3.39.9. Перед початком наповнення балонів газом водій повинен спочатку відкрити наповнювальний вентиль на автомобілі, а потім наповнювач балонів повинен відкрити вентиль заправної колонки, а після наповнення балонів газом наповнювач балонів закриває вентиль заправної колонки, а потім водій закриває наповнювальний вентиль на автомобілі.

Від'єднувати та приєднувати газонаповнювальні шланги можна тільки тоді, коли обидва вентилі закриті.

3.39.10. Якщо під час заправлення газонаповнювальний шланг випадково розгерметизується, необхідно негайно закрити вихідний вентиль на газонаповнювальній колонці, а потім наповнювальний вентиль на автомобілі.

3.40. Додаткові вимоги безпеки під час роботи автомобілів-самоскидів:

3.40.1. Водій повинен слідкувати за справністю пристроїв, що виключають можливість самочинного опускання піднятого кузова автомобілів-самоскидів та причепів-самоскидів.

3.40.2. Водій автомобіля-самоскида, що очікує навантаження екскаватором, повинен знаходитись за межами радіусу дії екскаваторного ковша і ставати під навантаження тільки після дозвільного сигналу машиніста екскаватора.

3.40.3. При навантажуванні автомобілів-самоскидів екскаваторами повинні виконуватись такі вимоги безпеки:

автомобіль, що знаходиться під навантаженням повинен бути загальмованим; водій повинен вийти із кабіни і спостерігати за правильністю навантаження; автомобіль, який знаходиться під навантаженням, повинен бути у межах видимості машиніста; навантаження у кузов транспортного засобу повинно проводитись тільки збоку чи ззаду; забороняється перенесення екскаватором ковша через кабіну; навантажений автомобіль повинен слідувати до пункту розвантаження тільки після дозвільного сигналу машиніста екскаватора.

3.40.4. Перед розвантаженням автомобіля біля схилів, силосних ям, ярів тощо водій повинен впевнитись у наявності колесовідбійного бруса. За умови відсутності колесовідбійного бруса водій повинен під'їжджати до брівки розвантажувального майданчика не ближче, ніж за 3 м (від заднього колеса).

3.40.5. Водій повинен подавати автомобіль під навантаження вантажу під бункер або екскаватор (особливо з драглайном) так, щоб кабіна автомобіля не проходила під розвантажувальним отвором бункера або піднятим ковшем екскаватора і ставити самоскид так, щоб центр кузова співпадав з центром розвантажувального отвору бункера.

3.40.6. Водій повинен знати, що оглядати або ремонтувати самоскид під час навантаження не дозволяється.

3.40.7. Водій повинен слідкувати, щоб сипучі матеріали рівномірно розподілялись по всій площині кузова.

3.40.8. Щоб запобігти сковзанню самоскида під час розвантаження на насипах та засипці траншей, його необхідно зупиняти на відстані не ближче 1 м від бровки схилу (від заднього колеса).

3.40.9. Щоб запобігти сповзанню самоскида у траншею не дозволяється під'їжджати до траншеї, які мають "козирки", на відстань менше 2 м..

Водій перед розвантаженням самоскида повинен поставити його на гальма та впевнитись, що позаду немає людей та предметів, які б заважали його розвантаженню.

У момент звалювання ґрунту водій повинен слідкувати, щоб ніхто не підходив до самоскида.

3.40.12. В одій не повинен розвантажувати самоскид під час руху, струшувати піднятий кузов самоскида різкими рухами, їхати з піднятим кузовом.

3.40.13. Піднятий кузов самоскида очищають лопатою або скребницею з подовженою ручкою. Робітники, зайняті очисткою самоскида, повинні знаходитись на землі.

3.40.14. Після розвантаження самоскида водій повинен закріпити гачками важелі керування підйомним механізмом, а на важіль запору заднього борту одягнути запобіжне кільце.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Після повернення з лінії разом з механіком перевірити автомобіль. За необхідності залишити заявку на поточний ремонт з переліком несправностей, які підлягають усуненню.

4.2. Доповісти механіку (керівникові) про всі негаразди, які були під час роботи.

4.3. При безгаражному зберіганні без паропідігріву у зимовий час злити воду з радіатора і двигуна, затягнути важіль гальмівної системи.

4.4. Якщо під час ремонту автомобіль залишається на козлах, перевірити надійність його установлення. Не залишати автомобіль, піднятий домкратом.

4.5. Вимити руки і обличчя теплою водою з милом або прийняти душ. Не мити руки у мастилі, бензині, гасі, не витирати їх брудним ганчір'ям.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. При скоєнні дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний повідомити адміністрацію.

5.2. При дорожньо-транспортній пригоді водії, причетні до неї, повинні:

не гаючи часу, зупинитися і не рушати з місця транспортний засіб, а також інші предмети, які мають відношення до події, включити аварійну світову сигналізацію або виставити знак аварійної зупинки;

у разі необхідності викликати "Швидку медичну допомогу", або, якщо це можливо, відправити потерпілих на попутній або відвезти на своєму транспорті у найближчій лікувальний заклад; повідомити там своє прізвище, номерний знак транспортного засобу (з пред'явленням посвідчення водія або інших документів, які засвідчують особу та реєстраційного документу на транспортній засіб), після чого повернутися до місця пригоди;

повідомити про пригоду у міліцію, записати прізвище та адреси очевидців події, повідомити адміністрацію підприємства - власника транспорту, причетного до дорожньо-транспортної події і чекати працівників міліції, слідчих органів і представників свого підприємства;

якщо рух інших транспортних засобів не можливий, необхідно звільнити проїжджу частину, попередньо зафіксувавши положення транспортного засобу, предметів і слідів, які відносяться до пригоди, у присутності свідків.

5.3. При створенні аварійної ситуації під час проведення ремонту та технічного обслуговування необхідно:

негайно припинити роботу, огородити небезпечну зону, не пускати до неї сторонніх осіб;

якщо є потерпілі, надати їм першу медичну допомогу, за необхідності викликати "Швидку медичну допомогу";

доповісти керівникові, до його прибуття вжити заходи щодо ліквідації небезпечної ситуації, а після його прибуття виконувати його вказівки.

5.4. При виникненні пожежі на автомобілі негайно зупинитися, перекрити подавання бензину від бензобаку і від'єднати акумулятор (якщо це можливо зробити). Вогонь гасити порошковим або вуглекислотним вогнегасником, піском, кошмою. Воду не застосовувати.

5.5. 3 метою запобігання виникненню дорожньо-транспортних пригод необхідно чітко виконувати вимоги Правил дорожнього руху.

5.6. 3 метою запобігання виникненню пожежі на автомобілі необхідно дотримуватись наступних вимог безпеки:

не допускати на двигуні та карбюраторі скопичення бруду та мастила; при несправній паливній системі не подавати бензин у карбюратор із ємності самопливом за допомогою шланга або іншим способом;

проводити ремонт паливної системи тільки при непрацюючому і охолодженому двигуні, виключеному запаленні;

не курити і не користуватись відкритим вогнем при визначенні наявності палива у баці, а також при заправленні автомобілів із додаткових ємностей;

не залишати у кабіні та двигуні забруднені мастилом та паливом ганчірки; експлуатувати тільки справні прилади системи живлення;

для миття двигуна застосовувати тільки спеціальні миючі розчини; курити тільки у місцях спеціально призначених для цього;

для підігрівання коробки зміни передач та двигуна користуватись гарячою водою або парою, не використовувати відкритий вогонь з метою визначення несправностей механізмів.

5.7. Аварійні ситуації, що можуть виникнути під час експлуатації автомобіля, який працює на газовому паливі:

негерметичність газової арматури, трубопроводів і з'єднань системи живлення; розгерметизація газобалонного обладнання; розрив газового шлангу під час заправки.

5.8. Для уникання вищенаведених та інших ситуацій, що можуть призвести до аварії, водій автомобіля зобов'язаний:

перед включенням запалювання, освітлювальних електричних приладів та запуском двигуна після міжзмінного відстою або тривалого зберігання автомобіля не менше, ніж на 3 хвилини відкрити для провітрювання капот, люки відсіків балонів; після чого переконатися в герметичності газової апаратури, трубопроводів і з'єднань системи живлення;

у процесі експлуатації автомобіля, що працює на газовому паливі, необхідно щоденно, перед виїздом на лінію та при поверненні з лінії, піддавати огляду з метою перевірки герметичності та справності газової апаратури, а також надійності кріплення газових балонів на кронштейнах.

перевірку герметичності з'єднань газового обладнання і визначення місць витікання газу проводити сумісно з механіком по випуску за допомогою спеціальних приладів (газоіндикаторів, течешукачів) або мильної емульсії.

при виявленні витікання газу із балонів через вентилі, запобіжний клапан або іншу арматуру на лінії і неможливості його усунення випустити газ із балонів в атмосферу у безпечному місці удалині від людей і джерел вогню.

Випуск газу повинен проводитися при непрацюючому двигуні і відключеній "масі".

При виявленні витікання газу під час руху негайно зупинити автомобіль, виключити двигун, закрити усі вентилі, виявити несправності і вжити заходів для їх усунення. При неможливості усунення несправності необхідно припинити роботу і повідомити про це підприємство.

При розриві шлангу під час заправки автомобіль необхідно викотити із заправного боксу за територію авто газозаправної станції.

5.9. У разі виникнення пожежі на автомобілі, що працює на газі, необхідно відключити запалювання і закрити витратні та магістральні вентилі. Гасити пожежу необхідно вогнегасниками, кошмою, піском або струменем розпиленої води. Балони з газом необхідно сильно поливати холодною водою, щоб уникнути надмірного підвищення тиску у них.

5.10. Послідовність надання першої допомоги:

припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з зараженої зони, загасити одяг, що спалахнув, витягти з води) і оцінити його стан;

визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів по його рятуванню;

вжити необхідних заходів по рятуванню потерпілого у порядку першочерговості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);

викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого в найближчий медичний заклад;

підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги.