Таблиця 3 — Вимоги щодо тиску для повітряних кондиціонерів строгого контролю

Потужність, кВт

Тиск, Па

Для випускання повітря в підлогу з подвійною обрешіткою

Для впускання повітря в канал усіх пристроїв

<30

50


>30

75

Всі

50


Таблиця 4 — Допустимі відхили від установлених значень

Виміряна величина

Допустимі відхили середніх арифметичних значень від установлених значень

„ • ■ '

Допустимі відхили індивідуальних вимірювань від установлених значень

Рідина

—- температура на вході

±0,2 К

±0,5 К

— температура на виході

±0,3 К

±0,6 К

— об'ємна витрата

±2 %

±5%

— перепад статичного тиску


± 10%

Повітря

— температура на вході (сухого



термометра, мокрого термометра)

±0,3 к

±1К

— об'ємна витрата

±5%

±10%

— перепад статичного тиску

■ —

±10%

Холодоагент

— температура рідини

± 1 К

±2 К

— температура насиченої пари/



початку кипіння

±0,5 К

± 1 К

Напруга

±4 %

±4%



  1. Вимірювання потужності пристроїв «вода-вода» та «вода-повітря»

    1. Умови усталеного режиму

Уважають, що ці умови одержані та їх підтримують, коли значення всіх вимірюваних величин за­лишаються сталими без потреби змінювати встановлені значення відносно допустимих відхилів, на­ведених у таблиці 4, протягом принаймні 1 год. Періодичні коливання значень вимірюваних величин, спричинені дією пристроїв регулювання та керування, дозволено за умови, що середнє значення та­ких коливань не перевищує допустимих відхилів, наведених у таблиці 4.

  1. Вимірювання нагрівальної спроможності, охолоджувальної спроможності та спромож­ності до утилізації тепла

Для вимірювання потужності необхідно неперервно записувати всі значущі дані. У разі записування приладами, які діють на циклічній основі, послідовність має бути встановлено такою, щоб повний за­пис виконували принаймні один раз кожні ЗО с.

Потужність треба вимірювати за умов усталеного режиму. Тривалість вимірювання має станови­ти не менше ніж 35 хв.

  1. Вимірювання охолоджувальної спроможності пристроїв «повітря-вода» та «повітря- повітря»

    1. Умови усталеного режиму

Уважають, що ці умови одержані та їх підтримують, коли значення всіх вимірюваних величин за­лишаються сталими без потреби змінювати встановлені значення відносно допустимих відхилів, на­ведених у таблиці 4, протягом принаймні 1 год. Періодичні коливання значень вимірюваних величин, спричинені дією пристроїв регулювання та керування, дозволено за умови, що середнє значення та­ких коливань не перевищує допустимих відхилів, наведених у таблиці 4.

  1. Вимірювання охолоджувальної спроможності

Для вимірювання охолоджувальної спроможності необхідно неперервно записувати всі значущі дані. У разі записування приладами, які діють на циклічній основі, послідовність має бути встановлено такою, щоб повний запис виконували принаймні один раз кожні ЗО с.

Охолоджувальну спроможність треба вимірювати за умов усталеного режиму. Тривалість вимірю­вання має становити не менше ніж 35 хв.



  1. Вимірювання нагрівальної спроможності пристроїв «повітря-вода» та «повітря- повітря»

    1. Загальні положення

Процедура випробування складається з трьох періодів: період попереднього підготування, період стану рівноваги й період збирання даних. Тривалість збирання даних може бути різною залежно від того, чи є режим роботи теплового насоса усталеним чи перехідним.

У додатку С наведено алгоритм випробування та у рисунках наведено більшість різних випробу­вальних послідовностей, які є можливими під час проведення випробування на визначення нагрівальної спроможності.

  1. Період попереднього підготування

Прилад змін умов кондиціонування випробного приміщення та випробовувальний тепловий насос повинні перебувати у роботі впродовж, щонайменше, 10 хв до досягнення необхідних значень відхилів, наведених у таблиці 4.

Період попереднього підготування може закінчуватись циклом розморожування. Якщо період по­переднього підготування закінчується циклом розморожування, то тепловий насос до початку періоду стану рівноваги має працювати у режимі нагрівання принаймні 10 хв після закінчення розморожування.

Рекомендують, щоб період попереднього підготування закінчувався автоматичним або ініційова­ним уручну циклом розморожування з додержанням номінальних умов для зовнішнього повітря, наве­дених у таблиці 3 та таблиці 9 EN 14511-2.

  1. Період стану рівноваги

Період стану рівноваги настає одразу за періодом попереднього підготування чи циклом розмо­рожування та 10-хвилинним періодом відновлювання, яким закінчується період попереднього підготу­вання.

Увесь період рівноваги триває 1 год.

За винятком того, що зазначено в 4.4.4.7, тепловий насос має працювати за умови виконання ви­мог щодо допустимих відхилів випробування, наведених у таблиці 4.

  1. Період збирання даних

Період збирання даних настає одразу за періодом стану рівноваги.

Дані треба збирати через однакові проміжки часу кожні ЗО с або менше, за винятком циклу роз­морожування, як зазначено нижче.

Упродовж циклу розморожування плюс перші 10 хв після закінчення розморожування дані, вико­ристовувані для оцінювання повної нагрівальної спроможності та повної споживаної потужності теп­лового насоса, треба збирати частіше, через однакові проміжки часу кожні ЗО с або менше. Якщо за­стосовано метод ентальпії внутрішнього повітря, то ці частіше зібрані дані містять зміни температу­ри сухого термометра з внутрішньої сторони. Якщо застосовано калориметричний метод, то ці часті­ше зібрані дані містять усі виміряні значення, необхідні для визначення нагрівальної спроможності з внутрішньої сторони.

Якщо застосовано метод ентальпії внутрішнього повітря, то для теплових насосів, у яких під час розморожування автоматично вимикається внутрішній вентилятор, для розподілення складника на­грівання мережі та/або змінення температури сухого термометра з внутрішньої сторони має бути вста­новлено значення нуля, коли внутрішній вентилятор вимкнено. Якщо застосовано калориметричний ме­тод випробування, то підсумовування нагрівальної спроможності має продовжуватись, поки внутрішній вентилятор вимкнено.

Треба виміряти різницю температур теплоносія на вході та виході внутрішнього теплообмінника. Для кожного 5-хвилинного проміжку впродовж періоду збирання даних треба обчислити середню різни­цю температур Д7}(т). Середню різницю температур для перших 5 хв періоду збирання даних, ДТ/ (т = 0), треба зберігати, щоб обчислити наведене нижче відсоткове змінення:

% ДТ =


д7;(т=о)-дг,(т)


ДТ,(т=0)


•100


(8)



  1. Процедура випробування: коли цикл розморожування закінчує період попереднього підго­тування

Якщо значення %ДТ перевищує 2,5 % упродовж перших 35 хв періоду збирання даних, то випро­бування для визначення нагрівальної спроможності треба вважати випробуванням у перехідному ре­жимі (див. 4.4.4.7). Також якщо тепловий насос ініціює цикл розморожування впродовж періоду стану рівноваги чи впродовж перших 35 хв періоду збирання даних, то випробування для визначення на­грівальної спроможності треба вважати випробуванням у перехідному режимі.

Якщо зазначені вище умови не виконано й вимоги щодо допустимих відхилів випробування, наве­дених у таблиці 2, задоволено як упродовж періоду стану рівноваги, так і впродовж перших 35 хв пе­ріоду збирання даних, то випробування для визначення нагрівальної спроможності треба вважати випробуванням в усталеному режимі. Випробування в усталеному режимі має бути завершено після 35 хв збирання даних.

  1. Процедура випробування: коли цикл розморожування не закінчує період попереднього підготування

    1. Якщо тепловий насос ініціює цикл розморожування впродовж періоду стану рівноваги чи впродовж перших 35 хв періоду збирання даних, то випробування для визначення нагрівальної спро­можності треба почати знову, як зазначено в 4.4.4.6.3.

    2. Якщо значення %ДТ перевищує 2,5 % упродовж перших 35 хв періоду збирання даних, то випробування для визначення нагрівальної спроможності треба почати знову, як зазначено в 4.4.4.6.3. До повторного запускання має пройти цикл розморожування. Цей цикл розморожування може бути ініційовано вручну чи затримано до того часу, поки тепловий насос не ініціює автоматичне розморожування.

    3. Якщо застосовують 4.4.4.6.1 або 4.4.4.6.2, то повторне запускання треба починати че­рез 10 хв після того, як цикл розморожування завершить новий період стану рівноваги тривалістю 1 год. За цієї другої спроби треба дотримуватись вимог 4.4.4.3 і 4.4.4.4 та процедури випробування 4.4.4.5.

    4. Якщо умови, зазначені в 4.4.4.6.1 або 4.4.4.6.2, не виконано й вимоги до допустимих відхилів випробування, наведених у таблиці 4, задоволено як упродовж періоду стану рівноваги, так і впродовж перших 35 хв періоду збирання даних, то випробування для визначення нагрівальної спро­можності треба вважати випробуванням в усталеному режимі. Випробування в усталеному режимі має бути завершено після 35 хв збирання даних.

  2. Процедура випробування в перехідному режимі

Якщо, відповідно до 4.4.4.5, випробування для визначення нагрівальної спроможності вважають випробуванням у перехідному режимі, то треба виконувати наведене нижче коригування.

Щоб провести повноцінне випробування для визначення нагрівальної спроможності в перехідно­му режимі, вимоги до допустимих відхилів випробування, наведених у таблиці 5, треба виконувати як упродовж періоду стану рівноваги, так і впродовж періоду збирання даних. Як зазначено у таблиці 5, допустимі відхили випробування наведено для двох підінтервалів. Інтервал Н складається з даних, зібраних упродовж кожного інтервалу нагрівання, за винятком гіерших 10 хв після закінчення розморо­жування. Інтервал D складається з даних, зібраних упродовж кожного циклу розморожування плюс перші 10 хв наступного інтервалу нагрівання.

Допустимі відхили випробування в таблиці 5 треба визначати протягом усього часу періодів ста­ну рівноваги та збирання даних. Усі дані, зібрані впродовж кожного інтервалу Н або D, треба викорис­товувати для оцінювання їх узгодженості з допустимими відхилами випробування з таблиці 5. Дані з двох або більше інтервалів Н або двох або більше інтервалів D не треба об’єднувати, а потім вико­ристовувати для оцінювання їх узгодженості з таблицею 5. Узгодженість ґрунтують на оцінюванні даних з кожного інтервалу окремо.

Період збирання даних треба збільшувати, поки не пройде 3 год або поки тепловий насос не за­вершить трьох повних циклів упродовж того періоду, який буде першим. Якщо після закінчення З год роботи в тепловому насосі відбувається цикл розморожування, то цей цикл має бути завершено до закінчення збирання даних. Повний цикл складається з періоду нагрівання та періоду розморожуван­ня, від закінчення нагрівання до закінчення розморожування.


Таблиця 5 — Відхили, дозволені під час випробовування для визначення нагрівальної спроможності, у разі застосування процедури випробування в перехідному («Т») режимі

Покази

Відхили середніх арифметичних значень від заданих умов випробування

Відхили індивідуальних показів від заданих умов випробування

Інтервал Н ’

Інтервал D в

Інтервал Н"

Інтервал Dь

Температура вхідного повітря з внутрішньої сторони:

— сухого термометра

— мокрого термометра

± 0,6 °К

± 1,5 °К

± 1,0 °К

±2,5°К

Температура вхідного повітря із зовнішньої сторони:

— сухого термометра

— мокрого термометра

± 0,6 “К

± 0,3 ’К

± 1,5 ’К

± 1,0 °К

± 1,0 °К

± 0,6 °к

± 5,0 °К

Температура води на вході

± 0,2 °К


± 0,5 °К


Температура води на виході

± 0,5 “К


± 1 °К


а Застосовують, коли тепловий насос працює в режимі нагрівання, за винятком перших 10 хв після закінчення циклу роз­морожування.

ь Застосовують упродовж циклу розморожування та впродовж перших 10 хв після закінчення циклу розморожування, коли тепловий насос працює в режимі нагрівання.