Вимоги щодо випробовування обґрунтовано визначено для кожного порту.

  1. ОПИС РОЗТАШУВАНЬ

Вважають, що розташування, які характеризуються безпосереднім електропостачанням під низькою напругою від електромережі загальної призначеності, є середовищем класу 1.

Приклади розташування класу 1 наведені нижче:

  • житлові приміщення, наприклад будинки і квартири;

  • роздрібні торгові точки, наприклад магазини і супермаркети;

  • ділові приміщення, наприклад офіси й банки;

  • місця громадських розваг, наприклад кінотеатри, громадські бари і танцзали;

  • розташування на відкритому повітрі, наприклад АЗС, автомобільні стоянки, розважальні та спортивні центри;

  • розташування виробничих зон з малим енергоспоживанням, наприклад цехи, лабораторії та центри обслуговування.

Розташування класу 2 характеризуються наявністю однієї або більше з таких умов:

  • наявна мережа електроживлення живиться від силового трансформатора високої або середньої напруги, що призначено для живлення електропостачального устатковання виробничого або аналогічного підприємства;

  • наявність промислового, наукового та медичного (ПНМ) обладнання;

  • значні індуктивні або ємнісні навантаги, які часто перемикають;

  • високі сили струму та пов’язані з ними магнітні поля.

  1. УМОВИ ВИПРОБОВУВАННЯ

Мінімальна випробувальна конфігурація складається з двох частин обладнання для зв’язку по лінії електроживлення, з’єднаних фізичним кабелем, що визначений виробником. Допоміжне об­ладнання, що необхідне для функціювання мережі для зв’язку по лінії електроживлення, повинно входити до складу випробувальної конфігурації.

Система повинна бути здатна передавати і приймати дані за номінальної швидкості переда­вання, що визначена виробником системи.

Обладнання для зв'язку по лінії електроживлення повинно виконувати програму, яка за­безпечує застосування усіх функцій, доступних для кінцевого користувача. Щонайменше повинні бути перевірені функції, описані в розділі 7 цього стандарту «Критерії якості функціювання».

  1. КРИТЕРІЇ ЯКОСТІ ФУНКЦІЮВАННЯ

Критерій якості функціювання А

Під час та після випробування ВО повинно функціювати без:

  • збою протоколу обміну даними;

  • втрати зв’язку;

  • будь-якої іншої втрати функцій, що є суттєвими для споживача;

  • погіршення якості функціювання нижче рівня, що задекларований виробником. Виробник повинен вибрати найбільш відповідні критерії визначення якості функціювання для свого облад­нання або системи, наприклад частота виникнення помилкових бітів, частота появи помилкових блоків, пропускна здатність, повторні передавання тощо.

Критерій якості функціювання В

Погіршення якості функціювання понад того, як описано в критерії А, дозволено протягом випробовування за умови, що нормальне функціювання ВО негайно самовідновлюється до того стану, який був до випробування.

Критерій якості функціювання С

Погіршення якості функціювання понад того, як описано в критерії А, дозволено протягом випробовування за умови, що нормальне функціювання ВО негайно самовідновлюється до того стану, який був до випробовування або може бути відновлено оператором після випробування.

  1. ВУЗЬКОСМУГОВІ СИГНАЛИ ВІДГУКУ ТА ВИПРОБОВУВАННЯ НА НЕСПРИЙНЯТЛИВІСТЬ ДО РАДІОЧАСТОТНИХ НЕПЕРЕРВНИХ КОНДУКТИВНИХ ЗАВАД

Застосовність цього розділу викладено в розділі 10, для випробовування застосовують 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1, 8.1 і 9.1.

  1. Випробовування вузькосмугових пристроїв

Вузькосмуговим пристроєм вважають пристрій, що застосовує одночасно не більше двох носійних коливань, наприклад одне носійне коливання у прямому напрямку і одне — у зворотному.

Смуги вилучення для випробовування на несприйнятливість до радіочастотних неперервних кондуктивних завад загального виду повинні бути корисними для вузькосмугових пристроїв.

Смуги вилучення визначають однаково для обох пристроїв — передавального та приймального.

Визначання смуги вилучення для приймачів або приймачів, які є частиною передавачів

Сигнали відгуку приймачів або приймальних частин приймачів-передавачів (дуплексних), що виникають під час випробовування на несприйнятливість до завад на дискретних частотах та є вузькосмуговими сигналами відгуку (паразитні сигнали), розпізнають за наведеним нижче методом.

Якщо під час випробовування на несприйнятливість до завад випробувальний радіочастотний сигнал спричиняє невідповідність приймача встановленим критеріям якості функціювання (див. розділ 7), то необхідно визначити, чи ця невідповідність спричинена вузькосмуговим сигналом відгуку або широкосмуговим явищем. Для цього частоту випробувального сигналу збільшують на значення вдвічі більше, ніж номінальна ширина смуги частот 6 дБ фільтра проміжної частоти, що стоїть перед демодулятором приймача, або, за необхідності, на значення ширини смуги частот, в якій обладнання призначено функціювати, як це задекларовано виробником. Випробовування повторюють з частотою випробувального сигналу, зменшеною на таке саме значення.

Якщо після цього приймач в одному або обох випадках змінення частоти випробувального сигналу відповідає встановленим критеріям якості функціювання, то сигнал відгуку вважають вузь- космуговим сигналом відгуку.

У разі, якщо приймач усе ще не відповідає встановленим критеріям якості функціювання, то це може свідчити, що змінення частоти випробувального сигналу спричинила відповідність частоти небажаного сигналу частоті іншого вузькосмугового сигналу відгуку. За таких умов процедуру по­вторюють, збільшуючи та зменшуючи частоти випробувального сигналу в два з половиною рази відносно наведеної вище ширини смуги частот.

Якщо і після цього випробування, в одному або в обох випадках змінення частоти випробу­вального сигналу, приймач не відповідає встановленим критеріям якості функціювання, то це яви­ще розглядають як широкосмугове, що свідчить про невідповідність обладнання вимогам щодо EMC, а також що обладнання не витримало випробування.

Під час випробовування на несприйнятливість до завад вузькосмуговими сигналами відгуку необхідно нехтувати.

Рекомендовано, щоб інструкція з експлуатування вузькосмугових систем повинна містити за­сторогу, що обладнання може бути сприйнятливим до завад.

  1. Випробовування широкосмугових пристроїв

Широкосмуговий пристрій — це пристрій, який застосовує три або більше носійні коливання одночасно, мультиплексування з ортогональним розподілом частот (МОРЧ), модуляцію багатьох носійних коливань, технології розширення спектра тощо.

Смуги вилучення для випробовування на несприйнятливість до радіочастотних неперервних кондуктивних завад загального виду не повинні бути корисними для широкосмугових пристроїв.

Широкосмугові пристрої можуть містити адаптивні алгоритми, що впливають на коливальну частоту випробувального сигналу, застосовуваного для випробовування на несприйнятливість до радіочастотних неперервних кондуктивних завад. Радіочастотні завади, що проникають, зазвичай типово є комбінацією кількох окремих частот джерел постійних завад та широкосмугового шуму. Отже, час затримки коливальної частоти випробувального сигналу повинен бути вибрано таким, щоб не впливати негативно на функціювання обладнання або системи після випробування на несприйнятливість до постійної або широкосмугової завади.

  1. ДОКУМЕНТАЦІЯ НА ВИРІБ

Технічна документація, застосовувана виробником для визначання критеріїв якості функцію­вання для випробовування відповідно до вимог цього стандарту, повинна бути доступною на запит.

  1. ЗАСТОСОВНІСТЬ

Випробовування треба застосовувати щодо відповідних портів обладнання згідно з табли­цями 1—9. Випробовування треба проводити тільки за наявності в обладнанні відповідного порту.

Враховуючи електричні характеристики та застосування спеціального обладнання, може бути прийняте рішення, що деякі з випробовувань недоречні, а тому непотрібні. У цьому разі потрібно, щоб як рішення, так і його обґрунтування щодо незастосування будь-якого окремого випробування до будь-якого окремого порту були зареєстровані в протоколі випробування.

Таблиця 1 — Порт корпусу — середовище класу 1


Явище середовища

Опис випробування

Одиниці вимірювання

Базовий стандарт

Примітки

Критерій якості функціювання

Тип 1

Тип 2

1.1

Магнітне поле частотою електро­живлення

50

Гц

ІЕС 61000-4-8

Див. примітку 1

А

А

3

А/м, дійове значення (далі — д.з.)



Кінець таблиці 1


Явище середовища

Опис випробування

Одиниці вимірювання

Базовий стандарт

Примітки

Критерій якості функціювання

Тип 1

Тип 2

1.2

Радіочастотне електромагнітне амплітудно- модульоване поле

Від 80 до 1000

МГц

ІЕС 61000-4-3

Див. примітку 2

А

А

3

В/м (немодульоване, д.з.)

80

% АМ(1 кГц)

1.3

Електростатичний розряд

± 4 (контактний розряд)

кВ (напруга заряду)

ІЕС 61000-4-2


В

В

± 8 (повітряний розряд)

кВ (напруга заряду)

Примітка 1. Застосовний тільки до обладнання, що містить пристрої, сприйнятливі до магнітних полів, такі, як наприклад монітори на ЕПТ, елементи Холла, електродинамічні мікрофони, давані магнітного поля тощо.

Примітка 2. Випробувальний рівень визначають до модуляції.



Таблиця 2 — Порт корпусу — середовище класу 2


Явище середовища

Опис випробування

Одиниці вимірювання

Базовий стандарт

Примітки

Критерій ЯКОСТІ функціювання

Тип 1

Тип 2

2.1

Магнітне поле частотою електро­живлення

50

Гц

ІЕС 61000-4-8

Див. примітку 1

А

А

ЗО

А/м (д.з.)

2.2

Радіочастотне електромагнітне амплітудно- модульоване поле

Від 80 до 1000

МГц

ІЕС 61000-4-3

Див. примітку 2

А

А

10

В/м (немодульоване, д.з.)

80

% АМ(1 кГц)

2.3

Електростатичний розряд

± 4 (контактний розряд)

кВ (напруга заряду)

ІЕС 61000-4-2


В

В

± 8 (повітряний розряд)

кВ (напруга заряду)

Примітка 1. Застосовний тільки до обладнання, що містить пристрої, сприйнятливі до магнітних полів, такі, як наприклад монітори на ЕПТ, елементи Холла, електродинамічні мікрофони, давачі магнітного поля тощо.

Примітка 2. Випробувальний рівень визначають до модуляції.



Таблиця 3 — Порт живлення змінним струмом/зв'язку по лінії електроживлення —

середовище класу 1


Явище середовища

Опис випробування

Одиниці вимірювання

Базовий стандарт

Примітки

Критерій якості функціювання

Тип 1

Тип 2

3.1

Радіочастотна неперервна кон- дуктивна завада загального виду

Від 0,15 до 80

МГц

ІЕС 61000-4-6

Див. примітку 1, примітку 2 і примітку 5

А

А

3

В

80

% АМ(1 кГц)



Кінець таблиці З


Явище середовища

Опис випробування

Одиниці вимірювання

Базовий стандарт

Примітки

Критерій якості функціювання

Тип 1

Тип 2

3.2

Провал напруги

ЗО

% зменшення

ІЕС 61000-4-11

Див. примітку 3 і примітку 4

В

В

10

мс

60

% зменшення

В

с

100

мс

3.3

Переривання напруги

> 95

% зменшення

ІЕС 61000-4-11

Див. примітку 3 і примітку 4

В

с

5 000

мс

3.4

Сплеск напруги

1,2/50 (8/20)

мкс (T/Td)

ІЕС 61000-4-5


в

в

лінія — земля

±2

кВ (напруга холостого ходу)

лінія — лінія

± 1

кВ (напруга холостого ходу)

3.5

Швидкі перехідні процеси

+ 1

кВ (напруга заряду)

ІЕС 61000-4-4


в

в

5/50

не (ТДй)

5

кГц (частота повторення)