У випадку зменшення проби квартуванням порошок насипають через лійку на чисту плиту конусом. Рекомендується використовувати лійку, закріплену нерухомо над плитою. Після насипання проби конус ущільнюють до 1/4 висоти, натискаючи на нього пластиною.
Потім порошок розділяють на чотири рівні частини за допомогою хрестовини. Довжина ребер хрестовини повинна бути більша, ніж діаметр основи конуса. Для приготування проби використовують порошок із двох протилежних секторів хрестовини. Якщо потрібне подальше зменшення маси партії чи проби, то цю операцію повторюють.
Жолобкуватим пробовідбірником (рисунок 5) слід користуватися під час відбору і розділення (зменшення) проб порошку з хорошою текучістю. Порошок партії або перемішаної об 'єднаної проби рівномірно насипають зверху на приймальну площину по всій ширині пробовідбірника. Для приготування проби використовують порошок із одного збірника. Якщо потрібне подальше зменшення маси проби, то цю операцію повторюють.
Обертовими пробовідбірниками (рисунки 6 і 7) користуються під час відбору і розділення (зменшення) проб порошку з хорошою текучістю.
Допускається користуватися схемою обертового пробовідбірника, наведеною на рисунку 8. Під час зменшення проби цим пробовідбірником порошок через лійку засипають у збірники на обертовому диску. Співвідношення швидкостей обертання диска і засипання повинне забезпечувати однакову масу порошку в кожному збірнику. Для приготування проби використовують порошок із одного чи кількох збірників. Якщо потрібне подальше зменшення маси проби, то цю операцію повторюють.
Отриману представницьку пробу ділять на дві частини і вміщують в окремі упаковки. Одна частина проби призначається для випробування, а інша зберігається на випадок розбіжностей в оцінці якості порошку протягом не менш як шість місяців. Метод пакування проби повинен забезпечувати збереження властивостей порошку до моменту випробування і зазначатися в нормативному документі на конкретний порошок.
На кожній упаковці повинно бути зазначено:
найменування та марка порошку;
позначення нормативного документа на порошок;
номер партії;
дату відбору і підготовки проб.
/ — обертовий диск; 2,4- обмежувальні циліндри;
З —збірники; 5 —засипна лійка
Рисунок 8УДК 621.76.2:006.001.4 77.160 B59
Ключові слова: порошкова металургія, порошки, проби, методи відбору, пробовідбірники, розділення проб.