1. Калібри для внутрішньої нарізі виробів

Для контролювання внутрішніх нарізей необхідно застосовувати наведені нижче види калібрів: — калібри-пробки нарізеві прохідні;

  • калібри-пробки нарізеві непрохідні;

  • калібри-пробки гладкі прохідні;

  • калібри-пробки гладкі непрохідні.

  1. КАЛІБРУВАННЯ ВИРОБІВ

Для контролювання виробів не потрібно застосовувати всі калібри, наведені в розділі 4. Од­нак, для калібрування граничних значень, особливо для контролювання допусків необхідно завж­ди контролювати «ПРохід» і «НЕ-ПРохід» за допомогою одного нарізевого прохідного калібра й од­ного нарізевого непрохідного калібра, наведеного в 4.1 і 4.2.

  1. Калібрування зовнішньої нарізі

Для калібрування зовнішньої нарізі необхідно застосовувати нарізеві прохідні однограничні (нерегульовані) або регульовані калібри-кільця.

Для економії часу, для зручності вимірювання чи тоді, коли немає можливості застосувати на- різевий прохідний калібр-кільце, допускають застосування нарізевого прохідного калібра-скоби.

Однак якщо застосовують нарізевий прохідний калібр-скобу, то додатково необхідно провес­ти калібрування нарізевим прохідним калібром-кільцем виробів, відібраних методом випадково­го відбирання, таким чином, щоб більшу частину виробів було проконтрольовано прохідним на­різевим калібром-скобою, а тільки певний відсоток — прохідним нарізевим калібром-кільцем, на­даючи, таким чином, більшу гарантію взаємозамінності виробів з наріззю.

Нарізевий прохідний калібр-скобу не застосовують, якщо відхил нарізі виробу виникає внас­лідок процесу виробляння і цей калібр не може його виявити, наприклад, одиничні відхили кро­ку в нарізях або задирки на початку нарізі. Більше того, нарізевий прохідний калібр-скоба не підхо­дить для контролювання нежорстких виробів, наприклад, тонкостінних, яких можна деформува­ти цим калібром. У такому разі перевіряння необхідно виконувати нарізевим прохідним калібром- кільцем.

Також тільки нарізеві непрохідні однограничні (нерегульовані) або регульовані калібри-кільця має бути застосовано для контролювання нежорстких виробів, наприклад, тонкостінних, яких може бути здеформовано під час контролювання нарізевим непрохідним калібром-скобою.

Нарізевий непрохідний калібр-скобу має бути застосовано для контролювання середнього діаметра зовнішньої нарізі.

Для калібрування зовнішнього діаметра зовнішньої нарізі виробів потрібно застосовувати прохідний і непрохідний калібри. Застосування калібра-скоби чи калібра-кільця залежить від фор­ми та жорсткості виробу. Контролювання гладкими калібрами-кільцями необхідно провадити на нежорстких деталях (див. ISO 1938-1).

  1. Калібрування внутрішньої нарізі

Для калібрування виробів із внутрішньою наріззю потрібно застосовувати нарізеві прохідні та непрохідні калібри-пробки; гладкі прохідні та непрохідні калібри-пробки має бути застосовано для калібрування внутрішнього діаметра нарізі виробів (див. ISO 1938-1).

  1. Приймальне калібрування

    1. У виробництві

Зазвичай, відділ технічного контролю, який провадить контролювання нарізі виробів, виготов­лених у цеху, може застосовувати ті самі види калібрів, що й у цеху.

Розбіжність між виробленням і прийманням має місце тоді, коли розміри виробів, калібруван­ня яких виконують, близькі до граничних розмірів. У разі виникнення,суперечок рекомендовано, щоб виріб прийняли хоча б одним будь-яким видом калібра, який відповідає вимогам цього стан­дарту (з урахуванням припустимого зносу калібра).

У спірних випадках, перевіряння калібрів-кілець контрольними калібрами-пробками є вирі­шальним, якщо інше не узгодили між собою виробник і споживач.

Примітка 1. Можливість виникнення суперечок може бути зведено до мінімуму Завдяки класу точності калібрів, та­ким чином виробники повинні провадити більш жорсткий контроль, ніж контроль під час приймання. Це може бути досяг­нено застосуванням у цеху нових або злегка зношених прохідних калібрів і злегка зношених непрохідних калібрів. Приймаль­ний контроль потрібне провадити прохідними калібрами, знос яких наближається до максимально допустимого зносу, і но­вими непрохідними калібрами.

  1. У використанні

Як зазначено нижче, є три можливих варіанти приймального контролювання виробів з на- різзю, в інтересах споживача, коли це виконує контролер, незалежний від виробника.

  1. Приймальне контролювання виробів з наріззю калібрами виробника.

У цьому випадку точність застосованих калібрів перевіряють за допомогою контрольних і ус­тановник калібрів-пробок, які належать або заводу-виробникові (виробникові) або контролеру (спо­живачеві), або, якщо це можливо, нарізевих калібрів-пробок, які забезпечують безпосереднє ви­мірювання.

  1. Приймальне контролювання виробів з наріззю калібрами контролера.

У спірних випадках рекомендовано, щоб виріб було прийнято хоча б одним будь-яким видом калібра, який відповідає вимогам цього стандарту (з урахуванням припустимого зносу калібра).

  1. Приймальне контролювання виробів з наріззю калібрами контролера.

Положення полів допусків цих калібрів має бути таким, щоб гарантувати, що споживач не за­бракує нарізі, фактичні розміри яких перебувають у межах допусків, установлених для виробу.

Цей стандарт не встановлює, які види калібрів має застосовувати контролер, у стандарті тільки рекомендовано, щоб під час замовляння виробів споживач повідомив виробникові, який метод вимірювання буде застосований для контролювання виробів з наріззю. Зношені калібри не застосовують для вибіркового контролювання.

  1. ВИМОГИ ДО ТЕМПЕРАТУРИ

Вимірювання калібрів і виробів треба провадити за температури 20 °С, як установлено в ISO 1.

Якщо вироби та калібри мають однаковий коефіцієнт лінійного розширення (наприклад ста­леві вироби та сталеві калібри), то температура, за якої провадять контролювання, може відхи­лятися від 20 °С без впливу на результати, за умови, що температура калібрів і виробів — од­накова.

Якщо вироби й калібри мають різний коефіцієнт лінійного розширення (наприклад, вироби — сталеві, а калібри — із твердого сплаву, або вироби з латуні, а калібри зі сталі або твердого спла­ву), то температура, за якої провадять контролювання, має бути (20 ± 2) °С. Якщо температу­ра відрізняється від номінальної, то різницю між тепловим розширенням виробу й калібру по­трібно враховувати.

  1. ПРИЗНАЧЕНІСТЬ, КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ЗАСТОСУВАННЯ КАЛІБРІВ

У кожному пункті цього розділу наведено вимоги до

  1. призначеності калібрів;

  2. контролювання калібрів;

  3. застосування калібрів.

  1. Примітка 2. Якщо немає пункту Ь), то вимоги до контролювання не встановлено.Калібри для зовнішньої наріззі виробів та їхні контрольні й установи! калібри

    1. Нарізеві прохідні однограничні (нерегульовані) та регульовані калібри-кільця

  1. Нарізевій прохідний калібр-кільце контролює теоретичний розмір зовнішньої нарізі (калі­брування приведеного середнього діаметра нарізі); тобто він контролює найбільший середній діа­метр нарізі, ураховуючи відхили форми, кроку й кутів нахилу бічної поверхні нарізі, які спричиня­ють суттєве збільшення середнього діаметра (приведеного середнього діаметра) нарізі виробу. Крім того, цей калібр контролює відповідність довжини прямолінійної частини бічної поверхні нарізі, тобто контролює те, щоб заокруглення заглибини профілю нарізі виробу не потрапляло занадто далеко в бічну поверхню нарізі. Зовнішній діаметр зовнішньої нарізі цим калібром не кон­тролюють.

Контролювання нарізевим прохідним калібром-кільцем відповідає принципу Тейлора (див. розділ 11).

  1. Нарізевій прохідний однограничний (нерегульований) калібр-кільце повинен мати встанов­лені розміри, і його потрібно перевіряти нарізевими контрольними прохідними та непрохідними калібрами-пробками, а також регулярно перевіряти на знос контрольним калібром-пробкою.

Якщо нарізевий контрольний непрохідний калібр-пробка не може бути застосовано, то не­обхідно виконувати інші вимірювання (наприклад, безпосередні), які гарантують, що максималь­ний середній діаметр нового нарізевого прохідного калібра-кільця не перевищує встановлені зна­чення. Перевіряння калібрів-кілець контрольними кддібрами-пробками — переважне серед усіх інших видів контролювання.

Нарізевий регульований прохідний калібр-кільце потрібно встановити по установному калі- бру-пробці й регулярно перевіряти на знос контрольним калібром-пробкою.

  1. Нарізевий прохідний калібр-кільце потрібно нагвинчувати вручну без прикладання над­мірного зусилля на всю довжину нарізі виробу. Якщо виконати зґвинчування неможливо, то нарізь виробу не відповідає встановленим вимогам.

  1. Нарізеві контрольні калібри-пробки для нових однограничних (нерегульованих) прохідних нарізевих калібрів-кілець

а) Нарізеві контрольні прохідні й непрохідні калібри-пробки застосовують для контролювання найменшого середнього діаметра нових однограничних (нерегульованих) прохідних нарізевих калібрів-кілець. Нарізевий контрольний прохідний калібр-пробка також контролює прохідну межу основного профілю нарізі нового прохідного однограничного (нерегульованого) калібра-кільця.

с) Нарізевий контрольний прохідний калібр-пробку потрібно уґвинчувати вручну без прикла­дання надмірного зусилля на всю довжину нарізевої частини нового однограничного калібра- кільця.

Нарізевий контрольний непрохідний калібр-пробку можна загвинчувати уручну без прикла­дання надмірного зусилля з обох боків нового однограничного нарізевого калібра-кільця, але не більше ніж на один оберт3).

  1. Установні калібри-пробки для регульованих прохідних нарізевих калібрів-кілець

  1. Установний калібр-пробка, який складається з двох частин, з повним та з укороченим про­філем нарізі, застосовують для встановлення регульованого прохідного нарізевого калібра-кільця.

Застосовувати обидві частини установного калібра-пробки не потрібно, якщо прохідний на­різевий калібр-кільце перевірено нарізевим контрольним непрохідним калібром-пробкою (див. 7.1.2) після того, як його було відрегульовано.

  1. Нарізевий прохідний калібр-кільце потрібно встановлювати по частині встановного калі­бра-пробки з повним профілем нарізі.

  2. Частину встановного калібра-пробки з укороченим профілем нарізі потрібно вґвинчувати в прохідний нарізевий калібр-кільце від руки без прикладання надмірного зусилля.

Під час заґвинчування частини встановного калібра-пробки з укороченим профілем нарізі в нарізевий калібр-кільце не повинно бути помітного проміжку між пробкою та кільцем. Якщо про­міжок є, то необхідно припинити застосування калібра-кільця й відрегулювати його форму та роз­міри згідно з інструкцією виробника.

  1. Контрольний калібр-пробка для перевіряння зносу однограничних (нерегульова- них) або регульованих прохідних калібрів-кілець

а) Контрольний калібр-пробку для перевіряння зносу застосовують для визначення зносу се­реднього діаметра нарізевого прохідного калібра-кільця до певної границі. Його розраховано на середній діаметр прохідного нарізевого калібра-кільця та встановлену границю зносу;

с) Контрольний калібр-пробку для перевіряння зносу потрібно уґвинчувати від руки без при­кладання надмірного зусилля з обох боків нарізевого прохідного калібра-кільця не більше ніж на один оберт3).

Якщо калібр-пробку можна вґвинтити більше ніж на один оберт, то нарізевий прохідний калібр- кільце — невідповідний.

  1. Нарізеві прохідні калібри-скоби

  1. Нарізеві прохідні калібри-скоби контролюють найбільший середній діаметр нарізі в осьовій площині, який помітно збільшується через відхил кроку й кута нахилу бічної поверхні нарізі виробу. Крім того, він контролює відповідність довжини прямолінійної частини бічної поверхні нарізі, тобто контролює, щоб заокруглення заглибини профілю нарізі виробу не потрапляло занадто далеко в бічну поверхню нарізі. Однак зовнішні діаметри зовнішньої нарізі цим калібром не контролюють.

Слід враховувати, що варіант конструкції нарізевого прохідного калібра-скоби з приведеним середнім діаметром суттєво порушує принцип Тейлора (наприклад, періодичні відхили кроку нарізі й відхили форми).

  1. Нарізевий прохідний калібр-скобу потрібно встановити спеціальним установним калібром- пробкою.

  2. Нарізевий прохідний калібр-скоба має ковзати по контрольованій нарізі під дією власної ваги або встановленої робочої навантаги.

Контролювання виробу нарізевим прохідним калібром-скобою треба провадити щонаймен­ше у трьох точках, рівномірно розташованих по колу нарізі. Якщо нарізевий прохідний калібр-скоба не проходить по нарізі виробу, він не відповідає встановленим вимогам.

Установлюючи нарізевий прохідний калібр-скобу на виріб, його необхідно злегка проверну­ти вперед і назад для зменшення тертя.

У спірних випадках вирішальним є калібрування нарізевими прохідними калібрами-кільцями, переважно однограничними (нерегульованими).

  1. Установи! калібри-пробки для прохідних нарізевих калібрів-скоб

а) Губки прохідного нарізевого калібра-скоби потрібно встановити по установному нарізевому калібру-пробці.