1. РОЗРОБЛЕННЯ ПРОЕКТІВ НАЦІОНАЛЬНИХ НД

    1. Типові етапи розроблення проекту національного НД

Типові етапи розроблення проекту національного НД:

  1. подання пропозиції щодо розроблення проекту національного НД;

  2. складання технічного завдання (далі — ТЗ) на розроблення проекту національного НД;

  3. розроблення першої редакції проекту національного НД;

  4. розроблення другої (наступної) редакції проекту національного НД;

  5. формування справи національного НД;

  6. технічна перевірка справи національного НД;

є) редагування тексту проекту національного НД перед прийняттям;

  1. прийняття проекту національного НД;

  2. підготування національного НД до видання.

  1. Складання ТЗ на розроблення проекту національного НД

    1. ТЗ на розроблення проекту національного НД складають за формою, наведеною в додатку А цього стандарту.

    2. ТЗ на розроблення проекту національного НД, яким передбачено прийняти міжнародний або регіональний НД складають за формою, наведеною в додатку Б цього стандарту.

    3. У разі внесення змін до ТЗ на розроблення проекту національного НД зміни складають, погоджують і затверджують за правилами, установленими для складання ТЗ на розроблення проекту національного НД.

  2. Розроблення першої редакції проекту національного НД

    1. Проект національного НД розробляють згідно з вимогами, установленими в ТЗ на його розроблення.

    2. До першої редакції проекту національного НД розробляють пояснювальну записку за фор­мою, наведеною в додатку В цього стандарту.

До першої редакції проекту національного НД, яким передбачено прийняти міжнародний або регі­ональний НД, розробляють пояснювальну записку за формою, наведеною в додатку Г цього стандарту.

  1. Відповідальний ТК не пізніше двох робочих днів з дня завершення розроблення першої редакції проекту національного НД надсилає HOC повідомлення про такий проект у паперовому та електронному вигляді.

HOC оприлюднює повідомлення про розроблення першої редакції проекту національного НД у своєму офіційному друкованому виданні та не пізніше п’яти робочих днів з дня офіційного отримання повідомлення про завершення розроблення його першої редакції розміщує зазначене повідомлення на офіційному веб-сайті.

У повідомленні наводять:

  1. позначення та назву проекту національного НД;

  2. усі відхили проекту національного НД від відповідного міжнародного чи регіонального НД (за наявності);

  3. адресу та строк подання коментарів усіх заінтересованих сторін;

  4. інформацію про спосіб отримання проекту національного НД.

  1. Коментарі до проектів національних НД надають протягом 60 календарних днів з дня опри­люднення інформації про такий проект.

Якщо об’єкти стандартизації проекту національного стандарту стосуються питань оборони дер­жави, охорони здоров'я та безпеки навколишнього середовища чи підготування проекту національно­го стандарту для розроблення відповідного технічного регламенту, коментарі надають у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня оприлюднення інформації про такий проект.

  1. Відповіді на коментарі щодо проектів національних НД, отримані від органів стандартизації інших держав, міжнародних або регіональних організацій стандартизації, що дотримуються Кодек­су доброчинної практики з розроблення, прийняття та застосування стандартів відповідно до Угоди Світової організації торгівлі про технічні бар’єри у торгівлі, що є додатком до Марракеської Угоди про заснування Світової організації торгівлі від 15 квітня 1994 року, надає відповідальний ТК у стислий строк, але не пізніше ніж строк прийняття національного НД. У відповіді має бути пояснення щодо необхідності відхилів від міжнародного або регіонального НД.

  2. Відповіді на коментарі щодо проектів НД, отримані від інших заінтересованих сторін, надає відповідальний ТК у стислий строк, але не пізніше ніж термін прийняття національного НД. У відповіді має бути пояснення щодо необхідності відхилення зауваг або пропозицій, наданих у коментарях.

  3. Розробник узагальнює коментарі до першої редакції проекту національного НД.

Коментарі заінтересованих сторін до першої редакції проекту національного НД розглядає відпо­відальний ТК, за результатом розгляду яких складають відповідний протокол ТК.

Звід коментарів до першої редакції проекту національного НД складають за формою, наведеною в додатку Д цього національного стандарту.

  1. Якщо в установлений строк коментарі до першої редакції проекту національного НД не над­ходили, немає зауваг і пропозицій заінтересованих сторін, поданих в коментарях, які відповідальний ТК ураховує під час доопрацювання першої редакції проекту НД, та на них надано відповідь з пояснен­нями щодо необхідності відхилів, таку першу редакцію розглядає відповідальний ТК.

За результатами розгляду першої редакції проекту національного НД складають протокол ТК.

    1. Якщо відповідальним ТК досягнено консенсус щодо розгляду першої редакції проекту національного НД, таку редакцію вважають остаточною редакцією проекту національного НД.

    2. Якщо відповідальним ТК не досягнено консенсусу щодо розгляду першої редакції проекту національного НД, розробник доопрацьовує її з урахуванням коментарів відповідального ТК та готує другу редакцію проекту національного НД.

  1. Розроблення другої та наступних редакцій проекту національного НД

    1. Розробник після закінчення строку подання коментарів з урахуванням результатів розгляду коментарів відповідальним ТК готує другу редакцію проекту національного НД.

    2. До другої редакції проекту національного НД розробляють пояснювальну записку за фор­мою, наведеною в додатку В цього стандарту.

До другої редакції проекту національного НД, яким передбачено прийняття міжнародного чи регіо­нального НД, пояснювальну записку розробляють за формою, наведеною в додатку Г цього стандарту.

У пояснювальній записці зазначають зміни основних показників, норм, характеристик, положень другої редакції проекту національного НД стосовно першої редакції та пояснюють ці зміни.

  1. Другу редакцію проекту національного НД розглядає відповідальний ТК, за результатами розгляду якої складають протокол ТК.

  2. Якщо відповідальним ТК досягнено консенсус щодо розгляду другої редакції проекту націо­нального НД, таку редакцію вважають остаточною редакцією проекту національного НД.

  3. Якщо відповідальним ТК не досягнено консенсусу щодо розгляду другої редакції проекту національного НД, розробник готує наступну редакцію проекту національного НД.

Пояснювальну записку складають для кожної редакції проекту національного НД.

У пояснювальній записці зазначають зміни основних показників, норм, характеристик, положень даної редакції проекту національного НД стосовно попередніх редакцій та обґрунтовують ці зміни.

    1. Якщо відповідальний ТК не може досягнути консенсусу щодо розгляду наступної редакції проекту національного НД, він може запропонувати HOC видати такий проект як технічний звіт відпо­відно до розділу 14 цього стандарту.

  1. Погодження проекту національного НД

    1. Споріднений ТК може надавати коментарі до першої редакції проекту національного НД відповідно до 6.3.4 цього стандарту.

Якщо відповідальний ТК ураховує коментарі спорідненого ТК до першої редакції проекту націо­нального НД, відображає це у зводі коментарів, то погодження першої редакції проекту національного НД не виконують.

    1. Якщо відповідальний ТК не враховує коментарів спорідненого ТКдо першої редакції проекту національного НД, наданих відповідно до 6.3.4 цього стандарту, та не отримано коментарів від спо­рідненого ТК, розробник надсилає першу редакцію проекту національного НД разом з пояснювальною запискою та зводом коментарів спорідненому ТК на погодження.

    2. Якщо спорідненим ТК досягнено консенсус щодо першої редакції проекту національного НД, складають протокол ТК, який надсилають на зазначену адресу відповідно до 6.3.3 цього стандарту.

    3. Якщо спорідненим ТК не досягнено консенсусу щодо першої редакції проекту національного НД, складають протокол ТК, який разом з коментарями до першої редакції проекту національного НД над­силають на зазначену адресу відповідно до 6.3.3 цього стандарту.

    4. У разі розроблення другої чи наступних редакцій проекту національного НД, розробник над­силає другу або наступні редакції проекту національного НД разом з пояснювальною запискою спо­рідненому ТК на погодження.

    5. Якщо відповідальний ТК не враховує коментарів спорідненого ТКдо першої чи наступної редакції проекту національного НД, відповідальний ТК має провести узгоджувальну нараду зі спорід­неним ТК, щоб усунути розбіжності. За результатами проведення узгоджувальної наради складають відповідний протокол.

    6. Якщо відповідальним ТК і спорідненим ТК досягнено консенсус щодо першої чи наступної редакції проекту національного НД, таку редакцію вважають остаточною редакцією проекту національ­ного НД.

    7. Якщо відповідальний ТК і споріднений ТК не досягли консенсусу щодо наступної редакції проекту національного НД, відповідальний ТК може звернутися до HOC щодо видання такого проекту як технічного звіту.

    8. Якщо споріднений ТК позицію щодо проекту національного НД не висловлює протягом ЗО робочих днів з дня надсилання його розробником на погодження, уважають, що споріднений ТК не є заінтересованою стороною.

  1. Остаточна редакція проекту національного НД

    1. Остаточну редакцію проекту національного НД візують голова відповідального ТК, розроб­ник і, за наявності співвиконавця, — співвиконавець.

    2. Виправлення, які змінюють текст положень остаточної редакції проекту національного НД, або спричиняють неоднозначність чи неправильне розуміння його положень, не допускають.

    3. Розробник формує справу національного НД та надсилає її разом із супровідним листом до HOC для прийняття.

  2. Формування та оформлення справи національного НД

    1. Під час формування справи національного НД до неї долучають:

  1. опис справи національного НД;

  2. копію супровідного листа щодо надсилання справи національного НД на прийняття;

  3. ТЗ на розроблення проекту національного НД;

  4. першу редакцію проекту національного НД;

  5. пояснювальну записку до першої редакції проекту національного НД;

  6. звід коментарів до першої редакції проекту національного НД;

є) протокол (витяг з протоколу) відповідального ТК щодо розгляду першої редакції;

  1. остаточну редакцію проекту національного НД разом з електронною копією, яку готують у Microsoft Word;

  2. пояснювальну записку до остаточної редакції проекту національного НД;

  3. протокол відповідального ТК стосовно розгляду остаточної редакції проекту національного НД, щодо якого досягнено консенсус;

  4. анотацію до національного НД разом з електронною копією, яку готують у Microsoft Word.

  1. У разі розроблення другої та наступних редакцій проекту національного НД до справи наці­онального НД долучають другу та наступні редакції проекту, пояснювальні записки до них і протоколи відповідального ТК щодо розгляду другої та наступних редакцій проекту національного НД.

  2. Якщо проект національного НД потребував погодження зі спорідненим ТК, до справи на­ціонального НД долучають усі документи відповідального ТК і спорідненого ТК, створені під час по­годжування проекту національного НД.

  3. Якщо міжнародний або регіональний НД передбачають прийняти як національний НД, до справи національного НД долучають копію міжнародного чи регіонального НД на паперовому носії чи в електронному вигляді.

  4. Документи, долучені до справи національного НД, оформлюють обкладинкою для довго­строкового зберігання за формою, наведеною в додатку Е цього стандарту.

У справі національного НД документи розміщують послідовно відповідно до опису, складеного за формою, приклад якої наведено в додатку Ж цього стандарту.

У кожному томі справи національного НД має бути не більше ніж 250 аркушів. Якщо обсяг тому справи національного НД перевищує 250 аркушів, складають другий і наступні томи. У першому томі подають опис усіх томів, а в кожному наступному — лише опис відповідного тому. Кожен аркуш до­кумента справи національного НД має бути понумеровано.

  1. Технічна перевірка справи національного НД

    1. Під час проведення технічної перевірки справи національного НД виявляють:

  1. наявність пропозиції щодо розроблення проекту національного НД у програмі робіт з націо­нальної стандартизації;

  2. комплектність справи національного НД відповідно до 6.7 цього стандарту;

  3. наявність на документах, які долучені до справи національного НД, необхідних підписів, прі­звищ і дат;

  4. відповідність оформлення проекту національного НД вимогам ДСТУ 1.5;

  5. правильність посилань у тексті проекту національного НД на акти законодавства та націо­нальні НД;

  6. наявність у проекті національного НД положень, які потребують перевірки на відповідність законодавству.

  1. Якщо міжнародний чи регіональний НД передбачають прийняти як національний НД, пере­віряють відповідність оформлення проекту національного НД вимогам ДСТУ 1.7.

  2. Якщо за результатом технічної перевірки справи національного НД установлено, що проект національного НД має положення, які потребують перевіряння на відповідність законодавству, здійснюють таке перевіряння.