Таблиця 1 — Склад можливих дизайн-ергономічних робіт на етапах НДР

Етап НДР

Склад можливих дизайн-ергономічних робіт

Вибір напрямку дослідження

Збирання та вивчення інформаційної та науково-технічної документації, інших матеріалів, що стосуються розроблюваної теми. Аналіз споживчих властивостей та дизайн-ергономічних характеристик виробів-аналогів.

Патентні та дизайн-маркетингові дослідження. Обгрунтування необхідності вико­нання робіт, складання аналітичного огляду. Формулювання дизайн-ергономічних проблем щодо напрямків вирішення задач, поставлених в ТЗ на НДР, та їх порів­няльне оцінювання.

Вибір та обгрунтування прийнятого напрямку досліджень, методів і способів ви­рішення поставлених задач; формулювання дизайн-ергономічних вимог, розроб­лення дизайн-концепції створювання об’єкта дослідження. Дизайн-екологічні до­слідження впливу об’єкта на довкілля та екологічну безпеку.

Зіставлення очікуваних показників нової продукції після впровадження результатів НДР з певними технічними та дизайн-ергономічними показниками виробів-аналогів та з чинною нормативною документацією, оцінка її конкурентоспроможності.

Оцінка ефективності від впровадження нової продукції за результатами НДР на підставі дизайн-маркетингових досліджень, наукового прогнозування на час розроб­лення та освоєння, а також терміну морального старіння продукції, що випуска­ється.

Обгрунтування групи потенційних споживачів даного науково-технічного продукту (НДР та нової продукції).

Розроблення загальної методики досліджень (програми робіт, засоби та методи досліджень).

Складання проміжного звіту та його розгляд (за необхідності) на НТР або ТР.

Теоретичні та експериментальні дослідження

Розроблення робочих гіпотез, побудова дизайн-ергономічних моделей об’єкта досліджень, обгрунтування припущень.

Розроблення пропозицій щодо формування та структури ЦКП за темою дослід­ження (у разі виявлення такої необхідності).

Виявлення необхідності проведення експериментів, технічних, дизайн-ергономіч­них та дизайн-екологічних експертиз на підтвердження окремих положень теоретич­них досліджень або для одержання конкретних значень параметрів, необхідних для проведення розрахунків.



Закінчення таблиці 1

Етап НДР

Склад можливих дизайн-ергономічних робіт

Узагальнення та оцінювання результатів досліджень

Розроблення методики експериментальних досліджень та експертиз, виготовлен­ня моделей (макетів, експериментальних зразків), а також випробувального устатку­вання.

Проведення експериментів, експертиз, оброблення одержаних даних.

Зіставлення результатів експериментів та експертиз з теоретичними дослідженнями.

Коригування теоретичних моделей об’єкта.

Проведення додаткових експериментів та експертиз (за необхідності).

Техніко-економічні, дизайн-екологічні та дизайн-маркетингові дослідження ефек­тивності впровадження об’єктів дослідження, визначення перспективного ряду об’єктів на підставі результатів досліджень.

Складання проміжного звіту та його розгляд (за необхідності) на НТР або ТР.

Узагальнення результатів попередніх етапів робіт.

Оцінювання повноти рішень задач.

Додаткові (за необхідності) дослідження, в тому числі патентні, експертні, дизайн- екологічні та дизайн-маркетингові.

Розроблення рекомендацій щодо використання результатів проведених НДР. Фор­мулювання дизайн-ергономічних вимог до продукції, що розроблюється.

Складання та оформлення звіту.

Розгляд результатів проведених НДР на НТР, ТР та приймання робіт у цілому.



    1. Загальні вимоги до порядку проведення, оформлення документації, розгляду та затвердження результатів НДР — відповідно до вимог ДСТУ 3008, ДСТУ 3943 та ГОСТ 2.105.

  1. ПРАВИЛА ВИКОНАННЯ

ДИЗАЙН-ЕРГОНОМІЧНОГО ПРОЕКТУ

  1. Стадії та етапи розроблення проектної дизайн-ергономічної документації

    1. ДЕП полягає у створенні проектної дизайн-ергономічної документації на виріб, па­кования (тару) та супровідну документацію. ПДЕД розробляють, розглядають, узгоджують та за­тверджують за порядком, встановленим для інших конструкторських документів на певний виріб.

    2. Розробник ПДЕД,згідно з встановленим порядком,проводить оцінювання креслень деталей та складальних одиниць на відповідність ДЕП та підписує їх у вільному рядку основного напису.

Перелік деталей та складальних одиниць, які підлягають оцінюванню, визначає розробник ПДЕД.

  1. Вимоги до обліку та зберігання ПДЕД, внесення змін у ПДЕД — згідно з ГОСТ 2.501.

  2. Зміни конструкторської документації на деталі та складальні одиниці, які стосуються ПДЕД, повинні бути узгоджені з розробником ДЕП.

Стадії та етапи розроблення ПДЕД як на стадіях розроблення конструкторської доку­ментації у складі ДКР, так і під час виконання окремого ДЕП, наведені в таблиці 2.Таблиця 2 — Стадії та етапи розроблення проектної дизайн-ергономічної документації

Стадії розроблення КД

Стадії розроблення ПДЕД

Етапи розроблення ПДЕД

Технічна пропозиція

Ескізний проект

Технічний проект

Робоча конструкторська документація

Дизайн-пропозиція

Ескізний дизайн-проект

Технічний дизайн-проект

Авторський нагляд

Розроблення ТЗ на виконання ДЕП чи під­розділу «Дизайн-ергономічні вимоги» за­гального ТЗ

Розроблення напрямків дизайн-проектуван- ня з наданням ПДЕД літери «П». Затверд­ження ПДЕД

Розроблення принципового дизайн ергоно­мічного вирішення з наданням ПДЕД літе­ри «З». Затвердження ПДЕД

Розроблення остаточного дизайн-ергоно­мічного вирішення з наданням ПДЕД літе­ри «Т». Затвердження ПДЕД

Участь у розробленні робочої конструктор­ської документації та коригування КД за результатами випробувань дослідного зраз­ка



    1. Кожна стадія розроблення ДЕП повинна закінчуватися відповідно до умов договору і ТЗ розробленням звітних матеріалів за формою і комплектністю відповідно до ДСТУ 3943, ГОСТ 2.102, ГОСТ 2.103, ГОСТ 2.105, ГОСТ 2.106, ГОСТ 2.109.

    2. Якщо ДЕП виконується у складі ДКР, то його результати повинні бути оформлені розділом загальної пояснювальної записки.

    3. 3 метою забезпечення додаткової наочності результатів дизайн-ергономічного про­ектування розробник виконує дизайн-моделі, дизайн-макети та макетні дизайн-зразки від­повідно до вимог ГОСТ 2.002.

    4. У разі незгоди замовника із результатами ДЕП сторони діють відповідно до умов договору та чинного законодавства України.

  1. Стадія «Дизайн-пропозиція»

    1. Дизайн-пропозиція є сукупністю ДЕД, яка відображає розроблені напрямки дизайн- ергономічного проектування, доцільність подальшого розроблення ПДЕД та яка є основою для розроблення ескізного дизайн-проекту. Дизайн-пропозиція передбачає, як правило, декілька варіантів розв’язання проектних завдань.

    2. На цій стадії, у загальному випадку, розробник ДЕП повинен:

  • зібрати та вивчити вихідні проектні дані, включаючи інформаційні і патентні матеріали;

  • виконати огляд аналогів, а також функційний, естетичний, ергономічний, технологічний, соціально-культурний, дизайн-екологічний та дизайн-маркетинговий аналіз виробу-прототипу;

  • виконати дослідження припустимих умов виготовлення, експлуатації (споживання), ути­лізації та переробки розроблюваного виробу;визначити номенклатуру дизайнових та ергономічних вимог до розроблюваного виробу;

  • запропонувати номенклатуру декоративно-конструкційних матеріалів та технології оз­доблення виробу;

  • зробити висновки щодо можливостей виготовлення даного виробу на певному підпри­ємстві;

  • розробити напрямки:

  1. дизайнерського вирішення;

  2. ергономічного вирішення;

  3. кольорофактурного вирішення;

  4. кольорографічного вирішення;

  5. використання декоративно-конструкційних матеріалів та технологій оздоблення виробу;

  6. проектування рекламної продукції і супровідної документації (якщо це передбачено ТЗ).

7.2.3 Підсумком розгляду замовником дизайн-пропозиції є вибір і затвердження варіантів (варіанту) напрямків ДЕП, що оформляють протоколом. Затверджені варіанти дизайн-пропозиції є підставою для наступної стадії проектування.

  1. . Стадія «Ескізний дизайн-проект»

    1. Ескізний дизайн-проект є сукупністю ДЕД, яка відображає принципове дизайнерське вирішення виробу, його обгрунтування та яка є основою для розроблення технічного дизайн- проекту. На стадії «Ескізний дизайн-проект» розробляються затверджені замовником варіанти дизайн-пропозиції.

    2. На цій стадії розробник дизайн-проекту повинен:

  • розробити принципові варіанти дизайнерського вирішення виробу;

  • розробити принципові варіанти ергономічного вирішення виробу як компонента СЛТС;

  • розробити принципові варіанти кольорофактурного і кольорографічного вирішення всіх складових об’єкта дизайн-ергономічного проектування, зокрема: виробу, паковання, супровідної документації, рекламних матеріалів тощо (відповідно до вимог ТЗ);

  • визначити номенклатуру декоративно-конструкційних матеріалів та декоративно-захисних покриттів виробу.

    1. Підсумком розгляду наданих розробником варіантів ескізного дизайн-проекту є вибір ї затвердження основного варіанту, що оформляють протоколом. Затверджений варіант ескізного дизайн-проекту є підставою для наступної стадії проектування.

  1. Стадія «Технічний дизайн-проект»

    1. Технічний дизайн-проект є сукупністю ДЕД, яка відображає остаточне дизайнерське вирішення виробу та яка є основою для розроблення технічної документації на його виго­товлення.

    2. На цій стадії, з урахуванням результатів розгляду затвердженого варіанту ескізного дизайн-проекту, розробник повинен виконати такі роботи:

  • розробити остаточне дизайнерське вирішення;

  • розробити остаточне ергономічне вирішення;

  • розробити остаточне кольорофактурне та кольорографічне вирішення;

  • визначити остаточну номенклатуру декоративно-конструкційних матеріалів, декоративно- захисних покриттів, технологію оздоблювання виробу;

    1. розробити остаточні дизайн-проекти паковання виробу, торговельно-супровідної доку- мен’ації, рекламних матеріалів та іншої полтрафічної продукції (якщо це передбачено ТЗ).Результати розгляду технічного дизайн-проекту замовником оформляють актом зда- вання-приймання дизайн-проекту.

  1. Стадія «Авторський нагляд»

    1. Метою авторського нагляду розробника ДЕД є гарантування відповідності КД прий­нятим дизайн-ергономічним вирішенням.

' 7.5.2 ДЕД, яка розробляється на цьому етапі, є сукупністю документів, що відображають

зміни та доповнення до дизайнерських та ергономічних вирішень, які з'явилися в процесі роз- , роблення робочої конструкторської документації, після проведення випробувань та під час осво­

єння виробництва продукції.

  1. На цьому етапі розробник ДЕД повинен:

  • прийняти участь у розробленні робочої конструкторської та технологічної документації;

  • відкоригувати ДЕД за результатами випробувань дослідного зразка з метою усунення виявлених недоліків.

  1. ПРАВИЛА НАДАННЯ ДИЗАЙН-ЕРГОНОМІЧНОЇ КОНСУЛЬТАЦІЇ

    1. Дизайн-ергономічна консультація призначена для коригування проектної конструк­торської документації за результатами спільної роботи у безпосередньому контакті розробника КД з дизайнером (ергономістом). Дизайн-ергономічна консультація надається щодо модернізації споживчих властивостей підготовленого до поставлення на виробництво виробу чи продукції, що вироблюється.

    2. Дизайн-ергономічна консультація надається за схемами, ескізами, кресленнями, ри­сунками, дослідними зразками, дизайн-моделями чи продукцією, що виробляється. Дизайн- ергономічна документація під час консультації не розробляється.

    3. Порядок надання дизайн-ергономічної консультації узгоджується між замовником та виконавцем і затверджується замовником.

    4. Результати дизайн-ергономічної консультації оформляють протоколом.

  2. ПРАВИЛА ВИКОНАННЯ ДИЗАЙН-ЕРГ0Н0М1ЧН0Г0 ОЦІНЮВАННЯ

    1. Дизайн-ергономічне оцінювання полягає у визначенні відповідності виробу дизайновим і ергономічним нормам та вимогам, яке здійснюється за допомогою дизайн-ергономічної екс­пертизи.

'і 9.2 Дизайн-ергономічна експертиза виконується, як правило, на двох етапах розроблення

та поставлення продукції на виробництво: під час розроблення технічної документації та під час j виготовлення дослідного зразку (дослідної партії).

  1. Під час узгодження ТЗ експертизі підлягають дизайн-ергономічні вимоги до виробу, що проектується.

  2. Залежно від особливостей виробу експертизі можуть підлягати виріб у цілому чи його окремі дизайн-ергономічні характеристики та властивості.

! 9.5 Суб’єктами експертизи повинні бути кваліфіковані спеціалісти в сфері дизайну та ерго-

і номіки.

9

  1. 4-ft-і'.Експертизу виконують за методиками, затвердженими в галузі, чи за методиками, чин­ними в організаціях, які здійснюють цю діяльність.

  2. Дизайн-ергономічна експертиза виконується за рисунками, кресленнями, фотографіями або зразками декількох виробів-аналогів та базового виробу (якщо він є), які надаються за­мовником.