Якщо компоненти великого розміру, випробування допустимо проводити, користуючись реп­резентативними зразками матеріалу, з якого ці компоненти виготовлено.

  1. Компоненти, виготовлені зі сплавів міді

Якщо компоненти виготовлено зі сплавів міді, ці компоненти повинні задовільно працювати після проведення випробування згідно з EN 12416-1:2001, додаток К.

Якщо компоненти великого розміру, випробування допустимо проводити, користуючись реп­резентативними зразками матеріалу, з якого ці компоненти виготовлено, наприклад, якщо компо­нент великого розміру складається з компонентів, виготовлених литтям та механічним оброблен­ням, то частина, яку використовують для випробування, також повинна складатися з елементів, виготовлених литтям та механічним обробленням.

  1. Корозія зсередини

Окрім винятку, поданого нижче, частини компонентів, які зазнають впливу піноутворювача, ро­бочого розчину піноутворювача, інших особливих рідин, а також особливих умов газового середови­ща, повинні бути стійкими до такого впливу під час проведення випробування згідно з EN 671-1:2001, додаток D.

Примітка. Потрібно в усіх випадках консультуватися з постачальником піноутворювача щодо придатності посудин, їх покриттів та зовнішніх лакофарбових покриттів, вентилів, фасонних елементів і трубопроводів до довготривалого зберігання піноутворювача або його робочого розчину.

Цю вимогу не застосовують до компонентів, які зазнають впливу корозійно-активних середо­вищ (тобто піноутворювача або його робочого розчину) протягом обмеженого проміжку часу пода­вання піни.

  1. Ущільнювальні кільця, виготовлені з еластомерів

Ущільнювальні кільця, виготовлені з еластомерів, повинні відповідати вимогам до типу № W згідно з ISO 4633, ISO 6447 або ISO 6448.

  1. Матеріали на основі пластмас та армованих смол

    1. Загальні положення

Матеріали на основі пластмас та армованих смол, які необхідні для роботи або безпечності виробу, повинні задовольняти відповідним вимогам, викладеним у 4.7.2 та 4.7.3.

  1. Стійкість до старіння

Після старіння згідно з додатком В, зразки матеріалів на основі пластмас та армованих смол (окрім ущільнювальних кілець, виготовлених з еластомерів, про які йдеться в 4.6), що використо­вують у складі компонентів, повинні:

  1. мати міцність на розтяг, змінену порівняно з початковим значенням (до проведення випро­бування) не більше ніж на 50 %;

  2. мати подовження в момент розриву, яке дорівнює принаймні 50 % від початкового значен­ня (до проведення випробування); або

  3. мати ударну міцність, яка дорівнює принаймні 50 % від початкового значення (до прове­дення випробування); цей метод застосовний до жорстких пластмас, тобто гнучкі пластмаси тре­ба оцінювати випробуваннями на розтяг;

  4. не мати ознак розтріскування.

  1. Стійкість до впливу рідин

Матеріали на основі пластмас та армованих смол, які контактують з піноутворювачем, робо­чим розчином піноутворювача або водою, після піддавання впливу відповідної рідини (згідно з до­датком С) повинні:

  1. мати міцність на розтяг, змінену порівняно з початковим значенням (до проведення випро­бування) не більше ніж на 50 %;

  2. мати подовження в момент розриву, яке дорівнює принаймні 50 % від початкового значен­ня (до проведення випробування); або

  3. мати ударну міцність, яка дорівнює принаймні 50 % від початкового значення (до прове­дення випробування); цей метод застосовний до жорстких пластмас, тобто гнучкі пластмаси тре­ба оцінювати випробуваннями на розтяг;

  4. не мати ознак розтріскування.

  1. Стійкість до теплового впливу та вогнестійкість

    1. Розпилювачі та насадки

Розпилювачі та насадки не повинні зазнавати суттєвої деформації або ламатися під час про­ведення випробування на стійкість до теплового впливу згідно з EN 12259-1:1999 + А1:2001, до­даток О.

  1. Піногенератори

Піногенератори, які передбачено розміщувати цілком усередині захищуваного простору (де буде пожежа), тобто генератори, які всмоктують повітря/дим із захищуваного простору, повинні відповідати вимогам розділів 5 і 6 після проведення випробування згідно з додатком D.

  1. КОЕФІЦІЄНТИ ВИТРАТИ ТА ХАРАКТЕРИСТИКИ СТВОЛІВ ПОЖЕЖНИХ, ЗРОШУВАЧІВ, А ТАКОЖ НИЗЬКОНАПІРНИХ ТА ВИСОКОНАПІРНИХ ПІНОГЕНЕРАТОРІВ

    1. Компоненти, оснащені одним прорізом

Коефіцієнт витрати або залежність між тиском і витратою не повинні відрізнятися від значення, вказаного постачальником, більше ніж на ± 5 % під час випробування згідно з додатком Е.

Примітка. Це означає встановлення вимоги стосовно того, щоб витрата не відрізнялася від значення, вказаного по­стачальником, більше ніж на + 5 %.

Національна примітка

Йдеться про відмінність не більше ніж на 5 % у бік збільшення або зменшення.

  1. Компоненти, оснащені декількома прорізами

Коефіцієнт витрати або залежність між тиском і витратою не повинні відрізнятися від значення, вказаного постачальником, більше ніж на ± 10 % під час випробування згідно з додатком Е.

Примітка. Це означає встановлення вимоги стосовно того, щоб витрата не відрізнялася від значення, вказаного по­стачальником, більше ніж на + 10 %.

Національна примітка

Йдеться про відмінність не більше ніж на 10 % у бік збільшення або зменшення.

Якщо такі компоненти можуть передбачатися разом з дозувальними пристроями, які викори­стовують принцип труби Вентурі (тобто інжекторами (ежекторами), едукторами та індукторами), то коефіцієнт витрати або точність витримування характеристики повинні бути допустимими для дозувального компонента.

  1. ЯКІСТЬ ПІНИ, ГЕНЕРОВАНОЇ АСПІРАЦІЙНИМИ КОМПОНЕНТАМИ

    1. Компоненти, призначені для генерування піни низької та середньої кратності

Кратність піни і стійкість піни (тривалість витікання рідини з неї), генерованої аспіраційним компонентом, з’єднаним з будь-яким обладнанням, яке призначено для цього, у разі використання піноутворювача, рекомендованого постачальником, що відповідає вимогам EN 1568-1—EN 1568-4, повинні відповідати значенням, вказаним постачальником, під час проведення випробування згідно з додатком F.

Виміряти кратність і стійкість піни (тривалість витікання рідини з неї), одержаної з викорис­танням неаспіраційного компонента, може бути складно, тому до неаспіраційних компонентів відповідні вимоги не висувають.

  1. Компоненти, призначені для генерування піни високої кратності

Піна повинна генеруватися аспіраційними компонентами, призначеними для одержання піни високої кратності, з’єднаними з відповідним обладнанням, з використанням піноутворювача, ре­комендованого постачальником, що відповідає вимогам EN 1568. Генерована піна повинна мати зна­чення кратності, вказані постачальником, під час проведення випробування згідно з додатком G, та стійкість (тривалість витікання рідини з неї), вказану постачальником, під час проведення вип­робування згідно з додатком F.

  1. ТОЧНІСТЬ ДОЗУВАННЯ, ЗАБЕЗПЕЧУВАНА ДОЗУВАЛЬНИМИ ПРИСТРОЯМИ

Характеристика падіння тиску від витрати та концентрація водного розчину піноутворювача, утворення якого забезпечує дозувальний пристрій, повинні бути в межах робочого діапазону, вка­заного постачальником, а також мають відповідати викладеним нижче вимогам під час проведен­ня випробування згідно з розділом 2 Nordtest Method NT Fire 042:

  1. концентрація має бути не нижче заданого значення;

  2. концентрація має перевищувати задану концентрацію не більше ніж на ЗО % або не більше ніж на 1 % залежно від того, що менше.

Примітка. Допустимо користуватися іншими методами за умови можливості підтвердження кореляції результатів.

Під час випробування дозувальних компонентів допустимо використовувати замінники піно- утворювачів, які мають такі самі параметри в’язкості.

Національна примітка

Зазвичай концентрація робочих розчинів піноутворювачів становить 1 %, 3 % або 6 %. Під величиною «ЗО %» розу­міють перевищення концентрації водного розчину піноутворювача у відносних відсотках. За такого перевищення абсо­лютне значення концентрації робочих розчинів піноутворювачів становитиме 1,3 %, 3,9 % і 7,8 %, відповідно.

Під величиною «1 %» розуміють перевищення значення концентрації водного розчину піноутворювача в абсолютних відсотках. Перевищення концентрації на 1 % означає, що вона становитиме 2 %, 4 % і 7 %, відповідно.

Таким чином, виконання вимог цього пункту означає, що під час роботи дозувального пристрою концентрація у вод­ному розчині піноутворювачів, розрахованих на застосування в концентрації 1 %, 3 % і 6 %, не повинна перевищувати 1,3 %, 3,9 % і 7 %, відповідно.

Nordtest Method NT Fire 042 (Метод випробування NT Fire 042) розроблено для оцінювання точності дозування, за­безпечуваної дозувальними пристроями різноманітних конструкцій. Документ (ISSN 0283-7188) опубліковано компанією «Nordtest s.r.l.», доступ до його тексту через мережу «Internet» наразі вільний.

  1. КОМПОНЕНТИ СИСТЕМ ПОЖЕЖОГАСІННЯ ПІНОЮ НИЗЬКОЇ КРАТНОСТІ

    1. Стволи пожежні пінні (ручні та лафетні)

Діапазон дії повинен бути не меншим за значення, вказані постачальником, під час прове­дення випробування згідно з додатком Н.

  1. Пінні зрошувачі

    1. Розпилювачі, які мають у своєму складі канали, через які не проходить сферичне тіло діаметром 6,0 мм, повинні бути захищені за допомогою фільтра. Якщо розпилювачі змонтовано тільки на корозійностійкому трубопроводі (наприклад, виготовленому з «нержавкої» сталі або сплаву міді з нікелем), то фільтр можна встановлювати на вході в трубопровід. Якщо розпилювачі змон­товано на сталевому трубопроводі, то їх потрібно оснащувати фільтрами.

Вільна поверхня фільтра повинна бути щонайменше втричі більшою за площу поперечного перерізу прорізу (прорізів) насадка, а розмір отворів у ньому має бути не більше ніж 80 % від діа­метра найменшого прорізу.

  1. Площу, захищувану пінними зрошувачами, під час випробування згідно з додатком І, по­трібно визначати як площу, в межах якої середня висота шару води дорівнює щонайменше 5 мм, причому в жодній посудині вона не повинна бути менше за 2,5 мм. Ця площа не повинна відрізня­тися від значень, вказаних постачальником, більше ніж на 10 %, за заданих значень тиску, ви­трати і висоти монтування.

Національна примітка

Йдеться про відмінність не більше ніж на 10 % у бік збільшення або зменшення.

  1. Пінозливи та пінокамери

Пропускна здатність шляху, яким подається піна, повинна бути достатньою для подавання з максимальною витратою, забезпечуваної найбільшим піногенератором, рекомендованим виробни­ком для використання в складі пінозливу або камери, під час випробування згідно з додатком J.

  1. Ізолювальні мембрани

    1. Ізолювальна мембрана не повинна руйнуватися в умовах прикладання додатної різниці тисків 0,1 Q001 бар до площини, розташованої після неї, під час проведення випробування згідно з додатком J.

    2. Ізолювальна мембрана повинна руйнуватися в умовах прикладання додатної різниці тисків 0,25_+°О26 бар до площини, розташованої після неї, під час проведення випробування згідно з додатком J.

  2. Низьконапірні та високонапірні піногенератори

Ці вироби повинні генерувати піну, параметри якої відповідають значенням, вказаним поста­чальником, в умовах прикладання мінімальної вказаної різниці тисків під час проведення випро­бування згідно з додатком J.

  1. Рукавні компоненти для подавання піни «псевдопідшаровим» способом

Ці вироби повинні подавати піну, показники якої відповідають значенням, вказаним постачаль­ником, в умовах прикладання мінімального тиску до входу під час проведення випробування згідно з додатком J, а також мають забезпечувати введення і розгортання рукава відповідно до додатка К і готовність до розподілу піни в резервуарі під час проведення випробування згідно з додатком F.

  1. КОМПОНЕНТИ СИСТЕМ ПОЖЕЖОГАСІННЯ ПІНОЮ СЕРЕДНЬОЇ

ТА ВИСОКОЇ КРАТНОСТІ

  1. Насадки та розпилювачі

Розпилювачі, які мають у своєму складі канали, через які не проходить сферичне тіло діа­метром 6,0 мм, повинні бути захищені за допомогою фільтра. Якщо розпилювачі змонтовано тільки на корозійностійкому трубопроводі (наприклад, виготовленому з «нержавкої» сталі або сплаву міді з нікелем), то фільтр можна встановлювати на вході в трубопровід. Якщо розпилювачі змонтова­но на сталевому трубопроводі, то їх оснащують фільтрами.

Вільна поверхня фільтра повинна бути щонайменше втричі більшою за площу поперечного перерізу прорізу (прорізів) насадка, а розмір отворів у ньому має бути не більше ніж 80 % від діа­метра найменшого прорізу.

  1. Генератори піни високої кратності

Генератор повинен мати належну продуктивність для забезпечення можливості генерування піни за максимальної витрати, вказаної постачальником, під час проведення випробування згідно з додатком G.

  1. РЕЗЕРВУАРИ ТА ПНЕВМОБАКИ ДЛЯ ЗБЕРІГАННЯ ПІНОУТВОРЮВАЧІВ ТА ЇХ РОБОЧИХ РОЗЧИНІВ

    1. Загальні положення

      1. У резервуарах для зберігання піноутворювачів на основі протеїнової сировини та/або резервуарах, сконструйованих з вуглецевої сталі без покриття, вихідний патрубок повинен бути розташований на певній висоті над його днищем для забезпечення можливості утворення накопи­чувана осаду. Під час оцінювання кількості піноутворювача або готового робочого розчину, що збе­рігається в резервуарі, потрібно враховувати (виключати з величини корисного об’єму резервуа­ра) об’єм накопичувана осаду. Об’єм накопичувана осаду повинен бути достатнім для того, щоб вміщувати 2 % від кількості рідини, наявної в резервуарі.