Після закінчення циклів випробування зразки охолоджують та визначають остаточні лінійні параметри та масу зразків - б4, Ь5, Ье, 13, Ід,т8.
Випробування за методом Б проводять відповідно до методу А, але в цьому разі зразки на пластині розміщують у сушильній шафі горизонтально.
Обробка результатів
Н
(47)
айбільшу з різниць (Ь1 - Ь4), (Ь2- Ь5), (й3 - б6) приймають за зміну ширини зразків - ДВ, мм, найбільшу з різниць (/3 - ^), (/4 -12), (Іс.н~ У приймають за зміну довжини зразків - Д/, мм. Відносну зміну ширини AB-j обчислюють за формулою:Ь,-
де АВ- - відносна зміна ширини зразків при нагріванні, %,
Ab - абсолютна зміна ширини зразків при нагріванні, мм,
bj - ширина зразків до нагрівання у найбільш деформованому місці, мм.
Результат округлюють до 0,1 %.
Відносну зміну довжини AL-i обчислюють за формулою:
Ю
(48)
О-Д/AL і = ,
де ALf - відносна зміна довжини зразків при нагріванні, %,
Д/ - абсолютна зміна довжини зразків при нагріванні, мм,
/, -довжина зразків до нагрівання у найбільш деформованому місці, мм.
Результат округлюють до 0,1 %.
В
і визначають
ИЗНАЧЕННЯ СКЛАДАЛЬНОСТІ ПОЛІМЕРНОГО МАТЕРІАЛУДля особливо еластичних полімерних матеріалів замість визначення гну складальність полімерного матеріалу.
Засоби та допоміжні пристрої:
випробувальний пристрій, що складається з сталевої нижньої пластини розмірами 200 мм х 120 мм х 6 мм із чотирма регульованими упорами по вершинах прямокутника розмірами 160 мм х 80 мм та сталевої накладної пластини розмірами 200 мм х 100 мм х 10 мм із елементами кріплення додаткового привантаження;
штангенциркуль типу Н-300-0,05 згідно з ДСТУ ГОСТ 166;
секундомір кл.2 або годинник з відліком секунд;
морозильна камера з регулюванням температури не вище 233 К (мінус 40 °С);
липка стрічка.
Підготовка до випробувань
Вимірюють товщину зразка полотна. Для кожного значення температури випробувань готують по чотири зразки розмірами (150 ±1) мм х (150 ±1) мм, на яких позначають поздовжній напрямок полотна матеріалу та витримують за температури (20 ±5) °С впродовж 24 год.
Кожен зразок згинають у вільну петлю (їх кінці скріплюють липкою стрічкою не менше ніж у двох місцях) так, щоб по одному зразку були зігнуті:
вздовж полотна лицьовою поверхнею догори;
вздовж полотна нижньою поверхнею догори;
впоперек полотна лицьовою поверхнею догори;
впоперек полотна нижньою поверхнею догори.
Встановлюють упори випробувального пристрою на відстані, що дорівнює потроєній товщині полотна матеріалу (З S ±0,05) мм.
Випробувальний пристрій витримують у морозильній камері не менше 2 год за температури, що вказана у нормативному документі на конкретний вид випробовуваного матеріалу. Зразки вкладають у морозильну камеру і витримують впродовж часу, наведеного у нормативному документі на конкретний вид продукції.
Проведення випробування
Відкривають камеру і не більше ніж за 15 с укладають один зразок між упорами нижньої пластини випробувального пристрою та притискають до упорів на 1 с притискною пластиною, потім зразки виймають та закривають морозильну камеру (температура в якій не повинна піднятись вище ніж на З К), через 10 хв повторюють випробування інших зразків.
Після складання зразки витримують у лабораторії 2 год, оглядають ділянку згинання за допомогою шестикратної лупи. Якщо тріщини не виявлені, зразки за наявності вимоги у нормативному документі на конкретний матеріал підлягають випробуванням на водонепроникність під тиском згідно з 23 впродовж часу, наведеного у нормативному документі на матеріал .
Якщо всі зразки за заданої температури витримали випробування (на зразках не виявлено тріщин), то температуру випробування знижують або підвищують на З К і повторюють випробування.
Обробка результатів
Температурою складальності матеріалу Тск визнають найнижчу з температур випробувань, за якої не були виявлені дефекти на ділянці згинання зразків або втрата водонепроникності.
ВИЗНАЧЕННЯ ТЕПЛОВОГО ТА ТЕПЛОВОЛОГОГО СТАРІННЯ
Для визначення стійкості матеріалу, призначеного для експлуатації в умовах довготривалої дії підвищених температур, зразки перед випробуваннями піддають тепловому старінню згідно з ДСТУ Б EN 1296.
Для визначення стійкості матеріалу, призначеного для експлуатації в умовах довготривалої дії підвищених температур та вологості, зразки такого матеріалу перед випробуваннями піддають тепловологому старінню згідно з ДСТУ Б EN 1296 з такими доповненнями:
для постійного зволоження у термостат встановлюють посудину з водою;
зразки накривають одним шаром марлі, не менше двох кінців якої постійно знаходяться у воді;
слідкують за наявністю води у посудині впродовж випробування.
ВИЗНАЧЕННЯ ЖИТТЄЗДАТНОСТІ МАТЕРІАЛУ З ЛИПКИМ ШАРОМ
Засоби та допоміжні пристрої:
бетонні пластини розмірами робочої поверхні 35 мм х 100 мм, товщиною 20 мм (14 шт.) з відмітками на боковій кромці через кожних 20 мм; їх робочі поверхні мають бути пласкими і зачищеними від пилу та слідів попередніх випробувань;
Т-подібний сталевий тримач із розмірами верхньої поперечини не менше 35 мм х 100 мм і з елементами швидкого закріплення на ній бетонної пластини;
сталеві пластини розмірами робочої поверхні 35 мм х 100 мм і товщиною не менше 3 мм (14 шт.) з відмітками на боковій кромці через кожних 20 мм;
Т-подібний сталевий тримач із елементами кріплення на його поперечині сталевих пластин;
штангенциркуль типу П-300-0,05 згідно з ДСТУ ГОСТ 166;
шафа електрична сушильна, що підтримує температуру 313 К (40 °С).
Підготовка до випробувань
Із відібраного матеріалу з липким шаром вирізують не менше 14 зразків розмірами (250 ±0,5) мм х (ЗО ± 0,5) мм. На відстані не ближче 100 мм від одного торця зразка на анти- адгезійному шарі впоперек зразків наносять лінію.
Для випробування матеріалу допускається використовувати зразки-лопатки типу 16 (додаток А).
Робочі поверхні пластин (бетонних, сталевих) зачищають для нанесення матеріалу з липким шаром.
У рухомому затискачі розривної машини закріплюють Т-подібний тримач так, щоб поперечина була розташована перпендикулярно до ходу затискача. Встановлюють швидкість рухомого затискача розривної машини (50+5) мм/хв.
Проведення випробування:
з однієї сторони зразка знімають антиадгезійний шар до відмітки 100 мм і впродовж не більше 10 с прикріплюють цю частину зразків на сталеву (бетонну) пластину, яку вставляють у тримач, а вільний кінець зразка закріплюють у нерухомому затискачі розривної машини. Включають хід розривної машини і реєструють величини сили Рлип.с(Рпип-б) П'Д час ВІДРИВУ зразків від робочої поверхні пластини через кожних 20 мм відриву. Повторюють те саме ще з двома зразками.
з одного торця одного із зразків знімають антиадгезійний шар до відмітки 100 мм і витримують (60 ±5) с у приміщенні (повторення - у сушильній шафі за 313 К), наліплюють цю частину зразка на сталеву чи бетонну пластину. Далі продовжують випробування згідно з 29.3а для інших зразків.
випробування згідно з 29.36 виконують з витримкою (120 ±5) с, (180 ±5) с та (300 ±5) с;
якщо у нормативному документі на матеріал конкретного виду вказано інший час, то випробування продовжують до часу витримки зразків без шару на 2 хв довше.
Обробка результатів
Обраховують середню величину сили Рлип.с(Рлип.б) за всіма її зафіксованими значеннями впродовж поступового відриву зразка від основи (сталі або бетону) згідно з 29.3а. Приймають цю силу за характеристичну для зразків випробовуваного матеріалу, прикріпленого на ширині ЗО мм.
Обраховують середні величини сили Рлип для кожного часу витримки (висушування) зразків.
Вираховують зниження середньої сили відриву зразків від основи на кожному етапі витримки.
За час життєздатності Ж даного матеріалу приймають найбільший проміжок часу витримування липкого шару матеріалу без антиадгезійного покриття, впродовж якого зниження сили відриву не перевищує 5 %.
ЗО ВИЗНАЧЕННЯ СУЦІЛЬНОСТІ ШАРУ ПОСИЛКИ
1 Засоби та допоміжні пристрої:
фотоапарат;
комп’ютер;
штангенциркуль типу Н-300-0,05 згідно з ДСТУ ГОСТ 166.
2 Підготовка до випробувань
Відбирають по три зразки розмірами (100 ±0,5) мм х (100 ±0,5) мм з матеріалу, відібраного випадково, в тому числі із матеріалу з порушеною суцільністю шару покривного складу.
Кожен зразок фотографують під змінним напрямком світла і на отримані зображення наносять масштабну сітку кроком 2 мм.
3 Проведення випробування
По сітці підраховують кількість масштабних чарунок, де відсутня посилка, та визначають їх сумарну площу.
4 Обробка результатів
Вираховують співвідношення (%) сумарної площі чарунок, де відсутня посилка, до загальної площі кожного зразка. За результат приймають середнє арифметичне вирахуваних співвідношень сумарної площі чарунок, яка визначена для всіх зразків.
Результат округлюють до 1 %.
ВИЗНАЧЕННЯ ВТРАТИ ПОСИЛКИ ПІД МЕХАНІЧНИМ ВПЛИВОМ
Засоби та допоміжні пристрої:
пристрій, схема якого наведена у додатку Е (або аналогічний), з приводом рівномірного переміщення рухомої каретки із зразком зі швидкістю 250 мм/хв на (120 ±2) мм (а) або (240 ±2) мм (б) і робочим органом у вигляді щітки для вовночесальних машин (з голчастою стрічкою 1, 2, З номер 14, діаметр дроту 0,5 мм) розмірами 60 мм х 40 мм, що розміщена поперек напряму ходу каретки;
штангенциркуль типу П-300-0,05 згідно з ДСТУ ГОСТ 166;
ваги лабораторні з допустимою похибкою не більше ±0,005 г;
м’яка щітка.
Підготовка до випробувань
Вирізують три зразки у поздовжньому напрямку полотна матеріалу (для зразків з лускоподібною посилкою - додатково три зразки впоперек полотна) розмірами:
(170 ±1) мм х (50 ±1) мм з площею очищення посилки 0,4 дм2 при ході каретки 120 мм та ширині щітки 40 мм,
(290 ±1) мм х (50 ±1) мм з площею очищення посилки 1,0 дм2 при ході каретки 240 мм та ширині щітки 40 мм.
Проведення випробування
Кожний із зразків m2Q зважують, закріплюють на рухомій каретці посилкою догори. Встановлюють на щітку вантаж масою (2,0 ±0,1) кг і один раз переміщують каретку із зразком під щіткою з вантажем у двох взаємно протилежних напрямках. Після закінчення випробування зразки т27 знімають з пристрою, очищують м’якою щіткою та зважують.
Обробка результатів
Втрату посилки ДЛ, г/зразок або ДЛ, г/дм2, обчислюють за формулами:
ДЛ =mde-т„е, (49)
де ДЛ - втрата посилки зразком, г/зразок або г/дм2;
тдв - маса зразків до втрати посилки, г;
тпв - маса зразків після втрати посилки, г.
Обраховують середній результат та округлюють до 0,1 г/зразок.
ЛГ7=т(3в-тпв, (50)
де ДГ7 - втрата посилки зразком, г/зразок або г/дм2;
тдв - маса зразків до втрати посилки, г;
тпв - маса зразків після втрати посилки, г.
Обраховують середній результат та округлюють до 0,1 г/дм2.
ВИЗНАЧЕННЯ ВТРАТИ ПОСИЛКИ ПРИ ЗАМОЧУВАННІ МАТЕРІАЛУ ДО ВОДОНАСИЧЕННЯ
Втрату посилки при замочуванні матеріалу до водонасичення А/7 обчислюють за результатами втрати посилки трьох зразків - тзмп за формулою:
дГ7 = 22змл, (51)
З
де ДГ7 - втрата посилки при замочуванні до водонасичення, г/дм2;
П7змп - загальна маса посилки, що втрачена зразком під час водонасичення, г.
Результат округлюють до 0,1 г/зразок (0,1 г/дм2).
ВИЗНАЧЕННЯ КОЛЬОРУ ТА КОЛЬОРОСТІЙКОСТІ посилки
Засоби та допоміжні пристрої:
лампа ртутно-кварцова ПРК-2 (або подібна за властивостями згідно з ДСТУ Б EN 1297);
лінійка металева з ціною поділки 1 мм згідно з ДСТУ ГОСТ 427;
секундомір або годинник з відліком секунд;
папір світлонепроникний;
рулетка вимірювальна з ціною поділки 1 мм.
Підготовка до випробувань
Вирізують у поздовжньому напрямку полотна матеріалу шість зразків розмірами (100 х 50) мм. Три зразки укладають під лампою посилкою догори по колу так, щоб відстань від центра поверхні зразків до центра кола становила (300 ± 10) мм. Висота розміщення лампи над зразками від 350 мм до 370 мм. Половину кожного зразка закривають 3-4 шарами світлонепроникного паперу.
Проведення випробування
Зразки витримують під лампою впродовж часу згідно з нормативним документом на матеріал конкретного виду, потім лампу виключають, знімають світлонепроникний папір та оглядають зразки.