12.

У деяких випадках існує можливість, що невиправлене перевищення основного допуску можна обґрунтувати згідно з розрахунками конструкції, якщо таке перевищення повністю враховано при повторних розрахунках конструкції. Якщо це не так, необхідно виправити невідповідність.

  1. Технологічні допуски

    1. Прокатні профілі

Гарячекатані, гарячої обробки або холодноформовані конструктивні вироби повинні залишатися в межах допустимих відхилень, зазначених у належному стандарті на виріб. Ці допустимі відхилення застосовуються і надалі до компонентів, що виготовляються з таких виробів, окрім випадків, коли вони замінені на більш суворі критерії, зазначені у D.1.

  1. Зварні профілі

Зварні компоненти, виготовлені з товстого листа, не мають перевищувати допустимі відхилення, наведені в табл. D.1.1 і в таблицях D.1.3-D.1.6.

  1. Профілі холодного формування

Компоненти холодного формування пресом не мають перевищувати допустимі відхилення, що зазначені у табл. D.1.2. Для компонентів, виготовлених з прокатних профілів холодного формування, див. 11.2.2.1.