Для від’єднання стаціонарної частини необхідно знеструмити весь КРП чи його частини.

Щоб запобігти недозволеній дії комутаційного пристрою, він повинен бути обладнаний засобом захисту в одному або в багатьох положеннях.Примітка. Якщо за визначених умов дозволено роботу з колами, що перебувають під напругою, то треба дотри­муватись відповідних заходів безпеки.

  1. Знімні та висувні частини

    1. Конструкція

Знімні та висувні частини конструюють так, щоб можна було зручно та безпечно з’єднувати та роз’єднувати їхнє електричне устатковання з головною схемою в той час, коли ця схема перебуває під напругою. Знімні та висувні частини може бути обладнано вставками для блокування (див. 2.4.17). Мінімальні проміжки і мінімальну довжину шляху спливу (див. 7.1.2.1) зберігають за різних положень цих частин, а також під час переходу з одного положення в Інше.

Примітка 1. Це може потребувати застосовування спеціального інструменту.

Примітка 2. Може виникнути потреба проведення цих операцій за вимкненого навантаження.

Знімні частини повинні мати положення приєднання (див. 2.2.8) та відділене положення (див. 2.2.11).

Висувні частини крім того, повинні мати відімкнене положення (див. 2.2.10), а також можуть мати положення випробовування (див. 2.2.9) чи стан випробовування (див. 2.1.9). їх чітко встановлюють в цих положеннях. Ці положення треба легко розпізнавати.

Електричні умови для різних положень висувних частин зазначено в таблиці 6.

  1. Блокування та замикання висувних частин

За відсутності інших указівок, висувні частини повинні бути обладнані пристроєм, який гаранту­вав би, що цю частину може бути висунуто і (або) знову вставлено тільки після від'єднання її голов­ного кола.

Щоб запобігти недозволеним діям, висувні частини треба обладнати пристроями для висячого замка чи запору, що фіксують їх в одному чи декількох положеннях (див. 7.1.1).

  1. Ступінь захисту

Ступінь захисту (див. 7.2.1), вказаний для КРП, зазвичай стосується положення приєднання (див. 2.2.8) знімних і (або) висувних частин. Виробник повинен вказати ступінь захисту для інших положень та в разі переходу від одного положення до іншого.

КРП з висувними частинами конструюють таким чином, щоб ступінь захисту положення при­єднання зберігався незмінним і для положення випробовування, і для від’єднаного положення, і для переходу від одного положення до іншого.

Якщо після зняття знімної і (або) висувної частини початковий ступінь захисту не збережено, то необхідно узгодити заходи для забезпечення адекватного захисту. Інформація, що є в каталозі вироб­ника, може замінити таке узгодження.

  1. Види з’єднань допоміжних кіл

Допоміжні кола конструюють так, що їхнє від’єднання можливе з застосовуванням Інструмента чи без нього.

У разі висувних частин перевагу надають методу приєднання допоміжних кіл без допомоги інстру­мента.

  1. Познаки

  1. .6.5.1 Познаки проводів головних та допоміжних кіл

За винятком випадків, зазначених у 7.6.5.2, за спосіб та обсяг познак проводів, наприклад, роз­ташування, колір чи символи на затискачах, до яких приєднано проводи чи на кінцях самих проводів, відповідає виробник. Ці познаки повинні відповідати монтажним схемам чи кресленням. Де можливо, застосовують познаки згідно з ІЕС 60445 та ІЕС 60446.

  1. .Є.5.2 Познаки захисного провідника (PE, PEN) і нейтрального провідника (N) основних кіл

Захисний провідник повинен легко розпізнаватися за конфігурацією, за місцем розташування, за маркованням або за кольором. Якщо використовують розпізнавання за кольором, то він повинен бути двоколірний зелено-жовтий. Якщо захисний провідник є ізольований одножильний кабель, то такі ко­льорові познаки виконують переважно по усій довжині.

Примітка. Зелено-жовтий колір познаки конкретно передбачено тільки для захисного провідника.

Будь-який нейтральний провідник головного кола теж повинен легко розпізнаватись за конфігу­рацією, за місцем розташування, за маркованням чи за кольором. Якщо використовують розпізнавання за кольором, то рекомендовано обрати світло-синій колір

.Таблиця 6 — Електричні умови для різних положень знімних частин

Коло

Метод з’єднання


Положення приєднання (див. 2.2.8)

Стан і (або) положення випробовування (див. 2.1.9/2.2.9)

Від’єднане положення (див. 2.2.10)

Відділене положення (див. 2.2.11)

Вхідне головне коло

Вхідний штепсель, цоколь або Інші при­строї для з’єднання

І


(22)

^2)

Вихідне головне коло

Вихідний штепсель, цоколь або Інші при­строї для з’єднання

І

I або

I або Q ’


Допоміжне коло

Штепсель, цоколь або подібні пристрої для з’єднання

І

І

О

^2)

Стан кіл у межах знімної частини

Під напругою

Під напругою Допоміжні кола готові для робочого випробовування

Знеструмлені, якщо немає зворотного зв'язку

^2)

Стан для вихідних затискачів головних кіл КРП

Під напругою

Під напругою або не від’єднані 2

Знеструмлені, якщо немає зворотного зв'язку

Знеструмлені, якщо немає зворотного зв'язку

Необхідно виконати умови 7.4.4



Електропровідність заземлення повинна відповідати вимогам 7.4.3.1.5 Ь) та повинна бути такою до встановлення ізолювального зазору.

  1. Залежить від пристрою

  2. Залежить від того, чи живляться затискачі від сторонніх джерел, таких як допоміжне джерело.

І = з'єднано.

О

ДСТУ ІЕС 60439-1:2003

= роз’єднано (ізольовано).

= від’єднано, але не обов’язково роз’єднано (ізольовано).Затискачі для зовнішніх захисних провідників маркують згідно з I EC 60445. Як приклад показано графічний символ (?) № 5019 згідно з ІЕС 60417. Цей символ не потрібен, якщо зовнішній захис­ний провідник призначено для з'єднання з внутрішнім захисним провідником, який чітко розпізнають за своїм зелено-жовтим кольором.

  1. .6.5.3 Напрямок дії та познаки положення перемикача

Там, де напрямок дії приводу не витікає з монтування компонента або пристрою, і не чітко роз­пізнають за маркованням, рекомендовано провести роботи відповідно до вимог ІЕС 60447.

  1. .6.5.4 Індикаторні лампи та кнопки

Кольори індикаторних ламп та кнопок вибирають відповідно до вимог ІЕС 60073.

  1. Внутрішнє розділяння КРП оболонками чи перегородками

Розподіл КРП перегородками чи оболонками (металевими чи неметалевими) на відсіки чи зак­риті огороджені місця забезпечує наступне:

  • захист від контакту з струмопровідними деталями, що належать до сусідніх функційних блоків. Ступінь захисту повинен бути не менше ніж ІРХХВ;

  • захист від проникнення твердих сторонніх тіл з одного блоку КРП до сусіднього блоку. Ступінь захисту повинен бути не менше ніж ІР2Х.

Якщо немає інших указівок від виробника, то дотримуються обох вищезгаданих умов.

Примітка. Ступінь захисту ІР2Х перекриває ступінь захисту ІРХХВ.

Нижче наведені типові форми поділу оболонками і перегородками (наприклад, див. додаток D).

Головна ознака

Допоміжна ознака

Форма

Немає розділення


Форма 1

Відокремлення шин від функційних блоків

Затискачі для зовнішніх провідників не відокремлені від шин

Форма 2а

Затискачі для зовнішніх провідників відокремлені від шин

Форма 2Ь

Відокремлення шин від функційних блоків та відокремлення усіх функційних блоків один аід одного. Відокремлення затискачів для зовнішніх провідників від функційних блоків, але не один від одного.

Затискачі для зовнішніх провідників не відокремлені від шин

Форма За

Затискачі для зовнішніх провідників відокремлені від шин

Форма ЗЬ

Відокремлення шин від функційних блоків та відокремлення усіх функційних блоків один від одного, зокрема затискачі для зовнішніх провідників, які є невід'ємною частиною функційного блоку.

Затискачі для зовнішніх провідників в тому самому відділенні, в якому перебуває відповідний функційний блок

Форма 4а

Затискачі для зовнішніх провідників не в тому самому відділенні, в якому міститься відповідний функційний блок, а в індиві­дуальному, окремому, огородженому та захищеному місці або відділенні

Форма 4Ь



Вид поділу та вищий ступінь захисту є предмет угоди між виробником і споживачем.

Вимоги до стабільності та тривалості служби оболонки і перегородок повинні відповідати вимо­гам 7.4.2.2.2.

Вимоги до ступеня доступності для техобслуговування на від'єднаних функційних блоках повинні відповідати вимогам 7.4.Є.2.

Вимоги до ступеня доступності для збільшення розмірів під напругою повинні відповідати вимо­гам 7.4.6.3

  1. Електричні з'єднання всередині КРП: шини та ізольовані провідники

    1. Загальні відомості

З'єднання струмопровідних частин не можна піддавати значним змінам за нормального підви­щення температури, старінню ізоляційних матеріалів та вібрації, що мають місце за нормальної екс­плуатації. Особливо треба враховувати вплив теплового розширення, електролітичний вплив різно­рідних металів, а також стійкість матеріалів до діючих температур.

З'єднання між струмопровідними частинами здійснюють за допомогою засобів, що забезпечують необхідний і стійкий контакт.

  1. Розміри і номінальні характеристики шин та ізольованих провідників

Відповідальність за вибирання поперечного перерізу провідників усередині КРП несе виробник. Вибирання здійснюють не тільки залежно від сили струму, а також залежно від механічних наванта- жень, яким піддають КРП, від розміщення провідників, від виду ізоляції, а за необхідності, від типу приєднаних елементів (тобто електроніки).

  1. Монтування провідників (див. також 7.8.2)

    1. Ізольовані провідники повинні бути розраховані не менше, ніж на номінальну напругу на ізоляції (див. 4.1.2) даного кола.

    2. З’єднувальні кабелі між двома пристроями не повинні мати проміжних скруток чи паяних з’єднань. З'єднання, по можливості, виконують на нерухомих затискачах.

    3. Ізольовані провідники не повинні торкатись неізольованих частин, що перебувають під напругою з різними потенціалами чи з гострими краями і відповідним чином закріплено.

    4. Провідники живлення до устатковання та вимірювальних приладів через елементи обо­лонок чи дверей треба підводити таким чином, щоб не сталось механічне пошкодження внаслідок переміщення елементів чи дверей.

    5. З’єднання з устаткованням за допомогою пайки дозволено в КРП тільки в тих випадках, коли для устатковання передбачено такий спосіб з'єднання.

У разі, коли за нормальної роботи устатковання піддається сильній вібрації, з’єднання кабелів і проводів, що виконано пайкою, треба поблизу місця пайки механічно закріпити іншими засобами.

    1. У місцях, де під час нормальної експлуатації є сильні вібрації, наприклад, під час робо­ти на екскаваторах чи кранах, роботи на борту корабля, на піднімальному устаткованні та локомоти­вах, треба звернути особливу увагу на закріплення провідників. Для апаратів, які не відповідають ви­могам зазначеним у 7.8.3.5, за умов сильної вібрації не дозволено пайку кабельних наконечників або кінців скручених провідників.

    2. Рекомендовано приєднувати до одного контактного затискача тільки один провідник. При­єднання двох чи більше провідників до одного контактного затискача дозволено тільки за умов, коли затискач для цього розраховано.

  1. Вимоги до кіл живлення електронного устатковання

За відсутності іншого визначення в технічних умовах для електронного устатковання, яке відпо­відає вимогам стандарту ІЕС, треба виконувати такі вимоги.

  1. Коливання вхідної напруги6

  1. Діапазон напруги живлення для джерел із батареями дорівнює номінальній напрузі живлення ± 15 %.

Примітка. Цей діапазон не містить додатковий діапазон напруги, потрібний для зарядження батарей.

  1. Діапазон вхідних постійних напруг отримують випрямленням змінної напруги живлення (див. поз. переліку 3).

  2. Діапазон напруг живлення джерел змінного струму дорівнює номінальній вхідній напрузі ± 10 %.

  3. Якщо необхідні ширші області допустимих значень напруги, то це питання є предметом уго­ди між виробником і споживачем.